1.(مهمترین)اینکه مشکل ویروسی شدن نداره به خاطر امنیت بسیار بالا و بعد از نصب ضروری نیست که anti virus و ... نصب کنین .2.عملکرد هسته ی لینوکس جدا از محیط گرافیکی و نرم افزارهای آن است ولی ویندوز یکپارچه ست یعنی اگه در ویندوز یکی از نرم افزار ها شما بهنگه (هنگ کنه) ممکنه کار به ری استارت هم بیانجامد ولی لینوکس کافیه برنامه ری استارت بشه .3.یه خوبی دیگه هم داره اینه که همونطور که میدونین نصب کردن و پاک کردن و تغییر و تحولات نرم افزار ها یکپارچگی دیسک رو به هم میزنه در ویندوز شما باید خودتون Defrag کنین هاردتون رو ولی در لینوکس سیستم خودچیدمانی وجود داره .4.نرم افزارهای پیش فرض خیلی توپی داره مثلا" خود لینوکس قابلیت خواندن فایلهای PDF رو داره و یه مورد دیگه اینکه در ویندوز شما IE دارین (که خیلی بیخوده از لحاظ امنیت و همه چی ولی متاسفانه اکثرا" با IE عادت دارن )ولی تو لینوکس Firefox رو دارین .5.ویندوز فقط در پارتیشن های primary نصب می شود ولی لینوکس در پارتیشن های logical هم نصب میشه .6.لینوکس پایداری بسیار بالایی داره چرا چون bug(اشکال برنامه نویسی) نداره چرا باگ نداره چون opensource هست (هرکسی میتونه اشکالاتش رو رفع کنه پس هر چی لینوکس نسخه جدید ترش میاد باگ هاش کمتر میشه و قابلیت هاش بیشتر میشه و...) میگفتم حالا چرا کدبازه(open source) چون سازندش یعنی لینوس تروالدز که دانشجوی فنلاندی بود از بچگی (همون جوونی) آرزوی ساختن یه ویندوز کدباز رو داشت و البته لینوکس رو الهام گرفته از مینیکس ساخت و در 25 August سال 1991 ساعت 20 و 57 دقیقه (به وقت گرینویچ) لینوکس رفت رو نت .7.لینوکس رایگانه ولی ویندوز مجانی نیست گران هم هست .(پس فردا که ایران هم قانون کپی رایت رو پذیرفت دیگه به این راحتی ها ما نمی تونیم ویندوز رو سیستمممون داشته باشیم پس از همین الان خودتون رو به لینوکس عادت بدین .)8.در لینوکس شما با بینهایت محیط گرافیکی روبرو هستین ولی ویندوز چی ؟9.لینوکس رو متونین از روی CD بوت کنین یعنی حتما" نیازی نیست که نصبش کنین ولی ویندوز رو حتما" باید نصب کنین که خیلی هم وقت می بره نصب ویندوز .10.pidgin و kopete دو نرم افزار محبوب چت هستن که در لینوکس به طور پیشفرض وجود دارند که با همه ی پروتکل ها سازگاری دارن .11.متنی که در لینوکس کپی میکنید میتونید تا ساعت ها بعد در جاهای مختلف از اون استفاده کنید این قابلیت رو یه نرم افزارکه در لینوکس تعبیه شده انجام میده .12.قابلیت دیگه ای که در لینوکس هست اینه که با یه تصویر نمادین کوچک شما میتونین ببینین فایل مورد نظر چه مقدار از فضای شما رو اشغال کرده .13.لینوکس های Server در خود My SQL و PostgreSQL که از ابزارهای قوی مدیریت داده ها هستند نصب دارد .

14.لینوکس از تکنولوژی Cluster بندی استفاده می کنه و قابلیت محاسبات فوق پیشرفته و سنگین رو داره برای همینه که در ابر کامپیوتر ها از لینوکس به جای ویندوز استفاده می کنند .
15.فایل سیستم NTFS در ویندوز حداکثر تا 16 TeraByte را پشتیبانی می کند ولی لینوکس با فایل سیستم XFS تا یک میلیون TeraByte را Support می کنه و همین باعث بالا بودن سرعت در لینوکس می شود . همچنین لینکس می تواند تا 1024 پردازنده در یک کامپیوتر را پشتیبانی کند که ویندوز از آن ناتوان است .


16. و . . .در ضمن گنو/لینوکس توزیع های زیادی داره که هر کدوم یه کاربرد های خاصی داری و هر کدوم برای یه کاری خوبه از جمله :Fedora core (برای مبتدی ترها)
لینوکس تجاری ردهت (RedHat)
ناپیکس (knoppix) - (بدون نیاز به نصب)
دبیان (debian) - (به درد حرفه ای های لینوکس میخوره)
اِسلَکوِر
جِنتو (Gentoo)
لینسپایر (لیندوز قدیم)
مندریوا (مندریک قدیم)->Mandrake (برای اونایی که با لینوکس تا به حال کار نکردن خوبه)
توربو لینوکس
سوزه (Suse) - (به درد ادارات و ... میخوره)
کانِکتیوا
لیبرانت
اوبونتو
لینوکس شریف *
پارسیکس گنو/لینوکس *
شبدیکس *
فارلیکس *
کارآمد *
سرآمد *

اونایی که ستاره دارن (لینوکس شریف , پارسیکس گنو/لینوکس , شبدیکس , فارلیکس , کارآمد , سرآمد) در ایران توسط برنامه نویسان ایرانی ایجاد شده اند .

منبع : ویکی پدیا