نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: پنجه یعنی پنج انگشت

 1. #1
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پنجه یعنی پنج انگشت

  نگاهی به پیشرفت شمارش و محاسبه در طول تاریخ


  كهن ترین وسیلهمحاسبه كه انسان در طبیعت و در طول تاریخ با آن سروكار داشته است، دست هایاو بوده است. مفهوم عدد و شكل از جایی جز جهان واقع گرفته نشده است؛ «دهانگشت دست كه انسان شمردن و محاسبه را به یاری آن انجام می داد.»
  نامبسیاری از عددها در زبان های مختلف روشن می كند كه وسیله نخستین بشر برایمحاسبه انگشتان او بوده است. در زبان فارسی به پنج انگشت دست «پنجه» میگویند. در واقع عدد پنج در بسیاری از قوم ها، مبنای شمارش بوده است و دربین بسیاری از قوم ها محاسبه با انگشتان دست و گاهی پاها تكامل یافته است.
  حتییك نویسنده به نام «به وا داستان پوج ته نی» در نوشته او در تمام سده هایمیانی مورد استفاده بوده و امروز استفاده از انگشتان دست در برخی جاهامعمول است. «كارپینكی» تاریخ نویس ریاضیات در كتاب «تاریخ حساب» خود بهاین مطلب اشاره می كند كه در محل بورس بزرگ غله در شیكاگو همه قیمت ها بهوسیله دلا ل ها با انگشتان محاسبه می شود.
  همین انگشتان بود كهعددشماری در مبنای پنج (یك دست) در مبنای ده (دو دست) و در مبنای ۲۰(انگشتان دست ها و پاها) را به وجود آورد. در میان بسیاری از ملت ها،محاسبه با انگشتان پیشرفت زیادی كرده بود. در «اودیسه هومر» بارها به جمله«به پنج درآوردن» برمی خوریم كه به معنای «محاسبه كردن» به كار رفته است ونشان می دهد كه در زمان هومر، محاسبه با انگشتان معمول بوده است. در یكیاز كمدی های آریستو فان آمده است: «من همه مالیات ها را، بدون سنگ ریزه بادست هایم و به سادگی محاسبه كردم.»
  در برخی نقاط هم از وسیله ای برایمحاسبه استفاده می كردند كه از چوب درست شده بود و شكاف هایی داشت. نخستیننوشته های عددی به صورت نقش های برجسته ای در نقاشی های معبد فرعون «سه تیاول» «در آبی دمس» مربوط به نزدیك به ۱۳۵۰ سال قبل از میلاد دیده می شود.در این نقش ها یكی از خدایان مصری نشان داده شده كه حكومت فرعون را رویشاخه ای از نخل مشخص می كند.
  در سده های بعد، از چوب خط برای محاسبه وگردآوری مالیات استفاده می كردند. چوب خط به دو بخش طولی تقسیم می شد كهیكی نزد دهقان و دیگری نزد حساب دار مالیاتی می ماند. این روش محاسبهمالیاتی در انگلیس تا سده هفدهم رایج بود. یك بار دهقانان انگلیسی برای ازبین بردن تعهد های مالیاتی عقب مانده خود در بیرون اداره مالیات، خرمنی ازچوب خط ها جمع كرده و سپس آن را آتش زدند. این خرمن چنان بزرگ بود كه خودساختمان اداره مالیات را هم به آتش كشید. در این آتش سوزی نمونه مقیاس هایانگلیسی طول هم از بین رفت، به نحوی كه از آن به بعد انگلیسی ها مقداردقیق «فوت» (= پا) را نمی دانستند.چینی ها، هندی ها و بومیان پرو براینشان دادن عدد از گره روی ریسمان استفاده می كردند. در آمریكا پیش ازتجاوز اروپایی ها هر نماینده دولتی از این ریسمان های گره دار با خود داشت.
  بومیانپرو برای محاسبه مجموعه ای از پنج ریسمان در اختیار داشتند كه روی چهارتایآن مقدارها با گره هایی معین شده بود و روی پنجمی مجموع آنها و باز هم بهكمك گره مشخص می شد.
