نمایش نتایج: از شماره 1 تا 11 , از مجموع 11

موضوع: « چشم سوم و متافیزیک »

 1. #1
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  « چشم سوم و متافیزیک »

  تاریخچه چشم سوم


  امروزهدر اکثر ادیان ، مذاهب ، فرهنگها و اقوام بر اهمیت چاکرای آجنا تأکیدمی‎شود و این اهمیت به دوران ماقبل تاریخ برمی‎گردد . در آن زمان آجنا نقشیک حس گر روحی و معنوی را داشته است . گفته می‎شود که چشم سوم درانسانهای اولیه کارایی داشته است . امروزه در انسانهای قرن جدیدنیزشواهدی از عملکرد چشم سوم وجود دارد .

  درانسانهای قدیم ، چشم سوم به طور طبیعی فعال بوده و از آن بهره میگرفتند. به عبارت دیگر آجنا در آنها یک ارگان ماورائی فعال بوده که به طورروزمره از آن استفاده میشده است. این در حالی است که در انسان مدرنهزارهی سوم ، آجنا به طور معمول یک ارگان غیر فعال و خاموش است ، و فعالکردن آن مستلزم شناخت و تمرین میباشد.

  بنابر نظر برخی از متا فیزیسینها ، بارزترین نمونه توجه به چشم سوم رامی‎توان در بین هندوان مشاهده کرد . آنها حداقل یک بار در روز آداب مذهبیرا انجام می‎دهند ، که قرار دادن یک نقطه از پودر رنگی روی پیشانی ( چشمسوم ) نیز بخشی از آن می‎باشد ، این عمل باعث تحریک و فعال شدن چشم سوممی‎شود . در زنان هندی این علامت بر روی پیشانی نشانه ازدواج می‎باشد ووجه تمایز بین زنان و دختران در جامعه هند است .

  درکتابهای مذهب هندو مطالب زیادی دربارهی آجنا نوشته شده است . وقتیمسیحیان کاتولیک در برابر صلیب زانو می‎زنند ، با انگشتان خود علامت صلیبرا بر روی سینه ترسیم می‎کنند که رأس این صلیب همیشه ، پیشانی ( چشم سوم )است . بودائیان احترام خود را نسبت به چاکرای آجنا با قرار دادن یک قطعهجواهر یا زیور گرانبها در مرکز پیشانی مجسمه بودا نشان می‎دهند .

  آرایشپیچیده‎ی سربندی که سرخپوستان استفاده می‎کنند از پرهای رنگارنگی تشکیلشده ، که به نواری تزیین شده وصل می‎باشند . آرایش این سربند در اطرافمرکز پیشانی حالت قرینه دارد . افرادی که دارای تواناییهای روحی بیشتریهستند ، سربندهای بزرگتر با آرایش پرزرق و برق‎تر استفاده می‎کنند .

  سربندمصریان قدیم در محل پیشانی دارای شکل یک افعی با سری افراشته است . درفرهنگ مصریان ، افعی یک سنبل معنوی است و حضور آن در محل آجنا بر اهمیتاین نقطه تأکید می‎کند . سربندی که برخی از سربازان در زمان جنگ به پیشانیمی‎بندند نیز جای تأمل دارد .

  مسلمانان درنمازهای روزانهخود به ازای هر رکعت نماز دو بار سجده می‎کنند و در هنگامسجده ، پیشانی را بر مهر میگذارند و ذکر میگویند . علاوه بر این دراسلام از سجده ( گذاشتن پیشانی بر مهر ) به عنوان نزدیکترین حالت انسانبه خداوند یاد شده است . همچنین از سجده در این دین الهی به کرات بهعنوان صفت مؤمنان یاد شده است . در احوال بزرگان و پیشوایان دین اسلامآمده است که ساعتهای طولانی را به سجده سپری می‎کردند !

  سجدهدارای فواید عدیدهفیزیکی و ماورائی است که ما از آن بیخبر و غافل هستیمولی بر اساس شواهد و قرائن موجود به نظر میرسد که یکی از این فواید تحریکآجنا باشد . اگر این گونه باشد ، یک مسلمان حداقل 34 مرتبه در روز ، چشمسوم را تحریک مینماید .

  انطباق محل سجده ( پیشانی ) با مکان چشمسوم ( پیشانی ) ، ارتباط هر دو با مسائل ماورائی و معنوی ، بیان « ذکر »در سجده و بیان « مانترا » برای تحریک آجنا ، فشار فیزیکی بر پیشانی بههنگام سجده و اثرات ماساژ و فشار بر پیشانی برای تحریک چشم سوم ، سجده برمهر از جنس خاک و استفاده از خاک ، به عنوان منبع انرژی برای تحریک آجنا ،گذاردن کافور بر پیشانی مرده و استفاده از کافور برای تحریک چشم سوم درمتافیزیک و... همه نشان از ارتباط این دو مقوله ( سجده و چشم سوم ) بایکدیگر دارد .

 2. #2
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  عملكردها ، فعاليتها و وظايف چشم سوم


  چشم سوم پل ارتباطی فیزیک و متافیزیک ، ظاهر و باطن ، جسم و روح ، تن و روان ، مغز و ذهن و خودآگاه و ناخودآگاه است . چشم سوم پلی برای رفتن به فراسوی ابعاد مکان و زمان می‎باشد . بُعد فیزیکی ما ـ جسم ـ مقید به بُعد مکان و زمان می‎باشد ، به این معنی که وقتی جسم ما در زمان حال است ، دیگر نمی‎تواند هم زمان در گذشته و یا در آینده باشد . یا وقتی جسم ما در یک مکان است، نمی‎تواند هم زمان در مکان یا مکانهای دیگر باشد . این محدودیتها برای ابعاد متافیزیک وجود ما مصداق ندارد . پس انسان می‎تواند از طریق چشم سوم به ماورای بُعد مکان و زمان سفر کند . در اصل می‎توان با کمک آجنا به مکانها و زمانهای دیگر در عالم فیزیکی و حتی در عوالم دیگر اشراف پیدا کرد .

  آجنا دریچهی ورود به جهانهای ماوراء و شاهراه حیاتی برای رسیدن به جهانهای دیگر می‎باشد ؛ به عبارت دیگر چشم سوم سرآغاز ارتباط انسان با جهانهای معنوی است . چشم سوم مناسب‎ترین مکان برای این کار در افراد اهل علم و دانش می‎باشد . پس می‎توان گفت ، آجنا پلی بین سطح فیزیکی و سطوح معنوی است و راهی برای دست‎یافتن به واقعیت‎ها و تواناییهای جهانهای دیگر می‎باشد.

  نگاه کردن به ذات پاک پروردگار، با چشم دل و از طریق شهود باطن امکان پذیر است و انسان را مجذوب آن ذات بیمثال و آن کمال و جمال مطلق میکند ، در اثر این نگاه لذتی روحانی و وصف ناپذیر به انسان دست میدهد ، که یک لحظه آن از تمام دنیا و آنچه در دنیا است برتر و بالاتر میباشد . پس اگر حجابها کنار رود و انسان خداوند را با چشم دل مشاهده کند ، خواهد فهمید که چیزی محبوبتر و لذتبخشتر از نگاه به پروردگار با چشم درون نیست.

  آجنا وسیله‎ای برای تله‎پاتی است . تله‎پاتی به معنی ایجاد ارتباط از طریق افکار و بدون استفاده از ابزار فیزیکی و حواس پنجگانه و کلام می‎باشد . همه انسانها با‎لقوه دارای استعداد تله‎پاتی می‎باشند . این پدیده در انسانهای اولیه یک راه ارتباطی معمول بوده است . در صورتی که چشم سوم فعال و باز باشد ، انسانها می‎توانند به راحتی از طریق تله‎پاتی با یکدیگر در ارتباط باشند . همه می‎دانند که عاشقان چگونه هنگامی که دور از هم به سر می‎برند ، از طریق فکر با هم ارتباط برقرار می‎کنند ، در این موارد ، علت این است که عشق ، امواج مغزی را با هم هماهنگ می‎کند . مادران هر گاه فرزندانشان در خطر باشند ، آگاه می‎شوند ، حتی اگر هزاران کیلومتر از آنها دور باشند.

