هشدار پزشکان
بسياري از بيماران قلبي، علايم حمله قلبي را نمي شناسند

تهران-خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): پژوهشگران مي گويند بسياري از مبتلايان به بيماري قلبي با آنکه پنج تا هفت برابر سايرين در معرض خطر حمله قلبي قرار دارند ، اما از علايم چنين حمله اي بي اطلاع هستن

[align=center][/align]

به گزارش خبرگزاري رويترز از شيکاگو، علايم حمله قلبي مي تواند حالت تهوع، درد در ناحيه فک، قفسه سينه يا بازوي چپ باشد.
محققان مي گويند کوتاهتر شدن مدت زمان بستري بيماران در بيمارستان ها و درمانهاي سرپايي باعث شده است ميزان آموزش بيماران در مورد چنين موضوعاتي کاهش يابد.
کاتلين دراکاپ و همکارانش از دانشکده پرستاري دانشگاه کاليفرنيا در سانفرانسيسکو و همکارانش 3 هزار و 522 بيمار را در آمريکا، استراليا، و نيوزيلند که قبلا دچار حمله قلبي شده يا تحت درمانهايي نظير آنژيوپلاستي براي بيماري قلبي قرار گرفته اند بررسي کردند.
محققان دريافتند آگاهي 44 درصد از اين بيماران در مورد علايم حمله قلبي پايين است.
زنان، بيماراني که در کلاسهاي احياء قلبي شرکت کرده اند، کساني که تحصيلات عالي دارند، افراد جوان و کساني که بجاي پزشک خانواده يک متخصص قلب آنها را مداوا کرده است ، اطلاعات بيشتري در اين باره داشتند.
طي دهها سال گذشته اينگونه بيماران بطور مکرر بستري مي شدند و در مدت اقامت در بيمارستان تحت آموزش و مشاوره پزشک و پرستاران قرار مي گرفتند.
مشروح اين تحقيق در نشريه Archives of Internal Medicine منتشر شده است.
اما تغييرات ساختاري در مراقبتهاي بهداشتي به کاهش مدت زمان بستري بيماران در بيمارستان و افزايش استفاده از امکانات درمان سرپايي شده است که به نوبه خود تاثير چشمگيري بر مدت زمان آموزش بيماران گذاشته است.
کساني که دچار حمله قلبي مي شوند چنانچه درمان ظرف يک ساعت پس از حمله آغاز شود شانس بيشتري براي زنده ماندن دارند. اما بيشتر بيماران دو و نيم تا سه ساعت پس از شروع علايم حمله قلبي به بيمارستان انتقال مي يابند.
تحقيقات متعدد نشان داده است سرعت عمل بيماراني که سابقه حمله قلبي دارند براي دريافت کمک بيشتر از کساني که براي اولين بار دچار حمله قلبي مي شوند نيست.
با توجه به ناآگاهي بيماران از علايم حمله قلبي اين نتايج غيرمنتظره نيست...