  با پیشرفت تولید و آغاز داد و ستد دیگر چوب خط وریسمان گره دار نمی توانست نیاز روزافزون محاسبه را برآورده كند. تكاملعددنویسی هم با دو مانع روبه رو بود. نخست اینكه وسیله مناسبی برای انجاممحاسبه ها وجود نداشت. ورقه های گلی و مومی برای این منظور مناسب نبود.استفاده از پوست تازه در سده پنجم پیش از میلاد كشف شد و در ضمن خیلی گرانبود. كاغذ خیلی دیرتر كشف شد. (برای نمونه، در اروپا، از سده یازدهم) دومآنكه با توجه به دستگاه عددنویسی آن زمان، انجام عمل های حسابی بسیاردشوار بود. تلاش برای ضرب دو عدد LXXIV و CLVI در دستگاه عددهای رومیبسیار بی نتیجه به نظر می رسد! همین دشواری ها بود كه موجب پدید آمدنوسیله ای برای محاسبه شد كه آن را چرتكه (Abaq) می گفتند.
  ریشه واژه«آباك» چندان روشن نیست. به عقیده برخی از تاریخ نویسان «آباك» به معنایتخته ای پوشیده از شن نرم است. در واقع هم شكل نخستین آباك، تخته مستطیلشكلی بوده است كه روی آن را با خاك یا شن نرم پوشانده بودند و با چوب نوكتیزی روی آن شكلی كه را می خواستند می كشیدند. ارشمیدس روی یكی از همینچرتكه های ماسه ای سرگرم محاسبه بود كه سربازی رومی وارد اتاق او شد.ارشمیدس از او خواست به شكلی كه رسم كرده است دست نزند و سرباز او را كشت!
  چرتكهاولین ماشین پیشرفته برای كمك به انجام عملیات ریاضی است. نخستین چرتكهحدود سه هزار سال پیش از میلاد به وسیله شخصی ناشناس ساخته شد. چرتكه مدلهای مختلفی داشت، اما معمول ترین آن چرتكه چینی بود؛ اسباب ساده ای برایمحاسبه متشكل از مهره هایی كه به سیم ها یا میله هایی كه در قابی جایگزینشده است، كشیده شده و هر دسته از مهره ها نماینده مرتبه ای از اعداد است.چرتكه ای كه میان ایرانیان، ارامنه، عرب ها و ترك ها رایج است شباهتی بهچرتكه چینی و چرتكه هایی كه در اروپای غربی رایج بود، ندارد و احتمالاً بهوسیله محاسبان ایرانی یا عرب اختراع شده است و بعدها از كشورهای اسلامی بهروسیه رفته است.
  به گواهی هرودوت (سده پنجم پیش از میلاد) مصری ها ازچرتكه استفاده می كردند. آنها برخلاف یونانی ها، سنگ ریزه ها را به جای ازچپ به راست از دست راست به چپ جابه جا می كردند و به این ترتیب در زمانهرودوت هم در یونان و هم در مصر به طور گسترده از چرتكه استفاده می كردند.به احتمال زیاد یونانی ها روش استفاده از چرتكه را ضمن داد و ستد ازفینیقی ها آموختند. آنها سنگ ها را در ستون های مختلف برحسب ارزش پولیقرار می دادند.
  مردم قدیم «آباك» را «كالكولی» یا Colcule می گفتند وآن را با سنگ، استخوان یا شیشه می ساختند. واژه كالكولی به معنای سنگ ریزهبود و از همین واژه بعدها واژه لاتینی «كالكولاس» (Calcullus) به معنای«حساب» و «محاسبه» هم از همین كلمه مشتق شده اند. از این تخته های محاسبهتنها یكی باقی مانده است و آن مستطیلی است كه در جزیره «سالامیس» پیدا شدهاست.
  سرچشمه چرتكه امروزی معلوم نیست ولی مسلم است كه یونانی ها آن رانداشته اند. عددنویسی ده دهی امروزی ریشه هندی دارد ولی محمد خوارزمیریاضیدان ایرانی سده نهم میلادی در كتاب «حساب هندی» خود موجب رواج آن دراروپای مغرب زمین (البته به تدریج و به كندی) شد.
  در این روش نوشتنعددها با ده رقم از صفر تا ۹ می توان همه عددها را نوشت. به جز آن این روشبر اصل موضعی بودن رقم ها استوار است. چرتكه در زمان ما چندان مورداستفاده ندارد، ولی نابینایان می توانند به خوبی از آن استفاده كنند.

 2. #2
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: پنجه یعنی پنج انگشت

  استخوان های نپر


  برای محاسبه با چرتكه مهره های آن را كه غالباً چوبی هستند به سمت بالا و پایین حركت می دهند. چرتكه برای جمع و تفریق تقریباً وسیله ساده ای است اما فقط افراد ماهر می توانستند از آن برای ضرب استفاده كنند و انجام عمل تقسیم هم با استفاده از آن بسیار مشكل بود! پس از آن بسیاری از مردم برای كمك به انجام اعمال ضرب و تقسیم روی دستگاه های محاسبه پیچیده با چرخ دنده ها كار می كردند تا اینكه «جان نپر» اسكاتلندی با یك روش ساده تر و تقریباً موفق به میان آمد. وی قصد داشت محاسبه از اعداد بزرگ را برای طراحی ماشین های جنگی انجام دهد. وی یك دستگاه ساده را از میله ها طراحی كرده بود كه عمل ضرب را انجام می داد. این ماشین بعدها به استخوان های نپر معروف شد، زیرا از استخوان، چوب و صفحات كاغذی مسطح ساخته شده بود.
  خط كش محاسبه كه در سال ۱۶۲۰ به وسیله «كانتور» ابداع شد، در سال ۱۶۲۲ به وسیله «ویلیام اوترد» تكمیل شد و هنوز هم برای به دست آوردن محاسبات تقریبی به كار می رود. در سال ۱۶۴۲ یك دانشمند فرانسوی به نام بلیس پاسكال اولین ماشین جمع و تفریق را اختراع كرد كه در آن از چرخ دنده های دندانه دار استفاده می شد. این دستگاه با چرخاندن چند صفحه شماره گیر كار می كرد. پس از آن سال ها این دستگاه در اداره ها و كارگاه ها استفاده می شد اما بسیار كند عمل می كرد و همچنین قادر به انجام عملیات پیچیده و سنگین نبود. در سال ۱۶۷۱ لایب نیتز، سازوكاری برای انجام دادن عمل ضرب به وسیله فرآیند جمع های مكرر ابداع كرد. ماشینی كه سازوكار ابداعی لایب نیتز را به كار گرفت اولین ماشینی بود كه به تعداد تجارتی تولید شد و به كار افتاد و همین ماشین در سال ۱۸۲۰ چنان اصلاح و تكمیل شد كه می توانست برای اعمال جمع، تفریق و ضرب یا تقسیم به كار رود.در سال ۱۹۰۲ فرانك استیون ماشینی اختراع كرد كه سازوكار ماشین لایب نیتز به صورتی فشرده تر در آن وارد شده بود. بعدها خود وی و یك مخترع آمریكایی همین ماشین را به صورت كامل تری درآوردند. در فاصله میان این سال ها ماشین های حساب گوناگون اختراع شد ولی جز یك یا دو استثنا اساس كار مابقی آنها چرخ دنده بود. چرخ دنده معمولی ۱۰ برآمدگی (دنده) بر محیط خود دارد كه مطابق ارقام صفر تا ۹ است.

 3. #3
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: پنجه یعنی پنج انگشت

  ماشین حساب های امروزی


  در دهه ۱۹۷۰ همه چیز تغییر كرد. دیگر هر كسی می توانست یك ماشین حساب الكترونیكی جیبی همراه خود داشته باشد. این دستگاه ها قادرند عمل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را به محض فشار دادن دكمه ها انجام دهند. ماشین حساب های پیشرفته تر بر حسب نیاز محاسبات مشكل تر را نیز انجام می دهند.امروز، ماشین حساب ها در قالب های مختلف و برای محاسبات عددی استفاده می شوند و ممكن است مكانیكی، الكترونیكی و الكترومكانیكی باشند. حسابگرهای الكترونی نیز ماشین حساب هستند ولی اعمال دیگری را نیز انجام می دهند. ماشین حساب های الكترونیكی لزوماً به باتری نیاز ندارند بلكه بعضی با نور خورشید كار می كنند. بعضی از ماشین حساب های الكترونیكی كه مورد استفاده صندوقداران شركت ها هستند برای محاسبه قیمت كالاها به آنها كمك كرده و نتیجه محاسبه ها را روی یك قطعه كاغذ چاپ كرده، بیرون می فرستد، باقی مانده پول را نیز حساب می كنند.در بعضی ماشین حساب ها نیز نتیجه محاسبات روی نواری ثبت می شود مانند ماشین تحریر. در بعضی دیگر نتیجه روی صفحه نمایشگر كه به وسیله پرتوكاتدی روشن می شود، نمایان می شود و در ضمن این ماشین ها می توانند نتیجه اعمال را ذخیره كرده، بعداً به هنگام لزوم نمایش دهند. این دستگاه ها در حسابداری، مهندسی و تجارت كاربرد بیشتری دارند. ماشین حساب های الكترونیكی پیشرفته به علت سرعت عمل و كوچكی بر ماشین های مكانیكی برتری دارند. محاسباتی كه هم اكنون در چندصدم ثانیه انجام می شود، پنج هزار سال پیش افراد زیادی را هفته های متمادی به خود مشغول می كرد!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. شکار لحظه ها یعنی این...!
  توسط HRG در انجمن هنر عکاسی وفیلمبرداری
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۷ آبان ۸۹, ۲۳:۰۱
 2. شایعه مرگ سرکرده منافقین صحت ندارد
  توسط HRG در انجمن اخبار عمومی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۵ شهریور ۸۹, ۱۶:۰۵
 3. کات یعنی خفه شو!
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۵ خرداد ۸۸, ۱۰:۲۳
 4. عشق یعنی...
  توسط موفقيت در انجمن دل باختگی و وصلت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۸۸, ۱۹:۰۱
 5. مسلمانی یعنی این...
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۶ مهر ۸۷, ۱۸:۳۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •