نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: فلورايد؛ شمشير دو لبه

 1. #1
  کاربرسایت PARI آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  384
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  فلورايد؛ شمشير دو لبه

  فلورايد؛ شمشير دو لبه


  بدون شک استفاده منظم از فلورايد اهميت حياتي در کنترل و پيشگيري از پوسيدگي دندان در تمامي افراد دارد، گرچه عمده تأثير آن مربوط به دوران کودکي و قبل از رويش کامل دندانهاي دائمي است.

  فلورايد از چند راه باعث افزايش مقاومت دندان ميشود:

  - فلورايد جذب شده، وارد عاج و ميناي دندانهاي رويش نيافته ميشود، با ساختمان عاج و ميناي دندان ترکيب ميشود و ترکيب جديدي حاصل ميشود که نسبت به اسيد توليد شده توسط باکتريهاي مولد پوسيدگي مقاومتر است.

  - به علاوه فلورايد جذب شده به داخل بزاق ترشح ميشود و اگر چه غلظت آن کم است اما در توده باکتريها انباشته ميشود و سبب کاهش توليد اسيد ميکروبي و افزايش معدني شدن مينا ميشود.

  - در عين حال فلورايد بزاق، وارد ميناي دندانهاي تازه روئيده شده و باعث افزايش آهکي شدن مينا و کاهش آسيبپذيري نسبت به پوسيدگي ميگردد.

  همانگونه که کاربرد موضعي فلورايد در پيشگيري از پوسيدگيهاي جديد مؤثر است، در توقف يا کند کردن روند پيشروي پوسيدگيهاي فعال اوليه نيز تأثير دارد. همچنين فلورايد موضعي، قدري خواص ضد ميکروبي هم دارد.

  در حال حاضر دهانشويههاي فلورايددار(مثل همان دهانشويههايي که در حال حاضر در مدارس استفاده ميشود) در کنار ژلها و خمير دندانهاي فلورايددار و چند محصول ديگر در دسترس قرار دارد و باعث عملکرد موضعي فلورايد ميشود، اما مطالعات نشان ميدهد که افزودن فلورايد به آب همگاني مؤثرترين روش کاهش پوسيدگي دندان، به خصوص در سطح وسيع جامعه است، زيرا غير از تأثير وسيع آن، بر خلاف روشهاي انفرادي موضعي، در بدن نيز جذب عمومي داشته و ميتواند وارد ساختار دندانهاي رويش نيافته شود.

  تأثير فلورايد آب بيشتر در دندانهاي دايمي محسوس است. به نظر ميرسد در اغلب مناطق ايران ميزان فلورايد آب در حد لازم و حتي بالاتر از حد مجاز باشد، گرچه متأسفانه تحقيقات جامع و کاملي در مورد ميزان فلورايد آب مناطق مختلف ايران در دسترس نيست.
  به هر حال ثابت شده که کاربرد موضعي فلورايد به خصوص توسط دندان پزشک، باعث کاهش ميزان پوسيدگي به خصوص در کودکان ميشود.

  در نتيجه کاربرد موضعي فلورايد براي کودکان و نوجوانان در مطبهاي دندان پزشکي اکيداً توصيه ميشود. دندان پزشک بعد از تعيين ميزان استعداد ابتلاي بيمار به پوسيدگي و احياناً انجام درمانهاي لازم اوليه مثل حذف پوسيدگيها، درمان با فلورايد را انجام ميدهد.

  دهانشويههاي فلورايددار يکي از روشهاي موضعي استفاده از فلورايد است که هماکنون نيز طرح همگاني استفاده از آن در مدارس کشور در حال اجراست. اين طرح به صورت استفاده ي يک روز در هفته از دهانشويه توسط دانشآموزان با نظارت مسئولان مدارس انجام ميشود، اما در مورد روش استفاده صحيح آن حرف و حديثهاي زيادي وجود دارد که پرداختن به آنها در اين مجال مختصر نميگنجد. اما يک نکته فرعي اين که استفاده از هرگونه دهانشويه فلورايددار براي کودکان زير 6 سال ممنوع است، مگر اين که توسط دندان پزشک تجويز شده باشد.

  يکي از چالشهاي مهم، تجويز مکملهاي فلورايد در خانمهاي باردار است. در منابع علمي، مدرک معتبري در زمينه ارزش تجويز مکمل خوراکي فلورايد براي مادران باردار، حتي در مناطقي که آب فاقد فلورايد است، وجود ندارد.

  گرچه مصرف اين مکملها توسط اداره غذا و داروي آمريکا براي مادران باردار ممنوع اعلام شده، اما اين مکملها براي جنين به هيچ وجه خطرناک نيستند. گرچه در سالهاي اخير برخي محققان ثابت کردهاند که فلورايد از راه جفت به جنين منتقل ميشود، اما مقدار فلورايد منتقل شده نامشخص است.

  در عين حال محققان توافق دارند که وقتي جنين در معرض فلورايد قرار ميگيرد، قدري فايده پيشگيري از پوسيدگي به دندانهاي شيري ميرسد گرچه اين تأثير بسيار اندک است.
  بهطور کلي توافق صاحبنظران علم دندان پزشکي بر اين است که مصرف فلورايد توسط زنان باردار فايدهاي براي دندانهاي نوزاد و حداقل در مورد دندانهاي دايمي در بر نخواهد داشت.

  از سوي ديگر جذب بيش از حد فلورايد توسط بدن، به خصوص در مناطقي با فلورايد آب بالا، ميتواند منجر به فلوروزيس دنداني (دندانهاي خال دار) شود. در اين حالت ميناي دندان رنگ سفيد گچي يا قهوهاي مات و يا حالتي مغرهدار به خود ميگيرد. اين وضعيت بيشتر در دندانهاي دايمي ديده ميشود. اين مشکل در صورت تأييد توسط دندان پزشک به راحتي با روشهاي ترميم همرنگ دندان قابل تصحيح است.

 2. #2
  کاربرسایت PARI آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  384
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  چگونه فلورايد از پوسيدگي دندان جلوگيري مي کند؟

  چگونه فلورايد از پوسيدگي دندان جلوگيري مي کند؟
  مصرف مواد غذايي که داراي قند ساده ( مثل شکر ) يا نشاسته ( مثل شيريني جات ) هستند، باعث رشد باکتري هايي در دهان مي شوند که مولد پوسيدگي دندان هستند.

  املاح معدني بطور دائم از دندان هاي شما برداشته شده و املاح جديدي جايگزين آنها مي شوند.

  وجود مقدار کمي فلورايد در بزاق دهان شما باعث مي شود مقدار املاحي که وارد دندان شما مي شوند بيشتر از مقدار خارج شده از آن باشند، در نتيجه دندان ها را محکم مي کنند.
  فلورايد باعث تشکيل کريستال هاي فسفات کلسيم مي شود که اين کريستال ها به شکل مواد سختي با دندان ترکيب مي شوند. اين مواد سخت " فلوئور هيدروکسي آپاتيت " نام دارند.

  به دليل مقدار کم فلورايد موجود در بزاق دهان شما ، مقدار باکتري هاي دهان تغيير نمي کنند و نقش فلورايد در جلوگيري از پوسيدگي دندان به دليل جلوگيري از رشد اين باکتري ها نيست ( يعني فلورايد جلوي رشد باکتري هاي مولد پوسيدگي را نمي گيرد ).

  فلورايد هنگامي مي تواند از پوسيدگي دندان جلوگيري کند که به طور هميشگي در بزاق دهان وجود داشته باشد.

  شما بايستي بطور منظم و پيوسته مواد حاوي فلورايد را مصرف کنيد که شامل آب نوشيدني، خمير دندان يا مايعات شوينده حاوي فلورايد است.
  با مصرف اين مواد هميشه مقدار کمي فلورايد در دهان شما موجود خواهد بود.دانشمندان سعي دارند کاري کنند که فلورايد هميشه و به آرامي در بزاق دهان وجود داشته باشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •