نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: بی‏فایده بودن سرعت بیش از 56کیلوبیت در ایران !

 1. #1
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  بی‏فایده بودن سرعت بیش از 56کیلوبیت در ایران !

  شورای عالی فناوری اطلاعات مشکل کشور در حوزه اینترنت را عدم تعاملات علمی با دیگر کشورها دانست و اظهار داشت: کشور ما یک کشور خاص و غیر قابل مقایسه با دیگر کشورها است بنابراین سند جامع اطلاعاتی بر اساس این ویژگیهای خاص تدوین و وضعیت محیط داخلی و خارجی اینترنت با شناختی شفاف استخراج میشود.


  عبدالمجید ریاضی در نشست تخصصی بررسی زیرساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد بخشنامه محدودیت اینترنت به سرعت 128 کیلوبیت گفت: این محدودیت از طرف دولت و مجلس نیست بلکه این بخشنامه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ شده است.

  به گزارش مهر، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات ادامه داد: آمار نشان میدهد بیشترین مصرف اینترنت توسط کاربران خانگی در محیطهای چت(گفتوگو) سپری میشود و از 27 هزار کاربر اینترنت حداقل 26 هزار نفر از آنها به سرعت بیش از 56 کیلوبیت نیاز ندارند.

  ریاضی افزود: در حال حاضر تعداد ISP های (ارائه دهندگان اینترنت دایال آپ خانگی) کشور به یک هزار و 160 شرکت رسیده است و ما هیچ مشکلی در افزایش تعداد آنها نداریم اما شرکتهای PAP (ارائه دهندگان اینترنت پر سرعت) 11 شرکت است که در حال حاضر به بیش از این تعداد نیازی نیست چرا که این شرکتها باید یک میلیون و 500 هزار پورت ارائه می دادند اما تاکنون تنها 200 هزار پورت ارائه کردهاند.

  وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل دیگر در کمبود اینترنت پرسرعت در بین مردم کشور این است که به دلیل عدم نیاز، قیمت سرعت اینترنتی در حدود یک مگابیت در سبد خانوار ما گنجانده نشده است.

  ریاضی ادامه داد: از نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پهنای باند به میزان درخواست افراد وجود دارد به طور مثال برنامهای برای حل مشکلات دانشگاهها در زمینه اتصال به اینترنتی با سرعت 10 گیگابیت در دستور کار داریم.

  دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات مشکل کشور در حوزه اینترنت را عدم تعاملات علمی با دیگر کشورها دانست و اظهار داشت: کشور ما یک کشور خاص و غیر قابل مقایسه با دیگر کشورها است بنابراین سند جامع اطلاعاتی بر اساس این ویژگیهای خاص تدوین و وضعیت محیط داخلی و خارجی اینترنت با شناختی شفاف استخراج میشود.

  ریاضی گفت: توسعه IT در بحث شهروند ایرانی- اسلامی باید بر اساس توسعه سجایای اخلاقی کشور باشد و در بحث R&D نیز به دلیل محدودیتها ناگزیر هستیم برخی از تکنولوژیها را در داخل کشور بسازیم.
  دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات بروز مشکلات در اینترنت را تنها مخصوص زیرساختها ندانست و گفت: ایجاد مشکل در دیدن یک صفحه وب تنها به دلیل عدم پهنای باند مناسب نیست و ممکن است این مشکل به دلایلی همچون خرابی کامیپوتر کاربر، کمکاری ISP ها و... به وجود آمده باشد.

  هیچ پیشرفتی در زمینه تجارت الکترونیک در ایران مشاهده نمی شود
  وی اظهار داشت: ده سال است که بحث تجارت و دولت الکترونیک در کشور مطرح شده است اما هیچ پیشرفتی در این زمینه مشاهده نمیشود و دلیل آن عدم پهنای باند نیست بلکه بی برنامگی برخی از مسئولان چنین مشکلاتی را به وجود آورده است.

 2. #2
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بی‏فایده بودن سرعت بیش از 56کیلوبیت در ایران !

  گفت و شنود

  گفت: حرفهاي دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در مورد سرعت اینترنت در ایران و اظهارات دکتر محمد سلیمانی وزیر ارتباطات را شنيدهاي؟
  گفتم: همان اظهارات وزير كه گفتهبود اينترنت ۵۶ كيلوبيت هم براي كاربران كافي است؟

  گفت: بله. عبدالمجید ریاضی در نشست تخصصی بررسی زیرساختهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته كه آمارها نشان میدهند از ۲۷ ميليون کاربر اینترنت حداقل ۲۶ ميليون نفر به سرعت بیش از ۵۶ کیلو بیت نیاز ندارند.

  گفتم: مگر اين ۲۶ ميليون كاربر چه كاري ميكنند كه به سرعت بیش از ۵۶ کیلو بیت نیاز ندارند؟

  گفت: آقاي رياضي گفته آمار نشان می دهد بیشترین مصرف اینترنت توسط کاربران خانگی در محیطهای چت (گفتوگو) سپری میشود.

  گفتم: مگر با سرعتهاي كمتر از ۵۶ كيلوبيت (دايلآپ) كاري غير از چت كردن هم ميشود انجام داد؟ تازه با اين سرعت حداقل چت تصويري هم نميشود انجام داد.

  گفت: خب حق دارد. وقتي نصف سايتهاي دنيا فيلتر است، وقتي براي دانلود فايلهاي كوچك يا نصب برنامههاي ساده از اينترنت بايد ساعتها وقت صرف كرد، وقتي يك فايل كتاب علمي يا يك فيلم يا موسيقي با نرمافزارهاي P2P چند روز طول ميكشد تا دانلود شود، پس چهكاري براي كاربران جز چتكردن باقي ميماند؟

  گفتم: مگر قرار نبود برنامه دولت الكترونيك راهبيفتد و ما خيلي از نيازهاي معمولي روزمرهمان مخصوصا كارهاي دولتي را با اينترنت انجام دهيم تا رفتوآمدها در سطح شهر كمتر شود و در مصرف انرژي هم صرفهجويي شود؟

  گفت: راست ميگويي! تازه رياضي در اين جلسه گفته كه یکی از مسائل دیگر در کمبود اینترنت پرسرعت در بین مردم کشور این است که به دلیل عدم نیاز، قیمت سرعت اینترنتی در حدود یک مگابیت در سبد خانوار ما گنجانده نشدهاست.

  گفتم: خوب شايد سازمانها و وزارتخانههاي دولتي هم پهناي باند كافي ندارند تا خدمات آنلاين ارائه بدهند. مگر چندوقت پيش خود مخابرات كه ميخواست سيمكارت اينترنتي بفروشد، با مشكل مواجه نشد؟

  گفت: ولي رياضي گفته كه از نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پهنای باند به میزان درخواست افراد وجود دارد.

  گفتم: پس چرا اين برنامههاي دولت الكترونيك، تجارت الكترونيك پياده نميشود؟ مگر طبق سند چشمانداز نبايد سال ۱۴۰۴ ما از همه كشورهاي منطقه بالاتر باشيم. با اين وضع كه ۱۰ سال ديگر به وضعيت امروز امارات و تركيه هم نميرسيم.

  گفت: اتفاقا رياضي گفته كه ده سال است که بحث تجارت و دولت الکترونیک در کشور مطرح شده اما هیچ پیشرفتی در این زمینه مشاهده نمیشود و دلیل آن عدم پهنای باند نیست بلکه بیبرنامگی برخی از مسئولان چنین مشکلاتی را بهوجود آوردهاست.

  گفتم: ميگويند يك روز آقا شيره در جنگل برايش كاري اداري پيش ميآيد كه مجبور ميشود براي رسيدگي به آنها بهادارهكل امور چالشهاي جنگلهاي كل مراجعه كند و چون اين ادارهكل در مركز بود و درجنگل هم نه فناوري اطلاعات و ارتباطات بود و نه حتي پست و تلگراف و تلفن، مجبور ميشود خودش شخصا به مركز برود.

  براي همين ازفرزندش تقاضا ميكند كه بهجايش چند روزي روي تخت سلطان بنشيند.بچه شير كه قبلا تجربه سلطنت نداشته، تصميم ميگيرد كه روز اول با چندتا تصميم استراتژيك، كارهايي بكند كه جناب شير را بعداز بازگشتن از مركز خوشحال كند.

  ميبيند پهناي جوي آبي را كه به بركه اردكها ميرود خيلي بيشتر از جوي آب آخور خودش است، تصميم ميگيرد پهناي آن را كم كند. اردكها هم بهدليل كمآبي مجبور ميشوند بهجاي شنا، از اين جوي فقط آب بخورند.

  شير كه از مركز برميگردد، بچه شير، خوشخدمتياش را بهاو نشان ميدهد و ميگويد: جناب سلطان در تحقيقات من مشخص شد كه اين اردكها فقط بهاندازه آبخوردنشان در روز آب لازم دارند و بقيهاش اسراف است ، براي همين پهناي جويآنها را كم كردم.

  اما شير يك پس گردني به او ميزند و ميگويد :بچه! خب به اندازه آبخوردنشان بهشان آب دادي ديگر. اگر بهاندازه شناكردن و شستوشو هم آب ميدادي، آنوقت ميفهميدي كه به آن هم احتياج دارند.

 3. #3
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بی‏فایده بودن سرعت بیش از 56کیلوبیت در ایران !

