الکل

يکي از مسائلي که بسياري از مردم علاقه دارند در مورد آن مطالبي بدانند، ولي بعضاً نمي توانند از پزشک يا افراد مطلع در مورد آن کسب اطلاع نمايند، رابطه ي مصرف مشروبات الکلي با بيماري قلبي است. گرچه اغلب مردم به دليل پايبنديهاي مذهبي خود هيچ گاه الکل مصرف نمي کنند، ولي در مورد تأثير آن بر بيماري قلبي باورهاي مختلفي وجود دارد. به گونهاي که بعضي فکر مي کنند الکل براي بيماري قلبي مفيد است و به اطرافيان شان که بيماري قلبي دارند نيز توصيه به مصرف آن مي کنند.

حتي در کشورهايي که مصرف مشروبات الکلي آزاد است به کساني که الکل مصرف نمي کنند توصيه به شروع مصرف الکل نمي شود. تحقيقات نشان مي دهد که مصرف الکل مي تواند خطر سرطان پستان را افزايش دهد. خصوصاً اگر باردار هستيد يا تصميم به بارداري داريد، يا هر گونه مشکل طبي ديگري داريد که مصرف الکل مي تواند براي آن مضر باشد، نبايد الکل مصرف کنيد. در کشورهاي غربي به کساني که از قبل الکل مصرف مي نمودهاند نيز توصيه ميشود حتي الامکان ميزان مصرف الکل خود را کاهش دهند.

به هر حال با توجه به فرهنگ کشور ما مصرف الکل را توصيه نمي کنيم و براي کساني که احياناً آن را مصرف مي کنند توصيه مي کنيم تا حد امکان آن را کاهش دهند.


آپنه ي خواب

آپنه ي خواب مشکلي جدي است که طي آن فرد در حين خواب مکرراً دچار حملات کوتاه قطع تنفس مي شود. اين افراد بعد از مدت کوتاهي که به خواب مي روند، دچار احساس تنگي نفس و قطع آن مي شوند و از خواب بيدار ميشوند.

افرادي که دچار آپنه ي خوابِ درمان نشده هستند، خطر بيشتري براي ابتلا به فشار خون بالا، سکته ي قلبي، نارسايي قلبي و سکته ي مغزي دارند.

احتمال ابتلا به آپنه ي خواب در زنان پس از يائسگي بيشتر مي شود. ساير عواملي که خطر اين مشکل را افزايش مي دهند اضافه وزن، سيگار کشيدن، استفاده از الکل، قرصهاي خواب و سابقه ي خانوادگي آپنه ي خواب است.

علايم اين بيماري عبارتند از: تنفس نامنظم و انسداد راه تنفسي در هنگام خواب همراه با خوابآلودگي شديد در طي روز.

اگر احتمال مي دهيد به اين بيماري مبتلا باشيد، با پزشک خود در مورد آزمايشات تشخيصي مربوطه مشورت کنيد.

اگر اضافه وزن داريد، حتي ميزان اندکي کاهش وزن (10درصد وزن قبلي تان) مي تواند موارد خفيف آپنه ي خواب را از بين ببرد. ساير مواردي که به شما کمک مي کند عبارتند از: ترک سيگار، پرهيز از الکل و قرصهاي خوابآور.

خوابيدن به پهلو هم به عوض خوابيدن به پشت در تخفيف علائم کمک کننده است. بعضي افراد به وسائل مکانيکي که فشار هوا را در داخل بيني آنها افزايش مي دهند نياز پيدا مي کنند. در موارد شديد ممکن است جراحي نياز شود.
استرس و افسردگي

بسياري از زنان نگران ارتباط بين استرس و بيماري قلبي هستند. مطالعات متعددي اين ارتباط را هم براي مردان و هم براي زنان نشان مي دهد. به عنوان مثال خيلي وقتها سکته ي قلبي با يک استرس شديد عاطفي خصوصاً عصبانيت آغاز مي شود. پس از حمله ي قلبي نيز افرادي که اضطراب و استرس بيشتري دارند، مشکلات بيشتري براي بهبودي دارند. در ضمن بعضي از راههايي که مردم براي کنار آمدن با استرس در پيش مي گيرند (مثل پرخوري، سيگار کشيدن و مصرف الکل) آشکارا براي قلب مضر هستند.

اما استرس تنها مسئله ي عاطفي که مي تواند بر قلب اثر بگذارد نيست. افسردگي هم در زنان و هم در مردان پس از حمله ي قلبي فراوان است.

اگر شما دچار حمله ي قلبي شدهايد و در حال حاضر به مدت طولاني پس از سکته احساس افسردگي و غمگيني مي کنيد، يا اگر احساس غم زدگي شما شديد است، در مورد راههايي که مي توانيد کمک بگيريد با پزشک مشورت کنيد.

به خاطر داشته باشيد که حمايت دوستان، خانواده و ديگر بيماران قلبي مي تواند به بهتر شدن خُلقتان و انطباق با بيماري کمک کند.

جالب است بدانيد که عادات بهداشتي سالم اثر محافظتي دارند. فعاليت بدني منظم نه تنها استرس و افسردگي را از بين مي برد، بلکه به طور مستقيم عوامل خطر بيماري قلبي را کم مي کند.

تحقيقات اخير نشان مي دهد که پس از حمله ي قلبي، شرکت کردن در يک برنامه ي کاهش استرس مي تواند ميزان مشکلات بعدي قلب را کمتر کند. برنامههاي کنترل استرس مثل گروههاي حمايت از بيماران قلبي، مي تواند در يافتن راهي براي دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زندگي کمک تان کند. ارتباطات خوب بين فردي هم همين طور هستند. برقراري ارتباطات فردي قوي احتمال بروز بيماري قلبي را کم مي کند. ارتباطات حمايت کننده، پس از حمله ي قلبي به افزايش طول عمر افراد کمک مي کند. اعمال و اعتقادات معنوي و مذهبي هم پس از جراحي قلب باعث بقاي طولاني تر بيماران مي شود.

در مورد ارتباط بين استرس، افسردگي و بيماري قلبي مطالب زيادي براي يادگيري باقي مانده، اما تنها مسائل کمي روشن شده است: اين که آيا داشتن فعاليت بدني، ارتباط تان با افرادي که از شما حمايت مي کنند، و در ميان گذاشتن احساسات و نگراني هايتان با آن ها، به شما کمک مي کند تا شاداب تر و طولاني تر زندگي کنيد؟