بهينهسازي براي موتورهاي جستجولغتSEO مخفف عبارت Search Engine Optimization است. اما تعريف دقيقتر آن عبارتست از: مجموعه كارها و ترفندهايي كه بهصورت پويا روي جنبههاي دروني و بيروني يك وب سايت انجام ميشود تا بدين وسيله ترافيك دسترسي به آن سايت از طريق موتورهاي جستجو بيشتر شود. چند عامل مشخص و از پيش تعيين شده در ظاهر شدن يك سايت به عنوان نتيجه جستجو ميتواند در رشد يا ركود فعاليت آن تاثير داشته باشد.
امروزه SEO يك زير مجموعه مهم از تجارت الكترونيك است و علاوه بر آن كه نظر صاحبان سايتها را درباره كارايي تكنيكهايش بيشتر از گذشته به خود جلب كرده، توانسته به يكي از حوزههاي داغ تحقيق و آموزش تبديل شود. در موارد متعدد اقدامات گوناگوني ممكن است تحتعنوانSEO صورت بگيرد كه البته بيشتر اين گوناگوني مربوط به نوع سايت و كاربرد آن است. اما متاسفانه به نظر ميرسد كه ملاحظات اقتصادي و سياستهاي مالي پيمانكارانSEO نيز موجب ارائه خدمات متفاوت به صاحبان سايتهاي متفاوت ميشود؛ به طوري كه براي مثال يك شركت فعال در زمينهSEO ممكن است بهترين و پيشرفته ترين اصلاح خود را براي مشتري پر سود تر خود حفظ كند (حداقل در زمينههاي مشترك). از اين رو بهتر است كه صاحبان سايتها پيش از متحمل شدن هزينههايي كه اغلب مضربي از هزار دلار هستند، مختصري دانش خود از اين حوزه را افزايش دهند تا حداقل در آينده مناسبات فنيتر و دقيقتري با پيمانكاران SEO داشته باشند. چه بسا در همان بدو كار توجه به نكات محدودي در زمينه طراحي سايت و انتخاب متنها و واژگان كليدي بتواند به طرز چشمگيري در نتيجه ترافيك يك سايت از طريق موتورهاي جستجو تاثير داشته باشد. البته دست يافتن به بهترين نتايج و رقابت با بزرگترين سايتهاي يك زمينه خاص در دنيا، نيازمند كاري بسيار دقيق، فني و مداوم است و واضح است كه يك محقق SEO نياز دارد با موضوعهاي تخصصي مانند تكنيكها و استراتژيهاي به روز موتورهاي جستجو آشنا باشد تا بتواند يك قدم جلوتر از همه الگوريتمها و افراد غير متخصص اقدام كند. هدف ما در اين سلسله از مقالات آشنا كردن خواننده با مختصري از موضوعهاي جالب و مهم مربوط به SEO است.

يك سوال اساسي اين است كه دسترسي موتورهاي جستجوي مهم به سايت شما چقدر اهميت دارد؟
هرچند اين سوال بسيار كلي پرسيده شده، اما در پاسخ بايد گفت كه اين موضوع براي ارائهدهندگان سرويسها يا محصولات موضوع مرگ و زندگي است چرا كه بيش از هشتاد درصد سايتهايي كه هر روز بازيابي ميشوند، از يك جستجوگر وب معرفي شده اند و البته بيشتر از نود و پنج درصد آنها از ميان ده يافته نخست جسنجوگرها بودهاند.
بنابراين يك اصل اساسي و مهم اين خواهد بود كه بهتر است جستجوگرها سايت شما را در رتبههاي نخست يافتههاي خود بياورند. راه ساده اين كار استفاده از سرويس پولي جستجوگرها براي نمايش سايت شما در رتبههاي نخست است كه البته هزينه آن در جستجوگرهاي پرطرفدار با واژگان كليدي كه در حد معقولي جستجو ميشوند بسيار گزاف است؛ ضمن آن كه آمار نشان ميدهد كاربران اين جستجوگرها به طرز عجيبي به يافتههاي غير سفارشي اين جستجوگرها تمايل بيشتري نشان ميدهند. راهي كه هميشه رايگان است معرفي وب سايت به جستجوگرها و استفاده از سرويس رايگان آنهاست كه واضح است حتي با داشتن متا تگهاي خاص هم تضميني براي ديده شدن سايت مورد نظر در رتبههاي نخست نيست؛ لينك معرفي رايگان سايت به بعضي از جستجوگرها در زير آمده:

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

گاهي نيز جستجوگرها توسط رباتها و عنكبوتهاي خود موفق به يافتن سايت شما ميشوند كه در اين زمينه متخصصين SEO با شناخت نحوه عملكرد اين عنكبوتها به اصطلاح سعي در پذيرايي از آنها و بيشتر نگه داشتنشان دارند. در هر صورت بايد توجه داشت كه باقي ماندن يك سايت در زمره بهترين نتايج يك جستجو نيازمند به روز بودن و مدارا كردن با جستجوگرهاست.