در نشستی در سانفرانسیسکو، کنفرانس شرکت اپل برگزار شد، کنفرانسی که در آن «استیو جابز»، به طور رسمی پرده از آیفون جدید برداشت.

آیفون جدید موسوم به آیفون 3G است چرا که میتواند به شبکههای موبایل نسل سوم یا third generation متصل شود. از آنجا که شبکههای موبایل نسل سوم، سریعتر از شبکههای نسل دومی هستند که در آیفون نسخه یک استفاده میشد، بر سرعت مرور صفحات در آیفون جدید افزوده شده است.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
بار دیگر در مقام یک شومن خبره در کنفرانسی با شرکت پنجهزار توسعهدهنده نرمافزار و خبرنگار، روی سن ظاهر شده بود، مثل همیشه جینی به پا داشت و یک بلوز یقهاسکی به تن کرده بود. او در ابتدای صحبتهایش سه پایهای را که شرکت اپل بر آنها استوار شده است، این موارد دانست:

- رایانههای مک

- آیپاد و فروشگاه موسیقی آیتونز

و آیفون

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

آیفون جدید تغیرات ظاهری کمی دارد. این موبایل کمی نازکتر شده است و دو مدل 8 و 15 گیگابایتی دارد. مدل 8 گیگ آیفون تنها رنگ مشکی دارد، اما مدل 16 گیگ آن در دو رنگ سفید و مشکی آماده شده است.

کسانی که نسخه قدیمی آیفون را می توانند نرمافزار موبایلشان را بهروز کنند اما مسلما سختافزار گوشیشان اجازه نمی دهد که از GPS استفاده کنند یا به شبکه 3G دسترسی پیدا کنند.

آیفون سریعتر:

جابز برای آزمایش سرعت بارگزاری صفحات اینترنتی در آیفون جدید، یک صفحه سنگین سایت نشنال جئوگرافیک را در آیفون جدید و آیفون قدیمی باز کرد، در عرض 21 ثانیه صفحه در آیفون 3G باز شد، در حالی که در آیفون قدیمی 59 ثانیه زمان برای باز شدن صفحه لازم بود. آیفون جدید از شبکه 3G شرکت AT&T استفاده میکند.

تجهیز به سامانه موقعیتیاب جهانی:

آیفون 3G، مجهز به سامانه موقعیتیاب جهانی شده است. با کمک GPS آیفون هر کاربر میتواند موقعیت خود را روی گوگل مپ مشاهده کند.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

آیفون ارزانتر:

در حالی که مدل 8 گیگابایتی آیفون در نسخه قبلی، 399 دلار قیمت داشت، قیمت آیفون 3G با ظرقیت 8 گیگابایت، 199 دلار است و قیمت مدل 16 گیگاباتی آن، 299 دلار است.

اما این همه هزینهای نیست که یک خریدار آیفون باید بپردازد، هر خریدار آیفون جدید مجبور است برای دسترسی یک ماهه به شبکه نسل سوم AT&T ، حدود 45 دلار پرداخت کند و قراردادی دو ساله با این شرکت منعقد کند. به عبارت دیگر خریداران آیفون جدید مجبور هستند، ماهانه 20 دلار بیشتر بپردازند و مبلغ اضافهپرداخت آنها طی دو سال به 240 دلار میرسد. اما شاید دسترسی به اینترنت موبایلی 3G، ارزش این پول را داشته باشد.

تا حالا شش میلیون دستگاه آیفون به فروش رسیده است و اپل امیدوار است که تا انتهای سال میلادی جاری و با عرضه آیفون جدید، این تعداد به 10 میلیون عدد برسد.

آیفون حاضر در همه جا:

از یک ماه بعد آیفون در آمریکا و 21 کشور دیگر قابل تهیه خواهد بود و در عرض چند ماه علاقهمندان 70 کشور دیگر شامل ژاپن، برزیل و هند هم به آن دسترسی خواهند داشت.

ماندگاری باتری: ماندگاری شارژ باتری آیفون گرچه بهتر شده است، اما یکی از نقاط ضعف آن است. زمان ماندگاری باتری بسته به نوع استفاده به شرح زیر است:
- در حالت استندبای: 300 ساعت
- پنج ساعت در حالت مکالمه
- 5 تا 6 ساعت در زمان مرور صفحات اینترنتی
- 7 ساعت مشاهده ویدئو
- 24 ساعت گوش کردن به موسیقی

سرویس MobileMe:

اپل در ضمن خبر از راهاندازی سرویس MobileMe داد که در آن هر کاربر با پرداخت سالانه 99 دلار، به 20 گیگ فضای آنلاین دسترسی پیدا می کند تا بتواند ایمیل، تماسها، عکسها و تقویم کارش را به صورت اتوماتیک و بیسیم روانه این فضا کند. به این ترتیب همه این اطلاعات در همه زمان و با ابزارهای مختلف مثل آیفون، مک، پی سی یا آیپاد تاچ قابل دسترسی خواهند بود.

اپلیکیشنها:

توسعهدهندگان نرمافزار و شرکتها و سایتها میتوانند با توجه به قابلیتهای نرمافزاری و سختافزاری آیفون برنامههای کاربردی برای آن بنویسند و به این ترتیب هم خود درآمدی کسب کنند و هم درآمد جانبی برای شرکت اپل فراهم کنند. قرار است به زودی اپل همانند سرویس موسیقی آیتونز، فروشگاهی هم برای اپلیکیشنهای آیفون برپا کند، اپل این فروشگاه را App Store نامیده است.

در واقع عملا از هفتهها و ماهها قبل، بسیاری درگیر نوشتن این اپلیکیشنها شدهاند، طوری که همین دیروز تعدادی از اپلکیشنهای جالب به نمایش گذاشته شد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می کنم:

- سگا، یک بازی بیلیارد به نام Super Monkey Ball را به نمالیش گذاشت، اپلیکشینی که 9.99 دلار قیمت دارد، این بازی از شتابسنج آیفون استفاده میکند و بسیار جذاب است.

- یک اپلیکیشن جالب دیگر که از GPS آیفون استفاده میکرد هم دیروز نمایش داده شد. این اپلکیشن رایگان Loopt نام دارد و کاربر آیفون میتواند به کمک آن پی ببرد که کدام یک از کسانی که در لیست تماس او هستند، در نزدیکی او هستند!

اپلیکیشنهای برای پزشکان: دو اپلکیشن پزشکی هم دیروزبه نمایش گذاشته شد:

- Modality یک اطلس پزشکی است که تصاویر آناتومیک را در اختیار پزشکان و دانشجویان پزشکی قرار میدهد، آنها میتوانند از طریق لینکهای این اطلس به ویکیپدیا، جزئیات مشروحتر را هم مطالعه کنند.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
- MIMvista هم اپلیکیشن دیگری است که به پزشکان اجازه میدهد تصاویر سی تی اسکن و پت اسکن را روی موبایلهای خود ببینند!

- سرویس میل Zenbe، اپلیکیشنی برای مدیریت کارهای روزانه درست کرده است.

اپلیکیشن خبرگزاری آسوشنیدپرس: AP هم اپلیکیشن جالبی ساخته است که با آن بر اساس موقعیت کاربر، خبرهای محلی برای او ارسال میشود و به علاوه هر کاربر آیفون می تواند با ارسال عکس و متن به یک «روزنامهنگار شهرومند» مبدل شود.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

- شرکت سیکس اپارت Six Apart همان شرکتی که نرمافزار مدیریت محتوای وبلاگی مووبل تایپ و سرویس وبلاگنویسی TypePad را به وبلاگنویسها عرضه کرد ، یک اپلیکیشن برای وبلاگنویسی ساخته است.

- سایت MLB.tv هم اپلیکیشنی برای علاقهمندان بازی بیسبال ساخته است که به کمک آن کاربران میتوانند در جریان آخرین اخبار بیسبال و لیگ حرفهای آن قرار بگیرند.

انتظاراتی که برآورده نشد:
بسیاری انتظار تحولات و پیشرفتهای سختافزاری بیشتری داشتند، از جمله:
- ارائه مدل 32 گیگاباتی
- باتری با ماندگاری شارژ بهتر
- رم بیشتر
- قابلیت ارسال MMS
- اضافه شدن دوربین جلوی دستگاه
- افزایش کیفیت دوربین دو مگاپیکسلی حال حاضر
- افزایش کیفت صدای آیفون

دیدن ویدئوی تبلیغاتی آیفون 3G را هم به شما توصیه میکنم. دیدن این کلیپ تبلیغاتی آدم را به یاد فیلم مأموریت غیرممکن و تام کروز میاندازد!


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

در [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] هم تنها در عرض 60 ثانیه میتوانید چکیده حرفهای دیروز استیو جابز را ببینید.

ریویو نوشتن برای آیفون؟!!:
این سؤالی است که در انتهای این پست ممکن است از خود بپرسید، آخر چرا یک نفر در ایران باید برای آیفون، مقاله مروری بنویسد، کشوری که هیچگاه این گوشی به صورت «رسمی» وارد آن نخواهد شد و در آن نه تنها شبکه موبایلی نسل سوم وجود ندارد، بلکه اکثر کاربران آن در حسرت شبکههای موبایل اینترنتی اولیه هم میسوزند، هیچ کدام از اپلیکشینها مستقیما قابل دسترسی نخواهد بود. این را هم باید در نظر داشت که گوشیهای زیادی وجود دارند که قابلیت سختافزاری بسیار بهتری دارند و ...

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

- مدل تجاری پیشرفته شرکت اپل، شامل تبلیغات و بازاریابی پیشرفته: شما در نظر بگیرید که مقامات یک شرکت باید تا چه حد در این زمینه خبره باشند که بتوانند در حدود 60 کشور بازاریابی کنند و با شرکتها و توسعهدهندگان اپلیکشینها به گفتگو بنشینند. فروش شش میلیون دستگاه گوشی موبایل، برای یک شرکت تازهکار در بازار فشرده گوشیسازان کار سادهای نیست.

- اپلیکیشنها: نکته قابل توجه دیگر همین اپلیکیشنهاست. همانطور که فیسبوک با انتشار API خود به سایتهای وب دویی دیگر اجازه نوشتن و ارائه اپلکیشن میدهد و به این ترتیب بر جذابیت شبکه اجتماعی خود میافزاید، اپل هم البته به صورتی متفاوت، گوشی خود را با اپلیکشینهای دیگران جذابتر میکند و با فروشگاه اپلیکشین خود مبالغ هنگفتی درآمدزایی خواهد کرد. چنین مدل مشارکتی درآمدسازی تا دو سال قابل تصور بود؟!

- وب موبایلی: تصور ما از کاربران اینترنت، کاربرانی است که پشت رایانههای خود به اینترنت با سرعت پایین متصل هستند. اما جهان وب در حال پوست انداختن است، هماکنون صدها میلیون نفر روزانه به کمک موبایلهای خود به اینترنت متصل میشوند، با همان گوشی موبایل خود، وبلاگ بهروز میکنند، عکس و ویدئو به سایتهای اشتراک عکس و ویدئو میفرستند، با هم تعامل میکنند و از اخبار جهان مطلع میشوند. دیگر دوره و زمان اینترنت موبایلی کمسرعت سپری شده است و زمانه، زمانه نسل سوم اینترنت موبایلی است. شاید به زودی شاهد وبی باشیم که بیشتر برای کاربران موبایلی اینترنت طراحی و بهینهسازی شده باشد، وبی که بر اخبار و نوشتههای ژورنالیستهای شهروند خود متکی باشد و بیشتر چندرسانهای باشد تا متنی!

شما چه فکر میکنید؟

منبع گروه ایران-ایران