  با اوصاف فوق شما می‎توانید از طریق چشم سوم برای هر کس که بخواهید پیام بفرستید ؛ برای این منظور هنگامی که روی چاکرای ششم تمرکز می‎کنید ، تصویر شخصی را که می‎خواهید به او پیام بدهید مجسم کنید ، او را در حال دریافت پیام ببینید . ممکن است مدتی طول بکشد ، اما به هر حال او دریافتی از شما خواهد داشت . اگر شما برای این تمرین با کسی قرار بگذارید ، موفقیت بیشتری خواهید داشت .

  آجنا می‎تواند عامل ارتباط ما با موجودات دیگر باشد . از طریق این ساختار می‎توان با موجودات فیزیکی غیر از انسان مانند گیاهان و جانوران ارتباط برقرار ساخت . به عبارت دیگر، انسان می‎تواند با کمک چشم سوم و تله‎پاتی با جانوران و گیاهان ارتباط گرفته ، یا به اصطلاح با آنها صحبت کند . همچنین از طریق چشم سوم می‎توان با موجودات ماورائی ارتباط گرفت .

 3. #3
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  از چشم سوم می‎توان مانند یک دوربین استفاده کرد و با آن می‎توان به سفر پرداخت ؛ چشم سوم می‎تواند شخص را به هر کجا مجسم کند ، ببرد ، زیرا توسط تجسم راهنمایی می‎شود . همه افکار و احساساتی که ما به چشم سوم می‎فرستیم ، انرژی جذب می‎کنند تا در نهایت به واقعیت تبدیل شوند . ممکن است این فرآیند چند روز تا چند هفته طول بکشد و با واسطه‎های متعدد به دست شخص برسد ، اما اگر ثبات و پشتکار باشد ، سرانجام به هدف خواهد رسید . به عبارت دیگر چشم سوم جایگاه یک فرآیند برهم کنش است ؛ همه افکار و احساساتی که شما وارد آن می‎کنید ، به طرز شگرفی فزونی یافته ، دوباره پدیدار می‎شوند.

  از آنجا که چشم سوم هر چه را که شخص بخواهد برآورده می‎سازد ، مهم است که همیشه چیزهای خوب آرزو شود . هرگز برای کسی آسیب و زیان نخواهید . همواره برای همه نوع بشر و همه نژادها در سراسر جهان هستی بهترین را بخواهید ، همیشه کسانی را که به شما آزار رسانده‎اند ، ببخشید و برای آنها دعای خیر کنید . این توصیه برای حفاظت از خود شماست . زیرا مانع از این می‎شود که احساس رنجش و ناخشنودی شما ادامه پیدا کند و شما را تا سطح شخصی که دربارهی او فکر می‎کنید تنزل دهد .

  همچنین خواسته‎های خود را با چیزهای آسان شروع کنید . سعی نکنید که از آسمان سکه‎های طلا ببارانید ، این کار ممکن است ولی نه برای مبتدیان . اگر مشکل مالی دارید ، بهتر است که برای افزایش درک و فهم خود دعا کنید.

  چشم سوم پل برقراری ارتباط فکری با دیگران است . وقتی به هر دلیل خوشایند و یا ناخوشایند به فرد دیگری فکر کنیم ، یک پل انرژی بین چشم سوم ما و او برقرار میشود که ما را به هم وصل مینماید . عوامل زیادی باعث میشود که ما به دیگران فکر نمائیم ، از جمله : دوست داشتن ، تنفر داشتن ، طلبکار بودن ، بدهکار بودن ، ظلم کردن ، مظلوم واقع شدن و... تمام اینها باعث شده که به فرد دیگری فکر نموده ، از طریق پل انرژی چشم سوم با او ارتباط برقرار نماییم . در این حالت اگر آن فرد از نظر علم و ایمان از ما بالاتر باشد ، ما تا مرتبه او صعود میکنیم ، ولی اگر پایینتر باشد ، ما نیز تا مرتبهی او نزول خواهیم کرد .

  اگر فکر کردن به شخصی و در نتیجه ارتباط با او از طریق چشم سوم موقت و گذرا باشد ، این صعود و نزول نیز موقت و گذرا است . ولی در مواردی که به صورت دایم به فردی فکر نماییم ، اتصال ما نیز دایمی بوده ، صعود و یا نزول به مرتبه آن شخص نیز دایمی میشود . کینه به دل گرفتن سبب شده که انسان دایم به شخص مقابل فکر نموده ، با مکانسیمهایی که ذکر شد ، به مرتبه آن شخص نزول نماید . برای همین توصیه شده که در این موارد اشخاص را ببخشید و از گناه آنها درگذرید و کینه آنها را به دل نگیرید . این در درجه اول به نفع خود شما است .

  چشم سوم عامل بهره گرفتن از جادوی سیاه نیز میباشد . جادوی سیاه به معنی استفادههای منفی از تواناییهای متافیزیکی و نیروهای ماورائی بر علیه دیگران میباشد . هدف از این کار آسیب رساندن به دیگران و اذیت نمودن آنها است . جادوی سیاه در فرهنگها و ملل مختلف به شیوههای متفاوتی به کار میرود . در جادوی سیاه با اعمال فیزیکی و ماورائی که انجام میشود ، حجم زیادی انرژی منفی از چشم سوم عامل به سمت فرد مورد نظر ارسال میگردد ، این انرژیهای منفی با نمود فیزیکی و ماورائی خود تاثیرات منفی بر جسم و روان سوژه میگذارد .

 4. #4
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  از چشم سوم می‎توان مانند یک دوربین استفاده کرد و با آن می‎توان به سفر پرداخت ؛ چشم سوم می‎تواند شخص را به هر کجا مجسم کند ، ببرد ، زیرا توسط تجسم راهنمایی می‎شود . همه افکار و احساساتی که ما به چشم سوم می‎فرستیم ، انرژی جذب می‎کنند تا در نهایت به واقعیت تبدیل شوند . ممکن است این فرآیند چند روز تا چند هفته طول بکشد و با واسطه‎های متعدد به دست شخص برسد ، اما اگر ثبات و پشتکار باشد ، سرانجام به هدف خواهد رسید . به عبارت دیگر چشم سوم جایگاه یک فرآیند برهم کنش است ؛ همه افکار و احساساتی که شما وارد آن می‎کنید ، به طرز شگرفی فزونی یافته ، دوباره پدیدار می‎شوند.

  از آنجا که چشم سوم هر چه را که شخص بخواهد برآورده می‎سازد ، مهم است که همیشه چیزهای خوب آرزو شود . هرگز برای کسی آسیب و زیان نخواهید . همواره برای همه نوع بشر و همه نژادها در سراسر جهان هستی بهترین را بخواهید ، همیشه کسانی را که به شما آزار رسانده‎اند ، ببخشید و برای آنها دعای خیر کنید . این توصیه برای حفاظت از خود شماست . زیرا مانع از این می‎شود که احساس رنجش و ناخشنودی شما ادامه پیدا کند و شما را تا سطح شخصی که دربارهی او فکر می‎کنید تنزل دهد .

  همچنین خواسته‎های خود را با چیزهای آسان شروع کنید . سعی نکنید که از آسمان سکه‎های طلا ببارانید ، این کار ممکن است ولی نه برای مبتدیان . اگر مشکل مالی دارید ، بهتر است که برای افزایش درک و فهم خود دعا کنید.

  چشم سوم پل برقراری ارتباط فکری با دیگران است . وقتی به هر دلیل خوشایند و یا ناخوشایند به فرد دیگری فکر کنیم ، یک پل انرژی بین چشم سوم ما و او برقرار میشود که ما را به هم وصل مینماید . عوامل زیادی باعث میشود که ما به دیگران فکر نمائیم ، از جمله : دوست داشتن ، تنفر داشتن ، طلبکار بودن ، بدهکار بودن ، ظلم کردن ، مظلوم واقع شدن و... تمام اینها باعث شده که به فرد دیگری فکر نموده ، از طریق پل انرژی چشم سوم با او ارتباط برقرار نماییم . در این حالت اگر آن فرد از نظر علم و ایمان از ما بالاتر باشد ، ما تا مرتبه او صعود میکنیم ، ولی اگر پایینتر باشد ، ما نیز تا مرتبهی او نزول خواهیم کرد .

  اگر فکر کردن به شخصی و در نتیجه ارتباط با او از طریق چشم سوم موقت و گذرا باشد ، این صعود و نزول نیز موقت و گذرا است . ولی در مواردی که به صورت دایم به فردی فکر نماییم ، اتصال ما نیز دایمی بوده ، صعود و یا نزول به مرتبه آن شخص نیز دایمی میشود . کینه به دل گرفتن سبب شده که انسان دایم به شخص مقابل فکر نموده ، با مکانسیمهایی که ذکر شد ، به مرتبه آن شخص نزول نماید . برای همین توصیه شده که در این موارد اشخاص را ببخشید و از گناه آنها درگذرید و کینه آنها را به دل نگیرید . این در درجه اول به نفع خود شما است .

  چشم سوم عامل بهره گرفتن از جادوی سیاه نیز میباشد . جادوی سیاه به معنی استفادههای منفی از تواناییهای متافیزیکی و نیروهای ماورائی بر علیه دیگران میباشد . هدف از این کار آسیب رساندن به دیگران و اذیت نمودن آنها است . جادوی سیاه در فرهنگها و ملل مختلف به شیوههای متفاوتی به کار میرود . در جادوی سیاه با اعمال فیزیکی و ماورائی که انجام میشود ، حجم زیادی انرژی منفی از چشم سوم عامل به سمت فرد مورد نظر ارسال میگردد ، این انرژیهای منفی با نمود فیزیکی و ماورائی خود تاثیرات منفی بر جسم و روان سوژه میگذارد .

 5. #5
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  ارگان هاي مرتبط با چشم سوم


  هر یک از چاکراها از لحاظ فیزیکی و متافیزیکی با بخش های مختلف و عملکردهای متفاوتی از وجود انسان در ارتباط هستند . به عبارت دقیقتر، هر یک از چاکراهای اصلی با ساختار و عملکرد تمام کالبدهای هفتگانه انسان در ارتباط است . چشم سوم نیز با آناتومی و فیزیولوژیِ جسم و پاراآناتومی و پارافیزیولوژیِ روان و روح در ارتباط است.

  ارتباط آجنا با جسم فیزیکی را از نظر اهمیت میتوان به سه بخش تقسیم نمود: اول غدد درونریز، دوم سیستم عصبی ، سوم سایر ارگانها .

  در بخش اول ، چشم دل به طور مشخص با غده پینهآل و غده هیپوفیز در ارتباط است . در بخش دوم با سیستم عصبی مرکزی و به طور دقیق با مغز و بخش گردنی نخاع ارتباط دارد . حواس پنجگانه نیز با آجنا مرتبط است . در بخش سوم میتوان از چشمها ، گوشها ، بینی و سینوسهای پیشانی، گونه و بینی نام برد . برخی اعتقاد دارند که چشم سوم با سیستم ایمنی نیز در ارتباط است . عدهای دیگر معتقدند که سیستم ایمنی به چاکرای شماره یک مربوط میشود . به یاد داشته باشید که اعصاب و غدد درونریز از مهم ترین بخشهای جسم فیزیکی میباشند ، چون تمام عملکردهای فیزیکی از بُعد مادی در نهایت به این دو بخش برمیگردد ، در اصل این دو بخش رهبر و مسؤول کنترل و هدایت تمام اعمال فیزیکی در جسم میباشند. تمام فعل و انفعالات فیزیکی توسط اعصاب و غدد درونریز تنظیم میشوند. این دو بخش مکمل یکدیگر میباشند .

  همانطور که گفتیم در سطح آناتومیک وفیزیولوژیک هر چاکرا با قسمتی از سیستم عصبی و غدد درونریز در ارتباط است . هرچند که چـاکراها به تناسب محل قـرار گـرفتنشان با بخشهای مختلفی از جسم فیزیـکی در ارتباطـند ، ولـی ارتباطشان با غدد درونریز بسیار حایز اهمیت است . به طوری که بین چاکراها و غدد درونریز ارتباطات و تأثیرات متقابل وجود دارد . به عبارت دیگر هر چاکرا دارای یک معادل فیزیکی مشخص در کالبد فیزیکی است . معادل فیزیکی چاکرای آجنا غده پینه‎آل ( غدهی صنوبری ) است . البته برخی اعتقاد دارند که معادل این چاکرا غده هیپوفیز است و غده پینه‎آل را به چاکرای شماره هفت ارتباط می‎دهند . از آنجا که چشم سوم به وسیله عنصر نور کنترل می‎شود و با توجه به ساختار و عملکرد غدهی پینه‎آل به نظر می ‎رسد که چشم سوم در ارتباط با این غده باشد .

  غدهی پینه‎آل برای بیش از دو هزار سال موضوع مطالعات فلسفی بوده است . همچنین پزشکان و دانشمندان تا مدتها درباره عملکرد دقیق آن سردرگم بوده‎اند . به هرحال امروزه آخرین مطالعات پزشکی نشان می‎دهد که غده پینه‎آل در تواناییهای روحی انسان نقش مهمی دارد . از بین ارگانهای بدنِ انسان هیچ ارگان دیگری به اندازهی غده‎ پینه‎آل در جهت تکامل دچار تغییر و تحول نشده است .

  تحقیقاتی که روی فسیل‎های به جا مانده از اعصار گذشته انجام شده ، نشان داده است که غده پینه‎آل مانند یک چشم فیزیکی سوم عمل می‎کرده ، که به نور و تاریکی حساس بوده است . این واقعیت درباره گونه‎های منقرض شده‎ای مانند « برونتوساراس » و سایر مهره‎داران دوزیست ابتدایی اثبات شده است . حتی امروزه در حیوانات پستتر مانند قورباغه ، غدهی پینه‎آل ، نور را حس می‎کند . در جریان تکامل گونه‎ها از خزندگان تا پرندگان، حیوانات و سرانجام انسان، سلولهای حس‎گر غده پینه‎آل، به وسیله سلولهای دیگر جایگزین شده‎اند و در تکامل یافته‎ترین مهره‎داران مانند انسان دیگر اثری از سلولهای گیرنده نور در غده پینه‎آل به جا نمانده است.

  در قورباغه‎ها غده پینه‎آل ارگانی است که از سلولهای ویژه چشم تشکیل یافته ، این چشم سوم در قورباغه‎ها یک ارگان حس‎گر نور است . در استرالیا گونه‎ای از مار وجود دارد که نحوهی قرار گیری فلسهای روی سر او نشان دهنده یک چشم سوم است . با برداشتن فلسها می‎توان یک چشم فیزیکی کامل را مشاهده کرد . همچنین تحقیقات اولیه روی غده پینه‎آل نشان داده است که سلولهای این غده ذاتاً سلولهای چشمی بوده‎اند ، با تکامل بشر چشم سوم عملکرد خود را به عنوان یک چشم فیزیکی از دست داده ، مغز اطراف آن را فراگرفته و آنچه ما اکنون غده پینه‎آل می‎نامیم، بر جای مانده است.

  انسان اولیه از لحاظ عقلانی پیشرفته نبوده، حیات او عمدتاً به غریزه و شهود وابسته بوده است ، که هر دو از طریق چاکرای آجنا عمل می‎کنند . چاکرای آجنا با غده پینه‎آل و این غده با سیستم عصبی سمپاتیک در ارتباط است . اکثر اعمال انسان اولیه را سیستم عصبی سمپاتیک کنترل می‎کرده ، زیرا سیستم عصبی مرکزی انسانِ اولیه ( مغز و نخاع ) به حد کافی تکامل یافته نبوده است. بنابراین زندگی انسان اولیه و عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک او به طور عمده به تکانههای کالبد اختری وابسته بوده است . با تکامل بشر، سیستم عصبی سمپاتیک مهار شده و سیستم عصبی مرکزی به میزان قابل توجهی تکامل پیدا کرده است . به این ترتیب کالبد اختری نیز مهار شده ، هر چند هنوز با ارسال پیام به پایانه فیزیکیِ چاکرای آجنا یعنی غدهی پینه‎آل در مغز به فعالیت خود ادامه می‎دهد.

 6. #6
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  عنصر و رنگ چشم سوم


  در مباحث هاله شناسي هر يك از چاكراهاي اصلي با يك عنصر خاص در ارتباط بوده ، نوساناتي با فركانس‎هاي مشخص بروز مي‎دهند ، اين فركانس‎ها بسته به نوع چاكرا ، يكي از رنگ‎هاي اصلي طيف هفت رنگ را در ذهن ما يادآور مي‎شود . چشم سوم توسط عنصر نور كنترل ميشود و رنگ آن نيلي است . نور داراي دو وجه فيزيكي و متافيزيكي است . وجه فيزيكي نور همان نور خورشيد ، ساير ستارگان و نورهاي مصنوعي مانند نور لامپ ميباشد . وجه متافيزيكي نور ، خود نيز داراي مراتب و درجات مختلفي است . ميتوان گفت كه نور در هر يك از بخشهاي هفتگانه جهان داراي نمود و تجلي خاص آن بخش ميباشد .

  تأثيرات رنگ نيلي مانند رنگ آبي اما تا حدي شديدتر است . رنگ نيلي غده پاراتيروئيد را تحريك كرده ، غده تيروئيد را مهار مي‎كند . در نتيجه با تأثيرات نور نيلي بر غده تيروئيد و مهار آن ، توليد هورمون تيروكسين نيز كاهش يافته و اين خود باعث كاهش متابوليسم و در نهايت كاهش توليد انرژي در سلولهاي بدن ميشود .

  رنگ نيلي در بهبود احتقان چشمها ، گوشها ، بيني ، ريه و معده ارزشمند است . رنگ نيلي باعث كاهش خونريزي ، التهاب ، خشونت و تحريك‎ پذيري مي‎شود . همچنين برخي معتقدند اين رنگ در كار جن‎گيري مفيد و با ارزش است . نور سفيد و نور نيلي در درمان جنزدگي بهكار مي رود .

  رنگ نيلي با غده هيپوفيز ارتباط دارد و بر سيستم عصبي تأثير مي‎گذارد . اين رنگ باعث بازسازي سلولها و التيام كالبد اثيري مي‎شود . رنگ نيلي يا بنفش در هنگام شب براي خواباندن بچه‎ها مفيد است و مي‎تواند كابوس‎هاي شبانه و سردرد را بهبود بخشد .

  رنگ نيلي روشن اغلب در مداواي شب ادراري كمك كننده است . اين رنگ همچنين مي‎تواند در اين موارد مفيد واقع شود: بهبود درد ، ضعف بينايي ، عدم تمركز ، اسهال ، مشكلات ذهني ، تحريك پذيري روده‎ها ، خستگي روحي ، رهايي از الگوهاي منفي ، تحريك تنفس ، ذاتالريه ، برونشيت ، آسم ، تشنج كودكان ، وسواس ، ناراحتيهاي ذهني و...

 7. #7
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  تعادل و عدم تعادل چشم سوم


  اشخاصي كه چشم سوم فعال، باز، متعادل و هماهنگ داشته باشند، از تمامي «عملكردها، فعاليتها و وظايف» چشم سوم كه در بحثهاي قبلي ذكر شد بهرهمند خواهند گرديد. اين اشخاص همچنين داراي تجسم خلاق و قوهي تصور بسيار شگرف خواهند بود. چنين كساني ممكن است به چيزهايي دسترسي داشته باشند كه ساير مردم ندارند، يا قادر به ديدن رؤياهايي صادقانه يا پديده‎هايي از اين دست باشند. اشخاصي كه با چاكراي ششم، هماهنگ هستند جذاب و گيرا بوده، مي‎توانند در طول زندگي خود تجربيات جالبي در سطوح مختلف داشته باشند. چنين افرادي آماده، مشتاق و قادر به دريافت رهنمودها، تجربهي شعور كيهاني، تله‎پاتي و سفر اختري هستند.

  اختلالات چشم سوم به صورتهاي انسداد، كاهش فعاليت، افزايش فعاليت، عدم تعادل و ... بروز مينمايد. هر يك از اين اختلالات داراي عوارض و عواقب فيزيكي و متافيزيكي ميباشد، كه در ساختار و عملكرد جسم، روان و روح، خود را نشان ميدهد.
  نشانه‎هاي فيزيكي عدم تعادل چاكراي آجنا مي‎تواند شامل سكته يا تومورهاي مغزي، نابينايي، ناشنوايي، ضايعات نخاعي، اختلالات عصبي، تشنج و اشكال در يادگيري باشد.

  وقتي چشم سوم دچار كاهش فعاليت و عدم تعادل باشد ممكن است فرد دچار فراموشي و يا وسواس مرضي شود، اين شخص همچنين ممكن است به شدت خرافاتي شود، دچار حسادت شديد دربارهي ديگران و تواناييهايشان شود، بهطور كلي دربارهي همه چيز از جمله خود و تواناييهاي خود مشكوك و بدبين گردد. چنين كسي در نظر ديگران بيجرأت، بي‎نظم و بيش از حد حساس به نظر مي‎رسد.

  از سوي ديگر هر گاه آجنا، فعاليت بيش از حد داشته باشد، شخص ناشكيبا، مضطرب و بسيار حساس مي‎شود. حتي ممكن است گاهي به نظر برسد كه چنين افرادي در دنياي ديگري به سر مي‎برند و به محيط اطراف خود توجهي ندارند. ساير خصوصيات اين افراد عبارت است از: خودپسندي، غرور، دغل‎كاري، تعصب، سلطه‎جويي، بي‎عاطفگي، خباثت، تنگ‎ نظري، رفتار ناخوشايند و بي‎ادبانه، بد اخلاقي و تلخي و تحقير ديگران.

  وقتي چاكراي ششم دچار انسداد مي‎شود، شخص ممكن است دچار كابوس‎هاي شبانه و سردردهاي مداوم، ضعف بينايي، عدم تمركز و حتي گاهي حمله‎هاي ميگرن شود. اندوه و سوگواري يا مشكلات شخصي مي‎تواند علت انسداد اين چاكرا باشد. تحريك بيش از حد آجنا باعث ايجاد هرج و مرج، خرابكاري به جاي كمك و انحصار طلبي مي‎شود. تحريك كمتر از حد آن باعث ايجاد بي‎ثباتي، بُزدلي و درماندگي مي‎گردد. كناره‎گيري از زندگي، شانه خالي كردن از زير بار مسؤوليت، فراموشي، بي‎دقتي، تحمل ناپذيري، پرمدعايي و فخرفروشي، از جمله نشانه‎هاي تحريك كم چاكراي ششم مي‎باشد.

  هر چاكرا در حالت طبيعي در جهت عقربه‎هاي ساعت در حال چرخش است، اگر قسمت جلويي آجنا عكس حالت طبيعي بچرخد، باعث ايجاد تعبيرات مغشوش ذهني يا برداشت‎هاي غيرحقيقي در مورد واقعيت‎ها مي‎شود. چرخش سريع آجنا بر خلاف عقربه‎هاي ساعت، قابليت آفرينش افكار قدرتمند منفي را به دنبال خواهد داشت. در صورتي كه اين قدرت با قدرت قسمت پشتي آجنا همراه گردد، مي‎تواند باعث ايجاد فاجعه در زندگي انسان شود. به ياد داشته باشيد كه قدرت چشم سوم مانند آتش است؛ آتش زماني داراي ارزش است كه كنترل و مهار شده باشد.

  ضعيف يا راكد بودن جريان انرژي در آجنا سبب متوقف شدن قدرت خلاقيت مي‎گردد. بسته بودن قسمت پشتي آجنا باعث شكست در اجراي طرح‎ها و برنامه‎ها شده، يا حد‎اقل اجراي آنها را به تأخير مي‎اندازد. اين گونه افراد براي به ثمر نشاندن طرح‎هايشان بايد تلاش فراواني در مدت طولاني داشته باشند.

  ريشهي برخي از ترس‎هاي وجود ما، به اشكالات موجود در چاكراي آجنا برمي‎گردد، از جمله ترس از حقيقت، ترس از قضاوت واقع گرايانه و منطقي، ترس از اعتماد به مشورت با ديگران، ترس از انضباط و ترس از بُعد تاريك خويش. عدم تمايل به درون نگري و حفاري درون و تخليهي ترس‎هاي دروني نيز به چشم سوم مربوط است.

 8. #8
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  فعال سازی چشم سوم


  اكثر كساني كه روي چشم سوم كار مي‎كنند و آن را فعال مي‎نمايند ، ديد تازه‎اي نسبت به زندگي پيدا مي‎كنند . كساني كه با اين چاكرا هماهنگ شده باشند ، بر خود تسلط پيدا مي‎كنند و منشاء انرژي معنوي ، شهود ، خرد ، ادراك و زيركي قابل توجهي خواهند شد .

  به خاطر بسپاريد كه فعال سازي چشم سوم ، يك شبه محقق نميشود ، بلكه اين روند به سالها وقت ، صبر ، حوصله و همت فراوان احتياج دارد . گاهي اوقات باز شدن كامل آجنا ممكن است تا چهل سال طول بكشد . فعال شدن چشم سوم يك روند تدريجي است . چشم سوم بسته مانند يك سد ميماند كه بايد ابتدا در آن يك روزنه كوچك ايجاد كرد ، سپس اين روزنه را به يك سوراخ تبديل نمود ، بعد از آن اين سوراخ را بزرگ كرد ، آنگاه با توسعه سوراخ يك سوراخ قطور به وجود آورد و در نهايت اين سوراخ عظيم در اين سد ميتواند به تخريب كامل سد منتهي گردد .

  بديهي است ترك محرمات و مكروهات و عمل نمودن به واجبات و مستحبات ، بهترين و مطمئنترين اثرات مثبت را بر چشم دل اعمال كرده ، موجب تحريك و فعال نمودن آن ميشود ، مشروط برآن كه به ظاهر و باطن اعمال مذكور توجه گردد . با آرامش و تحمل سختي‎ها ، با قدرت رياضت و با كار سخت مي‎توان چشم سوم را بيدار كرد و سطوح و ابعاد جديدي از آگاهي را در برابر خود گشود .

  چشم سوم در بدو تولد در نوزادان باز و فعال است ولي به تدريج بسته و غير فعال ميشود . ظاهراً روند بسته شدن آجنا هم زمان با بسته شدن ملاج سر اتفاق ميافتد . البته اين بسته شدن به صورت كامل و مطلق نميباشد . علت اصلي اين انسداد تعلّقات دنيايي ميباشد ، كه در كودكان به گونهاي و در بزرگسالان به گونهاي ديگر جلوه ميكند . در عده كمي از كودكان ، چشم سوم ، همچنان تا سنين بالا باز ميماند .

  خانمها به نسبت آقايان به مسايل معنوي و امور ماورايي علاقه بيشتري نشان ميدهند . همچنين فعاليت چشم سوم به طور كلي در خانمها بيشتر از آقايان ميباشد . خانمهايي كه تمرينهاي فعال سازي آجنا را انجام ميدهند ، خيلي سريع تر از آقاياني كه همان تمرينها را انجام ميدهند ، به نتيجه ميرسند . اين پديده طي سالهاي زياد تدريس نويسنده در كلاسهاي تئوري و عملي نيز تجربه شده است . به نظر ميرسد كه چشم سوم در بيشتر زنان هنگام زايمان طبيعي به صورت موقت باز ميشود .

  در روند فعال سازي چشم سوم ممكن است در تماس با آگاهي ذهن ، نور جلوه‎گر شود . اين نور ابتدا به صورت دايره‎اي و گاهي مانند شعله شمع ديده مي‎شود . ظهور اين نور در چاكراي آجنا ، نشانه پيشرفت يك رهرو در مسير اوست . مردم اغلب احساس نور در چاكراي آجنا را با عبارات مختلفي تعبير مي‎كنند . نور اصلي و واقعي در مرحله سامادهي رؤيت مي‎شود . سامادهي بالاترين مرحلهي روحي است ، در اين مرتبه هيچ آغاز يا پاياني وجود ندارد و آنچه هست ، حقيقت ، آگاهي و سعادت بي ‎پايان مي‎باشد .

  نورِ آجنا ، تجربه‎اي است كه آغاز حيات معنوي را نشان مي‎دهد ، اما نور سامادهي تجربه‎اي بي‎ بازگشت مي‎باشد . هنگامي كه نور آجنا پديدار مي‎گردد ، توصيه مي‎شود كه به تمرين‎هاي مراقبه‎اي پرداخته ، آگاهي روي چشم سوم متمركز گردد ، تا اين كه آگاهي با نور آميخته شود . وقتي نور آجنا بيدار مي‎شود ، درخششي فزآينده پيدا مي‎كند ، تا حدي كه درخششي برابر با هزاران خورشيد مي‎يابد . نور سفيد چاكراي آجنا بي ‎نهايت قدرتمند است . انسان مي‎تواند با قدرت اراده ، آگاهي خود را به جاهاي دور بفرستد و اطلاعاتي كسب كند . به واسطه همين نور الهي است كه جويندگان معنويت نسبت به خداي خود بصيرت پيدا مي‎كنند .

  با بيدار كردن چاكراي آجنا ، مي‎توان شكل واقعي كالبد اختري را درك كرد . با مراقبه روي چشم سوم مي‎توان قدرت به دست آوردن همه خواسته‎ها را كسب نمود ، چون فرماني كه از آجنا صادر شود ، بايد به اجرا درآيد ، به همين دليل است كه اين چاكرا را آجنا به معني « دستور » ناميده‎اند .

  نوري كه ضمن مراقبه از چاكراي آجنا ساطع مي‎شود ، از نيروي ذهن منشاء مي‎گيرد و از طريق آجنا متمركز مي‎شود . خواسته‎هاي ذهن از طريق آجنا عمل مي‎كنند ، بنابراين كساني كه با بيدار كردن آجنا ، اين گذرگاه را گشوده‎اند ، انسانهاي بزرگي هستند كه مي‎توانند كارهاي بزرگ انجام دهند . آجنا مجراي قدرت اراده انسان است . از اين مجرا مي‎توان دعاي خير خود را نثار بشريت كرد و پيام‎هايي براي اهداف خيرخواهانه و برقراري صلح در جهان فرستاد . پس آجناي فعال مجرايي براي عملكرد اراده در جهان مي‎سازد ، اين قدرت مي‎تواند به دو گونه سازنده يا مخرب به كار گرفته شود . فرم مخرب آن همان جادوي سياه است ، كه افراد شيطاني از آن استفاده مي‎كنند .

  هنگامي كه دستهايتان را در برابر چشمهايتان نگه مي‎داريد يا به سادگي چشمهايتان را مي‎بنديد و از ناحيه اطراف مركز پيشاني آگاه مي‎شويد ، جرقه‎هايي از نور مانند چشمك زدن ستارگان مي‎بينيد ، يا شايد نوري سفيد و ضربان‎دار يا حلقه‎اي از نور رنگين ببينيد . همان طور كه در حالت خواب ، رؤيا مي‎بينيد در حالت مراقبه نيز مي‎ توانيد به چنين بصيرتي دست پيدا كنيد .

  گاهي شگفت انگيزترين اشعار ، ناگهان در ذهن جاري مي‎شود يا وقتي كه روي مسئلهاي به طور مداوم كار مي‎كنيد تا كاملاً خسته ميشويد و عقب نشيني مي‎كنيد ، در يك چشم برهم زدن راه حل مانند جرقه‎اي خورشيد‎ سان در ذهن شما پديدار مي‎شود . همه اين پديده‎ها مربوط به فعاليت نامحسوس ذهن در سطح ناخودآگاه است . ارتباط بين ضمير آگاه و اين گونه پديده‎ها از طريق آجنا برقرار مي‎شود .

 9. #9
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  تکنیک های فعال سازی چشم سوم


  فعال نمودن آجنا به علم ، آگاهي و ظرفيت احتياج دارد . بديهي است كه فعال شدن چشم سوم قبل از حصول اين موارد ، ميتواند فاجعه ايجاد كند . برخي از جويندگان و طالبان به دنبال شيوههاي فوري و آني براي فعال سازي چشم سوم ميباشند . اينان غافلاند كه در صورت دستيابي به اين شيوهها ، بزرگترين ضررها و آسيبها را به خود وارد خواهند نمود .

  انجام تمرينهاي منظم و مستمر ، زير نظر مربي آگاه و ورزيده ، ميتواند آجنا را بيدار نمايد . دقت نماييد انجام تمرين بدون داشتن و نظارت مربي عالم و عامل ، تبعات و مشكلات فراوان به دنبال خواهد داشت .

  با عنايت به موارد مذكور ، در ادامه بحث به بعضي از تمرينهاي مفيد براي تحريك آجنا اشاره ميگردد :

  1 ـ شست‎وشوي حفرات و سينوس‎هاي بيني كه بايد زير نظر استاد و طبق اصول خاصي انجام گردد . اين عمل باعث تحريك اعصاب اطراف آجنا مي‎شود . سينوسها و سلامت آنها با عملكرد چشم سوم ارتباط دارد .

  2 ـ تنفس سايشي كه بايد در حضور استاد انجام شود . در اين حالت انتهاي گلو و كام نرم توسط هواي دم و بازدم به ارتعاش درميآيد و اين خود باعث ارتعاش غده صنوبري و غده هيپوفيز مي‎گردد . در تنفس سايشي با تنگ كردن مجراي حلق ، دم و بازدم انجام مي‎شود ، به طوري كه هوا به سختي وارد و خارج شده و ضمن ايجاد صدا ، ديواره حلق را به ارتعاش درمي‎آورد . اين حالت مانند خرخر كردن در خواب مي‎باشد و در افرادي كه خوابشان سنگين است ديده مي‎شود . در تنفس سايشي دم از طريق بيني و بازدم از راه دهان انجام مي‎شود . اين تمرين بسيار حساس و خطرناك است .

  3 ـ ماساژ دادن و ضربه زدن به پيشاني در حالت آرامش و خلسه باعث تحريك چشم سوم ميشود . اين كار بايد با توجه و تمركز كامل صورت گيرد . با عنايت به ارتباط كالبد فيزيكي با كالبد اثيري ، اثرات ماساژ و ضربه بر پيشاني به چشم سوم منتقل ميشود . اين تمرين ابتدا به صورت فيزيكي و سپس به شكل ذهني انجام ميشود .

  4 ـ حركت كره چشم به سمت بالا ، پايين ، چپ و راست به صورت فيزيكي و ذهني بر تحريك آجنا مؤثر است . اين تمرين نيز در حالت آرامش و خلسه با تمركز و آگاهي كامل انجام ميشود .

  5 ـ بالا كشيدن پلكها ، ابروها و پوست پيشاني به صورت فيزيكي و ذهني ، در حالت آرامش و خلسه ، با توجه و تمركز نيز تمرين ديگر ميباشد .

  6 ـ برداشتن پرده خيالي از جلوي چشمان در حالت مراقبه كه به صورت تجسم در ذهن صورت ميگيرد ، هم بر فعال سازي آجنا مؤثر است .

  7 ـ تجسم يك نقطه بر پيشاني ، تبديل آن به يك دايره كوچك و سپس بزرگ نمودن اين دايره تا زماني كه تبديل به يك دايره با قطر حدود بيست سانتي متر شود ، هم به عنوان يك تمرين توصيه ميگردد . اين تمرين نيز در حالت آرامش و خلسه انجام ميشود .

  8 ـ پالايش بيروني و دروني هم براي تحريك آجنا لازم و ضروري است . پالايش بيروني به معناي حذف وسايل و چيزهاي زايد و اضافي از محيط كار و سكونت ميباشد . پالايش دروني نيز به معناي حذف افكار زايد و اضافي از مغز و ذهن است .

  9 ـ ذكر گفتن به خصوص در حالت‎هاي خاص ، براي مثال ذكر گفتن در حال سجده و يا ذكر گفتن در حال مراقبه بسيار مفيد و مؤثر است . آرام بودن جسم و ذهن ، تمركز داشتن بر آجنا و انتخاب ذكر مناسب از جمله عوامل مهم در اين شيوه است . لااله‎الاالله يكي از بهترين ذكرها براي اين كار مي‎باشد و در منابع ديني نيز توصيه شده است . همچنین سجده با آگاهي كامل به آداب ظاهري و باطني آن و رعايت اين آداب، بر فعال شدن چشم دل اثرات بسيار خوبي دارد . در سجده ميتوان همان ذكر معروف سجده نماز و يا ذكر يونسيه ( لا اله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين ) را تكرار نمود .

  10 ـ تجسم آسمان در شب در حالت مراقبه و يا مراقبه ديداري بر آسمان و قرص كامل ماه در شب نيز از جمله تمرينهاي مفيد است . همچنين تجسم چاكراي شماره شش به صورت ايده‎آل و مراقبه بر آن نيز مؤثر مي‎باشد . در اين حالت بايد فرم ، اندازه ، رنگ و چرخش اين چاكرا به صورت طبيعي و ايده‎آل تجسم گردد .

  11 ـ تجسم نهري از نور طلايي كه از ناحيه پسين لگن به سمت نخاع و مغز مي‎آيد و نهري از نور صورتي كه از ناحيه پيشين لگن به سمت نخاع و مغز در حركت است ، به طوري كه اين دو نهر در بالا به هم ديگر رسيده ، به صورت قوس يكديگر را قطع مي‎كنند . اين تمرين نيز بايد در حالت مراقبه انجام شود .

  12 ـ صرف مراقبه بر چشم سوم نيز مفيد است . در اين حالت سطح آگاهي تا منطقه چشم سوم گسترش مي‎يابد . براي اين منظور پس از آرام نمودن جسم و ذهن ، چشمها را بسته ، در اين حالت به طور طبيعي در مركز چشم سوم قرار مي‎گيريد ، به شرط آنكه توجه تان فقط بر تاريكي پشت چشمها باشد .

  13 ـ براي فعال سازي آجنا ميتوان طالب را به حالت خلسه فروبرد و پيشاني بر پيشاني او گذاشت . ( چشم سوم استاد بر روي چشم سوم سوژه قرار مي‎گيرد ) ، در اين حالت با ارسال مستقيم انرژي از آجناي خود به آجناي سوژه ، به فعال سازي چشم سوم كمك ميشود . براي اين تكنيك سوژه روي تخت يا روي زمين در جهت شمال ـ جنوب دراز كشيده و استاد به گونه‎اي بالاي سر وي مي‎نشيند ، كه به راحتي بتواند پيشاني بر پيشاني او بگذارد . در اين تمرين لازم است استاد و معرفتجو هر دو مرد و يا هر دو زن باشند . اين تمرين ابداع نويسنده ميباشد .

  بديهي است موارد مذكور فقط ليستي از تمرينهاي چشم سوم ميباشد ، و هر يك از موارد فوق براي اجرا به دستورالعمل خاص اجرايي احتياج دارد .

 10. #10
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  مراقبه چشم سوم


  بهتر است اين تمرين را زماني انجام دهيد كه بتوانيد به مدت 30 تا 60 دقيقه تنها باشيد . يا اگر اين تمرين را به صورت گروهي انجام ميدهيد ، بايد همه ساكت باشند . در مكان تمرين نبايد منبعي از نور وجود داشته باشد . البته شما مي‎توانيد يك شمع روشن در اتاق داشته باشيد ، به شرط آن كه در پشت سر شما قرار گيرد و مزاحم شما نباشد .

  روي يك صندلي راحت بنشينيد و در حالت آرامش قرار بگيريد . مي‎توانيد در حين تمرين از موسيقي دلخواه خود استفاده كنيد ، البته موسيقي بايد ملايم و آرام بخش باشد ، مانند صداي فلوت يا اصوات طبيعت . اگر با استفاده از بخور ملايم احساس بهتري پيدا مي‎كنيد ، اين كار را انجام دهيد .

  با تمركز بر ديد چشم سوم خود ، به تصويري نگاه كنيد يا تصويري را در ذهن مجسم نماييد . ( براي حالت اول يك تصوير مناسب ، زيبا و رويايي انتخاب كنيد ) توجه خود را به سوي مركز تصوير جاري كنيد ، در اين حالت به آرامي از عدد 1 تا 144 بشماريد . سپس چشمانتان را ببنديد و دوباره تا 144 بشماريد . ممكن است با بستن چشمها ، تصويري با رنگ‎هاي متضاد مشاهده كنيد ، همچنان توجه خود را روي مركز پيشاني متمركز كنيد . حتي اگر هنوز چيزي نمي‎بينيد ، نااميد نشويد ، شما با تمركزِ توجه خود روي جايگاه چشم‎سوم ، بدون مشاهده آن نيز مي‎توانيد به نتيجه برسيد . پس از اين كه تا 144 شمرديد ، چشمانتان را باز كنيد و دوباره به تصوير نگاه كنيد . درحالي كه ديد شما بر مركز تصوير متمركز است ، تا 144 بشماريد . سپس چشمانتان را ببنديد و در حال نگريستن به نور دروني تا 144 بشماريد . در اين هنگام است كه مي‎ توانيد آنچه را كه مي‎خواهيد طلب كنيد .

  اجازه ندهيد كه در حين تمرين هيچ چيز حواس شما را منحرف كند . ممكن است ببينيد كه تصوير حركت مي‎كند . بعدها خواهيد فهميد كه چشم سوم عملكردهاي بسيار عجيب و اسرارآميزي دارد . حتي ممكن است روزي بتوانيد هواي بين خود و تصوير را ببينيد . اما در هر شرايطي با تمركز كامل به مراقبه خود همراه با بسته و باز كردن چشمها ادامه دهيد .

  در پايان تمرين چشمانتان را ببنديد و براي هر مدت كه دوست داريد در سكوت و آرامش باقي بمانيد . هرگز به چشمانتان فشار نياوريد . اگر هر زمان در حين تمرين در چشمانتان فشار يا خستگي احساس كرديد تمرين را قطع كنيد .

  زماني خواهد رسيد كه بتوانيد بدون آن كه ابتدا به تصوير نگاه كنيد ، نور را در سر خود مشاهده كنيد . به هر حال با كمك يا بدون كمك حس بينايي ، شما خواهيد توانست نتايج سودمندي كسب كنيد . آنگاه كه نور درون را مي‎بينيد ، وقت آن رسيده است كه آنچه را مي‎خواهيد طلب كنيد . در اين حالت خواستن ، واقعاً توانستن است .

  بعد از مدتي تمرين ، شما خواهيد توانست آن چنان آرامشي در خود ايجاد كنيد ، كه كاملاً بر موضوع ديداري تمركز داشته باشيد و بتوانيد جسم خود را در حالت خواب ترك كرده ، از طريق چشم سوم به سفر بپردازيد . كساني كه از حلقه طلايي عبور مي‎كنند و تونل مربوطه را پشت سر مي‎گذارند وارد عالم اختري مي‎شوند . اين كه از اينجا به كجا سفر كنيد ، به آگاهي شما بستگي دارد . زيرا اين آگاهي شما است كه هر چه در اين سطح مي‎ بينيد به وجود مي‎آورد . بهتر است قبل از سفر مقصدي براي خود در نظر بگيريد . شما مي‎توانيد به بخشهاي مختلف عالم اختري سفر كنيد و موجودات اختري را ملاقات نماييد . در اين سفر حتي مي‎توانيد از عالم اختري بگذريد و به عالم بعدي برويد .

  با تمرين مداوم شما خواهيد توانست وضوح و قدرت نور را افزايش دهيد ، تا اين كه هيچ چيز ديگري به جز نور نبينيد . در اين هنگام است كه شما مي‎توانيد به اين نور بپيونديد و با آن يكي شويد . اين نور يك توهم نيست ، بلكه پاسخي است كه از سوي ديگر به شما داده مي‎شود . اين پاسخ در زندگي روزانه شما به تدريج به صورت سلامت بيشتر ، روشني انديشه و شادماني نمايان مي‎شود .

  در تمرين‎هاي اول انتظار زيادي نداشته باشيد . اين تكنيك به تمرين زياد نياز دارد ، اما انجام يك بار در روز براي حدود يك ماه حتماً نتايج خوبي خواهد داشت .

  بهترين زمانها براي انجام مراقبه چشم سوم ، ساعت شش صبح ، دوازده ظهر ، شش عصر و دوازده نيمه ‎شب است . در اين ساعتها نوسانهاي مغناطيسي مفيد در اطراف زمين جريان دارد . البته همه افراد نمي‎توانند در اين ساعتها به مراقبه بپردازند . اما زماني كه تعداد زيادي از مردم به طور هم زمان و گروهي به مراقبه مي‎پردازند ، مي‎توان نيروي عظيمي از مراقبه كسب كرد . از آنجا كه شما هنگام مراقبه مرزهاي زمان و مكان را پشت سر مي‎گذاريد ، هيچ فاصله‎اي بين شما و كساني كه در ساير نقاط كره زمين به مراقبه مي‎پردازند ، وجود ندارد . ما به سادگي مي‎توانيم در تمام دنيا مراقبه گروهي انجام دهيم .

  يكي از جالب‎ترين واقعيت‎ها درباره چشم سوم اين است كه وقتي نور در چشم سوم ديده مي‎شود ، مي‎توان آن را به درون بدن انتقال داد . اين جريان مي‎تواند به خواست شما ، به قسمتهاي مختلف بدنتان جريان پيدا كند . به سادگي از اراده خود استفاده كنيد و قسمتي از بدنتان را كه مي‎خواهيد اين نور در آن جريان يابد ، مجسم كنيد ؛ جريان نور از اراده شما پيروي خواهد كرد و برابر تجسم شما به حركت در خواهد آمد . ابتدا جريان را به قلب بفرستيد ، تا احساس دلپذيري پيدا كنيد . به اين احساس اجازه دهيد كه رشد كند و تمام بدن شما را به نوسان در آورد و همه جاي آن را فراگيرد . اين پديده فرآيند شفابخشي و نيرودادن است .


  دکتر مطلب برازنده

 11. #11
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  Re: « چشم سوم و متافیزیک »

  عوامل اثرگذار بر چشم سوم

  مآخذ: کتاب متافیزیک و چشم سوم، تآلیف مطلب برازنده، انتشارات نوید Dr Motaleb Barazandeh


  عبادات از جمله قرائت قرآن، تفكّر و تدبّر در آيات قرآن ، نماز و بهخصوص نماز شب، ذكر و گريه كردن به بهانههاي معنوي نيز تأثيرات بسيار عالي بر چشم دل ميگذارند. پيامبر گرامي اسلام نماز را نور ديدهي خود معرفي مينمايند: «خداوند جلّ ثناؤه نور ديدة مرا در نماز قرار داد و نماز را محبوب من گردانيد، همچنان كه غذا را محبوب گرسنه و آب را محبوب تشنه. گرسنه هرگاه غذا بخورد سير ميشود و تشنه هرگاه آب بنوشد سيراب ميشود، اما من از نماز سير نميشوم.» (ترجمه ميزان الحكمه، ح 10535)

  قرآن كريم به تعبير حضرت امام راحل ـ كه از عارفترينِ عارفان به قرآن بود ـ بزرگترين نسخهي نجات دهندهي بشر از جميع قيودي كه بر پاي و دست و قلب و عقل او پيچيده است، ميباشد. ايشان همچنين قرآن كريم را كتاب تحرّك از طبيعت به غيب و تحرّك از ماديّت به معنويّت ميدانند. حضرت امام قرآن كريم را مركز همهي عرفانها و مبداء همهي معرفتها ميدانند و معتقدند كه اگر قرآن نبود باب معرفت الله، اليالابد بسته ميبود. ايشان در بيان زيبايي ميفرمايند: «بدان كه اين كتاب شريف چنانچه خود بدان تصريح فرموده كتاب هدايت و راهنماي سلوك انسانيت و مربّي نفوس و شفاي امراض قلبيه و نوربخش سير الي الله است.» (قرآن باب معرفت الله، ص10، ص 20، ص 33 و ص 49)

  قرائت قرآن كريم و گوش سپردن به تلاوت آيات اين لطيفهي الهي از بهترين و عاليترين و مطمئنترين عواملي است كه بر چشم دل اثرات مثبت فراوان اعمال ميكند. در كتاب «قرآن باب معرفت الله» از حضرت امام راحل چنين نقل شده است: «و چون شخص قاري مقصد را يافت در تحصيل آن بينا شود و راه استفاده از قرآن شريف بر او گشوده و ابواب رحمت حق بر او مفتوح گردد و عمر كوتاه عزيز خود و سرمايه تحصيل سعادت خويش را صرف در اموري كه مقصود به رسالت نيست نكند و از فضول بحث و كلام در چنين امر مهمي خودداري كند و چون مدتي چشم دل را بر اين مقصود افكند و از ديگر امور صرف نظر كرد چشم دل بينا گردد و حديد شود و تفكر در قرآن براي نفس عادي شود و طريق استفاده باز گردد و ابوابي بر او مفتوح شود كه تا كنون نبوده و مطالب و معارفي از قرآن استفاده كند كه تا كنون به هيچ وجه نميكرد، آن وقت شفا بودن قرآن را براي امراض قلبيه ميفهد.» (قرآن باب معرفت الله، ص 78)

  صد چو عالم در نظر پيدا كند چون كه چشمت را به خود بينا كند

  تدبّر و تفكّر در آيات قرآن كريم نيز بهترين اثرات مثبت را بر چشم دل اعمال مينمايد. چنانچه در كتاب شريف كافي از صادق آل محمد عليهالسلام نقل شده است كه فرمودند: «اين قرآن راهنماي هدايت و چراغ شب تاريك است، پس جولان دهد صاحبنظر چشم خود را در آن و بگشايد نظر خود را براي استفاده از نور آن، زيرا كه تفكّر در آن زندگانيِ دلِ بيننده است، چنانچه در ظلمات و تاريكيها به نور استعانت كنند، در ظلمات جهل و تاريكيهاي ضلالت به نور هدايت قرآن بايد هدايت جست.» (قرآن باب معرفت الله، ص 65)

  سجدههاي طولاني نيز اثرات بسيار خوبي بر تحريك و متعادل نمودن چشم دل ميگذارد. براي اين منظور انسان بايد به دستوراتي كه پيرامون ظاهر و باطن سجده آمده آگاه باشد و آنها را رعايت نمايد. براي اثرگذاري بهتر سجده به اين موارد توجه فرماييد: از مهر بزرگ (حدوداً به اندازهي كف دست) استفاده نماييد، مهر تربت كربلا باشد، هنگام سجده توجه و تمركز بر پيشاني باشد، هر دو چشم (سمت نگاه) به نوك بيني باشد، فقط هفت موضع (پيشاني، كف دو دست، دو زانو، دو انگشت شصت پا) بر زمين باشد، (از انداختن شكم، سينه، ساعد دستها و ساير قسمتهاي بدن بر روي زمين خودداري شود)، در بانوان دستها به بدن چسبيده باشد، در آقايان دستها از بدن جدا باشد، در سجده از ذكر يونسيه استفاده شود، سجده به نيّت رضاي حقتعالي باشد. در شروع، سجدهها كوتاه مدت بوده، سپس به تدريج بر زمان آن افزوده شود. ترجيحاً بين الطلوعين (فاصلهي اذان صبح تا طلوع آفتاب) را براي سجده در نظر بگيريد. توجه فرماييد اين سجده غير از سجده نماز ميباشد.

  عارف كامل، مرحوم آيتالله حاج ميرزا جواد آقا ملكي تبريزي ميفرمايند: «مرا شيخي بود جليلالقدر، عارف، كامل، قدسالله تربته كه نظير او در اين مراتب كسي را نديدم، از او از عملي كه در اصلاح دل، و جلب معارف مؤثر باشد و به تجربه هم اثر آن ثابت شده باشد سؤال نمودم، او گفت عملي مؤثرتر از اين دو كه ميگويم نديدم، يكي مداومت بر سجدة طولاني در هر شب و روز يك مرتبه، كه در آن گفته شود: لااله الا انت سبحانك اني كنت من الظالمين
  اين ذكر را بر زبان آورد در حاليكه خود را در زندان طبيعت زنداني بيند، و قيد و بند اخلاق رذيله را بر خود مشاهده كند، و با اين حقيقت كه او خود اين قيد و بند را براي خود فراهم آورده و در اين زندان خود را محبوس نموده اعتراف كند و خود را نسبت به خود ظالم و ستمكار بداند نه خدا را، و ديگر صد مرتبه قرائت سورة قدر در هر شب جمعه و عصر جمعه ...» (اسرار الصلوه، ص 428 و 429)

  گريستن از ترس خدا، از اهم سفارشات بزرگان ديني است كه براي آن ثواب فراوان وعده داده شده است. پيامبر گرامي اسلام ـ كه سلام و صلوات بر او و خاندانش باد ـ به حضرت علي عليهالسلام سفارش فرمودند كه: «در برابر هر قطره اشكي كه ميريزي خانهاي در بهشت براي تو ساخته ميشود.» ايشان همچنين در خطبهي حجهالوداع فرمودند: «هركس چشمانش از ترس خدا اشك ريزد براي هر قطره اشك او به اندازه كوه احد در ترازوي اعمالش پاداش نهند». حضرت علي عليهالسلام نيز در اين باب ميفرمايند: «گريستن از ترس خدا دل را نوراني ميكند و از خو گرفتن به گناه مصون ميدارد.» حضرت امام سجاد عليهالسلام قطرهي اشك را با قطرهي خوني كه در راه خدا ريخته شود كنار هم قرار داده و آنها را محبوبترين چيزها ميشمارد. (ترجمه ميزان الحكمه، ح1829، ح1831، ح1837 و ح1839)

  همنشين و دوست نيز ميتواند بر چشم سوم اثرات مثبت يا منفي بگذارد. شايد به همين دليل باشد كه در دين نيز به اين مقوله توجه فراوان شده و بزرگان ديني تاكيد بر همنشيني با مؤمنان، فرزانگان و دانشمندان را دارند. مولاي متقيان حضرت علي عليهالسلام ميفرمايند: «همنشيني با فرزانگان خردها را زنده ميكند و جانها را شفا ميبخشد.» ايشان همچنين ميفرمايند: «با فرزانگان همنشيني كن تا خردت كمال يابد و شرافت نفس يابي و ناداني از تو رخت بربندد.» اين كلام زيبا نيز از اين امام بزرگوار ميباشد: «با دانشمندان بنشين تا بر دانشت افزوده گردد، تربيت و ادبت نيكو شود و روانت پاكيزگي گيرد.» (ترجمه ميزان الحكمه، ح2412، ح2410 و ح2409)


  عوامل اثرگذار منفي:

  عوامل مختلفي بر هاله، چاكراها و به خصوص چشم سوم تأثيرات منفي اعمال مي‎كنند. خستگي و كوفتگي، زياده‎روي در ميل و عمل جنسي، زياده‎روي در خوردن به خصوص خوردن گوشت، زيادهروي در خوابيدن به خصوص در سحرگاهان، زيادهروي در صحبت كردن به خصوص صحبت‎هاي لغو از جمله عواملي‎اند كه بر چشم سوم تأثير منفي مي‎گذارند. همچنين تفكرات منفي و منحرف، احساسات منفي و منحرف، عدم تعادل در احساسات، رفتارهاي منفي يا منحرف، عدم تعادل در رفتارها، قطع رابطهي احساسي با ديگر افراد، گسستگي رابطه با طبيعت و گسستگي رابطهي احساسي با خالق يكتا نيز تأثيرات منفي بر چشم سوم مي‎گذارد.

  زنگ خودبيني زقلبت دور كن چشم دل از حرف حق پر نور كن

  امروزه مشخص شده است افرادي كه تمايلات جنسي بالايي دارند، در فعال كردن چشم سوم و حفظ اين توانايي با مشكلات بيشتري روبه‎رو هستند. اين واقعيت كه رهروان معنويت به خوبي به آن پيبرده‎اند، با كشفيات اخير دربارهي اثر غدهي پينه‎آل در تنظيم فعاليتهاي جنسي هماهنگي دارد.

  Reference: Dr Motaleb Barazandeh, Metaphysics and Ajna, Navid

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۶ مهر ۸۸, ۱۹:۳۲
 2. پوسته (theme) ویندوزایکس پی برای گوشی های سونی اریکسون
  توسط SAREH در انجمن انجمن ملودی، کليپ و تم
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۹ شهریور ۸۷, ۰۴:۳۱
 3. آموزش نحوه تعویض آیکون های سونی اریکسون P990
  توسط Unknown در انجمن نرم افزارهاي Symbian
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۵ شهریور ۸۶, ۱۱:۳۰
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۲ مرداد ۸۶, ۱۵:۴۴
 5. مرز و قلمرو فیزیک و متا فیزیک کجاست؟
  توسط hrg1356 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۰ مرداد ۸۶, ۰۰:۴۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •