بارها و بارها شده که بيماران از من در مورد مسواک خوب و اينکه چه خمير دنداني را مصرف کنيم، سئوال کرده اند. فکر مي کنم اين سئوال در ذهن خيلي هاي ديگه باشه، به خصوص با اين همه مسواک و خمير دنداني که در بازار است و تبليغات زيادي که وجود دارد آدم گيج مي شود که معيار انتخاب خمير دندان و مسواک خوب چيست؟ در اين مطلب سعي مي کنم چند نکته را براي افزايش آگاهي شما نسبت به اين موضوع متذکر شوم.

در مورد خمير دندان بايد بگويم که اصلا حساسيتي نسبت به اين موضوع نداشته باشيد. چرا؟

راستش را بخواهيد خميردندان هاي مختلف فرق چنداني با هم ندارند، بخصوص که در رعايت بهداشت دهان و دندان نوع خمير دندان حداقل نقش را دارد.

همه ي خمير دندان ها شامل اين مواد هستند: مواد شوينده، ساينده، کف کننده، خوشبو کننده، مواد حاوي فلورايد و يک BASE که ماده اصلي خمير دندان را تشکيل مي دهد.

همه خمير دندان ها اين مواد را دارند و تفاوت آنها جزئي است و بسته به نوع مواد خوشبو کننده يا نوع بسته بندي شايد اختلافي با هم داشته باشند که اين اختلاف هم نقش چنداني در بهداشت دهان و دندان بازي نمي کند. به عنوان مثال خميردندان سيگنال با پاوه هيچ فرقي ندارند و اينطور نيست که بگوييم حالا سيگنال چي هست؟! به تبليغات در اين موارد اهميت ندهيد.

نوع مسواک بر خلاف خمير دندان از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. چرا ؟ چون نقش اساسي در بهداشت دهان و دندان دارد. شما بدون خمير دندان مي توانيد به خوبي دندان هايتان را تميز کنيد، اما اگر مسواک خوبي نداشته باشيد، اين امر غير ممکن است. براي همين سعي مي کنم شرايط يک مسواک خوب را برايتان به طور مفصل توضيح دهم.يک مسواک خوب آن است که بعد از مدتي استفاده، پرزهاي آن پخش و پلا نشود. عکس بالا را نگاه کنيد. اين مسواک مفت هم نمي ارزد. مي بينيد که چقدر پرزهاي آن پخش و پلا شده است. شايد بگوييد که همه مسواک ها بعد از مدتي اينطور مي شوند. نه اينگونه نيست. مسواک اگر خوب باشد، به جاي اينکه دو هفته اي داغون شود، 4-3 ماه بدون اينکه پرزهايش مشکلي پيدا کنند، کار مي کند.اين مسواک حدود چهار ماه است که استفاده مي شود. مي بينيد که پرزهايش صاف و سرحال هستند.

حال چرا بايد به پرزهاي مسواک اهميت داد؟ واقعيت اين است که اگر به نوشته اي که در مورد نحوه مسواک زدن(لينک ان در پايين صفحه است) داشتم دقت کرده باشيد، تميز کردن دندان ها وقتي ميسر است که پرزهاي مسواک خاصيت FLEXIBILITY يا خاصيت ارتجاعي خود را از دست نداده باشند. خاصيت ارتجاعي پرز مسواک به حالتي گفته مي شود که وقتي پرز مسواک را خم کرديم به حالت اوليه ي خود برگردد. اين حالت باعث مي شود که پرزها، مواد غذايي را به خوبي تميز کنند. اگر اين حالت وجود نداشته باشد موقعي که پرزهاي مسواک را روي دندان مي کشيم به جاي اينکه مواد غذايي را تميز کنند، از روي آن سُر مي خورند و ردّ مي شوند.

حال اگر مسواک خوبي داشته باشيد، پُرزهاي آن براي چندين ماه خاصيت ارتجاعي خود را حفظ مي کنند. ولي پرزهاي يک مسواک ارزان و نامرغوب بعد از چند بار استفاده، پخش و پلا مي شود. اگر ديديد مسواکي اينگونه است، ديگر از آن نوع نخريد.به تصوير بالا نگاه کنيد. همين الان برويد دستشويي و مسواک هايتان را بررسي کنيد. هر کدام مثل مسواک بده شده اند، آن را دوربيندازيد ؟! و يک مسواک مرغوب و مناسب بخريد.

بعد از مسواک زدن و دندان ها و شستن آن، کف پرزهاي مسواک را به خوبي بررسي کنيد تا کاملا تميز شده باشد، زيرا ما به تميز بودن خود مسواک کمتر اهميت مي دهيم.اين عکس را مي بينيد. اين مسواک با اين همه کثيفي توسط يکي از بيمارانم مصرف مي شد که من آن را مصادره کردم !!!! زيرا از بيمارهايي که نزد من مي آيند، مي خواهم دفعه ي بعد مسواک خودشان را بياورند تا با آن مسواک زدن را توضيح بدهم و اين فرصتي مي شود که مسواکشان را هم بررسي کنم. اين مسواک يک بنده خدايي بود که تا آخرين روز هم مصرف مي کرده ؟!

زياد به اين مسئله فکر نکنيد که مسواک نرم بخريم يا زبر!! آنچه که مهم است دقت در تميز کردن دندان ها و وضعيت پرزهاي مسواک است.

از تجربه ي دندانپزشک خود در زمينه ي انتخاب مارک مناسب براي خريد مسواک استفاده کنيد، چون اين مارک در هر کشوري فرق مي کند. در ضمن چندين مسواک با مارک هاي متفاوت وجود دارند که همگي خوب هستند.

مسواک هر چقدر هم خوب باشد، در مقابل لبه هاي تيز دندان پوسيده نمي تواند مقاومت کند و در اين حالت، پخش و پلا شدن پرزهاي مسواک، هيچ ارتباطي به نوع مسواک ندارد.

با توجه به اينکه ممکن است در هر شهري مسواک مرغوب در دسترس متفاوت باشد، لذا از ذکر اسامي مارک هاي مناسب خودداري مي کنم.

اگر پُر کردگي هاي ناجور يا دندان هاي پوسيده اي داريد که داراي لبه هاي تيز هستند، اين حالت ها به مسواک شما آسيب مي رساند و با شکستن پرزها، خاصيت ارتجاعي آنها را از بين مي برند. لذا هر چه سريع تر بايد نسبت به ترميم دندان ها و پر کرددگي هاي ناجور اقدام کنيد و مسواکتان را هم عوض کنيد.