مشکلات دهان و دندان امروزه يکي از رايج ترين مشکلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پيشرفت وضعيت بهداشت ، ميزان فساد و از بين رفتن دندان بسيار کمتر از گذشته است ولي با توجه به نوع تغذيه، عادات غلط و عدم به کارگيري صحيح روش هاي بهداشتي ، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد. در اينجا جناب آقاي دکتر يزداني از دندانپزشکان باتجربه کشور و استاد سابق دانشکده دندان پزشکي دانشگاه شهيد بهشتي به تعدادي از سؤالات در مورد دهان و دندان پاسخ داده اند :


آيا حتي بدون وجود درد و يا عفونت لثه بايد دندان عقل را خارج کرد؟

اگر دندان هاي عقل مزاحمتي نداشته باشند، احتياج به درآوردنشان نيست. اين مزاحمت مي تواند به صورت عفونت، درد و يا در موقع رويش فشار به بقيه دندان ها و نامرتب کردن دندان ها باشد ، اگر اين مسائل موجود باشد، بايد دندان ها درآورده شوند. ولي اگر در دهان جاي کافي براي رويش اين دندان باشد و دندان عقل به خوبي رويش پيدا کرده و نيمه نهفته باقي نماند، احتياجي به درآوردن آن نيست.


چرا با وجود مسواک مرتب و استفاده از نخ دندان باز هم دندان ها دچار پوسيدگي مي شوند؟

پوسيدگي دندان 4 عامل احتياج دارد:

1- بايد دندان در دهان باشد تا پوسيدگي ايجاد شود.

2- ميکروب باشد.

3- مواد قندي، هر ماده اي که قند باشد يا تبديل به قند شود مثل نان.

4- زمان.

هر فرد بايد دنداني داشته، ميکروبي موجود باشد و قندي را مصرف کند و در کنار اين موارد بايد زمان کافي به ميکروب و قند داده شود تا ميکروب بتواند قند را تبديل به اسيد کرده و در دندان ايجاد پوسيدگي کند.

هنگامي که ما مسواک مي زنيم، زمان را عقب مي بريم، يعني اگر احتياج است زماني طول بکشد تا ميکروب به طور کافي قندها را مصرف کند و اسيد توليد شود، با مسواک زدن ، قند و ميکروب از بين مي رود و زمان کافي نيزاز اين دو گرفته مي شود. ولي پوسيدگي دندان نمي تواند بدون اين دلايل باشد.
بسياري از بيماران ابراز مي کنند که مسواک مي زنيم و نخ نيز مرتب مي کشيم ولي باز هم دچار پوسيدگي دندان ها مي شويم، حال علت چيست؟

علت ايجاد پوسيدگي در اين حالت بدين دليل است که شايد فرد هميشه مسواک زده ولي در کنار اين وضعيت هميشه نيز آدامس بجود و قند دائمي را در داخل دهان داشته باشد و يا فرد ممکن است مرتب نوشابه هاي گازدار مصرف کند ( در داخل نوشابه هم قند و هم اسيد وجود دارد) و يا همچنين خوردن دائم آب نبات، شربت و کليه چيزهايي که قند دارد.

در هنگام نوشيدن نوشابه با «ني » اگر ني را بين دندان ها قرار دهيد ميزان پوسيدگي بسيار بيشتر مي شود، زيرا در اين حالت نوشابه مرتب در کنار دندان ها وجود دارد. ني بهتر است در داخل دهان قرار گيرد.


بهترين نوع تغذيه براي داشتن دندان هاي خوب چيست؟

بايد بدانيد تغذيه بعد از سن 12 سالگي نقش زيادي روي تاج دندان ندارد قبل از اين سن بهتر است تغذيه حاوي مواد پر از کلسيم و ويتامين باشد. مصرف لبنيات از اهميت بالايي برخوردار است.

مضرترين چيز براي دندان چيزهاي چسبناک است که بر روي دندان باقي مي ماند مانند گز و سوهان بچه هايي که دندان هايشان کامل شده بايد مادر با استفاده از چيزي مثل پنبه دندان ها را پاک کند.


چرا دندان ها با بالا رفتن سن ، شل و لق مي شود؟

هيچ دنداني با بالا رفتن سن شـُل نمي شود، با بالا رفتن سن ، زمان فراموش کردن مسواک طولاني تر مي شود، يعني هر چه سن فرد بالاتر مي رود، عدم رعايت بهداشت اثر بدتري را بر روي بدن مي گذارد و به دنبال تجمع جرم ها ، دندان ممکن است به وسيله جرم ها از بين برود، ولي کسي که تمام مراقبت ها را انجام دهد دندان هاي سالم خواهد داشت.