  مسئولان از جريان فناوري روز عقبماندهاند


  «زيرساخت و پهناي باند اينترنت لازم در كشور موجود است اما مصرفكنندهاي براي آن وجود ندارد» و «از ميان ۲۷ ميليون كاربر كشور حداقل ۲۶ ميليون نفر به پهناي باندي بيش از ۵۶ كيلوبيت نيازي ندارند».
  اين ۲ جمله، شاه بيت سخنراني روز سهشنبه عبدالمجيد رياضي، دبير شورايعالي فناوري اطلاعات و معاون فناوري اطلاعات وزير ICTبود. اظهاراتي كه مهر تأييدي است بر نگاه غيرعلمي و عقبافتاده اين وزارتخانه در سياستهاي توسعه ارتباطات كه پيش از اين، از سوي سليماني، وزيرICT نيز بيان شدهبود.

  گذشته از بحث صحت آمار ارائه شده در مورد كاربران اينترنت (آخرين آمارها حاكي از وجود ۱۸ ميليون كاربر اينترنت در ايران است)، اعلام اينكه بيش از ۹۵ درصد كاربران ايراني نيازي به سرعت بيش از ۵۶ كيلوبيت ندارند، باز هم از اظهارنظرهاي عجيبي است كه با واكنش كارشناسان روبهرو شده است. اين نيازسنجي بر چه اساسي صورت گرفته و اصولا نياز به اينترنت به چه معناست؟

  رياضي كه روز سهشنبه در نشست تخصصي زيرساختهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات در ايران سخن ميگفت، با اشاره به اينكه اگر تعاملات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ما با دنيا مشخص نشود، پهناي باند هر قدر هم كه بزرگ شود، ثمري ندارد، گفت: آمار نشان می دهد بیشترین مصرف اینترنت توسط کاربران خانگی در محیطهای چت (گفتوگو) سپری میشود و از ۲۷ ميليون کاربر اینترنت حداقل ۲۶ ميليون نفر به سرعت بیش از ۵۶ کیلو بیت نیاز ندارند.

  سهيل مظلوم، نايب رئيس سازمان نظام صنفي رايانهاي كشور در واكنش به اظهارات معاون وزارت ICT به همشهري ميگويد: اينكه بگوييم تمام استفاده از اينترنت در ميان كاربران ايراني محدود به چت و تبادل ايميل است، كملطفي به كاربران ايراني است و من نميدانم چنين آماري را آقايان چگونه به دست آوردهاند.

  البته حتي اگر اينچنين باشد، جاي بسي تأسف است كه بر اثر سوءمديريت برخي مردم اين فرصت را به دست نياوردهاند تا در زندگي روزمره خود از اين فناوري بيشتر استفاده كنند.

  از برنامه عقب ماندهايم

  وجود زیرساختهاي اينترنتي، ميزان پهناي باند و ارائه خدماتي چون اينترنت پرسرعت در تمام کشورها بهعنوان عوامل توسعه محسوب میشود و در قانون برنامه چهارم توسعه كشور هم در اين زمينه تمهيداتي انديشيده شده است.

  دكتر فريدون قاسمزاده، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف، در گفتوگو با همشهري، با اشاره به ميزان پهناي باند موجود در ايران ميگويد: هنگام تنظيم اين قانون تقاضاي اوليه براي پهناي باند معادل ۸۰۰ STM1 (حدود ۱۳۰ گيگابيت در ثانيه) بود كه در نهايت STM1 ۱۵۰ تصويب شد؛

  يعني بر پايه قانون برنامه چهارم تا پايان سال آينده بايد اين ميزان پهناي باند در كشور وجود داشته باشد كه معادل حدود ۲۵ گيگابيت است درحاليكه پهناي باند كنوني ما ۸۳ STM1 (۶ گيگابيت) است و به وضوح از برنامه عقبيم.

  دکترحمیدضیائی پرور، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نيز با بیان اینکه ایران در جایگاه ۹۵ دنیا در زمینه دولت الکترونیک قرار دارد، ميگويد: در حال حاضر ایران دارای ۱۸ میلیون نفر کاربر اینترنت و ضریب نفوذ ۳۴ درصد است و این وضعیت ضریب نفوذ، رتبه ۵ را در خاورمیانه به ایران اختصاص می دهد که جایگاه مناسبی نیست و از نظر ضریب نفوذ اینترنت از ترکیه، کویت، امارات و قطر عقبتر هستیم اما وضعيت نامناسب ما در عرصه جهاني متأسفانه تنها به تعداد كاربران محدود نميشود.

  ميزان پهناي باند موجود در ايران در مقايسه با ديگر كشورها مورد ديگري است كه دكتر قاسمزاده به آن اشاره ميكند: براي مقايسه ميزان پهناي باند ما با عرف جهاني كافي است به كشوري مانند لوكزامبورك اشاره كنيم كه در هيچ حوزهاي اعم از اقتصادي تا IT مطرح نيست و با جمعيتي معادل نصف شهر قم (۵۰۰ هزار نفر) ۴۰ گيگابيت (حدود ۷ برابر ايران) پهناي باند دارد.

  وي ميزان پهناي باند كنوني ايران را معادل پهناي باند يك دانشگاه كوچك در آمريكا ارزيابي ميكند و ادامه ميدهد: امروزه پهناي باند اختصاص يافته به موبايل در كشوري مانند ژاپن ۴۰ مگ است و اين بدان معناست كه اگر ۱۵۰ موبايل در ژاپن شروع به دانلود اطلاعات كنند، پهناي باندي معادل كل پهناي باند ايران مصرف ميشود.

  عذر بدتر از گناه

  اما درحاليكه رياضي سرعت ۵۶ را براي بيش از ۹۵ درصد كاربران ايراني كافي ميداند، اين سؤال پيش ميآيد كه كاربران ديگر نقاط دنيا چه ويژگي خاصي دارند كه ما از آن بيبهرهايم؟

  مثلا كاربران اينترنت در كشوري مانند كره كه ۲۵ ميليون نفر از اينترنت پرسرعت (پهناي باند ۴۰ مگ براي موبايل و ۱۰۰ مگ براي منازل) برخوردارند از اين فناوري چه بهرهاي ميبرند كه كاربران ايراني از آن بينياز قلمداد ميشوند؟

  دكتر قاسمزاده در پاسخ به اين سؤال به جمله معروف لابراتوار تجارت الكترونيك دانشگاه MIT اشاره ميكند: پهناي باند مانند موادمخدر ميماند، هرچه بيشتر عرضه كني تقاضا بيشتر ميشود.

  وي با بيان اينكه ما دولت الكترونيك نداريم و در عرصه تجارت الكترونيك نيز پيشرفت زيادي نداشتهايم و بنابراين نياز جدي به پهناي باند احساس نميشود، ادامه ميدهد: سايتهاي بسياري از وزارتخانههاي ما محدود به ارائه تعدادي خبر و لينك دادن به خبرگزاريهاست درحاليكه بايد در اين پورتالها سرويسهاي جدي ارائه شود تا مردم براي استفاده از آن ترغيب شوند.

  مديرعامل افرانت، با بيان اينكه در تابستان گذشته و هنگام اعلام نتايج كنكور دانشگاه آزاد فقط در فاصله ساعت ۲ تا ۳ بعدازظهر، يك ميليون نفر به سايت مربوطه مراجعه داشتند و اين حجم مراجعه مستلزم استفاده از ۸۰ مگ پهناي باند (۲۰ درصد پهناي باند send) كشور است، ادامه ميدهد: اين آمار فقط مربوط به يك كاربرد اينترنت است كه در يك روز از سوي يك شركت ارائه شده است و هنگامي كه بهداشت الكترونيك، آموزش الكترونيك، دولت الكترونيك و... در كشور مرسوم شود، مطمئنا اين پهناي باند پاسخگوي نيازها نخواهد بود و نياز ما به پهناي باند ۱۰۰ برابر ميشود، ضمن اينكه در شرايط فعلي هم اين پهناي باند به هيچ وجه كافي نيست.

  بهمن برزگر از ديگر كارشناسان IT است كه در اين زمينه به همشهري ميگويد: اگر پهناي باند ما كافي است چرا در مواقعي مانند ثبتنام آنلاين سيمكارت، كارت سوخت و... همه با مشكل مواجه ميشوند؟

  وي در ادامه ميافزايد: نياز بدين معناست كه خدمتي براي ارائه وجود داشته باشد و مردم آمادگي پرداخت هزينه براي آن را داشته باشند. حال اگر در كشور ما خدماتي براي عرضه در عرصه ديجيتال وجود ندارد تا مردم براي آن تقاضايي داشته باشند مشكل از كجاست؟ اين سؤال را مظلوم اينگونه پاسخ ميدهد: اين فرافكنيها فقط توجيه كمكاريهايي است كه متوليان IT در ۳ سال گذشته انجام دادهاند.

  وي با بيان اينكه وقتي براي ثبت نام كارت سوخت موتورسيكلت استفاده از اينترنت اجباري ميشود و همگان از آن استقبال ميكنند، نشانگر آن است كه اگر در اين عرصه كاري انجام شود از سوي مردم هم مورد استقبال قرار ميگيرد و اظهاراتي از اين دست كه مردم ما نيازي به پهناي باند بيشتر ندارند، فقط نشان ميدهد كه برخي مسئولان IT در كشور ما از مردم عادي هم در اين زمينه عقب ماندهترند.

  عقبماندگي در تجارت الكترونيك

  دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در سخنان روز سهشنبهخود، بروز مشکلات در اینترنت را تنها مخصوص زیر ساختها ندانست و گفت: ایجاد مشکل در دیدن یک صفحه وب تنها به دلیل عدمپهنای باند مناسب نیست و ممکن است این مشکل به دلایلی همچون خرابی کامیپوتر کاربر، کمکاری ISPها و... به وجود آمده باشد.

  رياضي با بيان اينكه هیچ پیشرفتی در زمینه تجارت الکترونیک در ایران مشاهده نمی شود، اظهار داشت: ۱۰ سال است که بحث تجارت و دولت الکترونیک در کشور مطرح شده است اما هیچ پیشرفتی در این زمینه مشاهده نمی شود و دلیل آن عدمپهنای باند نیست بلکه بی برنامگی برخی از مسئولان چنین مشکلاتی را به وجود آورده است.

  با اين اوصاف، حداقل اين سؤال مطرح ميشود كه بجز دولت، چه كسي در ايران متولي توسعه تجارت الكترونيك است كه اينگونه مورد انتقاد دولتمردان قرار ميگيرد؟!

 4. #4
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : بی‏فایده بودن سرعت بیش از 56کیلوبیت در ایران !

  کاربران اینترنت در تنگنای پهنای باند

  سرعت پایین اینترنت در ایران امکان بهرهوری را از مردم سلب کرده است.
  در سالهایي كه هنوز از آن بهعنوان «عصر ارتباطات» ياد ميشود و در شرایطی که نیاز به اینترنت و فضاهای مجازی برای تمام مشاغل آشکار است، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات ادعا کرده است که طبق آمار، بیشترین مصرف اینترنت توسط کاربران خانگی در محیطهای چت سپری میشود و بخش عظیمی از کاربران خانگی به سرعت بیش از 56 کیلوبیت نیاز ندارند.

  اینکه عبدالمجید ریاضی، برای بیان این مطلب به کدام آمارها استناد کرده است مشخص نیست، همچنین باید پرسید که وظیفه متولیان فناوری اطلاعات ایجاد ملزومات استفاده بهینه از اینترنت است یا فراهم کردن امکانات حداقلی برای کاربران با تکیه بر آمارهای بیپایه.

  به نظر میرسد که مبارزه با ورود تکنولوژیهای ارتباطی تازه وارد همچنان به روال سابق ادامه دارد. آن زمانها هم مردم برای نصب آنتنهای صلیبی و استفاده از رادیو مجبور بودند از شهربانی مجوز بگیرند.

  تلویزیون و ویدئو هم برای رسیدن به جایگاه امروزی از مسیری مشابه گذشتند. اما شتاب روزافزون نفوذ کانالهای ارتباطی در دنیا منتظر بخشنامه و دستورالعمل نمیماند. اینترنت در میان تمام بیتفاوتیها راه خودش را باز میکند؛ آمار رو به رشد کاربران فضای مجازی، حتی با وجود تمام محدودیتها، نشان از آن دارد.

  توسعه در انتظار خطوط پرسرعت

  امروزه یکی از شاخصههای توسعه جوامع تعداد کاربران اینترنت پرسرعت است و ایران در این زمینه حتی در خاورميانه نیز رتبه پایینی دارد. رئیس انجمن شرکتهای اینترنتی با اشاره به کیفیت نامناسب خدمات اینترنتی در کشور میگوید:«با آنکه تلاشهای زیادی برای ارائه اینترنت پرسرعت به کاربران صورت گرفته است، در خوشبینانهترین حالت فقط ۱۰۰هزار کاربر خطوط اینترنت پرسرعت در کشور وجود دارد که این تعداد در مقایسه با کل کاربران رقم بسیار ناچیزی است.»

  مسعود ریاضیات با تاکید بر سرعت پایین اینترنت در سرویس «دایال آپ» برای مصارف کاربران خانگی ادامه میدهد:«با کارتهای اینترنت فقط میتوان به انجام کارهای محدودی مانند باز کردن چند صفحه«وب» معمولی، چت و چک کردن پست الکترونیکی پرداخت. به عبارت دیگر، با این سرعت پایین اینترنت، استفاده از بسیاری از کاربردهای این شبکه مانند آموزش الکترونیکی امکانپذیر نیست.»

  بر اساس سند چشمانداز 20 ساله، در سال 1404 کشور باید در 5 فناوری از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای رتبه اول در منطقه باشد و همین امر اهمیت پرداختن به فناوری اطلاعات را مشخص میکند.

  حمید ضیاییپرور، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیکی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در اینباره میگوید:«در سال 2007 تنها 465 هزار نفر معادل هفتدهم درصد از کل کشور به اینترنت پر سرعت دسترسی داشتند و قطعیهای اینترنت و اختلالات کیفی باعث ضربه زدن جدی به این حوزه شده است.»

