آيا تا به حال خواسته ايد خودتان را با موي صاف يا مجعد، تيره، روشن يا حتي بي مو تصور كنيد؟! يا اينكه دلتان بخواهد بدون متحمل شدن هزينهاي بدانيد چشمانتان با لنز آبي، سبز، طوسي يا قهوهاي چگونه ميشد؟ شايد هم گاهي كه براي انجام برخي خدمات آرايشي و زيبايي به سالنهاي زيبايي سر زده ايد با نرم افزارهايي مواجه شده باشيد كه چنين امكاني را براي شما فراهم كردهاند. در اين جا قصد داريم به معرفي برخي روشها يا نرم افزارها كه امكان مشاهده چهره ديگري از خودتان را به شما ميدهند، بپردازيم.
بايد اضافه كنيم برخي از اين روشها با كمك عكسهاي ديجيتالي قابل اجرا هستند بدين ترتيب كه ويرايشهايي را بر روي آن عكس انجام ميدهند، به عنان نمونه به حذف چين و چروك ميپردازند و برخي كاملا چهره ديگري از شما ميسازند.

1- 1.0 Kais SuperGOO نام نرمافزار گرافيكي وتغيير چهره بسيار زيبا و جالبي است كه بسياري از كاربران قديمي كامپيوتر و علاقه مندان به كارهاي گرافيكي با آن آشنايي دارند. اين محصول سال 1999 كمپاني مطرح MetaCreations مجموعهاي از ابزارهاي گرافيكي و ويرايشي تصاوير است كه به تغيير چهره و افزودن بسياري آيتم ها اعم از پوشاك و لوازم آرايشي و زيبايي و... به چهره افراد و همچنين ايجاد تغيير در صورت آنها كمك ميكند. ويژگي جالب توجه اين نرم افزارسادگي استفاده از آن است كه هر كاربر آماتوري به آساني ميتواند با محيط آن ارتباط برقرار كرده و نيازهاي خود را از طريق آن رفع نمايدLibrary . اين نرم افزار داراي مجموعه ي كاملي از آيتمهاي چهره و آيتمهاي آرايشي و جانبي زيباي شامل: چشم ها، بيني، مدلهاي مختلف موي سر، مدلهاي مختلف ريش، عينك، كلاه و غيره براي آقايان و خانمها است.همانطور كه گفته شد استفاده از اين نرمافزار بسيار آسان است و براي خلق يك اثرتنها بايد يك تصوير خام و جديد ايجاد كنيد، آيتمهاي جانبي مورد علاقه ي خود را يك به يك بر روي آن تست كرده و قرار دهيد و در نهايت اثر ساخته شده را با فرمت دلخواه ذخيره كنيد. همچنين براي ويرايش يك تصويرتنها بايد، تصاوير مورد نظر خود را توسط نرمافزار باز كنيد و مانند روش خلق اثر، آيتمهاي جانبي را يك به يك بر روي آن تست كرده و قرار دهيد.

2- تصاويري كه توسط دوربينهاي ديجيتالي از صورت افراد گرفته ميشوند درعين كيفيت بسيار بالا، ممكن است ايرادهاي كوچك و مختلفي داشته باشند كه از زيبايي تصويربكاهند. ايرادهايي چون نمايش دقيق چين و چروك و لكهاي پوستي، گودي و سياهي زير چشم، قرمزي رنگ چشم به خاطر فلاش، بازتاب و تاثير نور فلاش بر روي پوست صورت و مواردي از اين دست.

براي رفع اين گونه ايرادهاي تصاوير چه ميكنيد؟ به سراغ نرم افزارهاي بزرگ ويرايش تصوير مانند فتوشاپ و كورل ميرويد ؟ راه ديگري كه ميتوانيم به شما پيشنهاد كنيم استفاده از نرم افزار روتوش و تغيير چهره FaceFilter Studio است كه ويژه اين كار و توسط شركت Reallusion به بازار عرضه شده است. با اين نرم افزار امكان روتوش، آرايش و زيبا سازي تصاوير صورت را در محيطي حرفهاي خواهيد داشت.

علاوه براين ابزارهاي گوناگوني مانند لوازم آرايشي، ابزارهاي زيباسازي مانند سفيد كننده دندان، ابزاري برايAging Anti يا همان پايين آوردن سن با از بين بردن چين و چروكهاي پوست صورت و دور چشم، ابزارهايي براي كاهش قرمزي چشم، تنظيم و بهبود رنگ پوست، كاهش ميزان سايه افتادگي روي صورت، تغيير رنگ پوست، مخفي كردن جوشها و لكهاي صورت و تغيير حالات صورت براي موارد مختلفي كه مايل باشيد در اختيارتان قرار دارد. آساني كار با اين نرم افزار و مراحل چهارگانه ايجاد تغييرات روي تصاوير از ويژگيهاي ديگر اين محصول است.

3- Fun Morph يكي از نرم افزارهاي جالب و مفيد شركت نرم افزاريZeallSoft است كه قابليتهاي منحصر به فرد و جالبي را براي ويرايش تصاويرو تغيير چهره در اختيار كاربرقرارمي دهد.

اصول كار Fun Morph و در كل نرمافزارهاي Morphing در ايجاد تغييرات در صورت است كه با انتخاب نقاط كليدي در چهرههاي دو تصوير حال چه حيوان و چه انسان و يا حتي انسان و حيوان، قادر به ساخت تصوير سير تكاملي و تشابهي ميان اين دو تصوير است. بنابراين شما ميتوانيد چهره خود، دوستان، مشاهير و يا هر چهرهاي را با ظاهر خود ادغام كنيد و يا صورت خود را به آساني هرچه تمام تر در قالب آن تصوير جاي دهيد.


برخي از قابليتهاي ويراستار:Fun Morph

ساخت چهرههاي جعلي به صورت Morphing به آساني هرچه تمام تر و با چند كليك ساده.

ساخت سريع،همراه با پيش نمايش لحظه به لحظه ي كار.

ابزارهاي قدرتمند ويرايش تصاويرمانند ابزارهاي تغييرسايز، بريدن، تنظيم و افزايش كيفيت تصاوير.

قابليتهاي جانبي مانند ذخيره و باز كردن پروژه ها، قابليت بزرگ نمايي، Redo/Undo وغيره.

قابليت استخراج آثار ساخته شده به فرمتهاي رايج انيميشن مانندAVI ، SWF، GIF، HTML و غيره.

4- اگر مايليد آرايشگري و آرايش را به طور حرفهاي اما مجازي و با استفاده از نرم افزاري كامل به تنهايي انجام دهيد، يكي از مواردي كه ميتوانيم براي آزمايش به شما پيشنهاد كنيم استفاده از نرم افزار
Beauty Studio يا سالن آرايش مجازي است.

اين نرم افزارزيبا با راهنماي فارسي و محيطي بسيار آسان براي كار در ضمن كامل و مجهز بودن به شما اين امكان را ميدهد تا هر آنچه كه قبل از آرايش نياز داريد بر روي مدل از پيش طراحي شده خود در محيط كاري نرم افزار انجام دهيد و نتيجه بسيار دلپذيري را مشاهده كرده و سپس روي مدل آرايشي طبيعي خود پياده سازي كنيد. اين نرم افزار يكي از قويترين نرم افزارهاي موجود جهت آرايش و زيباسازي چهره و تمام نقاط سر و صورت و آرايش عروس براي پيش نمايش عروسها با قابليت اعمال افكت روي عكس همراه با فيلمهاي آموزشي است كه در بازار ايران نيز موجود است. علاوه بر آن انواع مدلهاي آرايش به تفكيك قسمتهاي مختلف صورت وبه تفكيك و تركيب رنگهاي آرايشي براي پديد آوردن رنگهاي جديد به كمك اين نرم افزار ممكن خواهدبود.

و اما تغيير چهره به شكلي مجازي

علاوه بر تمامي روشهايي كه ذكر شد، برخي از سايتها خدماتي مشابه نرم افزارهاي مذكور را به صورت آنلاين ارائه ميكنند. با توجه به اينكه خريد نرمافزار در كشورهاي داراي قانون كپي رايت، هزينه زيادي به علاقه مندان وارد ميكند، ارائه سرويسهاي رايگان آنلاين با استقبال و توجه زيادي رو به رو ميشود. اگرچه اين نرم افزارها در ايران با قيمت نازل و به سهولت در دسترس هستند اما شايد آزمايش چنين سايتهايي نيز خالي از لطف نباشد. تنها با جست و جوي كلمهvitual make-up يا Virtual Makeover پنجره هزاران سايت كه چنين خدماتي را ارائه ميكنند به روي شما گشوده خواهد شد.