به قدرت دايناسور

شركت( WD (Western Digital يكي از توليدكنندگان ديسكهاي سخت در دنيا، جديدترين عضو خانواده ديسكهاي پرسرعت خود را به بازار عرضه كرد.
اين ديسك سخت با نام Velociraptor ظرفيت 300 گيگابايت و سرعت چرخش 10هزار دور در دقيقه دارد كه با فناوري SATAII طراحي شده است.
ديسكهاي سخت معمولي فعلي سرعت چرخش 5400 و 7200 دور در دقيقه دارند. بنابراين محصول جديد با سرعت 10هزار دور در دقيقه و سرعت نقل و انتقال اطلاعات 3گيگابايت در ثانيه كه مربوط به فناوري SATAII است و همچنين 16مگابايت حافظه ميانگير دروني ميتواند بيشترين سرعت و كارايي را براي كاربران فراهم آورد كه آن را حدود 35درصد قدرتمندتر از مدلهاي پيشين خود كرده است. اندازه اين ديسكهاي سخت 5/2 اينچ است كه استفاده از آن را براي رايانههاي همراه نيز امكانپذير ميسازد.

اما براي رايانههاي شخصي، يك محفظه 5/3 اينچي ايمن نيز طراحي شده كه قادر است دماي ديسك را كنترل كرده و در شرايط سخت آن را خنك نگه دارد كه به همين دليل Icepack نام گرفته است. اين ديسك سخت مجهز به فناوري secure park است كه با استفاده از آن ميزان ضربهپذيري ديسك تا حد زيادي بهبود مييابد و به كاربران اطمينان بيشتري براي نقل و انتقال اين نوع ديسكها ميدهد.

ميزان MTBF(متوسط زمان بين خرابي) براي اين ديسك 4/1 ميليون ساعت اعلام شده است كه بيشترين ميزان اطمينانپذيري موجود براي ديسكهاي سختSATA با ظرفيت بالاست. خوب است بدانيم Velociraptor نام خانوادهاي از دايناسورهاست كه حدود 70 تا 83 ميليون سال پيش ميزيستهاند.