شناسايی Cool
بروز اين بيماری به علت ترشح چرکی غدد چشمی است که هم در ماهيان آب شيرين ديده ميشه و هم در ميان ماهيان آب شور .
ممکن است يکی يا هر دو چشم ماهی دچار اين بيماری شود به اين صورت که گويی پشت چشم يک حباب هوا قرار گرفته که باعث می شود به حدقه چشم فشار وارد شود و چشم باد کرده و در انتها از کاسه در بيايد . مدت اين بيماری ممکن است چندين هفته باشد .
اين اتفاق در 2 صورت رخ ميدهد :
1 : اتفاق فيزيکی ( بدون عفونت )
2 : بيماری انگلی
حال هر 2 حالت اين بيماری رو مورد بررسی قرار ميديم
Arrow
حالت اول ( اتفاق فيزيکی)

علت احتمال

در زمانی احتمال اينکه ماهی شما به علت اتفاقات فيزيکی چشمش دچار آسيب شده باشد قوی ميشود که تنها يک چشم ماهی دچار اين آسيب شده باشد و اگر 2 چشم ماهی آسيب ديده باشد ، احتمال90% مشکل انگلی دارد .
در اين حالت آسيب مانند يک خراش يا کبودی بر روی چشم است که علت آن :
نبرد با يک ماهی ديگه
خراشيدگی چشم با وسيله لوازم داخل آکواريوم
حالت ارثی
اورگانيسم در آکواريوم
که باعث می شود چشم ماهی خراش بر دارد يا حتی باد کند که ظاهر زشتی به ماهی ميدهد ، ولی ماهی از لحاظ بدنی در سلامتی به سر ميبرد .

درمان
در اين حالت پيشنهاد ميشود که ماهی آسيب ديده رو از آکواريم خارج نکنيد ( به علت استرس ) مگه اينکه متوجه بشيد ماهی آسيب ديده از جانب ماهيان ديگه مورد حمله قرار ميگيرد .
اگه خراش جزی باشد ، خود به خود خوب ميشود و تا بهبودی کامل نبايد ماهی رو از قرنطينه به آکوريوم اصلی منتقل کنيد . شما ميتوانيد از غذا های مقوی به همراه تترا ساکلين يا ChloramPhenicol برای ماهی بيمار استفاده کنيد و به مرور زمان شاهد خوب شدن چشم ماهی باشيد ( زمان خوب شدن چشم ماهی در ماهيان مختلف فرق ميکند و يک مقدار طولانی است )

معمولاً در آسيب های جزيی چشم به ظاهر نرمال خود بر ميگردد و ماهی کور نميشود ولی اگر اوضاع بد باشد ، چشم بی رنگ و خاکستری ميشود و در نتيجه ماهی کور ميشود .
اگر به ماهی بيمار به خوبی رسيدگی نشود ممکن است چشم باد کرده و بترکد و به اصطلاح چشم ناپديد شود و ماهی شما به انتظار مرگ می رود .
توجه داشته باشيد : زمانی که ماهی شما به علت درگيری چشمش آسيب ميبيند ، با اينکه عامل انگلی نبوده ، ولی به علت ضعيف شدن ماهی و خراشيدگی چشم ، ماهی شما مستعد بيماری چشمی ميشود .
توجه داشته باشيد : که اگر دو چشم ماهی شما بر اثر جنگيدن با ماهی ديگه آسيب ديده باشد ، پس ماهی شما توانايی ديد کمی دارد ( حتی ممکن است به علت آسيب ديدگی نتواند ببينيد ) ، بنابراين در هنگام غذا دهی ، حتماً غذا دهی دستی انجام شود ( با دست به سمت دهن ماهی غذا را هدايت کنيد ) .
اگر ماهی شما از هرگونه خوردن غذا سر باز زد ( به علت ديد کم و استرس زياد ) شما ميتوانيد از مولتی ويتامين های مايع استفاده کنيد و همچنين دارو را ( در بالا اسم دارو گفته شد ) در آب حل کنيد ، زيرا ويتامين و دارو از راه پوست هم جذب ماهی می شود .


حالت دوم بيماری انگلی ( عفونی )


اگر بيماری چشم ماهی شما علت انگلی داشته باشد ، 90% هر دو چشم ماهی دچار آسيب می شود که علت اين آسيب باکتری يا قارچ يا انگل می باشد .
جالب است بدانيد ( قابل توجه رويا خانم ) ممکن است کليه ماهی منشا اين بيماری باشد که در آن صورت هر دو بيماری بروز ميکند ( بيماری چشم و متورم شدن شکم ماهی به علت جمع آوری مايعات در شکم ) که در اين صورت شکم ماهی باد کرده و فلس ها حالت ايستاده به خود ميگيرد .
بعضی اوقات منشا بيماری چشم يک بيماری قارچی می باشد که در اين حالت تنها چشم ماهی باد ميکند .


علت
کمبود غذا ، سم ها ، بالا آمدن ناگهانی درجه حرارت آب ، وجود مس ، نيترات يا آمونياک زياد در آب ، فشار .
هر کدام از موارد بالا باعث بروز اين بيماری در ماهی می شود . همچنين کيفيت ضعيف آب يا شرايط زيست محيطی باعث بروز اين بيماری و ديگر بيماری ها در ماهی می شود .


درمان
اولين قدم : بعد از اينکه اطمينان حاصل کرديد که ماهی شما به علت بيماری انگلی به اين وضع در آمده ، سريع ماهی بيمار را به قرنطينه منتقل کنيد چون اين بيماری يک بيماری واگيردار است .
تنها راه درمان اين است که شما بهترين رژيم غذايی را به ماهی بدهيد ( کم ولی مقوی ) روزانه به ميزان 5 تا 10% آب را سيفون کنيد .
در پايان : خيلی ناراحت هستم از اينکه بايد بگويم احتمال خوب شدن ماهی که اين بيماری رو گرفته باشه ( در شرايط حاد ) کم است و رفته رفته ماهی 2 چشم خود را از دست ميدهد و ديگر نميتواند غذا را ببينيد و از گرسنگی خواهد مرد ، لازم به توضيح است که : اکثر ماهيان به وسيله حس بويايی غذا را پيدا ميکنند ولی ماهی که کور باشد آنقدر استرس دارد که نميتواند محل دقيق غذا را پيدا کند .
اين بيماری برای ماهی بسيار دردناک است و توصيه شده اگر اين بيماری در مراحل حاد خود است ، ماهی را از درد نجات دهيد !!!!