رئیس جمهور احمدی نژاد معتقد است دستان مرموز" مافیای بازار" در کار است تا دستاوردهای دولت او را از چشم ها دور بدارد. رضا که صاحب یک سوپر مارکت است دیگر نمی داند که چگونه در مورد قیمت بالای برنج به مشتریانش توضیح بدهد.از اول سال جدید در ایران در21 مارس، قیمت برنج، این مهم ترین ماده غذایی ایرانی ها سه برابر شده است. رضا که یک فروشنده خرده پا در تهران است می گوید:"در این شرایط مردم معمولی به هیچ وجه استطاعت تهیه برنج را ندارند.آن ها من و سایر فروشندگان را مقصر می دانند."
قیمت های بالا برای رئیس جمهور احمدی نژاد هم مشکل ایجاد کرده اند.برای بیشتر ایرانی ها برنج از سیاست های فوق العاده محافظه کارانه احمدی نژاد و یا درگیری های دائمی اش با غرب در مورد سیاست های اتمی مهم تر است.
در ایران تقریبا تمام غذاها با برنج خورده می شوند و در شرایط حاضر این امر باعث بالا رفتن هزینه ها شده است.در اوائل ماه مارس یک کیلو برنج معادل یک و نیم یورو قیمت داشت اما الان بهای یک کیلو برنج تا پنج یورو هم بالا رفته و قیمت ها هم چنان رو به افزایش است.
برنج کاران افزایش ناگهانی قیمت را معلول خشکسالی هفته های اخیر می دانند که باعث شده است مزارع آنان در استان های شمالی ایران در ساحل دریای خزر نابود شود.علاوه بر این کشت مجدد هم دیگر مقرون به صرفه نیست. اما سازمان های ایرانی مسئول کشت برنج استدلال کشاورزان مبنی بر وجود خشکسالی را مردود می دانند و می گویند برنج عرضه شده در بازار متعلق به پائیز سال 2007 است و ربطی به تحولات اخیر ندارد. خشکسالی و تغییرات قیمت در بازار جهانی می توانند در ماه های آتی به یک مشکل تبدیل شوند.
حکومت ایران که به خاطر برنامه اتمی مناقشه برانگیزش در حال مبارزه با تحریم های سازمان ملل است، مجددا دلالان سود جو را در این قضیه مقصر دانسته و معتقد است این افراد می خواهند با ایجاد "شوک روانی" سود بیشتری به دست بیاورند.مقابله با کسانی که در بحران موجود بازار، احمدی نژاد مهر" مافیای بازار" را بر پیشانی آن ها زده است، یکی از اهداف اصلی رئیس جمهور است.
این بحران ها هم چنین او را مسئول افزایش 300 درصدی قیمت زمین، از زمان ورود او به نهاد ریاست جمهوری در سال 2005 تا به حال می سازد.
احمدی نژاد هم چنین نرخ 30 درصدی تورم که موجبات ناراحتی مردم در سراسر کشور را فراهم آورده است را هم از نتایج توطئه "مافیای بازار" می داند، مافیایی که می خواهد به این وسیله خدمات و دستاوردهای دولت او را مخدوش و لکه دار نماید.
اما هاله، خانم خانه دار تهرانی می گوید:"مافیا؟! این ها همه حرف مفت است.دولت باید در مورد مشکل برنج کاری بکند در غیر این صورت من چگونه می توانم بدون برنج غذای درست وحسابی آماده کنم؟"
در این میان رادیوی دولتی ایران می کوشد احساسات مردم را تسکین بخشد.این رسانه تاکید می کند که هیچ گونه مشکلی در مورد برنج وجود ندارد.دولت حتی یک خط تلفن مستقیم در نظر گرفته است تا مصرف کنندگان بتوانند شکایات خود علیه فروشندگانی که گران فروشی می کنند را از آن طریق مطرح نمایند.
اما رضا که خود صاحب یک سوپر مارکت است می گوید:"این تاجران بزرگ هستند که قیمت را تعیین می کنند نه ما.ما فروشندگان تنها دو راه داریم:یا این که برنج را با قیمت بالا بخریم و یا این که از خرید آن صرف نظر کنیم.اما نمی شود برنج نخرید.یک سوپر مارکت بدون برنج یعنی چه؟"
ایرانی ها به نحو سنتی خوراک یا کباب می خورند و تقریبا همیشه برنج هم باید سر سفره باشد.ضمیمه جایگزین می تواند نان باشد که قیمت آن هم، البته نه چندان زیاد، افزایش یافته است. علی، راننده تاکسی تهرانی معتقد است:"نان جایگزین برنج نیست.زندگی بدون برنج مانند مرگ تدریجی است."

ترجمه از آلمانی: رضا شوقی
فرشید مطهری, زالتسبورگر ناخریشتن (اتریش)

(ایران در جهان)