چاپ اسکناس های 100 و 200 تومانی متوقف شد


بانک مرکزی اخیراً چاپ اسکناس های 100 و 200 تومانی را متوقف کرد و در آینده ای نزدیک قرار است از انتشار اسکناس های 500 تومانی نیز جلوگیری کند. این درحالی است که یک منبع آگاه در وزارت امور اقتصادی و دارایی با اعلام خبر فوق می گوید: هنوز بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه های مناسب جایگزین برای این اسکناس ها نکرده است.

به نظر می رسد اسکناس های 100 و 200 تومانی موجود، از گذشته چاپ شده و همچنان در حال گردش است. اما اسکناس 50 تومانی مدت هاست که دیگر چاپ نمی شود و هم اکنون به ندرت اسکناس مزبور را در دست افراد می توان مشاهده کرد. درحال حاضر سکه هایی به رنگ طلایی جایگزین اسکناس های خاکستری رنگ 50 تومانی شده است.

خارج کردن اسکناس های 100 و 200 تومانی از چرخه اقتصاد در سال پایانی دوره ریاست جمهوری پیشین سیدمحمد خاتمی در بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح شد اما تاکنون هیچ اقدامی برای جایگزینی سکه با این اسکناس ها از سوی بانک مرکزی انجام نشده است.

- اسکناس های خرد توجیه اقتصادی ندارد برخی از کارشناسان اقتصادی در شرایط تورم فعلی، نه تنها این اقدام بانک مرکزی را در متوقف کردن چاپ اسکناس های خرد درست ارزیابی می کنند بلکه معتقدند بانک مرکزی باید تلاش کند اسکناس هایی با ارقام اسمی بزرگ تر از 10 هزار تومان را نیز چاپ و روانه بازار کند.

محسن صفایی فراهانی کارشناس اقتصادی از جمله صاحب نظرانی است که معتقدند: اسکناس های 100 و 200 تومانی باید از مدت ها پیش، از عرصه مبادلات خارج می شدند زیرا این اسکناس ها دیگر توجیه اقتصادی برای حضور در معاملات ندارند. او در ادامه می افزاید: اگرچه تبدیل این اسکناس ها به سکه، در ابتدا شاید به دلیل اینکه نشانگر کاهش قدرت خرید افراد است، تاثیرات روانی منفی را در پی داشته باشد اما به مرور استفاده از سکه به جای اسکناس ها به امری عادی برای افراد بدل خواهد شد. به گفته صفایی فراهانی دلایل کاهش قدرت خرید افراد، به رشد محدود تولید ناخالص ملی و افزایش لجام گسیخته تورم باز می گردد.

شاهین شایان آرانی نیز از دیگر کارشناسان اقتصادی معتقد است: تورم موجب افزایش بهای محصولات شده و در نتیجه دیگر واحدهای کوچک اسکناس کارکرد گذشته را از دست داده اند. او نیز اقدام اخیر بانک مرکزی را تصمیمی درست می داند که چه بسا به تعویق نیز افتاده است. او می گوید: چاپ اسکناس، هزینه زاست و این در شرایط اقتصادی که ارزش پول به طور مرتب در حال کاهش است، توجیه اقتصادی ندارد. شایان آرانی خارج کردن اسکناس های 500 تومانی از چرخه اقتصاد را نیز اقدامی درست ارزیابی می کند که باید هرچه سریع تر در چند سال آینده عملی شود. - اسکناس های خرد در معاملات تاثیر ندارند شایان آرانی منتشر نکردن اسکناس های 100 و 200 تومانی را در انجام معاملات آن چنان موثر نمی داند: کمتر معامله ای است که با اسکناس های خرد انجام می شود که در صورت وقوع می توان با سکه 50 تومانی، آن را انجام داد.

همچنین وی در شرایط تورم فعلی، چاپ اسکناس های درشت تر از پنج هزار تومانی را نیاز جامعه کنونی می داند: بالاترین اسکناس رایج در سایر کشورها اسکناس هایی معادل 100 دلار است که اگر معادل ریالی این رقم را هم درنظر نگیریم، بزرگ ترین اسکناس کشور ایران باید اسکناسی معادل ارزش 50 هزار تومان باشد. به گفته این کارشناس بانکی با این وصف، نیازی به چاپ اسکناس های خرد و حتی 500 تومانی نیز نخواهد بود.

به نظر می رسد بانک مرکزی اقدامی را از چهار سال گذشته در دستور کار قرار داده است اما چرا آن را اجرایی نمی کند پرسشی است که با وجود تلاش های خبرنگار سرمایه برای آگاهی از دلایل این امر از سوی مسوولان بانک مرکزی بی پاسخ ماند. اگرچه کارشناسان اقتصادی تصمیم بانک مرکزی را در متوقف کردن چاپ اسکناس های خرد به دلیل اینکه هزینه چاپ آنها برابر با چاپ اسکناس های درشت است، تصمیمی درست ارزیابی کردند اما بهتر است که این اسکناس ها پیش از اینکه فرسوده و غیرقابل استفاده شوند با سکه های مناسب جایگزین شوند تا جامعه با آسیب های احتمالی نبود اسکناس های خرد مواجه نشود.

ettelaat.net