گذر در دنياي ستارههافضاي بيكران بالاي سر ما، يكي از شگفتيهاي هستي است كه حس كنجكاوي بشر را از دير باز برانگيخته است. دنياي كهكشانها، ستارهها و سيارات به حدي زيباست كه ميتواند ساعتها انسان را مجذوب خود كند. از طرف ديگر اسراري كه در آن نهفته، همواره مورد توجه دانشمندان و علاقهمندان به علم نجوم قرار داشته است.

مدتي است كه در شبكه اينترنت هم به موضوعات نجومي اهميت خاصي داده ميشود. پس از ارائه نرمافزار «كره زمين» توسط شركت گوگل، همه نگاهها به آسمان رفت و شركتهاي رايانهاي و اينترنتي سعي كردند ، كاربران را به سمت فضا و كهكشانها بكشانند. سازمان فضايي ناسا، در اين زمينه فعاليتهاي زيادي انجام داد و حتي پيمان همكاري با چند شركت بزرگ اينترنتي منعقد كرد. حتي براي جذب كاربران، براي آرشيو تصاوير دريافتي از ماهوارهها ، سفينهها و تلسكوپهاي فضايي خود، از كاربران اينترنتي درخواست همكاري و كمك كرد.
جذب كاربران اينترنتي به مسائل نجومي همچنان ادامه داشت تا اينكه هفته گذشته، شركت مايكروسافت دست به يك اقدام بزرگ زد. اين شركت، جديدترين سرويس خود را ارائه كرد. سرويس گشت و گذار در فضا. سرويسي به نام «»WorldWide Telescope كه به كاربران سراسر دنيا اين امكان را ميدهد كه به تماشاي ستارگان، سيارات و كهكشانهاي زيباي بالاي سر خود بپردازند. سرويسي كه ميتواند يك تلسكوپ مجازي اما بسيار قدرتمند و حرفهاي را به منزل شما بياورد.

مايكروسافت در اين سرويس، تصاوير بسيار زيادي كه از تلسكوپهاي قدرتمند دنيا گرفته شده است را در كنار هم قرار داده و به كمك يك نرمافزار رايگان، در اختيار كاربران قرار داده است. همچنين تعدادي از تصاوير اين مجموعه نيز از ايستگاههاي فضايي دريافت شده است كه در نهايت مجموعه بسيار كاملي از تصاوير فضايي بدست آمده است. اكثراين تصاوير، از تلسكوپهاي بزرگ دنيا، نظير تلسكوپهاي هابل و اسپيتزر و از رصد خانه بزرگ Chandra X-Ray دريافت شده است و وضوح تصاوير به حدي بالا است كه حتي با بزرگنمايي آنها، كيفيت تصاوير حفظ ميشود. روي ويليامز، يكي از محققين مؤسسه فنآوري كاليفرنيا در مورد سرويس جديد مايكروسافت ميگويد:« اين سرويس يكي از زيباترين سرويسهاي اينترنتي است كه ميتواند مردم را به سوي علم نجوم جلب كند و فكر ميكنم دانشمندان اين علم هم به سوي آن جذب خواهند شد.»

براي استفاده از اين سرويس، كاربران ميبايست نرمافزار WorldWide Telescope را از شبكه اينترنت دانلود كنند. البته اين نرمافزار تنها بر روي سيستم عاملهاي ويندوز نصب ميشود و ساير سيستمهاي عامل نميتوانند از آن استفاده كنند.

يكي ديگر از قابليتهاي اين سرويس، امكان تماشاي فضا از زواياي مختلف است. منبع اطلاعاتي اين سرويس، آژانس فضايي ناسا است و به كمك آن كاربران ميتوانند با طول موجها و از تلسكوپهاي متعدد اين آژانس در سراسر دنيا، زيباييهاي عالم بالاي سر خود را مشاهده كنند. البته دقت داشته باشيد كه تلسكوپ جهاني مايكروسافت در حال حاضر در حال آزمايش است و هم اكنون نسخه بتا از آن در اختيار كاربران قرار گرفته است و وجود برخي نواقص در آن احتمال دارد. اما بدون شك مايكروسافت براي آن برنامه ويژهاي دارد و قطعاً در آينده امكانات زيادي به آن اضافه خواهد شد.

شركت مايكروسافت خيلي اميدوار است كه اين سرويس بتواند جايگاهي كه سرويس كره زمين گوگل در بين كاربران دارد را پيدا كند. گوگل كه با اين نرمافزار منحصر به فرد خود كره زمين را فتح كرده است و حال مايكروسافت اميدوار است بتواند فضا بالاي سر را از طريق تلسكوپهاي مجازي خود فتح كند.

اما مايكروسافت براي استفاده از سرويس جديد خود و نرمافزار آن، حداقل نيازمنديهاي رايانهاي را مشخص كرده است. براي استفاده مطلوب از اين سرويس، رايانه كاربر بايد حداقل به پردازشگر با سرعت 2 گيگاهرتز مجهز باشد.
دو گيگابايت حافظه رم و بين يك تا 10 گيگابايت فضاي خالي هاردديسك از ديگر ملزومات اين سرويس است. اما كارت گرافيكي كه توانايي به نمايش در آوردن تصاوير سنگين اين سرويس را داشته باشد بايد حداقل 128 تا 256 مگابايت حافظه داخلي داشته باشد. همچنين همانگونه كه قبلاً هم اشاره شد، سيستم عامل ويندوز XP (سرويس پك 2) و يا ويندوز ويستا از ديگر مواردي است كه براي نصب و استفاده از اين سرويس لازم است. حتي رايانههاي مكينتاش نيز براي استفاده از اين سرويس بايد از سيستم عاملهاي ويندوز استفاده كنند.