اگر شما نیز جزو افرادی هستید که اخیرآ ترجیح داده اند ویندوز ویستا را از روی کامپیوتر خود حذف کرده و بجای آن به ویندوز XP باز گردند حتماً اکنون برای بدست آوردن سرویس پک سوم این سیستم عامل (XP SP3) لحظه شماری می کنید. خوشحال خواهید شد اگر به شما بگوییم، مایکروسافت کاربران محبوبترین سیستم عامل خود یعنی ویندوز XP را فراموش نکرده است.
طی هفته های گذشته، مایکروسافت این غول نرم افزاری تصمیم گرفت با ارائه برنامه ای قابلیت بازگشت به ویندوز XP را برای مشتریان ناراضی از ویندوز ویستا فراهم آورد. این کمپانی اعلام کرد تاریخ پشتیبانی از ویندوز XP تا آخر ماه ژوئن سال 2008 تمدید شده است و در ادامه با معرفی نسخه ی جدیدی از مرورگر صفحات وب اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer 7.0) که امکان نصب بر روی انواع ویندوزهای XP حتی آنها که غیر قانونی هستند روبرو بودیم و هم اکنون نیز نسخه ی آزمایشی سرویس پک سوم برای گروه خاصی از آزمایش گنندگان ارائه شده است.

شاید ویندوز ویستا بزرگترین حادثه ی رخ داده در زمان خود باشد اما فاصله ی فرآوان بین این دو سیستم عامل مشکلات زیادی را برای مایکروسافت بوجود آورده است.

خوشبختانه، مایکروسافت تصمیم گرفته است تا به هر قیمت ویندوز ویستا را به کاربران تحمیل نکند و به درخواست های مشتریان خود گوش داده است.

آخرین نسخه رسمی سرویس پک ارائه شده به نام SP3 Beta Build 3205 در هنگام دانلود دارای 334.92 مگابایت حجم می باشد. همچنین، حتمآ خوشحال می شوید اگر بدانید لینک های دانلود این سرویس پک با اندکی جستجو در اینترنت قابل یافت شدن هستند!

آن چنانکه گزارش شده است SP3 شامل تعداد 1.073 مورد ارتقاء و بروز رسانی می باشد که از این تعداد 114 مورد بهبود های امنیتی می باشند. همچنین SP3 دارای چهار قابلیت جدید برای ویندوز XP است که با نصب آن فعال می شوند. این امکانات جدید عبارتند از:

- سیستم جدید فعال کردن ویندوز، بگونه ای که در هنگام نصب (Install) از شما شماره سریال پرسیده نمی شود (New Activation Scheme)
- سیستم جدید امنیتی برای ورود به شبکه که نمونه ی آن نخستین بار در ویندوز ویستا استفاده شد (Network Access Protection)
- مدل جدید کرنل مایکروسافت (Microsoft Kernel Mode Cryptographics Module)
- الگوریتم جدید شناسایی حفره های سیاه در مسیر یاب ها (Black Hole Router detection algorithm)

منبع :iranclubs