نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: مثلث عشق یا ارتباط عاطفی موثرتر

 1. #1
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  مثلث عشق یا ارتباط عاطفی موثرتر

  برای بیان این موضوع در سایت دودل بودم ولی خب در سایت قرار دادم از نظر من یک سری نکات مثبت روحی در اون هست که میتونه برای افراد مفید باشه.منتظر انتقاد وپیشنهاد شما هستم. اینم اصل موضوع :

  از ديرباز بشر به پديده عشق علاقه مند بوده است اما تـا امـروز تعريف دقيق و فراگيري از عشق كه بتــوانـد هـمه را قانع سازد ارايه نگرديده است. برخي معـتقدنـد كـه بـطـور غريزي عشق را مي شناسند بنابراين اصلا زحمت تعريف كـردن آن را بـه خـود نـمي دهــنـد. امـا درسـالـهـاي دانشمندان تـحـقـيـقـات گـسترده اي درباره عشق صورت داده و به يافته هاي بسيار جالبي نيز دست يافتـه انـد. از جمله آنها مـيـتـوان به فرضيه: "مثلث عشق" اشاره كـرد.

  اين فرضيه عشق را به سه مولفه تقسيم بندي مـيـكنـد: صميميت، شهوت(هوس) و تعهد.

  هـمچنـيـن بـه واسـطه آزمـايشـات گـونـاگون تـفاوتهاي ابراز عشق در دو جنس مرد و زن مشخص گرديده اند. براي مثال مشـخص شده كـه زنـان در عـشـق بـه دوسـتي و منافع مـشـتـرك بـيـشتـر بـها مي دهند و بـيـشتر از مـردها از حـسادت رنـج بـرده و وابـستگي بيشتري به فرد مقابل خود پيدا مي كنند. در زيـر به سبـك هاي مـخـتـلف عشـق اشاره گرديده است:

  1- اروس(EROS): عشق شهواني - عـشق بـه زيبايي - فاقد منطق - عشق فيزيكي كه بواسطه جذابيت و كشش هاي جسماني و يا ابراز آن بطور فيزيكي نمايان ميگردد -همان عشق در نگاه اول - با شدت آغاز شده و بسرعت فروكش ميكند.

  2- لودوس(LUDUS): عـشق تـفنني - ايـن عشـق بـيـشتـر مـتعلق به دوران نوجواني ميباشد - عشق هاي رمانتيك زودگذر - لودوس ابراز ظاهري عشق ميباشد - كـثرت گرا نسبت به شريك عشقي - به اصطلاح فرد را تا لب چشمه برده و تشنه بازمي گرداند -رابطه دراز مدت بعيد بنظر ميرسد.

  3- فيلو(PHILO): عشق بـرادرانـه - عـشـقـي كـه مبتني بر پيوند مشترك مي باشد -عـشقي كـه بـر پـايـه وحـدت و هـمـكاري بـوده و هـدف آن دسـتـيـابي بـه منافع مشترك ميباشد.

  4- استورگ(STORGE): عشق دوستانه - وابسته به احترام و نگراني نسبت به منافع مـتقابل - در اين عشق همنشيني و همدمي بيشتر نمايان مي باشـد - صـمـيـمـانـه و متعهد- رابطه دراز مدت است - پايدار و بادوام - فقدان شهوت.

  5- پراگما(PRAGMA): عشق منطقي - اين مختص افرادي است كه نگران اين موضوع ميباشند كه آيا فرد مقابلشان در آينده پدر يا مادر خوبي براي فرزندانشان خواهند شد؟ عشقي كه مبتني بر منافع و دورنماي مشترك مي باشـد - پـايـبند بـه اصـول مـنـطـق و خردگرا ميباشد - همبستگي براي اهداف و منافع مشترك.

  6-مانيا(MANIA): عشق افراطي - انحصارطلب، وابسته و حسادت برانگيز - شيفتگي شديد به معشوق - اغلبا فاقد عزت نفس -عدم رضايت از رابطه - مانند وسوسه ميماند و ميتـواند بـه احساسات مبالغه آميز و افراطي منجر گردد - عشق دردسر ساز - عشق وسواس گونه.

  7-اگيپ(AGAPE): عشق الهي - عشق فداكارانه و از خودگذشته-عشق نوعدوستانه (تمايل انجام دادن كاري براي ديگران بدون چشمداشت) - عشق گرانقدر .

  پژوهشها حاكي از آن ميباشد كه زنان بيشتر به عشق از نوع پراگما، استورگ و مانيا و مردان به لودوس و اروس گرايش دارند.

  مثلث عشق

  تجربه عشق شامل عملكرد اجزاء صميميت، هوس(شهوت) و تعهد ميباشد. شما براي دسـتـيـابـي بـه يك رابـطه سـالم و پـايدار مـي بــايد اعتدال را ميان اين سه عنصر برقرار سازيد. اكنون به تعريف آنها ميپردازيم:

  تعهد: تا چه اندازه شما خود را وقف آن ميكنـيد كه رابطه يتان را شاداب و با طراوت نگاه داريد؟ و يا تا چه اندازه با يارتان صادق مي بـاشـيد؟ شـامل مسئوليت پذيري، وفاداري و وظيفه شناسي ميباشد. تعهد در رابطه به مفهوم آن است كه اكـثر موانع و مشكلات را مي توان با كمك يكديگر از ميان برداشت - وفادار حتي در سخت ترين شرايط.

  صميميت: نزديكي در رابطه - اموري كه شما و يارتان در آن سهيم مي بـاشـيـد اما فرد ديـگري از آنـها آگـاهـي ندارد - رازها و تجربـيات فردي و مشترك - صميميت امري فراتر از نزديكي جنسي و فيزيكي مي باشد. تا چه اندازه شـما در كنـار يـارتان احـساس راحت بودن ميكنيد؟ آيا قادر به بيان عقايد و نقطه نظرهاي خود ميباشيد ؟ بـدون آنـكه از مـورد انتقاد قرار گرفتن و نكوهش شدن واهمه داشته باشيد؟ آيا هنـگامي كـه صحبت ميكنيد واقعا به حرفهاي شما گوش ميدهد؟

  هوس و شهوت: انرژي بخش رابطه يتان مي بـاشد. تمايل بـه بازگشت به منزل، تـنها براي كنار يار بودن - هوس فوريت ، شهوت و تمايلات جنسي، رمانتيك بودن، اشـتـيـاق براي در كنار هم بودن و رفع سريع موانع براي وصال ميباشد - احساسات شديد -جاذبه جسماني.

  اكـنـون به ابعاد متفاوت عشق در شرايط وجود و يا فقدان سه خصيصه فوق در يك رابطه توجه كنيد:

  تعهد+صميميت و فقدان هوس: ايـن رابـطـه در خـطـر فروپاشي قرار ندارد اما نيازمند خلاقيت و انگيزه براي شعله ور ساختن مجدد عشق ميباشد.

  تعهد+هوس و فقدان صميمـيت: ايـن رابـطه عذاب آور است - گـاهـي اوقـات انـگـيـزه شديدي آنها را جذب يكديگر ميكند اما سرانجام به ياس و ناكامي منجر ميگردد زيرا قادر به آن نميباشند كه رابطه يشان را عميق تر سازند. يا آنكه افكار،علايق و آرزوهاي قلبي يكديگر را بشناسند.

  صميميت+هوس و فقدان تعهد: اين رابطه يك شبه است-كشش و اشتياق شديدي حكمفرماست اما عدم امنيت از آنـكه رابـطـه تـا چـه مـدت دوام خـواهـد آورد هر دو فرد را مايوس ميسازد. عشق رمانتيك.

  صميميت و فقدان هوس و تعهد: علاقه.

  هـوس و فـقـدان صـمـيـميـت و تعهد: عشق شيدايي.

  تعهد و فقدان صميميت و هوس: عشق تو خالي و راكد.

  هوس+صميميت+تعهد = عشق كامل و مطلوب.

  اقتباس :
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


 2. #2
  کاربرسایت ARVAH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۳-۰۳
  نوشته ها
  1,607
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 4 پست

  پاسخ : مثلث عشق یا ارتباط عاطفی موثرتر

  عشق، همانطور كه خود كلمه ميگويد، حالت و كيفيتي است كه در آن فرد با تمامي قلبش، با خلوص نيت و از خود گذشتگي در برابر ديگران عمل ميكند. در عشق سه حوزة عشق جسمي زناشوئي، عشق روحي و عشق مذهبي الهي وجود دارد.

  1) عشق جسمي
  عشق جسمي، عشق زناشوئي يا عشقي است كه در آن مردان و زنان بطور جسمي بهم ميپيوندند. بر روي زمين زماني ما احساس شور و هيجان ميكنيم كه جسمهاي ما با يكديگر ملاقات كرده و عشق را تجربه كنند. اما درك رابطة عشقي بين مرد و زن فاقد بدنهاي جسمي، در دنياي روح، براي مردم روي زمين دشوار است. رابطة عشق زناشوئي بين ارواح والا مقام، نزديك به خدا، بسان يك تابلوي نقاشي بسيار زيبائي است.
  وجود آن دو در حين رابطة عشق بطور كامل يكي ميشوند، و بدين سبب آنها ميتوانند شور و هيجاني قوي از طريق وجود و قلب خود احساس كنند كه وراي احساس عشقي است كه آنها بر روي زمين تجربه كردهاند. اين مثل آفرينش حياتي والاتر در غياب و انكار كامل نفس است. مثل اين است كه احساس ميكنيد در دنيائي سحرآميز بسر ميبريد.
  همچنين ميتوانيد كه منظرة جريان عمل عشق را با چشمان خودتان ببينيد. زوجها بر روي زمين بيشتر مواقع در اطاق خوابشان عشق زناشوئي را اجرا ميكنند. اينجا در دنياي روح مطلقاً اينگونه نيست. عشقي كه شما فقط در درون اطاق خواب خودتان اجرايش كنيد، عشق نيست.
  در دنياي روح ميتوانيد در ميان گلهاي وحشي، در كشتزارها، در سرزمينهاي زيبا، يا بر روي موجهاي اقيانوس، به رابطة زناشوئي بپردازيد. حتي ميتوانيد در كوهها، جائي كه پرندگان آواز ميخوانند در آغوش عشق باشيد و آن منظره چنان زيبا است كه نظارهگران براستي سرمست ميشوند. شما بيشتر از آنكه احساس شرمندگي و خفت داشته باشيد، آنچنانكه بر روي زمين احساس ميكرديد، ميتوانيد صحنه را با تحسين زيبائي همراه با قلبي مملو از صلح و آرامش مشاهده كنيد.

  2) عشق روحي
  چون عشق روحي بطور جسمي از طريق اعمال بدن ديده نميشود، براي بعضيها بنظر ميرسد كه اين عشق به آنهائي كه بر روي زمين زندگي ميكنند ربطي ندارد. با اينحال اين عشقي است كه براي ساكنان زمين بسيار لازم و ضروري است. از آنجائيكه هر كسي داراي وجود دروني است، اگر شما نتوانيد آن را بخوبي پرورش دهيد، براي يكي شدن در مقام زن و شوهر و تكامل عشق در دنياي روح با مشكلات بسياري مواجه خواهيد شد.
  براي مثال، فرض كنيم كه زوجي هستند كه وجود دروني شوهر بخوبي پرورش يافته درحاليكه وجود دروني زن رشد نيافته است، آنوقت در آن خانواده عشق كامل شكل نخواهد گرفت. بعد چه اتفاقي ميافتد؟ آنها قادر نخواهند بود كه عشق زيبا و برازندهاي را تجربه كنند، در عين حال چون به عشق نياز دارند، عشق زناشوئي را تنها بصورتي محدود و در مكاني محدود، مثلاً اطاق خوابشان، اجرا ميكنند.
  حال اين زوج چگونه ميتوانند كه عشق كامل را تجربه كنند؟ وقتيكه قلب شوهر در احترام به همسرش و قلب زن در عشق به شوهرش يكي شوند، عشق آنها ميتواند توسعه يافته و در جهت كمال بالغ شود. چون براي دستيابي به اين امر در دنياي روح به زمان بيشتري نياز است، در زمان زندگي بر روي زمين، بايد سعي نمائيد تا با بدن جسمي خودتان، قلبتان را پرورش داده و ميوة عشق كامل را برداشت كنيد.
  براي نتيجه، ما ميبايست زندگي كوتاه زميني خود را در انتظار عشق كامل بخوبي مورد استفاده قرار دهيم، عشقي كه در بهشت در انتظار زوج بالغ و كامل خواهد بود. زوجها با پرورش و تشويق يكديگر در دستيابي به عشق راستين، ميوة عشق كامل را برداشت ميكنند.

  3) عشق الهي
  بسان عشق بدون قيد و شرط والدين نسبت به فرزندانشان، خدا در زمان آفرينش ما انسانها، عنصري نامحدود و بيكران را به ما اعطاء نموده است. اين عشق الهي است.
  اما بواسطة سقوط بشر و تغييرات متعاقب آن در طي اعصار، استاندارد اصيل عشق اعطاء شده از جانب خدا، تحريف و خراب شده است. بنابراين، با شناخت ارزش عشق بنيادي و بدون قيد و شرط خدا، راه آزادي و رهائي ساكنان جهنم گشوده شده و جهنم نابود خواهد شد.
  عشق جسمي و عشق روحي ميبايست تنها بين زن و شوهر وجود داشته باشد. اما بسبب نابودي اين نوع روابط عشق، بشريت از پاية عشق الهي جدا و دور شدهاند. عنصر نامحدود و بيكران اعطاء شده از جانب خدا عشق است.
  اين عشق، خواهان فدا كردن و دهش دوباره بوده و ميزان آن بدنبال فداكاري بزرگتر و عظيمتر ميشود. اما بدليل نابودي و فساد ريشه، امروزه راه براي بازسازي بسيار دشوار گشته است. ما ميبايست با تأسيس احساس راستين زن و شوهري، به يكديگر اعتماد كرده و رفتار و روشي آشتيپذير و دوستانه داشته باشيم. گاه موارد، ميبايست يكديگر را مورد عفو قرار داده و با هم آشتي كنيم.
  بنابراين با يكي شدن با عشق اعطائي از جانب خدا، راه براي آزادي تمامي بشريت گشوده شده، و جهنم در دنياي ابدي نابود و محو خواهد شد. بر اين اساس، اگر ما به يكديگر عشق ورزيده و اعتماد كنيم، نه جهنم و نه جنگ بشريت را روبروي يكديگر قرار خواهد داد.
  ما با بفساد كشيدن ريشه، به زندگي خود سمت و جهت دادهايم، و به اين علت دنياي روح بسيار پيچيده و درهم و برهم شده و مجازاتهاي همراه با ناله و درد جهنم پا به عرصة وجود نهاده است. ما ميبايست عشق فطري اعطاء شده از جانب خدا و عشق زناشوئي را در خود پرورش داده، آن را حفظ نمائيم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •