دكتر ياسمن فرزان، فيزيكدان جوان پژوهشگاه دانشهاي بنيادي به عنوان برنده نخستين دوره جايزه دانشمند جوان اتحاديه بينالمللي فيزيك محض و كاربردي(آيوپاپ) در زمينه تئوري فيزيك ذرات معرفي شد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين جايزه كه به تازگي راهاندازي شده، هر دو سال يك بار در زمينه فيزيك ذرات ترجيحا به يك فيزيكدان جوان ذرات در زمينه تئوري و تجربي كه به دستاوردهاي برجسته علمي دست يافته است، اعطا ميشود.

برنده جايزه دانشمند جوان (IUPAP) از ميان فيزيكدانان ذرات برجسته از تمام كشورهاي دنيا انتخاب ميشود.

اين محققان كه نبايد بيش از هفت سال از پايان تحصيلات دكتريشان گذشته باشد، از طرف كميسيون ذرات و ميدانهاي اتحاديه (C11) انتخاب ميشوند.

جايزه IUPAP شامل يك مدال، يك گواهي كه در آن به دستاوردهاي علمي فرد اشاره شده و پاداش نقدي است كه در سي و چهارمين كنفرانس بينالمللي فيزيك با انرژي زياد (ICHEP2008) كه از 30 ژوئيه تا پنجم اگوست سال 2008 در فيلادلفياي آمريكا برگزار خواهد شد، اعطا ميشود .

گفتني است، اين جايزه در حوزه عملي هم به محقق جواني از دانشگاه ملي تايوان اعطا شده است.

در پي اعطاي اين جايزه به دكتر فرزان، دكتر حسامالدين ارفعي، رييس پژوهشكده ذرات و شتابگر پژوهشگاه دانشهاي بنيادي در گفتوگو با خبرنگار ايسنا با اشاره به اعتبار علمي بالاي اين جايزه كه از سوي عاليترين نهاد علمي دنيا در رشته فيزيك به وي اعطا شده آن را يكي از باارزشترين جوايز علمي كسب شده توسط فيزيكدانان كشور خواند واين موفقيت را به جامعه علمي كشور تبريك گفت.

وي با اشاره به سوابق تحصيلي اين فيزيكدان جوان كه در زمان تحصيل در دبيرستان به عنوان اول دختر المپيادي ايران در رشته فيزيك در المپياد بينالمللي فيزيك شركت كرده و پس از آن تحصيلات كارشناسي و كارشناسي ارشدش را در ايران پشت سرگذاشته است، اظهار كرد: وي تحصيلات دكتري و تحقيقات خود را در يك مركز تحقيقات بينالمللي در ايتاليا و دانشگاه استنفورد زير نظر دو نفر از بهترين فيزيكدانها گذرانده و عليرغم امكان ادامه فعاليت در مراكز تحقيقاتي خارجي به كشور بازگشته و در اين مركز علمي فعاليت دارد.

دكتر ياسمن فرزان نيز درباره سوابق تحصيلي و علمي خود گفت: من در سال 1369 هجري خورشيدي وارد دبيرستان فرزانگان (تيزهوشان) در تبريز شدم و در سال 1372 به عنوان اولين دانشجوي دختر ايراني در قالب تيم پنج نفره المپياد بينالمللي فيزيك در اين مسابقات دانشآموزي كه در چين برگزار شد، شركت كردم. در اين مسابقات ضمن كسب مدال نقره و تقدير به عنوان بهترين دانشآموز دختر شركتكننده انتخاب شدم. تيم ما در آن مسابقات پنجم شد كه بهترين رتبهاي بود كه ايران تا آن زمان به دست آورده بود.

به گزارش ايسنا، وي خاطرنشان كرد: در سال 1373 در دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف ثبتنام كردم، استاد ناظر من دكتر فرهاد اردلان بود كه من را به فيزيك ذرات علاقمند كرد و در سال 1377 تحصيلات كارشناسي خود را تمام كردم.

محقق پژوهشگاه دانشهاي بنيادي (مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات)، خاطر نشان كرد: عنوان تز كارشناسي ارشد من «آكسيونها در ابعاد بسيار بزرگ» بود كه آن را زير نظر استاد فرهاد اردلان نوشتم. پس از به اتمام رساندن دوره كارشناسي ارشد به تريست ايتاليا رفتم و در آزمون ورودي برنامه دكتري SISSA دانشكده بينالمللي براي تحصيلات پيشرفته كه يك موسسه تحقيقاتي بينالمللي است شركت كردم و همراه هفت دانشجوي ديگر در اين آزمون قبول شدم. زمينه تحقيقاتي من فيزيك نوتروني بود و خوشبختانه پروفسور آ . يو. سميرنف كه فيزيكدان برجسته نوتروني است، مرا به عنوان دانشجويش پذيرفت.

دكتر فرزان، خاطرنشان كرد: پس از يك سال در سال 1380 همسرم - دكتر شيخجباري، فيزيكدان جوان پژوهشگاه و برنده جايزه عبدالسلام ICTP و جايزه فيزيك سازمان كنفرانس اسلامي در سال 2007 - يك بورس فوق دكتري در دانشگاه استنفورد گرفت و من وي را در سفر به آمريكا همراهي كردم. پروفسور مايكل پسكين رييس گروه نظري مركز شتاب دهنده خطي استنفورد (SLAC) كه پيش از سفر با وي تماس داشتم، مرا تشويق كرد تا تز خود را به عنوان مهمان در موسسه آنها تكميل كنم. هنگامي كه در آمريكا بودم با استاد ناظر خود مقالات متعددي نوشتيم و در همان حال از فضاي علمي بي نظير مركز نيز بهره مي بردم. اگر چه من در چندين دوره در مورد تئوري ميداني و ابر تقارني (توازني) شركت كردم. اما پرسيدن سوال و آموختن نكات ظريف اين موضوعات از پسكين كه خود نويسنده بهترين كتاب دانشگاهي در زمينه تئوري ميداني است، فرصتي بود كه من هميشه به آن افتخار ميكنم.

وي افزود: در سال 1383 به ايتاليا بازگشته و از تز خود دفاع كردم و پس از آن اگر چه از چندين موسسه در سراسر جهان از جمله دانشگاه كاليفرنيا( UCLA)، دانشگاه هاوايي و ساكلي فرانسه بورس فوق دكتري داشتم ترجيح دادم به ايران باز گردم و در پژوهشگاه دانشهاي بنيادي كار كنم.

سرويس علمي پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) نيز موفقيت برجسته اين فيزيكدان جوان ايراني در كسب جايزه دانشمند جوان اتحاديه بينالمللي فيزيك را به وي و همكارانش در پژوهشگاه دانشهاي بنيادي، فيزيكپيشگان و جامعه علمي ايران تبريك ميگويد.