عكس گيگاپيكسليشركتهاي بزرگ توليدكننده دوربينهاي عكسبرداري ديجيتال همواره در تلاشند تا بتوانند محصولاتي توليد كنند كه علاوه بر كيفيت بالاي رنگ و تصوير، عكسهايي با اندازههاي بزرگتر و با وضوح و جزييات دقيقتر ثبت كنند.

دوربينهاي معمولي قادر به ثبت تصاويري با اندازههاي يك تا 10 مگاپيكسل و دوربينهاي حرفهايتر از 5 مگا پيكسل به بالا هستند كه در برخي مدلها اين ميزان به 40 مگاپيكسل نيز رسيده است.

البته دوربينهاي خاصي هم هستند كه عكسهايي ميگيرند كه اندازه آنها بيش از صد مگاپيكسل است. اما يك عكس 10 مگاپيكسلي ميتوان گفت يك عكس بسيار بزرگ به شمار ميرود كه ميتواند حتي در ابعاد ديوار يك اتاق چاپ با كيفيت داشته باشد و اين ميزان رقم كمي نيست. با علم بر اين مساله، محققان دانشگاه Carnegie Melon موفق به ساخت ابزاري ربوتيك شدند كه ميتواند با استفاده از آن توسط دوربينهاي معمولي، عكسهايي در حد چند گيگاپيكسل (بيش از 1000مگاپيكسل) توليد كند. البته بايد در نظر داشت كه دوربينهايي كه پيش از اين به آنها اشاره شد، عكسهاي بزرگ را تنها در يك شات (با يك بار فشار دكمه دوربين و يك بار باز و بسته شدن دريچه تصوير) ثبت ميكنند، اما با استفاده از ابزار جديد كه gigapan نام دارد با استفاده از دوربينهاي معمولي، تعداد زيادي عكس در زاويههاي مختلف از محيط اطراف گرفته ميشود و با استفاده از پردازش نرمافزاري اين تصاوير در كنار هم قرار داده ميشوند تا در نهايت يك عكس بسيار بزرگ با جزييات فراوان تهيه شود. اين بازوي روبوتيك با چرخش360 درجه افقي و 10 درجه عمودي اين عكسها را تهيه ميكند. دستگاه آزمايشيgigapan در مراحل اوليه قيمتي برابر 279 دلار خواهد داشت، اما اطلاع دقيقي از زمان دقيق عرضه آن به بازار و قيمت نهايي آن در دست نيست.