  به گفته وی، یکی از بخشنامههای جنجالبرانگیز در این حوزه، محدودیت اینترنت کشور به سرعت 128 کیلوبیت است و جالب اینجاست که مدتی یکی از مقامات عالی وزارت ارتباطات در مصاحبههای خود تمایل سرعت اینترنت را به 56 کیلوبیت اعلام کرده و هنوز شفافسازی مناسبی در این زمینه انجام نداده است.

  با آنکه ایران اکنون بیش از 18 میلیون نفر کاربر اینترنت دارد، اما ضریب نفوذ آن 34 درصد است که در بهترین وضعیت رتبه ایران از پله پنجم بالاتر نمیآید و این با توجه به اهداف سند بيستساله نمیتواند قابل قبول باشد.

  ضیاییپرور درباره ادعاهای موجود درباره تامین پهنای باند و کافی بودن سرعت اینترنت در ایران میگوید:«اینترنت مانند یک جاده است که تبادل اطلاعات از آن صورت میگیرد و صرف ادعای ایجاد کردن این جاده نمیتواند به معنای فراهم کردن پهنای باند مناسب برای کاربران باشد.»

  حالا که انحصار تامین پهنای باند در اختیار دولت است، بد نیست که گوشهچشمی هم به کشورهای بغل گوشمان(مثل امارات و ترکیه) داشته باشد تا حداقل دستی برای بیشتر شدن سرعت اینترنت بالا بزند.

  دولت الکترونیک و اینترنت کمسرعت

  «دولت الکترونیک» این روزها نقل خیلی از محافل است. واژهای که به عنوان نمادِ پیشرفت مطرح میشود. هر چند که تلاشهایی در زمینه دستیابی به این هدف انجام شده، اما نبود زیرساختهای مناسب بر دشواری راه افزوده است. «شهرام شریف»، مدیر سایت ITiran معتقد است که دولت متوجه شده که باید بسیاری از سرویسدهیها را توسط اینترنت انجام دهد تا بار مراجعات حضوری و بورکراسی را کاهش دهد؛ اما هنگامی که به خاطر نبود اینترنتهای پرسرعت باید به طور مثال برای ثبتنام در پروژه دریافت کارتسوخت یا دریافت جواب کنکور یا حتی پرداخت قبوض زمان زیادی صرف کرد، مردم تمایلی به استفاده از این خدمات نشان نمیدهند و همان روشهای سنتی را ترجیح خواهند داد.

  مسعود ریاضیات نیز با اشاره به بحث ایجاد دولت الکترونیکی در کشور اظهار میکند:«دولت گامهایی برای ایجاد دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک و دانشگاههای مجازی برداشته است، اما با محدودیت سرعت برای کاربران خانگی که بخش عمدهای از مخاطبان این طرحها هستند، نمیتوان به فرهنگ سازی برای استفاده از این برنامهها پرداخت. همچنین برنامههای زیادی در کشور در زمینه دولت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی در حال انجام است اما متاسفانه پایین بودن سرعت اینترنت یکی از بزرگترین مشکلات در بكارگیری آنها است.»

  کاربران خانگی؛ بزرگترین مصرفكنندگان اینترنت

  هرچند که همواره کاربران خانگی اینترنت مورد بیتوجهی قرار گرفتهاند، تا جایی که دبیر شورای عالی فناوریاطلاعات آنها را به خاطر اهمیت پایین کارشان بینیاز از اینترنتهای پرسرعت دانسته، اما این گروه در واقع مهمترین و بزرگترین دسته مخاطب دولت الکترونیک هستند.

  مدیر سایت ITiran با تاکید بر این که کاربران خانگی سالهای پیش، امروز گردانندگان اصلی فناوری در ایران هستند، تصریح میکند:«باید در نظر داشت در وهله اول بزرگترین تولیدکنندگان محتوا در اینترنت کاربران خانگی هستند. همچنین درصد بسیار بالایی از کل کاربران شبکه جهانی اینترنت را همین کاربران به خود اختصاص میدهند. نکته دیگر این است که کم اهمیت دانستن ایمیل و چت نشان از ناآگاهی گوینده دارد، چرا که یکی از مهمترین کاربریهای اینترنت برقراری ارتباطات میانفردی است.»

  شریف ادامه میدهد:«کاربران تازهکار نیز با استفاده از همین کارآیی اینترنت است که با فضای مجازی آشنا میشوند و پس از طی مدتی میآموزند که از دیگر مزایای اینترنت مانند آموزش الکترونیکی بهره گیرند.»

  به نظر میآید کاربران اینترنت حتی از نوع خانگی آن، درک بهتری از اینترنت و استفاده از آن دارند تا متولیانی که با نگاهی حاکی از ترس و تردید به شیوع پدیدهای مینگرند که در مورد آن دانش محدودی دارند. شاید لازم باشد به جای تقابل با همهگیر شدن استفاده از این فناوری، برای بهبود و ارتقای کیفی و کمی آن در جامعه از کارشناسان و متخصصان بهره گرفته شود تا کشور یکی از مهمترین شاخصههای توسعه را به خاطر لجبازی ساده از دست ندهد.

  در سالهایي كه هنوز از آن بهعنوان «عصر ارتباطات» ياد ميشود و در شرایطی که نیاز به اینترنت و فضاهای مجازی برای تمام مشاغل آشکار است، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات ادعا کرده است که طبق آمار، بیشترین مصرف اینترنت توسط کاربران خانگی در محیطهای چت سپری میشود و بخش عظیمی از کاربران خانگی به سرعت بیش از 56 کیلوبیت نیاز ندارند.

  اینکه عبدالمجید ریاضی، برای بیان این مطلب به کدام آمارها استناد کرده است مشخص نیست، همچنین باید پرسید که وظیفه متولیان فناوری اطلاعات ایجاد ملزومات استفاده بهینه از اینترنت است یا فراهم کردن امکانات حداقلی برای کاربران با تکیه بر آمارهای بیپایه.

  به نظر میرسد که مبارزه با ورود تکنولوژیهای ارتباطی تازه وارد همچنان به روال سابق ادامه دارد. آن زمانها هم مردم برای نصب آنتنهای صلیبی و استفاده از رادیو مجبور بودند از شهربانی مجوز بگیرند.

  تلویزیون و ویدئو هم برای رسیدن به جایگاه امروزی از مسیری مشابه گذشتند. اما شتاب روزافزون نفوذ کانالهای ارتباطی در دنیا منتظر بخشنامه و دستورالعمل نمیماند. اینترنت در میان تمام بیتفاوتیها راه خودش را باز میکند؛ آمار رو به رشد کاربران فضای مجازی، حتی با وجود تمام محدودیتها، نشان از آن دارد.

  توسعه در انتظار خطوط پرسرعت

  امروزه یکی از شاخصههای توسعه جوامع تعداد کاربران اینترنت پرسرعت است و ایران در این زمینه حتی در خاورميانه نیز رتبه پایینی دارد. رئیس انجمن شرکتهای اینترنتی با اشاره به کیفیت نامناسب خدمات اینترنتی در کشور میگوید:«با آنکه تلاشهای زیادی برای ارائه اینترنت پرسرعت به کاربران صورت گرفته است، در خوشبینانهترین حالت فقط ۱۰۰هزار کاربر خطوط اینترنت پرسرعت در کشور وجود دارد که این تعداد در مقایسه با کل کاربران رقم بسیار ناچیزی است.» مسعود ریاضیات با تاکید بر سرعت پایین اینترنت در سرویس «دایال آپ» برای مصارف کاربران خانگی ادامه میدهد:«با کارتهای اینترنت فقط میتوان به انجام کارهای محدودی مانند باز کردن چند صفحه«وب» معمولی، چت و چک کردن پست الکترونیکی پرداخت. به عبارت دیگر، با این سرعت پایین اینترنت، استفاده از بسیاری از کاربردهای این شبکه مانند آموزش الکترونیکی امکانپذیر نیست.»

  بر اساس سند چشمانداز 20 ساله، در سال 1404 کشور باید در 5 فناوری از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای رتبه اول در منطقه باشد و همین امر اهمیت پرداختن به فناوری اطلاعات را مشخص میکند.

  حمید ضیاییپرور، پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیکی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در اینباره میگوید:«در سال 2007 تنها 465 هزار نفر معادل هفتدهم درصد از کل کشور به اینترنت پر سرعت دسترسی داشتند و قطعیهای اینترنت و اختلالات کیفی باعث ضربه زدن جدی به این حوزه شده است.»

  به گفته وی، یکی از بخشنامههای جنجالبرانگیز در این حوزه، محدودیت اینترنت کشور به سرعت 128 کیلوبیت است و جالب اینجاست که مدتی یکی از مقامات عالی وزارت ارتباطات در مصاحبههای خود تمایل سرعت اینترنت را به 56 کیلوبیت اعلام کرده و هنوز شفافسازی مناسبی در این زمینه انجام نداده است.

  با آنکه ایران اکنون بیش از 18 میلیون نفر کاربر اینترنت دارد، اما ضریب نفوذ آن 34 درصد است که در بهترین وضعیت رتبه ایران از پله پنجم بالاتر نمیآید و این با توجه به اهداف سند بيستساله نمیتواند قابل قبول باشد.

  ضیاییپرور درباره ادعاهای موجود درباره تامین پهنای باند و کافی بودن سرعت اینترنت در ایران میگوید:«اینترنت مانند یک جاده است که تبادل اطلاعات از آن صورت میگیرد و صرف ادعای ایجاد کردن این جاده نمیتواند به معنای فراهم کردن پهنای باند مناسب برای کاربران باشد.»

  حالا که انحصار تامین پهنای باند در اختیار دولت است، بد نیست که گوشهچشمی هم به کشورهای بغل گوشمان(مثل امارات و ترکیه) داشته باشد تا حداقل دستی برای بیشتر شدن سرعت اینترنت بالا بزند.

  دولت الکترونیک و اینترنت کمسرعت

  «دولت الکترونیک» این روزها نقل خیلی از محافل است. واژهای که به عنوان نمادِ پیشرفت مطرح میشود. هر چند که تلاشهایی در زمینه دستیابی به این هدف انجام شده، اما نبود زیرساختهای مناسب بر دشواری راه افزوده است. «شهرام شریف»، مدیر سایت ITiran معتقد است که دولت متوجه شده که باید بسیاری از سرویسدهیها را توسط اینترنت انجام دهد تا بار مراجعات حضوری و بورکراسی را کاهش دهد؛ اما هنگامی که به خاطر نبود اینترنتهای پرسرعت باید به طور مثال برای ثبتنام در پروژه دریافت کارتسوخت یا دریافت جواب کنکور یا حتی پرداخت قبوض زمان زیادی صرف کرد، مردم تمایلی به استفاده از این خدمات نشان نمیدهند و همان روشهای سنتی را ترجیح خواهند داد.

  مسعود ریاضیات نیز با اشاره به بحث ایجاد دولت الکترونیکی در کشور اظهار میکند:«دولت گامهایی برای ایجاد دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک و دانشگاههای مجازی برداشته است، اما با محدودیت سرعت برای کاربران خانگی که بخش عمدهای از مخاطبان این طرحها هستند، نمیتوان به فرهنگ سازی برای استفاده از این برنامهها پرداخت. همچنین برنامههای زیادی در کشور در زمینه دولت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی در حال انجام است اما متاسفانه پایین بودن سرعت اینترنت یکی از بزرگترین مشکلات در بكارگیری آنها است.»

  کاربران خانگی؛ بزرگترین مصرفكنندگان اینترنت

  هرچند که همواره کاربران خانگی اینترنت مورد بیتوجهی قرار گرفتهاند، تا جایی که دبیر شورای عالی فناوریاطلاعات آنها را به خاطر اهمیت پایین کارشان بینیاز از اینترنتهای پرسرعت دانسته، اما این گروه در واقع مهمترین و بزرگترین دسته مخاطب دولت الکترونیک هستند.

  مدیر سایت ITiran با تاکید بر این که کاربران خانگی سالهای پیش، امروز گردانندگان اصلی فناوری در ایران هستند، تصریح میکند:«باید در نظر داشت در وهله اول بزرگترین تولیدکنندگان محتوا در اینترنت کاربران خانگی هستند. همچنین درصد بسیار بالایی از کل کاربران شبکه جهانی اینترنت را همین کاربران به خود اختصاص میدهند. نکته دیگر این است که کم اهمیت دانستن ایمیل و چت نشان از ناآگاهی گوینده دارد، چرا که یکی از مهمترین کاربریهای اینترنت برقراری ارتباطات میانفردی است.»

  شریف ادامه میدهد:«کاربران تازهکار نیز با استفاده از همین کارآیی اینترنت است که با فضای مجازی آشنا میشوند و پس از طی مدتی میآموزند که از دیگر مزایای اینترنت مانند آموزش الکترونیکی بهره گیرند.»

  به نظر میآید کاربران اینترنت حتی از نوع خانگی آن، درک بهتری از اینترنت و استفاده از آن دارند تا متولیانی که با نگاهی حاکی از ترس و تردید به شیوع پدیدهای مینگرند که در مورد آن دانش محدودی دارند. شاید لازم باشد به جای تقابل با همهگیر شدن استفاده از این فناوری، برای بهبود و ارتقای کیفی و کمی آن در جامعه از کارشناسان و متخصصان بهره گرفته شود تا کشور یکی از مهمترین شاخصههای توسعه را به خاطر لجبازی ساده از دست ندهد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۶ خرداد ۹۰, ۲۱:۳۶
 2. این روش ها برای افزایش سرعت سایت توصیه می شود؟
  توسط گنجینه در انجمن مديريت محتوا
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۱۹:۴۴
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۳۰ مهر ۸۸, ۲۱:۱۷
 4. مالکیت (صنعت نانو) ،مسایل قانونی و حقوق آن
  توسط mina در انجمن مباحث حقوقی و قضائی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: جمعه ۱۷ خرداد ۸۷, ۱۰:۲۹
 5. ساعت مچی با قابلیت انجام 4 عمل اصلی ریاضی
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۸ اردیبهشت ۸۷, ۰۱:۳۴

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •