وضیح : این گفتگو در تاریخ 19 مهرماه در سایت BootDaily منتشر شده است. در این مصاحبه پرسش ها توسط BD (کوتاه شده عبارت Boot Daily) و پاسخ ها با نام Chris (مدیر بخش گسترش و بازاریابی مایکروسافت) مشخص شده اند. همچنین منظور از DX10 در این مصاحبه DirectX 10 می باشد.BD : لطفا اهمیت DX10 برای دوست داران بازی ها را در یک جمله توضیح دهید.Chris : ما در مایکروسافت DirectX 10 را به عنوان بلند ترین جهش در کیفیت و کارایی گرافیک در صنعت کامپیوتر های شخصی از زمان پیدایش DirectX که به زمان ویندوز 95، و تحولی در زمینه بازی های کامپیوتری و تکنولوژی مربوط به آن می دانیم.BD : و اهمیت آن برای کاربران عادی؟
Chris : بله، DirectX 10 بالاترین کیفیت و کارایی گرافیکی را در پلاتفرم ویندوز را به همراه خواهد داشت که نتیجه آن تجربه ای باورنکردنی و دور از ذهن برای کاربران عادی خواهد بود.BD : این یک حقیقت است که تعداد زیادی از بازی های معروف و پرطرفدار درحال حاظر بر پایه موتور گرافیکی Doom3 که از OpenGL بهره می گیرد ساخته می شوند. به نظر شما DX10 چه مزیت هایی نسبت به OpenGL برای تولید کنندگان بازی های کامپیوتری به ارمغان می آورد؟Chris : همانطور که می دانید، ما DirectX 10 را برای ویندوز ویستا و با هدف ارایه دادن یک تجربه باورنکردنی از جزئیات گرافیکی به کاربران و بازیکنان ، تماما از پایه و از صفر ساخته ایم. این نسخه از DirectX نسب به نسخه های قبلی دارای بازده به مراتب بیشتر و در عین حال با ضریب اطمینان و پایداری بیشتر خواهد بود. DirectX 10 به لطف Shader Model 4.0 به طور فوق العاده ای کیفیت و جزئیات باورنکردنی را در اختیار توسعه دهندگان و نهایتا کاربران خواهد گذاشت که از آن جمله توانایی بکارگیری محیط های پیچیده گرافیکی و ترسیم چهره ها به صورت بسیار طبیعی و توانایی نمایش تعداد دلخواه از آیتم ها در صحنه می باشد.

اشاره کردید که بازی های معروف و پرطرفدار بر اساس موتور گرافیکی Doom3 و OpenGL ساخته می شوند، اما به عقیده من تعداد بازی هایی که از DirectX استفاده می کنند به مراتب بیشتر و حتی زیبا تر هستند. بازی هایی زیادی هستند که بر اساس موتور های گرافیکی Unreal و Source و با استفاده از DirectX ساخته می شوند. حتی ID (منظور شرکت ID Software سازنده سری بازی های Doom و Quake است-م) نیز برای منطبق ساختن بازی های خود با کنسول های Xbox و Xbox360 آنها را به DirectX تبدیل می کند.
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
صحنه ای از بازی Flight Simulator X رندر شده توسط DirectX 10با این حال، تمامی برنامه هایی که از واسط گرافیکی OpenGL استفاده می کنند قابلیت اجرا در ویندوز ویستا را به شرط پشتیبانی درایور گرافیک و استفاده از وصله (Patch) مناسب، خواهند داشت. به همین خاطر سازندگان و فروشندگان قطعات سخت افزاری ملزم به ارایه ICD یا Installable Client Drivers که امکان استفاده از شتابدهنده گرافیکی را برای پردازش دستورات OpenGL را خواهد داد، هستند.


: چرا این نسخه از DX10 تنها قابل استفاده در ویندوز ویستا است؟ آیا این نوعی اجبار کاربران برای خرید و ارتقا به ویندوز ویستا نیست؟


DirectX 10 : Chris نیاز به امکانات مشخصی جهت بهره گیری کامل از سخت افزار گرافیکی سیستم دارد که این امکانات و خصیصه ها تنها در سیستم عامل ویندوز ویستا موجود است. ما یک هدف بزرگ را برای دراختیار گذاشتن تجربه گرافیکی جدید به کاربران در نظر گرفته ایم و همانطور که قبلا گفتم، DirectX 10 کاملا از پایه و بدون استفاده از نسخه های قبلی این واسط گرافیکی ساخته شده است و بنابر این هیچگونه سازگاری با نسخه های قبلی از سیستم عامل ویندوز ندارد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
نمای از بازی Crysis بر پایه DirectX 10


DirectX 10 برپایه مدل جدید درایور تصویر ویندوز ویستا (Windows Vista Display Driver Model یا WDDM) که معرف عصر جدیدی در قابلیت های گرافیکی و افزایش پایداری و ضریب اطمینان درنظر گرفته شده، طراحی شده است. در عین حال ما با انجام تغییراتی در معماری مدل درایور ها سعی در آسان سازی و افزایش پایداری و همچنین سازگاری بیشتر تراشه های گرافیکی با مجموعه دستورات هوش مصنوعی و محاسبات فیزیکی (جدا از تراشه های محاسب فیزیکی) انجام داده ایم که مجموعه این دلایل برای ارایه نشدن این نسخه از DirectX جهت سیستم عامل های قبلی مایکروسافت از جمله ویندوز XP متقاعد کننده به نظر می رسد.


BD : به غیر از رشته های کوتاه تر (Shorter Program Strings)، مزیت اصلی Shader Model 4.0 نسبت به نسخه 3.0 آن برای توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری چست؟


Shader Model 4.0 : Chris به توسعه دهندکان اینگونه نرم افزار ها اجازه انجام محاسبات پیچیده بیشتری را در تراشه های گرافیکی (GPU) می دهد. این عمل ضمن کاهش بار پردازش از پردازنده سیستم را که باعث عدم بهره گیری از قدرت کامل تراشه گرافیکی می شود، اجازه انجام محاسبات سنگین مربوط به هوش مصنوعی و نیز افزایش تعداد آیتم ها را در صحنه در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد داد.


در عین حال DirectX 10 به همراه Shader Model 4.0 به لطف پشتیبانی از سایه زن های متحد (Unifyed Shaders) انعطاف پذیری و خلاقیت بسیار بیشتری را در اینگونه توسعه دهندگان قرار خواهد داد.BD : شرکت های ATI و nVIDIA هردو درحال طراحی و ساخت تراشه های گرافیکی سازگار با DX10 هستند. به نظر شما این تراشه های گرافیکی در مقایسه با کنسول های بازی Xbox 360 و PS3 چگونه عمل خواهد کرد؟


Chris : این موضوع و تلااش این دو شرکت در مورد DirectX 10 بسیار هیجان انگیز است. اما بهتر است این سوال را از خود آنها بپرسید!


BD : به غیر از برتری های DX10 در مورد بازی های کامپیوتری، این نسخه چه نقشی را در برنامه های کاربردی آینده بازی خواهد نمود؟


Chriss : کلا DirectX فراتر از صرفا یک واسط و مجموعه دستورها برای بازی های کامپیوتری است. در گذشته نیز بسیاری از برنامه های کاربردی از CAD/CAM و 3DStudio گرفته تا برنامه های پزشکی و تصویر برداری نیز از مزایای DirectX بهره گرفته اند. با این حال DirectX 10 باز هم نسبت به نسخه های قبلی قطعا امکانات بسیار مناسب تری را در اختیار اینگونه برنامه ها خواهد گذاشت. به یک نکته دقت کنید! ویندوز ویستا از DirectX 10 به عنوان یک مولفه گرافیکی استفاده می کند - پس ویندوز ویستا هم خود یک برنامه کاربردی استفاده کننده از DirectX 10 محسوب می شود!


BD : نحوه تعامل DX10 با کاربرانی که از سخت افزار DX10 استفاده نمی کنند چگونه خواهد بود؟


DirectX 10 : Chriss و ویندوز ویستا کاملا با تمامی برنامه ها و بازی های منطبق با نسخه های قدیمی تر DirectX سازگار هستند. کسانی که در زمان انتشار ویندوز ویستا، سخت افزار منطبق بر DirectX 10 را در اختیار ندارند و یا تهیه نکرده اند، هنوز هم قابلیت اجرای بازی ها و برنامه های برپایه DirectX 10 را خواهند داشت. DirecrX 9 هم در ویندوز ویستا برای این گروه از کاربران در نظر گرفته شده است. با این حال جالب است بدانید کاربرانی که با استفاده از سخت افزار منطبق بر DirectX 10 بازی های DirectX 9 را اجرا کنند شاهد افزایش کیفیت و بازده آن خواهند بود!


درعین حال توسعه دهندگان نیز می توانند با خیالی آسوده به تولید بازی ها و نرم افزار های بر اساس DirectX 9 برای ویندوز ویستا بپردازند.

: آیا به نظر شما DX10 نهایت گرافیک در کامپیوتر خواهد بود؟ یعنی با فرض در اختیار داشتن سخت افزار مناسب آیا شاهد تصاویر منطبق بر واقعیت با سرعت نمایش مناسب خواهیم بود؟


Chris : ما به DirectX 10 به عنوان گام بلندی در زمینه گرافیک کامپیوتری می نگریم. مطمنا این نسخه از DirectX تجربه جدید را در اختیار کاربران خواهد گذاشت و با اجازه دادن به توسعه دهندگان برای آشنایی با قابلیت های DirectX 10 این تجارب بهتر و بهتر نیز خواهند شد. اما ما همچنین عقیده داریم که هنوز هم موارد زیادی در این مورد قابل دستیابی هستند و بدست آوردن آنها نیز به زمان بیشتری نیاز دارد. گرافیک در ویندوز و DirectX 10 هنوز هم در راه توسعه و تکامل هستند.


BD : آیا شما در این لحظه در مورد تراشه های DirectX 10 شرکت های ATI و nVIDIA نظری دارید؟ کدام یک را برای خود انتخاب می کنید؟


Chris : نه! ما بدون همکاران خود در جای فعلی قرار نداشتیم! مایکروسافت با تمامی شرکت های فعال در زمینه گرافیک کامپیوتری همکاری نزدیک و دوستانه ای داشته و دارد. هردوی آنها همکاری های بسیاری در توسعه پلاتفرم ویندوز تا کنون با ما داشته اند. دیدن محصولات آنها برای ویندوز ویتا در فروشگاه های سخت افزاری برای ما جال خواهد بود.


BD : در مورد پیشرفت های صدا در DX10 نیز توضیح دهید. آیا ما میتوانیم با این نسخه صداها را "ببینیم" !؟


Chris : این نسخه از DirectX کماکان روال گذشته را در مورد چگونگی و نحوه تولید صدا ها ( بر پایه XACT cross-platform audio creation tool) را ادامه می دهد. بنابر این برتری عمده ای نسبت به نسخه های قبلی در این نسخه قابل ذکر نیست اما پیشرفت هایی انجام شده است.


BD : ویندوز ویستا چگونه برای اجرای یک بازی یا برنامه با استفاده از DX10 و یا DX9 را با توجه به نوع GPU تصمیم گیری می کند؟


Chris : وقتی روند اجرای یک بازی آغاز می شود، ویندوز ویستا با تشخیص نسخه DirectX به کار رفته در بازی و سخت افزار سیستم، گزینه مناسب را انتخاب خواهد کرد.


BD : گفته می شود که DirectX10 از Geometry Shaders (سایه زن هندسی) استفاده می کند. این قابلیت تا چه حد به روند انجام و تشکیل اشکال هندسی کمک خواهد کرد؟


Geometry Shader : Chris دقیقا در بین سایه زن های پیکسل و راس (Vertex and Pixel) در خط لوله پردازش قرار دارد. می تواند از رئوس و مثلث های ایجاد شده در ترسیم اشکال بعدی، بدون نیاز به پردازش مجدد، استفاده کند. سایه زن هندسی کارهای دیگری نیز انجام میدهد : تقویت تعداد مثلث ها با انتخاب یک یا چند مثلث از قبل پردازش شده و تکرار آنها بدون نیاز به پردازش مجدد، و یا تشکیل مثلث های جدید با ترکیب مثلث های دردسترس، تولید نقطه ها و خط های جدید و یا با استفاده از مثلث های ازقبل پردازش شده، و یا تولید پیکسل های پخش شده (جدا جدا).
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
نمایی از یک صحنه رندر شده توسط DirectX 10 با بهره گیری از سایه زن هندسی


انتخاب یک نقطه، تولید یک سری مثلث در اطراف آن و گسترش آن تا تشکیل یک تصویر قابل درک (Sprite) و یا تجزیه یک مثلث به تعداد کوچکتری مثلث و گسترش آن. بیرون انداختن یک راس از مثلث از مجموع مثلث ها و تبدیل آن به یک حجم یا یک چهار ضلعی.


بهترین نقطه در DirectX ترکیب تمامی انواع Shader Model ها در Shader Model 4.0 است که به توسعه دهندگان اجازه خواهد داد انواع Vertex، Pixel و Geometry Shaders ها را در یک مدل بیافرینند.


BD : در مورد محاسبات فیزیک (کنش ها و واکنش های محیط در مقابل تعییرات) چطور؟Chris : ویندوز ویستا از تمامی انواع محاسبات فیزیکی چه به وسیله پردازنده، تراشه گرافیکی یا پردازنده فیزیک جداگانه پشتیبانی خواهد نمود. با اتکا بر DirectX 10 ویندوز ویستا پلاتفرم قدرتمندی برای انجام محاسبات فیزیکی توسط GPU خواهد بود. پشتیبانی از ویژگی چند تراشه گرافیکی SLI و یا CrossFire و توانایی تقسیم وظایف پردازش تصویر و یا محاسبات فیزیکی بین تراشه های گرافیکی موجود در سیستم از جمله امتیازات سیستم عامل ویستا و DirectX 10 می باشد.

BD : با این وجود پشتیبانی از کارت پردازش فیزیک Ageia به عهده ویندوز ویستا خواهد بود؟ و یا ATI و nVIDIA؟

Chris : واضح است که ساده ترین روش پردازش فیزیک، بهره گیری از پردازنده اصلی سیستم است. در ویندوز ویستا تامین درایور های لازم و پشتیبانی تراشه های پردازش فیزیک (مانند Agiea) بر عهده خود سازندگان آنها خواهد بود.

BD : آیا تیم توسعه و بازار یابی شما اقدامی در جهت موجود بودن محتوای مناسبی مانند بازی های کامیوتری، نرم افزار های سازگار و مختص به ویندوز VISTA در هنگام انتشار آن انجام داده است؟

Chris : بله! در زمان انتشار ما پشتیبانی کاملی از تمام نسخه های موجود بازی ها و نرم افزار ها را در ویندوز ویستا شاهد خواهیم بود. در عین حال علاوه بر 10 عنوانی که قبلا برای انتشار همزمان با ویندوز ویستا اعلام شده بود، عناوین مهم و جذاب دیگری نیز برای انتشار همزمان با ویندوز ویستا پیش بینی کرده ایم. مطمنا این عنواین در همان روزهای اول پیشرفت فوق العاده در نسل بعدی بازی های کامپبوتری و امکانات باورنکردنی ویندوز ویستا و DirectX 10 را به نمایش خواهند گذاشت. ضمنا تعداد تعداد زیادی از عنواین فعلی نیز برای ویندوز ویستا و پشتیبانی آن از پردازنده های چند هسته ای بهینه سازی شده اند.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
نمایی از بازی Crysis

از عناوینی که در هنگام انتشار ویستا برای خرید موجود خواهد بود :

“Alan Wake (Microsoft Game Studios)
“Age of Conan: Hyborian Adventures” (Eidos)
“Company of Heroes” (THQ)
“Crysis” (EA-Partners)
“Flight Simulator X” (Microsoft Game Studios)
“Halo 2 for Windows Vista” (Microsoft Game Studios)
“Hellgate: London” (Namco)
“LEGO Star Wars II: The Original Trilogy” (LucasArts)
“Shadowrun” (Microsoft Game Studios)
“Zoo Tycoon 2: Marine Mania” (Microsoft Game Studios)


BD : از اینکه به سوالات ما و تعداد زیادی از کاربران و دوستداران بازی های کامپیوتری پاسخ دادید متشکرم. به امید موفقیت هرچه بیشتر شما. ما مشتاقانه منتظر عرضه ویندوز ویستا و بازی های جذاب DirectX 10 و سخت افزار های ارایه شده توسط nVIDIA و ATI خواهیم بود.

اگر این گفتگو را مناسب و آموزنده می دانید، لطفا سایر دوستانتان را نیز برای خواندن این گفتگو دعوت کنید.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]