نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: روش هاي تاثير گذاري بر ديگران

 1. #1
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  روش هاي تاثير گذاري بر ديگران

  فـکــرش را بکنید که نیرویی داشتید که می توانستید
  هر کسی را که میـخواستید متقاعد به انجام کارهای
  دلـخواهتان می کردید. غیرممکن به نظر می آید؟ باید
  بگویم آنقدرها هم که فکـر مـی کنـیـد سخت نیسـت.
  افـراد زیـــادی مثل رهبران یا فروشندگان با همین نیرو
  امـوراتـشان را مــی گذرانند. مـتـدهـایـشـان بــسیــار
  سرراست است.

  وقتی قدرت این را ندارید که به دیگران حکم کنید و دستور بدهید، می توانید برای انجام این کار از راه های روانشناختی زیرکانه ای استفاده کنید. البته نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و کمی سیاست دارید. در این مقاله می خواهیم راه هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها می توانید نظر دیگران را تغییر دهید.


  زمینه سازی کنید و برنامه بچینید
  قبل از تعیین مورد، خیلی مهم است که طبیعت و ذات فرد مقابلتان را بفهمید. این کار دو مزیت دارد:

  1- می توانید با آنها همدلی کرده و یک رابطه ی احساسی برقرار کنید.

  2- بهتر می توانید استدلالات خود را بیان کنید و به آنها ثابت کنید که نظرات شما درست تر از مالِ آنهاست.


  بعد از آن از راه های زیر استفاده کنید.


  راه های متقاعد کردن دیگران

  1- اعتماد آنها را جلب کنید
  مردم خود به خود در مقابل افرادی که می خواهند نظراتشان را تغییر دهند هشیارانه رفتار می کنند. به همین دلیل است که جلب اعتماد آنها یکی از مهمترین قدم ها میشود. باید به آنها ثابت کنید که فردی بی ریا و صادق هستید و نظرات مفیدی دارید. باید تسلط کامل روی صحبت های خود داشته باشید.  2- نقطه ی مشترک پیدا کنید
  افراد زیادی در مورد مسائل و موضوعات مختلف نقطه نظرات مشابهی دارند. به مخاطبین خود نشان دهید که افکار و ایده های شما با مال آنها سازگار است. باید خودتان را جای آنها بگذارید، نگرانی های آنها را بفهمید و نسبت به احساساتشان همدردی نشان دهید.


  3- خوب ساختار بندی کنید
  هر بحث متقاعد کننده ای، چه یک سخنرانی باشد، چه یک مقاله باید ساختاری روشن داشته باشد. منظور از ساختار مناسب، تکرارها و جا گذاری ها است. وقتی دلایل اینکه چرا مردم باید به شما گوش بدهند را لیست کنید، مهمترین دلایل را برای آخر لیست بگذارید تا در مغز شنوندگانتان باقی بماند. مطالب مهم را چند بار تکرار کنید.


  4- هر دو جنبه را به آنها نشان دهید
  هر دو جنبه ی مثبت و منفی نظراتتان معرفی کنید. این کاری بسیار معقول است. حقه ای که اینجا باید بزنید این است که روی جنبه های مثبت را بیشتر تاکید کنید. توضیح دهید که چطور جنبه های بد نظراتتان آنقدرها هم بد نیستند و مزیت ها و فواید آنها بر جوانب منفی اش غلبه دارد. هیچوقت در مورد نقاط منفی آن دروغ نگویید چون اگر مخاطبین این مسئله را متوجه شوند که آنها را فریب داده اید از شما خشمگین خواهند شد. و هیچوقت دوباره به شما اعتماد نمی کنند.


  5- منافع شخصیشان را به آنها یادآور شوید
  وقتی منافع شخصی افراد را از یک ایده به آنها توضیح دهید، شانس بیشتری برای متقاعد کردن آنها دارید. چون آنچه از این نظر گیرِ آنها می آید آن چیزی است که همه به آن فکر می کنند. برای انجام این مسئله ابتدا باید نیازهای مخاطبینتان را دریابید. توجه آنها را با گفتن نیازهایشان جلب کرده و به آنها بگویید که چور می توانید آنها را راضی کنید.


  6- به نفس آنها بپردازید
  به این کار چاپلوسی و تملق استراتژیک هم می گویند. تحسین کردن کار دیگران--اگر درست انجام شده باشد. چیزهایی را پیدا کنید که مخاطبینتان به آن افتخار می کنند، چه مربوط به استعدادهایشان باشد و چه مشغولیاتشان. وقتی شما افراد را تحسین می کنید، نشان می دهید که توانایی های آنها را شناخته اید. با این کار آنها میل بیشتری به شنیدن حرفهایتان خواهند داشت.


  7- از مراجع استفاده کنید
  همه افراد متخصص را دوست دارند. اگر کارشناسی چیزی در مورد موضوعی بگوید، حتماً حرف درستی زده است. حرف های خود را با حرف های متخصصین و کارشناسان مربوطه تطبیق دهید.


  8- رضایت و موافقت عمومی را کسب کنید
  اکثر افراد تحت تاثیر کارهای دیگران هستند. کاری که باید بکنید این است که نشان دهید افراد بسیاری حرفتان را قبول دارند. مثال هایی بزنید که چطور ایده ها و نظراتتان جاهای دیگر کاربرد خوبی داشته است.

  9- زمانبندی خوبی داشته باشید
  برای خوب زمانبندی کردن نیاز به حس ششم دارید. هیچوقت موقعی که افراد زیر استرس و فشارهای روحی هستند سراغشان نروید. وقتی سراغ آنها بروید که راحت بتوانند به حرفهایتان گوش دهند.


  10- منحصر به فرد باشید
  این یک قانون است، هر چیزی که تک تر و منحصر به فرد تر است، قیمت بالاتری هم دارد. خودتان و ایده ها و نظراتتان را منحصر به فرد و تک نشان دهید. با این کار شنونده هایتان بیشتر خواهند شد. این کار را می توانید با نشان دادن اینکه اطلاعات و معلومات زیادی در مورد مسئله دارید انجام دهید.


  11- بی پروا باشید و اعتماد به نفس داشته باشید
  ممکن است همه جا برای انجام هر کاری این توصیه را شنیده باشید. بله، چون واقعاً مسئله ی مهمی است. شما خود باید به عقاید و نظراتتان ایمان داشته باشید تا بتوانید دیگران را هم متقاعد به قبول آنها کنید.


  12- جالب و دلچسب باشید
  وقتی با یکنواختی صحبت کنید، کم کم شنونده هایتان را از دست خواهید داد. باید با انرژی و جالب صحبت کنید، نشان دهید که خودتان هم از نظراتتان به هیجان آمده اید.


  13- معقول باشید
  مردم دوست دارند معقول جلوه کنند، پس روی منطقشان کار کنید. منطق در کار بسیار مهم است. سخنرانیتان باید قالبی معقول داشته باشد.  14- سیاست به خرج دهید
  با شنوندگانتان همان طوری باید رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. با تُن مناسب صحبت کنید و سر آنها داد نکشید و صدایتان را هرگز بالا نبرید. مهمتر اینکه، کاری نکنید که احساس نادان بودن به آنها دست دهد. به یاد داشته باشید که شما می خواهید با آنها گفتگو کنید نه مشاجره. احترام گذاشتن به مخاطبینتان نباید فراموش شود.


  15- فروتن باشید
  کسی افراد خودخواه و مغرور را دوست ندارد. حتی اگر بدانید و مطمئن باشید که نظر شما بهترین است، اگر خودبین و خودخواه باشید دیگر کسی به حرفهایتان گوش نخواهد داد. هیچ وقت هم فکر نکنید که خیلی زود موفق به متقاعد کردن آنها خواهید شد، واقع بین باشید و همیشه این احتمال را بدهید که شکست بخورید.

  پس انداز کنید...
  یکی از موفق ترین سیاست مداران، اندرو یانگ، می گوید: "تاثیر گذاری مثل یک حساب پس انداز است. هرچه کمتر از آن بردارید، سود بیشتری رویش می آید." بدانید که قدرت خود را کجا و چطور استفاده کنید. با کمی تمرین خواهید توانست که خیلی خوب تصمیم گیریهای افراد تاثیر گذاشته و آنها را متقاعد کنید.

 2. #2
  کاربرسایت ارسطو آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۳
  نوشته ها
  991
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 3 پست

  Re: روش هاي تاثير گذاري بر ديگران

  بیشتر اوقات زندگی روزمره ما به مراوده و گفتگو و تعامل با دیگران میگذرد.در منزل، محل کار، خیابان، تاکسی، مغازه، کلاس درس و � در این میان همیشهعده‏ای انگشت شمار از افراد در میان دیگران برتر بوده و نامشان زبانزددیگران است. همچنین همیشه باعث جذب سایرین شده و در کل افرادی پرنفوذ وتاثیرگذار هستند. البته جذابیت شخصیتی با جذابیت زیبا بودن فرق دارد.جذابیت و گیرایی شخصیتی کاملا اکتسابی است و آگاهانه و یا ناآگاهانه کسبمیشود. اینگونه افراد هیچ فرقی با دیگران ندارند؛ مثلا ستاره داشته و یااینکه جادوگری بدانند بلکه به صورت دانسته و یا ناخودآگاه یک سری قوانینرا همیشه رعایت می‏نمایند که همین قوانین عامل برتری و جذب دیگران و عاملنفوذ در اذهان است. ما نیز می‏توانیم اینطور باشیم. در اینجا به بعضی ازاین عوامل اشاره‏ای مختصر می‏نمایم :

  1- کمتر حرف بزنیم : این بدانمعنا نیست که حرف نزنیم و یا سرمان در لاک خودمان باشد. بلکه هرجا نیاز بهصحبت کردن بود خود را نشان داده و نظر خود را ایراد کنیم. متاسفانه بعضیافراد اینطور برداشت می‏نمایند که کم گویی یعنی هیچ‏گویی و همین امر باعثمنزوی شدن و دور شدن از اجتماع می‏گردد.

  2- قبل از شروع صحبت حداقل۳۰ ثانیه فکر کنیم : فکر کردن قبل از شروع صحبت هر چند کم و کوتاه باعثگزیده‏گویی شده و از هرگونه گاف زدن و همچنین بیهوده گویی و با عجله صحبتکردن جلوگیری می‏کند. حتما دیده‏اید افرادی که پس از شنیدن حرفی یا سوالیمدت زمانی کوتاه آنرا حلاجی نموده و سپس بیان می‏نمایند و اکثر اوقات جوابآنها بسیار متین و درست است و هیچ جای ایراد نیست. اما امان از افرادی کهآنچه به ذهنشان می‏آید را بیان می‏نمایند، بدون اینکه حتی لحظه‏ای در موردآن فکر کنند. به اصطلاح با صدای بلند فکر ‏می‏کنند و اکثر اوقات حرفهاییمی‏زنند که باعث پشیمانیشان می‏گردد. فکر کردن آسان است. تمرین کنیم.

  3-با صدای بلند نخندیم : خنده با صدای بلند شخصیت انسان را زیر سوال می‏برد.هیچ انسان گرانمایه‏ای را نخواهید دید که با صدای بلند خندیده و یا قهقههبزند. از بازیگران معروف سینما (در زندگی شخصی) گرفته تا بزرگان ودانشمندان. با صدای بلند خندیدن باعث جلب توجه دیگران شده و با توجه بهاینکه دیگران نمی‏دانند مطلب شما چقدر خنده‏دار است، باعث سوء برداشت آنهامی‏شود.

  4- لبخند بزنیم : یک لبخند کوچک باعث جذب می‏شود. هر انساندارای کودک درونی است که آن کودک درون به آنچه که خود بخواهد جذب می‏شودچه بخواهیم و چه نخواهیم. اخلاق کودک درون دقیقا مانند کودکان است و بهچیزهای زیبا عکس العمل مثبت نشان می‏دهد. پس همانطور که یک کودک جذب یکلبخند می‏شود، ما نیز جذب چهره‏های بشاش و خنده‏رو می‏شویم. همچنین لبخندباعث زیباشدن چهره می‏شود.

  5- در امور دیگران دخالت نکنیم :برایتان چقدر پیش آمده که با تلفن همراه یا شخصی دیگر صحبت می‏کرده ‏ایدکه دقیقا پس از پایان صحبت، یک نفر دیگر آمده وگفته "چی شده؟"؟ حتمابرایتان پیش آمده است که این قضیه کمی باعث تنفر شما شده است. امور دیگرانبه ما ربطی ندارد زیرا اگر ربط داشت، با ما نیز در میان گذاشته می‎‏شد.دخالت در امور دیگران باعث دفع آنها شده و نوعی دورشدن را ایجاد می‏نماید.زیرا با توجه به شناختی که افراد از شخص فضول دارند، از رفت و آمد و حتیصحبت مقابل وی خودداری می‏کنند.

  6- شوخ طبع باشیم ولی بسیار بسیارکم شوخی کنیم : شوخی هرقدر هم کوچک می‏تواند باعث رنجش شود مگر اینکه اینشوخی با فکر قبلی و بررسی بیان شده و یا انجام شود. مثلا شوخی‏هایی که باشخصیت افراد رابطه دارد باعث قتل شخصیت می‏شود. شوخی اگر در حد یک لبخندکوچک و ملیح باشد، بسیار شیرین است و نه بیشتر. شوخی فراوان انرژی ذهنی راکاسته و جذابیت را از بین می برد. چراکه شوخی بتدریج پرده های حرمت راپاره کرده و کم کم موجب بی احترامی می شود. با این حال تبسم به چهرهجذابیتی عمیق می بخشد. در تبسم سنگینی و متانت موج می زند ولی در خندهزیادی و شوخی سبکی و کاهش جذابیت نهفته است.

  7- آنچه هستیم باشیم :از بیان حرفهای بیخودی و دروغ و بزرگ کردن خود بپرهیزیم. آنچه که هستیمباشیم به این معنا که خود را بزرگتر از آنچه هستیم جلوه ندهیم و سعی نکنیمخود را به زور در دل مردم جای دهیم.

  8- به وضع ظاهری خود برسیم :یکی از عواملی که باعث تاثیرگذاری در بین سایرین می‏شود، خوش لباسی،خوشبویی و خوش صورتی است. مطمئنا هیچ کس دوست ندارد با شخصی که دهان اوبوی بد می‏دهد و یا لباسش پاره است دمخور شود. ضمن اینكه هماهنگی وپاکیزگی ناخودآگاه باعث جذب مردم می شود. البته باید دقت شود که لباس هایعجیب و غریب باعث جذب نمی شود. تمیزی و اطوی لباس، موهای مرتب، دهان خوشبومجذوب كننده است. اما آراستگی ظاهری فقط به پوشش داخل و خارج خلاصه نمیشود بلکه حرفهای زیبا، جملات مثبت، اعمال درست نیز باعث جذب است.

  9-سکوت را تمرین کنیم : بعضی افراد می پندارند که هر چه شلوغتر و پر صداترباشند بیشتر جذب می شوند ولی اینطور نیست. سکوت تاثیری ذهنی در افراد میگذارد. هنگام سکوت، در اطراف خود ایجاد خلاء می نماییم و این خود باعثجاذبه است. ضمن اینکه سکوت انسان را عاقلتر و با تجربه تر نشان می دهد،زمینه ای مناسب برای صمیمیت است. البته سکوت ناشی از ترس و عدم اعتمادبنفس، باعث کاهش جذابیت است. همچنین نرم و با ملایمت صحبت كنیم چراكه جیغ،داد و هوار، بلند صحبت کردن و خشن و عصبی بودن باعث قطع اعتماد مردم میشود.

  10- فرد محترمی باشیم : به خود و دیگران احترام بگذاریم. بیادبی در کلام و گفتار و رفتار از جذابیت بسیار می کاهد. باید در ظاهرآراسته و در باطن وارسته بود. شخص مودب و متین و محترم بی تردید جذاب تراز بی ادبان است. هتاکی و ناسزا گفتن حتی به افراد بدصفت و بی شخصیت وهمچنین تحقیر و تمسخر و غیبت و بدگویی مخالف با احترام است.

  11- دررفتار و كلام قاطعیت داشته باشیم : سست عنصر نبودن و پای تصمیمات و تعهداتماندن موجب جذابیت است. افرادی که شخصیتی قاطع دارند هدفهای مشخص وارزشهای معینی و برنامه های مدونی دارند و بلااستثنا جذابند. قدرت "نه"گفتن به درخواست های بی ارزش دیگران موجب رویش جذابیت است. بعضی افراد خودرا فدای این و آن می کنند و هرکار مثبت یا منفی را قبول میکنند و اینطورمی خواهد در دل دیگران رخنه کنند که نمی شود. جذابیت یعنی مصمم بودن وقاطعیت در رفتار و گفتار.

  12- مراقب امیال و غرایز شخصی خود باشیم: افراد دارای شخصیت مسلط و چیره بر غرایز و امیال، دارای تسلط بیشتریهستند. کسانی که بر میل جنسی، میل غذا خوردن، عواطف و هیجانات خود مسلطهستند، جذابیت معنوی دارند. تاثیر روانی گذاشته و انرژی مثبت از وجودشانفوران می کند. کسانی که غریزی و هوی هوسی هستند و مدام در پاسخ به امیالخود به سر می برند و نمی توانند خود را کنترل نمایند و خصوصا به زبان ونگاه خود مسلط نیستند، هیچگاه به جذابیتی كه انتظار دارند دست نخواهندیافت و مسلما بدون كسب جذابیت از تاثیرگذاری هم خبری نیست.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •