نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: روزانه 10ميليون سيگاري در كشور، 4ميليارد تومان دود ميك

 1. #1
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  روزانه 10ميليون سيگاري در كشور، 4ميليارد تومان دود ميك

  امروز روز جهاني غيرسيگاريها يا به عبارتي روز بدون دخانيات است.
  هر ساله در اين روز در سراسر جهان برنامههاي مختلفي برگزار و در آنها نسبت به خطرات سيگار هشدار داده ميشود. به گزارش سازمان جهاني بهداشت (WHO) سيگارنه تنها براي سيگاريها بلكه براي افرادي هم كه سيگاري نيستند اما در معرض دود سيگار ديگران قرار ميگيرند بسيار خطرناك است.

  براساس آمار اين سازمان، سالانه نزديك به 200هزار نفر بر اثر عواقب دود سيگار در محل كار جان ميبازند. به همين دليل اين سازمان از همه كشورها خواسته است با ايجاد قوانين جديد، مصرف دخانيات در محيطهاي عمومي و ادارات را ممنوع كنند. اما در ايران نه تنها كسي توصيههاي سازمان جهاني بهداشت را جدي نميگيرد بلكه هر روز اخبار تازهاي به گوش ميرسد كه نشان از افزايش تعداد سيگاريها در ايران دارد. در آخرين خبر كه هفته گذشته از سوي معاون سابق سلامت وزارت بهداشت و درمان منتشر شده، آمده است: 10 ميليون ايراني 15 تا 64 ساله سيگارياند.

  سيد مؤيد علويان با اشاره به مصرف 14 درصدي مواد دخاني در جمعيت 15 تا 64 ساله كشور، 10ميليون از اين افراد را مصرفكننده مواد ديگر دخاني برشمرد و اعلام كرد: ميزان مصرف دخانيات در جمعيت دانشآموز كشور نگرانكننده است. معاون سلامت وزير بهداشت با بيان اينكه در سالهاي اخير گرايش زنان هم به مصرف دخانيات افزايش يافته، گفت: در 4 سال اخير، درصد افراد سيگاري از 2 به 3 درصد در جهان افزايش پيدا كرده است.

  وي افزود: 3 درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله سيگار مصرف ميكنند و حدود 7/8 درصد اين گروه سني نيز مستعد به مصرف ديگر مواد دخاني هستند و اين در شرايطي است كه بر اثر مصرف دخانيات سالانه بيش از 70 هزار نفر در ايران جان خود را از دست ميدهند و 15 درصد ابتلا به بيماريهاي سرطان، ديابت و قلب و عروق در كشور ناشي از افزايش مصرف دخانيات و كم تحركي است. آمارجهاني مرگ و مير ناشي از مصرف دخانيات نيزسالانه بيش از 5 ميليون نفراعلام شده است.درحال حاضر بسياري ازكشورها درحال ممنوع كردن كشيدن سيگار درمجامع عمومي هستند و راههاي ديگري را نيز براي رسيدن به اين روز آزمايش ميكنند.آيا در ايران نيز روزي شاهد ممنوعيت كشيدن سيگار در اماكن عمومي خواهيم بود؟

  يك تحقيق بزرگ در اروپا نشان ميدهد در كشورهايي كه قوانين سختگيرانه ضددخانيات اعمال شده، مردم كمتر در معرض آلودگي ناشي از مصرف دخانيات قرار گر فتهاند.در اين تحقيق كه در ۲۷ كشور عضو اتحاديه اروپا صورت گرفته، ۲۰۰ هزار نفر شركت كردهاند. اين تحقيق، وسيعترين تحقيقي است كه تا كنون براي بررسي آلودگي ناشي از دود دخانيات صورت گرفته است.

  مونو اكسيد كربن، گاز خطرناكي است كه مانع انتقال اكسيژن به خون ميشود. اين گاز ازسوخت خودروهاي بنزيني يا هنگام مصرف دخانيات توليد ميشود.

  در اروپا قانوني به اجرا گذاشته شده كه ميزان مونواكسيد كربن توليد شده توسط خودروها را محدود ميكند. در مقايسه با اين قانون، يك فرد سيگاري كه در روز 5 نخ سيگار ميكشد، به نسبت، مونواكسيد كربن بيشتري از يك خودرو توليد ميكند.

  كميسيون اروپا سال ۲۰۰۶ يك كارگاه تحقيقي به راه انداخت تا جوانان را نسبت به مضار مصرف دخانيات حساس كند. با وجود اينكه تحقيق صورتگرفته هدف علمي نداشت، اما اين امكان را فراهم كرد تا برخي نتايج مشخص از آن به دست آيد.در قالب اين كارگاه، غرفههايي در ميادين، بيمارستانها، دانشگاهها و ديگر اماكن عمومي شهرهاي بزرگ اروپا برپا شد تا ميزان مونواكسيد كربن موجود در بدن عابران اندازهگيري شود.

  اين آزمايش نشان داد كه ميزان مونو اكسيد كربن سيگاريها بهمراتب بيش از ميزان قابلقبول بوده است. يكي از مسئولان اين كارگاه ميگويد: برخي از سيگاريها، هنگام كشف ميزان مونواكسيد كربن بدنشان وحشتزده شدند. به خانمي برخوردم كه به محض اطلاع از نتيجه آزمايش، گفت: «همين لحظه سيگار را ترك ميكنم.»اين تحقيق از جمله نشان ميدهد كه يك فرد غيرسيگاري، بسته به كشوري كه در آن زندگي ميكند، در معرض ميزان متفاوتي از مونواكسيد كربن قرار ميگيرد. بهعنوان مثال آلودگي ريهها در كشورهايي كه مصرف دخانيات را در محيطهاي بسته ممنوع كردهاند، دو برابر كمتر است.

  مرگ و ميري برابر زلزله بم

  آيا ميدانستيد سالانه تعداد افرادي كه بر اثر سيگار جان خود را از دست ميدهند، بيش از تعداد كشتههاي زلزله بم است. اين در حالي است كه 10 ميليون سيگاري در كشور، روزانه 4ميليارد تومان را دود ميكنند! بسياري از اتفاقات هم از جمله چيزهاي بسيار كوچكي كه شايد اصلا به آن توجه نكنيم مانند فندك و زيرسيگاري موجود در خودروها و پخش تصاوير كشيدن سيگار در تلويزيون و ديگر رسانهها به افزايش مصرف سيگار دامن زدهاند.

  بعضي شركتهاي توليد دخانيات درسطح جهان تفالهها و پسماندهاي سيگار را كه پس از مصرف بايد مدفون شوند توسط برخي كارخانههاي توليد سيگار در 12 طعم با اسانسهاي مختلف فرآوري و به نام توتون قليان، به سيگاريها عرضه ميكنند.

  درآمد برخي از اين شركتها كه درسطح جهان مشتري دارند سالانه معادل 300 ميليارد دلار يعني تقريبا برابر با 15سال فروش نفت ايران است. دولت ايران روزانه 8 ميليارد تومان بهصورت نامحسوس، صرف درمان افراد سيگاري ميكند؛ به عبارت ديگر، روزانه 12 ميليارد تومان در كشور براي سيگار هزينه ميشود كه البته نبايد از تبعات اجتماعي و فرهنگي آن غافل ماند. براساس تحقيقات صورت گرفته، در يكي از زندانهاي كشور، 99 درصد افرادي كه هروئين، حشيش و ترياك مصرف كرده و مبتلا به ايدز و هپاتيت شدهاند، 20 سال پيش، با يك نخ سيگار شروع كرده بودند.

  الحاق ايران به كنوانسيون جهاني منع دخانيات

  مجمع تشخيص مصلحت نظام، الحاق ايران به كنوانسيون جهاني منع دخانيات را در آبان ماه 1384تصويب كرد.

  با تصويب اين الحاقيه ايران رسما به عضويت كنوانسيون جهاني منع دخانيات در ژنو در آمد و توانست در اجلاس اين كنوانسيون كه 19 آبان 1384(10 نوامبر) برگزار شد، شركت كند و حق اظهارنظر و راي داشته باشد. براساس يكي از بندهاي اين كنوانسيون درصورت طرح دعوا و شكايت عليه يكي از مواددخاني خارجي، اين شكايت بايد در يك مرجع قضائي تحت نظر سازمان ملل رسيدگي شود درصورتي كه براساس قانون اساسي ايران، طرح هر نوع دعوا بايد در مراجع قضائي داخلي رسيدگي شود.

  تاكنون 85 كشور از مجموع 167 كشور جهان به كنوانسيون جهاني منع دخانيات پيوستهاند و كشور مالزي آخرين كشوري بوده كه در تاريخ 16سپتامبر به اين كنوانسيون ملحق شده است. ايران نيز جزو 6 كشور اول امضاكننده متن اين كنوانسيون و سخنگوي كشورهاي منطقه مديترانه شرقي بوده است.

  قانوني براي كاهش مصرف دخانيات درايران

  پس از تصويب قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات در كشور از سوي مجلس شوراي اسلامي، در 12 مهرماه سال 1386 آيين نامه اجرايي اين قانون از سوي پرويز داوودي، معاون اول رئيسجمهوري براي اجرا به دستگاههاي مربوطه ابلاغ شد.

  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت صنايع و معادن و شركت دخانيات ايران مسئول اجراي اين آيين نامه هستند. در يكي از مواد آيين نامه اجرايي قانون جامع كنترل و مبارزه ملي با دخانيات آمده است: فروش و عرضه محصولات دخاني توسط عاملين مجاز نبايد به نحوي باشد كه نمايانگر تبليغ محصولات دخاني براي عموم باشد.

  ماده 5 اين آيين نامه صراحت دارد: اعطاي هر گونه كمك، اعانه و حمايت اعم از مادي و غيرمادي توسط توليدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخاني كه تبليغ محصولات دخاني محسوب شود، ممنوع است.

  در ماده ديگري از اين آييننامه نيز ورود، توليد، توزيع، خريد و فروش هر نوع وسايل و كالاي تبليغي محصولات دخاني ممنوع شده است.

  همچنين بهمنظور حفظ سلامت عمومي به ويژه محافظت در مقابل استنشاق تحميلي دود محصولات دخاني، استعمال اين مواد در اماكن عمومي ممنوع است.

  در ماده ديگري از اين آييننامه، مسئوليت اجراي ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي و ساير اماكن مندرج در قانون با مديران، كارفرمايان يا متصديان اماكن مربوط است.

 2. #2
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  ده ميليون ايراني سيگاري هستند

  معاون سلامت وزير بهداشت در آغاز هفته بدون دخانیات با اشاره به شیوع 14 درصدي استعمال مواد دخانی در جمعيت 15 تا 64 ساله کشور که 10 میلیون نفر را شامل می شود، اعلام کرد:
  " ميزان مصرف دخانيات در جمعيت دانش آموز کشور هشدار دهنده است."

  دکتر سيد مويد علويان شنبه چهارم خرداد در نشست خبري به مناسبت هفته بدون دخانيات افزود: "سه درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله سيگار مصرف مي کنند و حدود 7/8 درصد اين گروه سني نيز مستعد به مصرف اين ماده دخاني هستند."

  وي بر اين اساس ميزان مصرف مواد دخاني را در جمعيت دانش آموزي هشدار دهنده عنوان و تاکيد کرد: "بنابراين بايد از طرق مختلف به ويژه آموزش، اين پديده را در دانش آموزان کاهش دهيم."

  وي با بيان اينکه در سالهاي اخير گرايش زنان به مصرف دخانيات افزايش يافته است، گفت: "طي 4 سال اخير يعني از سالهاي 86 درصد افراد سيگاري از 2 درصد به 3 درصد در جهان افزايش پيدا کرده است."

  علويان ميزان افزايش مصرف مواد دخاني ديگر از جمله قليان را طي اين مدت از 12 درصد به 26 درصد برشمرد و تاکيد کرد: "علت اساسي حساسيت مسئولان به مصرف قليان همين آمار افزايش استعمال اين ماده دخاني است."

  وي در ادامه با تاکيد بر اين که هرگونه تبليغات شرکتهاي دخاني براساس آيين نامه مبارزه با مصرف دخانيات ممنوع است، خاطرنشان کرد: "انحصار دخانيات در ايران در اختيار دولت است که اين محاسن زيادي دارد."

  وي از سوي ديگر در مورد ماليات دخانيات ميزان مبلغ اخذ شده از اين منبع را در سال 86، 57 ميليارد تومان در برابر 80 ميليارد تومان پيش بيني شده عنوان و اضافه کرد: "اين مبلغ صرف تقويت زير ساخت هاي مراکز بهداشتي و درماني به ويژه خانه هاي بهداشت روستايي، کنترل بيماري سل، کنترل بيماريهاي قلبي عروقي و سرطانهاي ناشي از استعمال دخانيات و ايجاد مراکز ترک سيگار شد. همچنين 25 درصد از اعتبار حاصل در اختيار سازمان تربيت بدني قرار گرفت که اين درصد امسال افزايش يافته و ما با اين افزايش کاملا موافقيم."

  تصوير


  دکتر مصطفي غفاري رييس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت نیز در این نشست از اجرای دستورالعمل عاملين مجاز توزيع و فروش پس از ابلاغ از سوي رياست جمهوري در سال 87 خبر داد.

  او افزود: "بر اين اساس از اين پس مي توان با متخلفان به طور قانوني برخورد کرد."

  وي با بيان اين که پس از ابلاغ دستورالعمل عاملين مجاز پروانه فروش کسب مي کنند اين افراد را شامل صنوف خواروبار فروشي، سوپر مارکت، سقط فروشي برشمرد و تاکيد کرد: "برطبق اين آيين نامه هيچ مرکزي در شعاع 100 متري مدارس نمي تواند اقدام به فروش محصولات دخاني کند."

  وي همچنين يادآورشد: "بر اين اساس عاملين مجاز که اقدام به فروش سيگار قاچاق يعني سيگار بدون شماره سريال مي کنند متخلف شناخته شده و پروانه فروش آنها باطل مي شود."

  رييس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت با اعلام اين که به دنبال تصويب دستورالعمل عاملين مجاز توزيع و فروش محصولات دخاني در کميته کشوري مبارزه با استعمال دخانيات در اواخر بهمن ماه سال گذشته اين دستورالعمل براي امضا به دفتر رياست جمهوري ارجاع شده است، گفت:" ظرف شش ماه پس از ابلاغ از سوي رييس جمهور اجراي اين دستورالعمل الزامي خواهد شد."

  غفاري با اشاره به افزايش ماليات سالانه 10 درصدي براي مواد دخاني داخلي و 20 درصدي براي مواد دخاني وارداتي، موارد استفاده عوارض کسب شده از اين منبع را از طريق دو نهاد سازمان تربيت بدني و وزارت بهداشت برشمرد و خاطرنشان کرد: "بر اساس تحقيقات جهاني افزايش قيمت ده درصدي مواد دخاني موجب کاهش 4 درصدي مصرف اين مواد در کشورهاي با درآمد بالا و 8 درصدي در کشورهاي با درآمد متوسط خواهد شد."

  وي متوسط ميزان مصرف سيگار در ايران را روزانه 16 نخ برشمرد و گفت: از اين ميان مردان روزانه 5/16 نخ سيگار و زنان در طي اين مدت 11 نخ سيگار استعمال مي کنند.

  وي افزود: "در ايران سالانه 50 هزار نفر بر اثر مصرف سيگار مي ميرند. همچنين در طي اين مدت هزار و 740 ميليارد تومان صرف خريد سيگار شده و 5 هزار و 220 ميليارد تومان صرف هزينه هاي ناشي از مصرف سيگار در کشور مي شود."

  رييس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت همچنين در مورد مضرات مصرف قليان ظهار کرد:" هر وعده مصرف قليان معادل استعمال 100 نخ سيگار است."

  غفاري تصريح کرد: "نه تنها قليان، منواکسيد کربن بيشتري نسبت به سيگار دارد بلکه موجب انتقال بيماريهاي عفوني بيشتري به علت استفاده مشترک شده و از سوي ديگر در اين ماده دخاني از نازل ترين انواع توتون و تنباکو استفاده مي شود."

  وي در ادامه با اعلام ارائه هشدار در مورد مضرات مصرف سيگار براساس قانون مبارزه با مصرف دخانيات از الصاق تصاوير هشدار دهنده روي بسته هاي سيگار طي 6 ماه آينده خبر داد.  در اين نشست شعار امسال سازمان بهداشت جهاني (WHO) "نوجواني بدون دخانيات" عنوان شد.

  براين اساس از 4 تا 11 خرداد ماه در ايران به عنوان هفته بدون دخانيات نام گذاري شده است که در روز يازدهم مصادف با 31 ماه مي ميلادي روز جهاني مبارزه با دخانيات برگزار مي شود.

  عناوين روزهاي هفته ملي بدون دخانيات در ايران از اين قرار است:

  يکشنبه 5 خرداد ماه «نوجواني و نقش رسانه ها در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  دوشنبه 6 خردادماه «نوجواني و نقش محيط هاي آموزشي در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  سه شنبه 7 خردادماه «نوجواني و نقش همسالان در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  چهارشنبه 8 خردادماه «نوجواني و نقش ورزش در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  پنج شنبه 9 خردادماه «نوجواني و نقش خانواده در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  جمعه 10 خردادماه «نوجواني و نقش آموزه هاي ديني و قانون در پيشگيري از مصرف دخانيات»

  شنبه 11 خردادماه «نوجواني و جواني بدون دخانيات»

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اولروم 300 ميليون،اشپيتي 200 ميليون تومان
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۰ آذر ۸۷, ۱۸:۴۸
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۰۰:۴۰
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۰۰:۳۹
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۹ آبان ۸۶, ۱۹:۰۶
 5. توليد قرص ترک سيگار
  توسط Unknown در انجمن بهداشت عمومي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۳ مرداد ۸۶, ۱۰:۵۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •