باب راس خود باشيدبسياري از مردم معتقدند ابزار رايانه اي هيچ وقت جاي ابزار دستي را در فعاليت هاي هنري پر نخواهد كرد. اگر شما هم از طرفداران اين نظريه ايد، يك بار Corelpainterرا امتحان كنيد. شما چه تكنيكي را دوست داريد؟ آبرنگ؟ رنگ روغن؟ مدادرنگي؟ ماژيك؟ پاستل؟ ذغال؟ كنته؟ يا قلم آهني و جوهر؟
به هر حال فرقي نمي كند، هر ابزاري كه بخواهيد در Painter مهياست و نتيجه كار با آن به شكلي باورنكردني طبيعي به نظر مي رسد. انتخاب جنس و بافت كاغذ يا بوم هم با شماست.
ماوس را در دست بگيريد و ببينيد كه چگونه حتي فشار قلم شما روي بوم هم توسط اين نرم افزار هوشمند تشخيص داده شده و در نتيجه كار ظاهر مي شود!
حرفه اي ها نياز به معرفي Painter ندارند. مدتهاست اين نرم افزار در كنار Photoshopو Freehand روي رايانه اغلب هنرمندان گرافيك يافت مي شود. اما اين روزها Painter چيزي دارد كه حتي آنها را هم به هيجان خواهد آورد: نسخه اي جديد كه سرعت تمام ابزارهايش از 2 تا 10برابر افزايش پيدا كرده است.
Corel اعلام كرده است براي دستيابي به اين كارآيي ، برنامه نويسانش ارتباط و همكاري نزديكي با مهندسان Intel و AMD و Apple داشته اند. يكي از امكانات نسخه جديد Painterيك تخته رنگ واقعي است.
Corel بدرستي ادعا مي كند كه شيوه ارائه شده براي نقاشي با رنگ روغن هميشه به عنوان يكي از شاخص هاي پيشرفت هنر ديجيتال ارزيابي شده است.
در نسخه جديد مي توان رنگها را مانند نقاشي واقعي روي تخته با هم مخلوط كرد و از آنجا روي بوم آورد. قلم مو به همان شكلي به رنگ آغشته مي شود كه هنگام برداشتن رنگ از روي تخته عمل مي كنيد.
ميزان رنگ موجود روي تخته و روي قلم مو نيز محدود است و با انتقال رنگ روي بوم ، قلم مو مانند يك قلم موي واقعي از رنگ خالي و خالي تر مي شود. علاقه مندان به آبرنگ نيز در نسخه جديد Painter ابزار به مراتب طبيعي تري در اختيار دارند.
آنها مي توانند ميزان آبكي بودن رنگ و خيسي دور قلم را تغيير دهند و نتيجه را در همان منو آزمايش كنند. در نقاشي با آبرنگ خيس بودن رنگها براي ايجاد بعضي افكت ها و تلفيق مناسب رنگها با هم ضروري است.
Corel قول داده است نقاشي هاي آبرنگ را حتي بعد از بستن فايل هم در آفتاب نگذارد تا هر وقت كه خواستيد تر و تازه و آماده تكميل باشند. يكي ديگر از امكانات Painter جديد حركت دادن قلم در مسير يك منحني خاص يا به اصطلاح SnapToPath است.
اين امكان به طراحان لوگو در كشيدن منحني هاي بي نقص و كامل كمك مي كند. با فعال كردن يك دكمه يا فشردن يك كليد ميان بر مي توان خطوط را به راه آورد و در زمان طراحي به ميزان قابل توجهي صرفه جويي كرد.
ارتباط ميان فتوشاپ و Painter در نسخه قبلي هم كامل بود: Painter فرمت PSD را مي شناسد و مي تواند فايلهاي فتوشاپي را باز كند.
فايلهاي ايجاد شده در Painter نيز قابل ذخيره با فرمت فتوشاپ بودند. اما در نسخه جديد روش كار با لايه ها بسيار به روش فتوشاپ شبيه تر شده است و كاربران را از گيج شدن هنگام كار خلاص مي كند.
در ويرايش جديد، يك صفحه ورود مناسب تر به نرم افزار افزوده شده كه همه چيز را دم دست مي آورد. يك مجموعه راهنمايي خودآموز هم به صورت فيلم در دسترس كاربران است كه براي تازه كارها ديدني خواهد بود.
اين فيلمهاي آموزشي را شركت ليندا تهيه كرده است كه يكي از معروف ترين تهيه كنندگان برنامه هاي آموزشي براي نرم افزارهاي گرافيكي است.
اما يك قابليت مهم Painter كه هنوز از آن صحبت نكرده ايم ، تبديل عكس به نقاشي يا طراحي است. در نسخه جديد، سرعت انجام اين كار به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است.
لابد تا به حال اين كار را با استفاده از فيلترهاي فتوشاپ تجربه كرده ايد. نتيجه كار در فتوشاپ در حد همان تجربه بامزه باقي مي ماند. اما نتيجه همين تجربه در Painterافسون كننده خواهد بود.
براي بسياري از هنرمندان هنر ديجيتال ، اين نرم افزار يك خط توليد شاهكارهاي هنري است! در كنار كيفيت فوق العاده اين تبديل ، مجموعه ابزارهاي قدرتمند Painter را هم در نظر بگيريد.
Painter با دستور CLone عكس را به نقاشي دلخواه شما تبديل مي كند و حالا يك تابلوي آماده با رنگهاي تازه در مقابل شماست. مي توانيد قلم را برداريد و هر گوشه را كه مي خواهيد تغيير دهيد.
به همان آسودگي كه باب راس در برنامه لذت نقاشي ، قلم برمي دارد و به قول خودش ديوانه مي شود. اين شما و اين لذت ناشي ديجيتال.