در ازای هر فردی که بو وجود ارواح و تسخیر شگی از سوی ارواح مردد است , آدم های بسیاری وجود دارند که به پدیده های فوق معتقدند. در سالهای اخیر تلاش های علمی فراوانی به منظور ارایه توضیحات علمی و قانع کننده در این خصوص صورت گرفته است. در پرتو این علم مجموعه ای از انواع تسخیر شدگی ها و نیز مقداری تئوری های علمی , مشخص و تبیین شده است.
با وصف این , صرف زدن یک برچسب علمی بر روی اینگونه پدیده های خارق العاده , منتقدان و غیرباورمندان را ساکت نکرده است. از نظر این افراد آن چیزی که نتوان از طریق علم شناسایی و تبیین کرد , یک چیز غیر ممکن یا فانتزی تلقی می شود. به همین سبب منتقدان بر این باورند که معتقدان به ارواح و پدیده های ماوراء الطبیعه ای تنها از یک قدرت خیال پردازی قوی برخوردارند.

وجود ارواح در برخی از قسمت های دنیای مدرن مورد پذیرش قرار گرفته است. برای مثال در کشور نروژ شبح یک مسافر عبوری یکی از رایج ترین موارد تسخیر شدگی در دنیای مدرن است که به رسمیت شناخته شده تا آنجا که تابلوی راهنمایی در برخی از جاده ها اشاره به وجود این شبح دارد. این نشانه که متشکل از یک مثلث قرمز و یک خط روح وار است , حکایت از حضور تقریبا منظم این اشباح در مناطق مذکور دارد.
از آنجا که بررسی های مرتبط با ارواح و دیگر پدیده های ماوراء الطبیعه ای چندان در دسترس عموم نیست , لذا ما از آنچه که باید آن را جذاب ترین و کمتر شناخته شده ترین وجوه زندگی انسان بنامیم , بی اطلاع هستیم . پرونده های مرتبط با ارواح عمدتا در بایگانی های ادارات پلیس , آژانس ها و ادارات دولتی و آرشیو های خانوادگی در چهار گوشه جهان یافت می شود. اگر داستان های مرتبط با حضور ارواح و فعالیت های آنها حس تردیدی را در شما به وجود آورده , شاید درک این موضوع که ارواح چگونه و چرا ظاهر می شوند این برداشت شما را تغییر بدهد تا از این طریق بتوانید توانایی لازم را در دیدن آنچه که در هر حال وجود دارد , در خود به وجود بیاورید.

ارواح زمان حادثه:
ارواح زمان حادثه ع شبح یا روحی است که در طی حداقل 12 ساعتی که از مرگ فرد گذشته یا طی 12 ساعتی که به زمان مرگ او باقی مانده , ظاهر می شود. گفته می شود این شبح ظاهر می شود تا مرگ یک فرد یا مرگ قریب الوقوع او را به کسی که وی دوستش می دارد , اطلاع بدهد. بعضی از این اشباح ظاهر می شوند تا به اطلاع عزیزانشان برسانند که آنها سخت مجروح شده و در آستانه مرگ قرار دارن. همچنین این نوع از اشباح ظاهر می شوند تا از آدم های مورد علاقه خود کمک بگیرند یا به آنها قوت قلب بدهند (( ارواح زمان حادثه)) هم در بیداری و هم در خواب , بر عزیزان خود ظاهر می شوند.

مواظبت از کسی که دوستش دارند:
در سال 1887 یک زن انگلیسی به نام لوسی دادسون در رختخواب خود دراز کشیده بود که صدایی را شنید که مدام اسم او را تکرار می کرد. لوسی بلافاصله دریافت که این صدا متعلق به مادر اوست که 16 سال پیش فوت کرده بود. لوسی سپس به بالای سر خود نگاه کرد و مادرش را دید که دست دو بچه را در دستان خود دارد. روح مادر لوسی از وی خواست که مواظب این دو بچه باشد زیرا مادر آنها مرده است . لوسی قول داد که چنین کند و سپس روح ناپدید شد. لوسی بعدا به خواب رفت در حالی که احساس می کرد این دو بچه نیز در کنار او قرار دارند دو روز بعد به وسی گفته شد که زن برادرش مرده و از خود دو کودک به جای گذاشته است. لوسی حتی از این واقعیت آگاه نبود که زن برادرش همین سه هفته پیش فرزند دومش را به دنیا آورده است. لوسی بعدا کشف کرد که روح مادرش درست دو ساعت پس از مرگ زن برادرش بر وی ظاهر شده بود تا بدین ترتیب از وی بخواهد که مواظبت از این دو بچه یتیم را بر عهده بگیرد.

خداحافظی گرم:
هارولد آون درست دو هفته قبل از پایان جنگ جهانی اول بر روی عرشه یک کشتی بود که ناگهان روح برادرش , ویلفرد آون (شاعر معروف جنگ) بر وی ظاهر شد. هارولد بعدها چنین نوشت ((او کلامی بر زبان نراند , فقط لبخند باشکوه زیبایی زد ... و من احساس کردم به شدت خسته ام , سپس دراز کشیدم . وقتی از خواب برخاستم مطمئن بودم که ویلفرد کشته شده است)) و بعدا معلوم شد که ویلفرد آون درست در همان لحظاتی که روح وی بر برادرش هارولد ظاهر شد , در جبهه جنگ کشته شده بود.

گزارش یک جنایت :
در سال 1795 زنی به اسم ((خانم هاویت ) از اهالی ((دربی شایر )) انگلستان در رختخواب پشه بندی خود درحال استراحت بود که صدای آمدن فردی را به درون اتاق شنید . او چند لحظه بعد متوجه شد که پرده دور رختخواب کنار زده شده و آنگاه برادرش فرانسیس را مشاهده کرد . هاویت اینگونه احساس کرد که چهره برادرش به شدت رنگ پریده است. او سپس از فرانسیس خواست که کمی به جلو بیاید , اما در یک لحظه غفلت , ناگهان فرانسیس رفته بود. هاویت از خدمتکار خود خواست که به دنبال فرانسیس برود اما خدمتکار به وی گفت کسی وارد خانه نشده که وی بخواهد دنبالش برود. بعدها خبر رسید که فرانسیس در راه خود به سوی خانه , به قتل رسیده است. روح او درست در همان لحظه جنایت برخواهرش خانم هاویت ظاهر شده بود.

ارواح سربازان:
در حین دو جنگ جهانی اول و دوم , هر ماه بین 250 تا 400 مورد گزارش هایی درباره مشاهده ارواح زمان حادثه ارایه می شد. در برخی از نمونه ها , ارواح آدم های محبوب در حال تجربه کردن فشارهای ناگهانی یا حوادث پرتنش بودند, کیلومتر ها دورتر از جایی که عملا بودند , دیده می شدند. این اشباح در اغلب موارد متعلق به کسانی بودند که در جبه به شدت مجروح و مصدوم شده بودند. موارد بسیاری نیز دیده شده بود که وابستگان و عزیزات سربارزان مجروح یا کشته شده در جنگ ارواح آنها را در برابر خود مشاهده کرده بودند.


نوشته کارن هارل