اكسپلورر هشتم


علاقهمندان مرورگر اينترنت اكسپلورر خوشحال باشند. چرا كه ميتوانند ظرف چند ماه آينده، نسخه هشتم اين مرورگر را بر روي رايانه خود نصب كنند. شركت مايكروسافت هفته گذشته اعلام كرد كه قصد دارد نسخه كامل مرورگر اينترنت اكسپلورر شماره هشت IE8 خود را از ماه آگوست به صورت آزمايشي در اختيار كاربران خود قرار دهد. البته اين شركت از ماه مارس، نسخه آزمايشي ديگري از اين مرورگر را در اختيار تعداد اندكي از كاربران و طراحان وب قرار داده بود.
اين نسخه كه نسخه كاملي هم نبود، پيش نمايشي از نسخه نهايي اين مرورگر بود كه به منظور بررسي نقاط ضعف و قوت آن ارائه شده بود.نسخه بعدي اين مرورگر كه 2 IE8 Beta نامگذاري شده است، بيشتر جهت استفاده كاربران معمولي و خانگي ارائه خواهد شد و تمامي خصوصيات نسخه نهايي اين مرورگر را در اختيار خواهد داشت.

مايكروسافت درباره اين مرورگر اعلام كرده است كه احتمال وجود باگ و نقاط آسيبپذير در اين مرورگر وجود دارد و كاربر در استفاده از آن بايد احتياط كنند. اين شركت هنوز براي ارائه نسخه نهايي مرورگر شماره 8 ، تاريخ خاصي تعيين نكرده است و زمان ارائه آن را منوط بر عملكرد نسخه آزمايشي ميداند. به نظر ميرسد، ارائه اين نسخه از مرورگر اينترنت اكسپلورر، پاسخي است به نسخه شماره 3 مرورگر فايرفاكس كه قرار است ظرف چند هفته آينده ارائه شود.

از جمله قابليتهاي جديدي كه مايكروسافت در اين نسخه معرفي كرده است، بخشي به نام Activities است كه به كمك آن كاربر ميتواند يك متن را در صفحه مرورگر انتخاب كرده و با يك كليك ساده آن را در سرويسهاي ديگر تحت وب به كار گيرد. به عنوان مثال، با انتخاب يك آدرس، ميتواند به راحتي با يك كليك ساده، آن آدرس را به عنوان مثال در سرويس نقشه جستجو كند.