نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: بلوتوث چیست؟ از کجا آمده، به کجا میرود؟

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  بلوتوث چیست؟ از کجا آمده، به کجا میرود؟

  بزرگ وکوچک، پیر و جوان اکثریت مردم از بلوتوث و نحوه کارکردن با آن آگاه هستند.بسیاری از گوشیهای تلفن همراه، دوربینهای دیجیتالی و پرینترها و ...مجهز به این فناوری هستند.
  کلمه بلوتوث ریشه دانمارکی دارد و از نامپادشاه دانمارک در سالهای 940 تا 986 گرفته شده است. نام پادشاه دانمارکدر آن زمان Harald Blaatand بود. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبانانگليسي به شكل Bluetooth تلفظ شد. در زمان حکومت Harald Blaatand دانماركو نروژ در جنگ هاي مذهبي با هم مشكل داشتند و این پادشاه توانست این دوکشور را با یکدیگر متحد کند و از آن پس شهرت زيادي كسب كرد.

  در واقع تكنولوژي Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاي كامپيوتر كه نماد انحاد ایجاد شده بین دوکشور است.
  ايدهاصلي ايجاد سيستم ارتباطی یکپارچه بین وسایل الکترونیکی با یک استانداردکلی در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson ارائه شد. جالب است بدانیدریاست این پروژه انقلابی را زنی ایرانی به نام ماریا خورسند بر عهده داشت.ماریا خورسند، یكی از مدیران مشهور صنعت IT جهان است.
  ماریا خورسند درزمان مدیریت خود در شركت اریكسون سوئد، مدیریت این پروژه را به عهده گرفتو به او لقب مادر معنوی تكنولوژی بلوتوث داده شد.

  ماریا خورسند درسال 1957 (1336) در شهر ساری، مركز استان مازندران، متولد شد. او در سال1975 به لسآنجلس مهاجرت كرد و فوقلیسانس كامپیوتر خود را از دانشگاهفولرتون (Fullerton) كالیفرنیا گرفت و در دهه 80 نیز مقیم سوئد شد.
  پنجشرکت Ericsson ، Intel ، Nokia ، IBM و Toshiba توانستند گروهی را تشکیلدهند به نام Bluetooth (Special Interest Group) SIG با تشکیل این گروهموفق به پایهگذاری استاندارد مورد نیاز بین وسایل الکترونیک شدند.تکنولوژی بلوتوث هم مانند هر تکنولوژی دیگری رفته رفته توسعه پیدا کردهاست،
  شرح کاملی از این رشد و توسعه را با هم مطالعه میکنیم:

  اولیننسخههای بلوتوث مشکلات و کاستیهایی داشتند نسخه 1.0 و B1.0 از اولین سریتکنولوژی بلوتوث هستند که اکثر شرکتهای تولید کننده محصولات الکترونیکیاستفاده کننده این تکنولوژی در برقراری ارتباط محصولاتشان با یکدیگر بامشکل مواجه میشدند.
  این دستگاه ها برای ایجاد ارتباط مجبور بودند آدرسسختافزاری دستگاه (BD-ADDR) را در فرآیند اتصال دو دستگاه فاش کنند که درنتیجه اصل پنهان نگه داشتن هویت دستگاه نقض میشد.

  نسخه 1.1
  بسیاریاز خطاهای موجود در دو نسخه قبلی را پوشاند و قبلیت پشتیبانی از کانالهایبدون رمزگذاری به آن اضافه شد و به سیستم Received Signal StrengthIndication ( RSSI ) همان نمایشگر قدرت سیگنال دریافتی مجهز شد.

  نسخه 1.2
  تغییرات عمدهای را در این نسخه شاهد بودهایم:
  برقراری سریعتر ارتباط بین دستگاهها
  استفاده از ( AFH) Adaptive frequency-hopping spread spectrum برای جلوگیری از تداخل فرکانسهای رادیویی
  افزایش سرعت انتقال تا 721 کیلوبیت در ثانیه
  ارتباطگسترده همزمان: Extended Synchronous Connections (eSCO) استفاده از اینتکنیک و بهبود کیفیت صدای بستههای آسیب دیده و ارسال مجدد آنها را در برمیگیرد.
  پشتیبانی رابط کنترل میزبان (HCI) Host Controller Interface برای three-wire UART

  نسخه 2.0
  ایننسخه از دهم نوامبر سال 2004 مورد استفاده قرار گرفته است پشتیبانی ازنسخه 1.1 و بالابردن سرعت ارزیابی و انتقال داده تا سه برابر و در شرایطیخاص تا ده برابر، کارآیی بهینه بین هر دستگاه و بالاتر رفتن پهنای باند ازمشخصات این نسخه هستند.

  نسخه 2.1
  از جولای سال 2007 استفاده از این نسخه مرسوم شد این نسخه سازگاری کامل با نسخههای 1.1 و 2.0 را داراست.
  بهینهسازی در اتصال به دستگاههای مختلف و ایجاد لیست از دستگاههای یافته شدهدر زمان جستوجو از مشخصههای جدید است. ساخت تونل ارتباطی رمزگذاری شدهبرای حفظ امینت و جلوگیری از دزدیده شدن اطلاعات در حال ارسال توسط دیگران.

  نسخه 3.0
  درحال حاضر آخرین نسخه و سریعترین نسخه از این تکنولوژی است که بابهرهگیری از باند گسترده رادیویی (UWB) Ultra-Wideband سرعت انتقال آن درثانیه به 480 مگابیت میرسد و انرژی مصرفی آن فوقالعاده کم است.
  عدمتداخل بین دستگاههای در حال ارتباط با یکدیگر نیز از خصوصیتهای نسخه 3.0بشمار میرود، این تکنولوژی را SSFH مينامند. بلوتوث یک استانداردرادیویی و پروتکل ارتباطی برای ارتباط بین وسایل الکترونیکی است و بردکوتاهی دارد (1متر تا 100 متر). دستگاههایی که در حدفاصل مجاز از یکدیگرقرار دارند میتوانند با استفاده از تکنولوژی بلوتوث با یکدیگر ارتباطبرقرار کنند.
  از آنجایی که این دستگاه ها از یک سیستم ارتباطی رادیوییاستفاده میکنند احتیاجی به خط دید مستقیم بین آنها نیست و حتی با وجودموانع نیز میتوانند ارتباط را برقرار کنند، اما در نهایت باید در محدودهیکی از سه کلاس موجود قرار داشته باشند:

  Class 1 100 mW (20 dBm) ~100 meters
  Class 2 2.5 mW (4 dBm) ~10 meters
  Class 3 1 mW (0 dBm) ~1 meter
  درعلم IT به شبکه ایجاد شده از طریق بلوتوث شبکه بیسیم شخصی (PAN) PersonalArea Network گفته میشود که با استاندارد IEEE 802.15.1 هم شناخته میشود.
  بااستفاده از بلوتوث میتوان 8 دستگاه را به طور همزمان به هم متصل کرد. علیرغم اینکه همه دستگاهها در شعاع 10 متری یکدیگر قرار دارند هیچگونهتداخلی در ارتباط بین شان پیش نخواهد آمد. این بدان دلیل است که بلوتوث بااستفاده از تکنیکی با عنوان پرش فرکانسها (SSFH) امکان استفاده همزمان ازیک فرکانس مشخص رادر بیش از یک دستگاه غیرممکن میسازد. در این تکنیکبلوتوث طیف فرکانسی ISM را به 79 فرکانس مجزا تقسیم کرده و دستگاه موردنظر بر مبنای معیارهای خاص در هر لحظه به صورت تصادفی یکی از اینفرکانسها را انتخاب کرده و استفاده میکند.

  در ارتباطات بلوتوثدستگاه فرستنده در هر ثانیه 1600 بار فرکانس عوض میکند. بدین ترتیب تعداددستگاههای بیشتری میتوانند از طیف رادیویی استفاده کنند و امکان تداخلبین آنها هم کاهش مییابد.
  وقتی دستگاههای بلوتوث در فاصله مجاز از همقرار میگیرند یک گفتوگوی الکترونیکی بین شان رخ میدهد تا چنانچهدادهای باید منتقل شود با یکی از دستگاهها باید دیگری را کنترل کندارتباط بین شان برقرار شود. وقتی این گفتوگو انجام میشود دستگاهها یکشبکه ایجاد میکنند. شبکهای که توسط سیستمهای بلوتوث ایجاد میشود شبکهشخصی (PAN) نامیده میشود که ممکن است فضای یک اتاق یا خانه را در بربگیرد یا اینکه فاصله بین تلفن همراه و HANDSFREE آن که به گوشتان وصلاست را شامل میشود.

  موارد استفاده از تکنولوژی بلوتوث متعدد است،از شایعترین آنها میتوان به تلفن همراه اشاره کرد، با وجود این تکنولوژیدر ساختار تلفن همراه شما میتوانید ارسال و دریافت داده را به راحتیانجام دهید برقراری اتصال بین هندزفری و تلفن همراه نیز یکدیگر از موارداستفاده است.
  ارتباط با دستگاههای ورودی و خروجی کامپیوترهای شخصی،مانند صفحه کلید، موشواره و چاپگر. مورد دیگر را میتوان به کنسولهایبازی اشاره کرد مانند WII محصولی از شرکت NINTENDO ، PlayStation محصولشرکت Sony و یا Xbox محصول شرکت Microsoft. این کنسولها از بلوتوث برایبرقراری ارتباط بین کنسول و دسته آن استفاده میکنند.

  در این بینبازاریابی، تبلیغات و اطلاع رسانی هم پای خود را از رسانه ها فراترگذاشتهاند و از تلفن همراه بعنوان یک رسانه استفاده میکنند و بابهرهمندی از تکنولوژی بلوتوث تبلیغات را بدون واسطه به مردم میرسانند:
  دستگاههاییساخته شده که در صورت نصب آنها در محلهای مختلف میتوانید اقدام به معرفیمحصولات و خدمات خود از طریق ارسال متن، عکس، فایل صوتی و حتی تصویری نیزبه مشتریان بپردازید، البته همانطور که قبل تر نیز گفته شد تکنولوژیبلوتوث محدودیت طول برد دارد و بصورت متوسط از 10 متر تا 1000 و 1200 مترادامه دارد.
  استفاده از بلوتوث در عرصه اطلاعرسانی و تبلیغات پیشرفتهتر نیز شده است. شما در نوعی از دستگاههای اطلاع رسانی علاوه بر ارسالتبلیغات رایگان میتوانید دریافت اطلاعات نیز داشته باشید به عنوان مثالبرای خود صندوق انتقادات و پیشنهادات درست کنید و یا از طریق بلوتوث ازمشتری سفارش بگیرید.

  حمید خانزاده- حياتنو
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  مدیران شورای نظارت گنجینه آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۲۷
  نوشته ها
  1,597
  سپاس ها
  29
  سپاس شده 7 در 6 پست

  Re: بلوتوث چیست؟ از کجا آمده، به کجا میرود؟

  [JUSTIFY]Bluetooth که بعضی ها در فارسی آن را بهدندان آبی ترجمه کرده اند. استانداردی برای امواج رادیویی است که برایارتباطات بی سیم، کامپیوترهای قابل حمل و نقل (مانند laptop)[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]و تلفن های همراه و وسایل الکترونیکیرایج استفاده می شوند این امواج برای فاصله های نزدیک استفاده می شوند وبرای ارتباطات بی سیم تکنولوژی ارزانی محسوب می شوند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]بوسیله این تکنولوژی می توانید بین دووسیله که دارای این تکنولوژی باشند به صورت بی سیم پیغام، عکس یا هر کلاًاطلاعات رد و بدل کنید. رادیوی Bluetooth در داخل یک میکرو چیپ قرار داردو در باند فرکانسی ۲.۴ گیگا هرتز عمل می کند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]این تکنولوژی از سیستم "Frequency HopingSpread Spectrum" استفاده می کند، که سیگنال آن ۱۶۰۰ بار در ثانیه تغییرمی کند که کمک بزرگی برای جلوگیری از تداخل ناخواسته و غیر مجاز است.علاوه بر این بوسیله نرم افزار کد شناسایی وسیله طرف مقابل چک می شود.بدین ترتیب می توان اطمینان حاصل کرد که اطلاعات شما فقط به مقصد مورد نظرمی رسد.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]این امواج با دو قدرت وجود دارند. سطحقدرت پایین تر که محیطهای کوچک را می تواند پوشش دهد (مثلاً داخل یک اتاق)یا در نوع با قدرت بالاتر که رنج متوسطی را می تواند پوشش دهد. (مثلاً کلیک خانه را متواند پوشش دهد.) این سیستم هم برای ارتباط نقطه به نقطه و همبرای ارتباط یک نقطه با چند نقطه می تواند استفاده شود. دارای پهنای باند۷۲۰Kbs و ۱۰ متر قدرت انتقال (در صورت تقویت تا ۱۰۰ متر قابل افزایش است)می باشد.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]این تکنولوژی که از سیستم گیرندگی و فرستندگی در جهت مناسباستفاده می کند. قادر است امواج رادیویی را از میان دیوار و دیگر موانعغیر فلزی عبور دهد. اگر امواج مزاحم دستگاه ثالثی باعث تداخل شود انتقالاطلاعات کند می شود ولی متوقف نمی شود. با سیستمهای امروزی بیش از ۷دستگاه می توانند برای برقراری ارتباط با تولید کننده امواج در یک دستگاهدیگر فعال شوند. به این شیوه Piconet می گویند چندین piconet را می توانبه یکدیگر متصل کرد که یک scatternet را تشکیل می دهند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]Bluetooth SIG سازمان Bluetooth SIG یاSpecial interest group در سال ۱۹۹۸ بوسیله سونی اریکسون، IBM، Intel،نوکیا توشیبا بوجود آمد. و پس از آن شرکت های تری کام، Lucent، مایکروسافتو موتورولا و بیش از ۲۰۰۰ کمپانی دیگر به این سازمان پیوستند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]فرایند صدور جواز و گواهینامه[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]قبل از اینکه یک کارخانه بتواند محصولیکه از تکنولوژی بی سیم Bluetooth استفاده می کند وارد بازار کند باید جوازآن را از دو جهت دریافت کند. ابتدا محصول مورد نظر استانداردهایی لازمدارد که بتواند با دستگاه های دیگر که دارای تکنولوژی بی سیم Bluetoothهستند ارتباط برقرار کند. دیگر اینکه باید مجوزهای لازم برای این سیستم چهدر کشور سازنده و چه در کشوری که محصول به فروش می رود مجوزهای قانونیآنها را دریافت کند.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]منبع:monaseb.com / computer-gis.blogfa.com[/JUSTIFY]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تفاوت میان بلوتوث ۳٫۱ و ۴ در چیست؟
  توسط hamid192 در انجمن موبایل
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ مرداد ۹۳, ۱۶:۳۶
 2. تشیع چیست؟ شیعه کیست؟
  توسط SHAHRIAR-NOVIN در انجمن مذهبی religions
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۳۰ فروردین ۸۸, ۲۱:۲۰
 3. موتور های نیمکره ای
  توسط HAMIDREZA در انجمن مباحث فني خودرو
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۶ شهریور ۸۷, ۰۲:۱۲
 4. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۷ شهریور ۸۷, ۱۷:۰۷
 5. از موتور بخار تا موتور جستوجو
  توسط nima در انجمن گفتار پراکنده
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۷ اردیبهشت ۸۷, ۲۱:۱۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •