نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: موفقيت،بزرگترين آرزوي بشر

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  موفقيت،بزرگترين آرزوي بشر

  آدم موفق چه کسي است؟
  موفقيت،بزرگترين آرزوي بشر
  تعريف موفقيت:

  بيشتر دانشمندان و نويسندگان سعي کردهاند تعريف جامع و کاملي از موفقيت ارائه دهند تا مورد استفاده همگان قرار گيرد، اما شمار فراوان اين تعاريف خود موجب گرديده است که تا به حال توصيف دقيق و مشخصي از اين کلمه در دست نباشد و در واقع ندانيم که اصولاً موفقيت چيست و ما دستيابي به چه چيزهايي را موفقيت ميناميم.

  يکي از دلايل عمده ي تعدد تعاريف موفقيت، برداشتهاي گوناگوني بوده که از اين مفهوم شده است. بسا افرادي که به دليل دستيابي به خواستههايشان، خود را موفق و کامياب ميپندارند، امّا اين موفقيت از نظر ديگران چندان ارزش و اعتباري ندارد. و يا افرادي هستند که احساس ميکنند، موفق شدهاند ولي وقتي واقعاً در آن تفکر ميکنند، ميبينند پديده ي فوق واقعاً، آن موفقيتي که فکر ميکردند نيست. بنابراين موفقيت امري نسبي بوده و هرگز تعريف واحدي به خود نميپذيرد.  «آرامش و اطمينان، بهترين موفقيت است»

  آلفرد اوستن

  در نظر اکثريت مردم فرد موفق کسي است که به آرزوهاي خود رسيده و در درون،احساس رضايت خاطر دارد، که اين خود حاصل تلاش و کوشش مداوم در زندگي ميباشد. البته اين را هم بايد دانست که هيچکس واقعاً موفق نيست، مگر آنکه خوشبخت باشد و خوشبخت کسي است که کاري مفيد و با ارزش انجام دهد.

  ميتوان گفت موفقيت به مفهوم برخورداري از بسياري مواهب است، از جمله: رفاه نسبي در زندگي، کسب احترام، بزرگي و عزّت در محيط کار و در عرصه ي اجتماع، رهايي از نگراني، سرخوردگي و شکست. موفقيت يا کاميابي هدف زندگي است، هر انساني خواهان موفقيت بوده و طالب بهترين چيزهايي ميباشد که از روزگار ميتواند بدست آورد. نخستين و بهترين ايستگاه آن است که از هم اکنون خود را در شمار افراد منتخبي قرار دهيد که ميخواهند از روزگار کام ستانند.

  موفقيت، جريان مداومي است که ضمن آن مشتاق و آرزومند توفيقهاي بيشتري هستيم. و در واقع راه موفقيت هميشه در دست ساختن است.
  موفقيت پيش رفتن در مسير است، نه به نقطه ي پايان رسيدن.

  موفقيت واقعي چيست؟

  کوشيدن، جستن، يافتن و هرگز تسليم نشدن راز موفقيت واقعي است؛ که اگر به آن دست يابيم با تمام وجود احساس رضايت خواهيم کرد.

  در اين سلسله مقالات به هفت اقدام اشاره مي کنيم که با انجام آنها به موفقيت واقعي ميتوان دست يافت:

  در اين مقاله به بحث نيروهاي دروني مي پردازيم.

  1- نيروهاي دروني خود را آزاد کنيد:

  امام علي (ع) ميفرمايد:

  آيا ميپنداري که جسم کوچکي هستي،

  در حالي که در درون تو جهان بزرگي نهفته است.

  لحظاتي با خود خلوت کنيد، در چشمه ي صاف و فراوان انديشهها، غرق شويد و نيروهاي عظيم و حياتبخش خود را در نظر آوريد!

  کاوشها و پژوهشهاي عصر حاضر در مورد انسان حاکي از آن است که برخلاف آنچه تصور ميکنند، انسانها، کم يا بيش داراي منابع و ذخاير بالقوه و خداداد مشابهي هستند و از اين لحاظ تفاوت فاحشي بين آنها وجود ندارد.
  عدهاي اين استعداد و ذخاير را در وجود خويش کشف ميکنند و با بکار بستن آن به نتايج عظيم و شگرفي دست مييابند و عدهاي ديگر از تواناييهاي بالقوه ي خود استفاده نکرده و آنرا با خود به گور ميبرند. تفاوت انسانهاي موفق جهان با ساير افراد در همين است.

  نيروهاي آشکار و پنهاني که در درون انسان وجود دارد و متناسب با شرايط محيطي خاص، از طريق نظام عصبي واکنش نشان ميدهند عبارتند از: شعور و آگاهي، قدرت جسماني، عشق و علاقه، نبوغ و خلاقيّت، ايمان، پشتکار، خشم، شهوت، کينه، اعتماد به نفس، اراده، شادي و نشاط، غم و اندوه، ضعف و کسالت، اضطراب و نگراني، حساسيت، کنجکاوي، مهر و محبت و ...

  هر يک از اين نيروها همانند يک بردار، داراي شدت و جهت معيني هستند که اندازه و جهت آن در افراد مختلف و در حالتهاي گوناگون با يکديگر تفاوت دارد. اين نيروها نيز فعال نيستند و تأثير چنداني در رفتارها ندارند. فرآيند مجموع اين نيروهاست که روحيه و عملکرد انسان را شکل ميدهد و او را وادار به بازتاب در مقابل عوامل محيطي ميکند. اگر اين نيروها تحت تأثير محرکها با شرايط ويژهاي آزاد و همسو شوند، نيروي عظيمي پديد ميآيد که داراي انرژي خارقالعادهاي است و انسان را بسيار نيرومند ميکند به طوري که قادر خواهد بود حتي بعضي از کارهاي غيرممکن را، ممکن کند. اگر همسو شدن نيروها در جهت مثبت باشد، انرژي بيکران آزاد خواهد شد و انسان را در جهت مثبت به منظور سازندگي حرکت ميدهد و اگر اين نيروها به هر دليل و تحت هر شرايطي در جهت منفي و مخالف، همسو شوند، آنگاه همين نيروي عظيم در جهت تخريب و نابودي انسان عمل ميکند. سستي و تنبلي، افسردگي و کسالت روحي، خشم و خشونت، کشتار دستهجمعي، قتل عام و بسياري از رويدادهاي ديگر، از همين قبيل است.

  «موفقيت هميشه با ذهنيتهاي مثبت ايجاد ميگردد و زاييده ي آن است.»

  شاه آبادي

  «وين داير» در تشريح تصوير يک شخصيت سالم مينويسد:

  «داشتن انرژي سرشار و قابل ملاحظه، از ويژگيهاي شخصيت سالم است. شور زندگي در وجودش موج ميزند. عشق و اشتياق، انرژي پر قلياني را در او متمرکز ميکند و او را به چنين تکاپو وا ميدارد. ساعات کمي را به خواب اختصاص ميدهد و مفهوم بيحوصلگي و کسالت را نميفهمد. مجموعه رويدادهاي زندگياش، حاصل احساسات، انديشهها، تلاشها و فرصتهاست، حتي اگر در زندان باشد، فکر خود را بطور بديهي بکار مياندازد تا با استفاده از اوقات، از فلج شدن شور و شوقش نسبت به زندگي جلوگيري کند.»

  پس نتيجه ميگيريم که اگر اين نيروها به طور سازنده و مثبت با يکديگر جمع شوند، چگونه به خدمت انسان در ميآيند.

  حال وقت آن است که ابتدا اين نيروها را آزاد کرده، سپس در جهت مثبت بکار گيريم. با اين کار، نيروي دروني ما بسيار قدرتمند ميشود و قادر خواهيم بود اختيار زندگي و سرنوشت خويش را در قلمرو ممکنها بدست گيريم.
  امام علي (ع) ميفرمايد: درد تو از توست، ولي تو بدان بصيرت نداري و درمان تو نيز در درون توست، ليکن تو بدان آگاهي نداري.

  در ديدگاه حضرت علي (ع) انسان تمامي هستي را در درون خويش دارد ولي بدان آگاهي و شعور ندارد. انسان بالقوه قادر است بر اسرار عالم امکان، آگاهي يافته و نسبت به آنها علم حضوري پيدا کند.در مقاله ي بعد به بحث «خود شناسي وتوانائي هاي خود» و« برنامه ريزي براي آينده» مي پردازيم.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربرسایت Hamid_9923 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۱۰-۰۸
  نوشته ها
  13
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Re: موفقيت،بزرگترين آرزوي بشر

  يك تعريف بسيار ناب در خصوص موفقيت از زبان پروفسور MR.X كه كاملترين تعريف را از موفقيت براي عوام و خواص كرده :
  موفقيت يعني احساس چندجانبه از طرف شخص انجام دهنده يا عامل كه استحقاق يك حس از طرف مغز را دارد و اطرافيان و كساني كه در عكس العمل آن كار كه توسط شخص انجام دهنده يا عامل شريك هستند و در هدفي كه شخص عامل به منظور جواب آن كار كه حتي مي تواند خودش باشد مقصود هستند احساس رضايت و سودمندي داشته باشند كه بيشترين سود به انجام دهنده كار يا فاعل و سود هايي هم به اهداف يا اشخاصي كه در اين هدف مورد منظور بودند برسند.احساس موفقيت در اثر احساس رضايت بوجود مي آيد و اين احساس رضايت براثر تفكر همراه باشد كه آيا اين كار در اين وهله زماني فقط خوب بود و تأثير گذار و يا در نتيجه اين كار مي توان به سوي ترقي و پيشرفت گام گذاشت.كه در جواب اين سوال به جواب اول برسيم يعني موفقيت زود گذر كه اگر تداوم نيابد به دو صورت بي تأثير و يا نابود كننده تبديل مي شود و بعدها در اثر آن وشكست هاي بعدي شخص مورد نظر دچار ناميدي از خود و محيط مي شود.و اگر به جواب دوم رسيديم يعني راهي براي آينده و اين موفقيت يك موفقيت پايدار تبديل مي شود و در عدم تلاش شخص از خود ناميد نشده و تلاش هاي بعدي ادامه مي دهد و در كوشش تكرار آن بر مي آيد.
  مثال :
  موفقيت زود گذر : شرط بندي ، بردن جايزهاي بادآورده مثل يك مسابقه تلويزيوني و يا برنده شدن در قرعه كشي هايي نظير بانك ها و . . .
  موفقيت پايدار: يادگيري و سعي در اجراي علوم ، موفقيت در كار و امور اجتماعي ، تحقق بخشيدن به حداقل يكي از اهداف زندگي و . . .
  كه نوع موفقيت مي تواند بستگي به شخص و اهدافش باشد.اما باز بيشتر مردم مي روند به كلاس هاي موفقيت آيا كسي كه يك خانواده خوب دارد فرد موفقي نيست ؟
  آيا كسي كه در رشته هاي ورزشي شركت مي كند و نه اينكه رتبه يا مقامي مي آورد . آيا آن شخص موفق نيست.
  هنوز مردم معني شكست را نمي داند كه به دنبال رازهاي موفقيت هستند.موفقيت يعني تو ، يعني من كه بهتر از افراد ديگر مي توانيم به حل مشكلاتمان بپردازيم.آيا آن كس كه مي رود و دست به ديگران دراز مي كند و خداوند بزرگ كه موجودي بسيار عالم ، بخشند و مهربان است را فراموش مي كنندموفق است يا ما كه در هرحال زندگي به تلاش براي ادامه زندگي و زندگي بخشيدن به اطرافيان با كارهاي نيكي كه انجام مي دهيم و هميشه درحال تحصيل و تفكر در مورد خداوند بزرگ هستيم و در همه حال در ياد گرفتن آموخته ها چه از طريق تجربه ها و يا چه از طريق كتب و موارد ديگر براي خود ، خانواده و يا همه مردمي كه مي شناسيم و يا نمي شناسيم ؟
  به نظر شما موفقيت يعني چه اين تعريفي از آموخته هايم بود و شايد تعريف شما كامل تر كه اين هم موفقيت شما را به اثبات مي رساند كه توانستيد يك قدم از يك نفر جلوتر باشيد.
  Golde/I/ St@r

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۴ فروردین ۸۹, ۲۱:۲۹
 2. آرزوي پرواز روي آب با jetlev به تحقق پيوست
  توسط گنجینه در انجمن اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۸۸, ۲۱:۱۶
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: یکشنبه ۰۳ خرداد ۸۸, ۲۱:۱۴
 4. كهكشان «راه شيري» تنها دو بازوي مارپيچي دارد!
  توسط SadafG در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۶ خرداد ۸۷, ۱۸:۴۷
 5. ترازوي پيچشي کولن
  توسط hrg1356 در انجمن مطالب جامع وکاربردی فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۴ تیر ۸۶, ۲۲:۱۸

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •