سوروم ماهی دوست داشتنی Severum

--------------------------------------------------------------------------------

سوروم ماهی نسبتن صلح جو و بومی آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون هست و تا 20 سانتیمتر رشد می کنه . هر چند نباید زیاد به صلح جویی این ماهی دل بست چون بسیار حساس و قدرتمنده و حتی پیراناها هم جرات نزدیک شدن و درگیری با این ماهی رو ندارن بخاطر وجود آرواره های قوی و دندانها تیز در جلوی آرواره ها .

سورم ها مثل سایر سیکلیدها گیاهان آکواریومی رو از بین میبرن به همین دلیل بهتره از گیاهان مصنوعی در مخزن این ماهی ها استفاده بشه . همینطور این ماهی ها عادت به حفر ماسه دارن که باعث گل آلود شدن آب مخزن میشه و به همین دلیل باید فیلترهای قوی ای رو در آکواریوم این ماهی ها نصب کرد . شرایط مناسب برای نگهداری اونها دمای بین 24 تا 28 درجه و سختی آب dH 4 - 6 و pH آب 6 - 6.5 درجه ست . سورم ها انواع غذاهای بسته بندی شده تترا بصورت پلت رو دوست دارن . همینطور از سبزیجات تازه ای مثل کاهو و اسفناج و کدو و نخود فرنگی آب پز پوست کنده هم میخورن . سورم ها خجالتی هستن و عادت به مخفی شدن دارن و مثل سایر سیکلید ها علاقه به پنهان شدن در کوزه های سفالی بزرگ . عاملی که باعث می شه تا این ماهی نزد ماهی های دیگه خطرناک جلوه کنه دندان های جلویی این ماهی هست . سوروم ها در سه رنگ طلایی ، سبز و فیروزه ای در بازار یافت میشن . باله های شکمی به رنگ مسی و 9 - 8 خط عمودی تیره رنگ در طول بدن به چشم می خوره . این خطوط بیشتر در دوران جوانی ظاهر می شن و با بزرگ شدن و بالغ شدن سوروم ها تنها نیمی از اونها که به باله ی دمی ماهی نزدیک تر هستن باقی می مونن و باقی محو میشن . با این حال این ماهی قادره تا این خطوط و رنگ های بدنش رو روشن و خاموش کنه . چشمان این ماهی رنگ شاخصی از قرمز و نارنجی دارن .
باله ی پشتی و مخرجی ماهی نر در مقایسه با ماده نوک تیز تر و اندازه ش هم درازتر از باله ی ماده است که این باله ها در ماهی نر تا نزدیکی باله ی دمی کشیده شده . رنگ نر و ماده در حالت کلی یکیه ولی ماده ها کمی رنگ پریده تر بوده و خطوط آبی رنگ در سر ماده ها خیلی کمه یا اصلن وجود نداره . نر بالغ باله های درازتر و نوک تیز تری دارد.ماهی ماده ( بالغ ) نقطه ی تیره رنگی روی باله ی پشتی درست در بالای دومین راه خود ( بین دومین و آخرین راه ) داره . در طول دوران تکثیر پرخاشگر می شن و به تعقیب ماهی های دیگه می پردازن . برای تکثیر باید اجازه داد ماهی جفت خودش رو خودش انتخاب کنه و بخاطر مشکل پسند بودن این کار ممکنه زمان زیادی طول بکشه . اولین نشونه انتخاب جفت , قفل کردن لبها و مجادله ی بین جفت غالب با نرهای دیگه ست . تکثیر اونها باید در تانکی مجزا انجام بشه .
کف مخزن باید از سنگ های تیره رنگ پوشیده شده باشه . این ماهی از داشتن مکان هایی برای مخفی شدن خوشش میآد که میشه از گلدان های سفالی استفاده کرد که علاوه بر ایجاد مکانی برای مخفی شدن سوروم ها , بستر مناسبی هم برای تخم ریزی اونها فراهم می شه . همچنین سوروم ها نسبت به شرایط بد آب حساس هستن چون بسیاری از بیماری ها به خاطر شرایط نا مطلوب آب در مخزن بوجود میاد . بعد از تخم ریزی بطور کامل از تخم ها نگهداری می کنن . ماهی ماده بالای سر تخم هایی که گاه تا 1000 عدد میرسه ایستاده و از اونها مراقبت می کنه . بچه در دهان والدین مراقبت می شن و فقط برای شکار کردن و غذا خوردن بیرون میآن . غذای مناسب برای بچه ها، آرتمیای تازه از تخم در اومده و یا ذرات ریز غذای خشک هست .منبع : سایت شیما