با وجود مشكلات كوچك و بزرگ زندگي ، پيدا كردن جايي آرام و به دور از فشار رواني نه تنها روحيه را تقويت مي كند بلكه باعث نجات جان مي شود . فشار كاري زياد ممكن است براي قلب مضر بوده و حتي باعث گرفتگي رگ هاي آن شود . بررسي هاي جديد نشان داده است كه فشار كاري مي تواند باعث ترشح هورمون فشارهاي روحي در جريان خون شود كه باعث كاهش قدرت دفاعي بدن شده ، و ما را در مقابل آلودگي ها از جمله سرماخوردگي و غيره حساس مي كند . بيماري هايي نظير سوزش معده ، گلو درد ، تنگي نفس و سرطان ، بستگي زياد به فشارهاي روحي دارد ، كه حتي مي تواند با افزايش سن ، كاهش قدرت حافظه شود .

اما آرامش داشته باشيد . راههاي شناخته شده اي براي كاهش فشارهاي روحي وجود دارد. احتياجي نيست كه شما براي كنترل فشارهاي عصبي زندگي خود را پشت و رو كنيد ، « بسياري از مردم مي گويند اينقدر گرفتار هستند كه فرصت فكر كردن به اين فشارها را ندارند . اما واقعيت اين است كه با آموختن كنترل اعصاب و آرام كردن خــــــــــود ، مي توانيد احساس آرامش بيشتري كنيد .

اين هفته يكي از اين روش ها را امتحان كنيد . بعضي از آنها مؤثر از بعضي ديگر هستند . مهم اين است كه متوجه برخي از اين روش ها شويد و وقتي فشار عصبي در حال افزايش است از آن ها استفاده كنيد .

هيچ كاري نكنيد

حداقل يكبار در روز حدود 5 الي 10 دقيقه فقط آرام بنشينيد و هيچ كاري نكنيد . به صداهاي اطراف ، به احساسات خود ، خستگي در گردن و شانه و بازو و سينه و ديگر مسائل فكر كنيد .

براي عده اي از مردم اين كار بسيار سختي است .

فقط آرام نشستن ، ضربان قلب را كم مي كند و فشار خون را كاهش مي دهد كه اين دو از عوامل اصلي كاهش فشار عصبي است . اين كار مي تواند ديد شما را عوض كرده و احساس كنترل بر روي حوادث را در شما بيشتر كند . يك روانشناس مي گويد : « مطالعات نشان داده است كه عصبي ترين مواقع وقتي است كه نمي توانيم حوادث را كنترل كنيم . هيچ كس نمي تواند گذشته را تغيير دهد . او مي گويد تنها چيزي كه هر يك از ما قادر به كنترل آن هستيم زمان حاضر است .» وقتي بيماران من اين كارها را تمريـــــن مي كنند ، احساس كنترل بيشتري روي خود و كاهش فشار عصبي خود دارند .

بلند بخنديد

چيزي را كه باعث خنده شما مي شود دم دست داشته باشيد . مثلاً يك مجموعه چيزهاي خنده دار ، و يا صداي فرزند و يا دوست كه براي شما فرستاده شده باشد . حتي مي توانيد چند دقيقه در باره برنامه كمدي محبوبتان فكر كنيد .

يك محقق مي گويد : يكي از عواملي كه فشارهاي عصبي را كاهش مي دهد برنامه هاي كمدي و شاد در شب هنگام ، پس از يك روز طولاني است . مطالعات نشان مي دهد كه خنده خوب باعث كاهش هورمون عصبي « كورتيزول » و « اپي نفرين » شده و احساس ايمني را افزايش مي دهد . يك خنده از ته دل اثرات خوب خود را تا 24 ساعت حفظ مي كند ، تا در فرصتي ديگر با دوستان تكرار شود .

حتي توجه به خنديدن در لحظات آينده ، بسياري از افراد را آرام مي كند .

در خود فرو رفتن

وقتي با كاري كه به آن تمايل نداريد مواجه مي شويد يك موزيك آرام ، كلاسيك ، محلي و يا شاد براي خــــــود بگذاريد .

شاد فكر كنيد

بر روي فرد و يا چيزي كه شما در باره آن نظر مساعدي داريد و به آن توجه مي كنيد به مدت 15 ثانيه و تا 5 دقيقه تمركــز كنيد . يا تصويري از يك تعطيلات خوب را در ذهن بياوريد . به يك جمله كه به شما قوت قلب و اعتماد به نفس مي دهد فكر كنيد .

اين توصيه شبيه جمله هاي كارت هاي تبريك به نظر مي رسد ، ولي در باره شادي فكر كنيد . وقتي ما تحت فشار عصبي هستيم يك فكر آرام كننده مي تواند اثر رواني خوبي داشته باشد . يك متخصص كه اثر شفا بخش بخشش و عفو را مطالعه مي كند مي گويد : بسياري از فشارها ي عصبي كه ما با آن مواجه هستيم به علت اثرات منفي احساسي اطراف ما ، مانند احساس بد نسبت به ديگران و عصبانيت به وجود مي آيد .

انديشيدن راجع به شخصي كه شما نسبت به او عصباني هستيد و يا دوستي كه احساسات شما را جريحه دار كرده ، مي تواند باعث ايجاد جريان هورمون هاي فشار عصبي در جريان خون شما شود . اما فكر كردن در باره افراد و چيزهايي كه شما آنها را دوست داريد داراي اثر عكس است .

به بيرون برويد

از پشت ميز خود و يا هر جاي ديگري كه هستيد برخيزيد و ده دقيقه قدم بزنيد .

بسياري از افراد اين حس را دارند كه قدم زدن به آنها آرامش مي دهد. حالا دانشمندان به اين حقيقت پي برده اند : كساني كه هفته اي سه الي چهار روز پياده روي مي كنند داراي فشار عصبي كمي هستند و شبها بهتر مي خوابند .

موقعي كه فكر مي كنيد عصبي هستيد پياده روي در حد 5 تا 10 دقيقه كافي و مفيد است . تحقيقات نشان مي دهد كه 5 دقيقه پياده روي يا كمتر ، در زماني كه فشار عصبي بالاست بهترين اثر را دارد .

آرام نفس بكشيد

تنفس خود را به مدت 5 دقيقه پايين آورده و در حد 6 نفس عميق شكمي در دقيقه بكشيد . به اين صورت كه براي پنج ثانيه هوا را وارد ريه كرده و در چهار ثانيه بازدم كنيد . در زماني كه احساس عصبي بودن به ما دست مي دهد سعي مي كنيم نفس هاي كوتاه و سريع بكشيم . چند نفس عميق كشيدن باعث مي شود كه شخص شانه هايش را بالا آورده و با اين عمل ماهيچه هاي منقبض شده را به حالت استراحت در مي آورد .

محققين دريافته اند كه وقتي افراد يوگا تمرين كرده و يا عبادت مي كنند ، تنفس آنها آرام تر مي شود و به حد 5 ثانيه دم و 5 ثانيه بازدم مي رسد ، كه خود با ميزان دوره ده ثانيه اي كه در فشار خون تغيير مي كند برابر است . با تنظيم تنفس به ريتم جريان قلب ، نه تنها فرد احساس آرامش مي كند ، بلكه اين كار موجب بهبود وضع جريان خون قلب در بدن وي مي شود .

اگر روز شما پر از لحظات عصبي و نگران كننده است پزشكان پيشنهاد مي كنند كه يك علامت سفيد روي ساعت مچي و يا ساعت روي ميز بگذاريد . گاه آن علامت را مشاهده كرديد دو و يا سه نفس عميق بكشيد . اين كار به طور اعجاب آوري سبب آرامش شما مي شود .

با آرامش از خواب بيدار شويد

اگر در آغاز روز با اعصاب خسته كارتان را شروع كنيد ، احتمال دارد كه تمام روز حالت كسل و عصبي داشته باشيد . اگر شما مشكلات روز را با خود به رختخواب ببريد ، ممكن است خواب شما را برهم بزند .

قبل از رفتن به رختخواب و بعد از بيدار شدن در صبح پنج دقيقه تمام بدن خود را در حالت آرام قرار دهيد . با امتحان انگشتان پا شروع كرده و آنها را آرام كنيد . به سمت بالا برويد ( ماهيچه هاي پا و ران ) همينطور تا به ماهيچه هاي صورت برسيد .