نمایش نتایج: از شماره 1 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: نکات پزشکی

 1. #1
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  نکات پزشکی

  براي رفع وجود احتمالي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان، بايد غذاهاي حاوي گوشت ماكيان رابا‪۷۰‬درجه سانتيگراد و حداقل به مدت ‪ ۳۰‬دقيقه طبخ كنيد. و براي پيشگيري از بيماري آنفلوآنزاي پرندگان از مصرف تخممرغ نيمپز و خام نيز پرهيز شود. همچنين در صورت ديدن پرنده تلف شده درمحل زندگي خود، بلافاصله آن را به نزديكترين مركز بهداشتي درماني و ياخانه بهداشت اطلاع دهيد.
  هنگام تهيه غذا ؛ براي حفظ ويتامين هاي برنج و حبوبات بخصوص ويتامين ب موجود در آنها بهتر است : حبوبات قبل از مصرف در آب خيسانده نشود و فقط شسته شوند . در مورد برنج نيز بايد گفت كه اگر سه بار شسته شود تقريبا بيشتر ويتامين ب موجود در آن شسته شده و از بين خواهد رفت
  ارتباطهاي عاطفي مادران باردار با جنين، موجب مي شود اين نوزادان در آينده از سلامت رواني بيشتري برخوردار شوند. ارتباط عميقي بين مادر باردار و جنينش وجود دارد. به ترتيبي که مسائل و مشکلات رواني مادر مي تواند اثر مستقيمي روي جنين او بگذارد. رابطه عاطفي مادر با فرزند رابطه اي است که تاثيرات آن در سالهاي بعد از تولد نوزاد بيشتر مشاهده مي شود.
  در پي کشف ويروس آنفلوآنزاي مرغي نوع H5N1 در ترکيه و روماني و سپس در روسيه و چين، اکنون بيم آن ميرود که اين ويروس در سراسر اروپا و آسيا منتشر شود. اما خوشبختانه در صورت کنترل صحيح طيور و جلوگيري از نشستن پرندگان وحشي در محلهاي نگهداري مرغ و پرندگان خانگي، ميتوان تا حد زيادي از انتشار ويروس و انتقال آن به انسان جلوگيري کرد. انسان از طريق تماس نزديک با پرندگان زنده و بيمار مبتلا ميشود؛ همچنين، ويروس از طريق استنشاق مدفوع خشک شده پرنده نيز به بدن انسان راه مييابد.
  عنصر روي يك ماده معدني كمينه است كه براي حفظ سلامت بدن ضروريست.بهترين منابع غذايي حاوي عنصر روي شامل غذاهاي حيواني مانند صدفهاي خوراكي، گوشتهاي كاملا لخم و بدون چربي، گوشت مرغ، ماهي و گوشت اعضاي حيوانات هستند. فرآوردهاي لبني و تخممرغ نيز مقادير كمتري از عنصر روي را تامين ميكنند. همچنين عنصر روي كه در شير مادر وجود دارد بهتر از آنچه در شيرهاي فومولي و شير گاو است جذب بدن نوزاد ميشود.
  اگر مشكلات زير را قبل از سفر احساس ميكنيد رفتن به سفر را به وقت ديگري موكول كنيد. اگر شب قبل از سفر و به خصوص اواخر شب احساس پري و غرغر شكم كرديد و در صبح دفع مدفوع اسهالي را داريد به سفر نرويد. اگر عطش فراوان داريد و احساس پري و همچنين دفع مدفوع اسهالي داريد به سفر نرويد. اگر موقع برخاستن از خواب استفراغ بدون تهوع داشتيد و گرفتگي عضلات پشت ساق پا داريد به سفر نرويد.
  بدليل شيوع وبا در كشور تا پايان مهرماه سبزي مصرف نكنيد.و از خوردن هر گونه‎‎‎‎‎ سبزيجات‎‎ به ويژه سبزيجات فله اي‎ كـه آغشته‎‎ به گل‎ و لاي‎‎ است‎ خودداري كنند. تحقيقات‎ نشان‎ داده‎ است‎‎ ميزان‎‎ آلودگي‎‎ سبزيجـات حتـي بـا شستن و ضد عفوني‎ كردن‎ بامواد گندزدا, بالا بوده‎ است‎ كه‎ اين‎ عامل‎‎ موجب‎‎ انتقال ميكروب وبـا به‎‎ افراد مصرف‎ كننده مي‎ شود.
  از علائم بيماري وبا، بيحالي، ضعف، از دست رفتن آب بدن و سرانجام آسيب كليوي در فرد است. لذا با توجه به فصل تابستان و مسافرت، بهترست مسافران از مصرف آب و مواد غذايي مشكوك به شدت پرهيز كنند و حتما از آب لولهكشي يا از بطريهاي آب معدني استفاده كنند و در صورت استفاده از آب چاه، قنات و چشمه آن را به مدت چند دقيقه بجوشانند و بهداشت فردي و عمومي را رعايت كنند.
  مصرف تن ماهي و ماهي پخته خطر بروز سكته مغزي را در دوران كهنسالي كاهش ميدهد. خوردن ماهي سرخ شده يا ساندويج ماهي خطر اين عارضه را افزايش ميدهد. تاثير ماهي بر روي بيماريهاي قلبي - عروقي نيز به نوع پختن اين ماده خوراكي و مصرف آن در شيوههاي مختلف پخت بستگي دارد.
  بستني يكي از بهترين مواد ماههاي گرم سال است كه مصرف آن ميتواند در تامين كلسيم مورد نياز بدن كودكان مؤثر باشد. اين ماده غذايي عناصر و مواد ارزشمندي همچون كلسيم، آهن، فسفر، منيزيم و ويتامينهاي A و B و C، پروتئين، كربوهيدرات و .. را در خود جاي داده است. به خاطر افزايش ميزان ميكروارگانيسمهاي شير در مدت كوتاه، بهتر است بستني تهيه شده از شير پاستوريزه مصرف شود و از طرفي ديگر بايستي ميزان و نوع مواد نگهدارنده، مواد رنگي، نوع بستهبندي و استانداردهاي يك بستني مورد توجه قرار گيرد.
  اگر فردي مدت زيادي در هواي گرم تابستان تحت تابش آفتاب و يا در محيطهاي گرم مانند كورههاي حرارتي فعاليت كند، دچار گرمازدگي ميشود. گيجي، استفراغ، سستي عضلات، كاهش فشار خون، رنگ پريدگي، چسبناك و مرطوب شدن پوست بدن، تنفس صدادار، نبض سريع و جهنده و نهايتا اغماست و افزايش درجه حرارت بدن كه گاهي به 40 درجه سانتيگراد هم ميرسد علايم و نشانههاي گرمازدگي است. صورت برافروخته و قرمز، خشك و داغ شدن پوست بدن، افزايش درجه حرارت بدن به دليل كاهش تعريق، بي حالي و سستي علايم و نشانههاي آفتابزدگي است
  گياه ريحان آرامبخش بوده و خوردن آن سرفه را تسكين داده و سردرد را بر طرف ميكند. در مسافرتهاي طولاني اگر به حركت تند اتومبيل حساسيت داريد، خوب است چند شاخه ريحان با خود برداريد و آن را بو كنيد تا دچار سردرد و اضطراب نشويد. خوردن ريحان همراه با غذا موجب هضم بهتر غذا و از يبوست جلوگيري ميكند. اين سبزي از مسمويت غذايي پيشگيري كرده و مانند ساير سبزيهاي تازه، سرشار از ويتامينهاي مختلف است، كه هر قدر تازهتر باشد از ويتامين بيشتري نيز برخوردارست.
  نوشيدن روزي 2 يا 3 فنجان شير بدون چربي يا كم چرب، خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را 20 درصد كاهش ميدهد. بالا بودن وزن مهمترين عامل ابتلا به ديابت نوع 2 است و مصرف شير كم چرب علاوه بر تامين نيازهاي تغذيهاي فرد، اثر چاق كننده چربي موجود در شيرهاي كامل و پرچرب را از بين ميبرد و وزن شخص را كاهش ميدهد، به همين علت شير داراي خاصيت محافظتي در برابر بيماري ديابت است.
  تحقيقات صورت گرفته بر روي چاي مشخص شده است كه اين نوشيدني هم خاصيت تحريك كنندگي دارد و هم آرامبخشي. چاي تا دو دقيقه بعد از دم كشيدن، اثر محرك دارد، اما پس از اين مدت به تدريج از خاصيت تحريككنندگي آن كاسته شده و به خاصيت آرامبخشي آن افزوده مي شود. در ضمن پس از گذشت 5 دقيقه از دم كشيدن، چاي كاملا به يك آرام بخش تبديل ميشود.
  تماس روزانه مو با آبهاي حاوي موادي مانند كلر اثر خشككنندگي بر موها دارد و موجب شكنندگي آنها ميشود. شستوشوي مو با شامپو مناسب را پس از استخر الزامي ا ست و به افرادي كه روزانه شنا ميكنند توصيه ميشود موها را با شامپوهاي نرمكننده و حالت دهنده شستوشو دهند؛ زيرا با اين كار لايهاي بر روي مو ايجاد ميشود كه از خشك شدن مو جلوگيري كرده و باعث سهولت در شانه شدن مو و شفافيت موها ميشود.

 2. #2
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  الگوهاي غلط تغذيهاي در كودكان، ضمن كاهش كارايي مغزي آنها، ميتواند افت تحصيلي آنها را به دنبال داشته باشد. يكي از عادات غلط غذايي حذف وعده صبحانه از رژيم غذايي كودكان است. عمدتا كودكاني كه صبحانه صرف نميكنند، قدرت يادگيري و يادآوري ضعيف تري نسبت به ساير كودكان دارند. منبع انرژي سلولهاي مغزي، فقط گلوكز است و هيچگونه ذخيره چربي در مغز وجود ندارد. به همين علت افت قند خون ناشي از عدم مصرف صبحانه قبل از هر چيز، روي كارايي مغز تاثير سوء ميگذارد.
  مصرف مداوم غذاهاي آهندار، كم خوني را درمان ميكند .گوشت قرمز و ماهيهاي چرب مشروط بر اينكه با مركبات مصرف شوند جذب آهن را چندين برابر ميكند.زرده تخممرغ و جگر كباب شده نيز از منابع سرشار آهن است؛ همچنين مصرف مداوم منابع گياهي حاوي آهن از جمله اسفناج، كلم بروكلي، هويج و ميوههايي نظير انجير، آلو، انبه، كنجد و عدس به زنان جهت جلوگيري از بروز كم خوني توصيه ميشود.
  شايعترين سرطان در ميان زنان كشور سرطان پستان است، سرطان دستگاه گوارش، ريه و پستان هم جز سرطانهاي شايع در كشور هستند. تكنولوژي جديد تغيير الگوي تغذيه مردم، آلودگي هوا، افزايش سن در ابتلا به انواع سرطان مؤثرست. با تغيير فرم در هر يك از ارگانهاي بدن به پزشك مراجعه كنيد تا با درمان به موقع از گسترش بيماري در بدن خود جلوگيري كنيد.
  براي جلوگيري از چاقي , به جاي آنكه فرد با رژيمهاي غذايي طولاني مدت خود را اذيت كند و به خود فشار آورد، رژيمهاي آسان خنده ميتواند مفيد واقع شود. در حالي كه بسياري از متخصصان ميگويند تنها با تحرك فراوان ميتوان عضلات بدن را به حركت درآورد و به واسطه آن لاغر شد؛ بررسيها نشان ميدهد خنديدن هم ميتواند اين عضلات را تكان دهد و در نهايت افراد را لاغر كند. به هر حال، كساني كه تصميم دارند با شادماني و بشاش بودن وزن خود را كم كنند بايد روزي 10 بار از ته دل بخندند.
  تصور اينكه اگر شخصي يك بار در روز اجابت مزاج نداشته باشد دچار يبوست است ، تصوري واهي است. و تعداد زيادي از بيماران مبتلا به يبوست را ميتوان با افزودن مقادير زيادي از غذاهاي حاوي فيبر بالا مانند سبوس، گندم با پوست، دانههاي حبوبات، ميوهها و سبزيجات خاص به رژيم غذايي به علاوه افزايش مايعات معالجه كرد. مكملهاي فيبري شامل فيبر غيرقابل هضم در سبزيجات مانند سبوس اغلب توصيه ميشوند و ميتواند منافع بسياري در بهبود و تسكين يبوست داشته باشد.
  چون مواد شوينده قوي و كار با اجسام سخت، به راحتي لايه محافظ ناخن را از بين ميبرند و موجب ترك خوردن آن ميشوند، پس بهترست در همه حال، حتي زمان جارو كردن، از يك دستكش محافظ استفاده شود. سعي كنيد حتما بعد از كار با مواد كثيف، ناخنهايتان را با برس ويژه تميز كنيد. در ضمن براي جلوگيري از شكننده شدن ناخن در زمان سوهان كشيدن، هيچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشيد. به كودكان خود ياد بدهيد نبايد از ناخن تميز استفاده ابزاري كرد؛ چون به شدت به بافت ناخن صدمه ميزند.
  موادي همچون پياز، كاكائو و مركبات به ترتيب بيشترين اثر تشديد كنندگي سردردهاي ميگرني را دارند. گرسنگي همچنين يكي از عوامل مهم در تشديد دردهاي ميگرني هستند. رژيم غذايي بر تعداد و طول مدت زمان حملات سردردهاي ميگرني مؤثرست. مواد غذايي بر الگوي سردرد ميگرني مؤثرند ولي بيش از آن كه بر تعداد حملات موثر باشد بر طول مدت زمان يك حمله تاثير ميگذارند.
  اگر نوزاد شما گريه ميكند حتما بايد با يك پزشك مشورت كنيد اگر پزشك به شما بگويد كه علت ناراحتي كودك قولنج است, عمدتا تا يك سالگي به كلي از بين ميرود. - دايما به گريه نوزادان توجه كرده و عكسالعمل نشان دهيد. شايد كودكتان گرسنه يا خسته باشد. شايد دردي داشته بشد. شايد سرد يا گرمش باشد. شايد بيحوصله شده است و يا شايد لازم باشد كه جايش تميز شود. - نوزاد را حركت دهيد و يا براي او موسيقي پخش كنيد. - حتما نوزادتان را ماساژ دهيد.
  به مسافران هوايي توصيه مي شود قبل از پرواز، موارد بهداشتي زير را رعايت كنند. ـ از پوشيدن لباس تنگ خودداري نماييد. - مقداري دارو تحت نظر پزشك خود به همراه داشته باشيد ( مانند داروهاي سرماخوردگي، آنتي بيوتيك، داروي مخصوص معده، داروي ضد اسهال و آرامبخش ). - حداقل 13 ساعت قبل از پرواز از افراط در خوردن نوشابه و مواد غذايي نفاخ مانند لوبيا، خيار و .... خودداري كنيد. - از مصرف غذاهاي سنگين و دير هضم كه مدتها در معده باقي ميماند، قبل از سفر صرفنظر كنيد.
  اگر كودك پس از واكسينه شدن در برابر بيماريهايي مانند سرخك و فلج اطفال دچار مشكلاتي از قبيل درد يا حساسيت ميشوند قرار دادن پارچه خنك و مرطوب در نزديكي محل مايهكوبي ميتواند باعث كاهش قرمزي، خارش و تورم شود. براي كاهش درد و تب پزشك ممكن است استامينوفن يا داروي مشابه تجويز كند و يا به استحمام با آب ولرم و اسفنج توصيه نمايد. كودك بايد مقادير زيادي مايعات بنوشد و اگر تا 24 ساعت پي از واكسينه شدن كمتر غذا بخورد يك امر طبيعي است و نباد موجب نگراني والدين شود.
  زخمها، خشكي دهان و زخم حلق يا مري در بيماران سرطاني، غالبا به علت پرتو درماني، شيميدرماني يا عفونت ايجاد ميشود، مكيدن يخ، نوشيدن مايعات با ني، برداشتن لقمههاي كوچك، استفاده از قاشقهاي كوچك، به كار بردن قرصها و اسپريهاي بيحس كننده و مصرف غذاهاي نرم مانند فرني، املت، سوپ، پوره، شير و موز، استفاده بيشتر از آب و نوشيدنيها، استفاده از غذاهاي خيلي شيرين و خيلي ترش ( براي افزايش بزاق)، مكيدن آب نبات، مرطوب نگاه داشتن لبها با لوسيون مخصوص روشهايي براي بلع بهتر غذا هستند.
  مصرف‎ فلفل‎‎ قرمز و گل كلـم‎ سبـب‎ كند شدن‎ رشد تومورهاي‎ سرطاني‎‎ مي شود و با آن‎ مبارزه‎ مي‎ كند. فلفل‎‎ قرمز و گل كلـم‎ در مبـارزه‎ و درمـان‎ سرطانهـايـي‎ از قـبيـل‎ سرطان‎ پانـكـراس‎ ( لوزالمعـده‎ ) يـا سـرطان‎‎ تخمدان موثر است‎ . محققان‎‎ به‎‎‎ اين نتيجه رسيدند كـه گـل‎ كلم‎ به‎ طور جـدي‎‎ روي رشـد و نمو سلول‎ هاي‎ سرطاني‎ تخمدان‎ تاثير دارد.
  افرادي كه تمايل دارند اشتهايشان زياد شود ميتوانند با خوردن زيتون به اشتهاي خود بيفزايند، اما كساني كه قصد دارند لاغر شوند حتما از زيتون شور در رژيم غذايي خود استفاده كنند. برگ زيتون فشارخون را كاهش داده و جوشانده برگ آن، ميتواند درد دندان را تسكين دهد. مصرف روغن زيتون از سكته قلبي و ابتلا به انواع سرطان جلوگيري ميكند. اين روغن نقش بسيار مؤثري در پيشگيري از پيدايش بيماريهاي قلبي ـ عروقي دارد و مصرف روزانه 20 تا 30 گرم روغن زيتون ميتواند از ابتلاي افراد به سكته قلبي جلوگيري كند.
  خنده موجب ازدياد طول عمر ميشود. خنده موجب كاهش فشارهاي رواني ميشود. با خنده اكسيژن بيشتري به بدن ميرسد. خنده استقامت انسان را در مواجهه با مشكلات و بيماري ها دو چندان مي كند. خنده بهترين درمان براى افرادى است كه دوران بهبودى پس از سكته قلبى را طى مى كنند. خنده بر كاهش فشار خون بيمارانى كه در خنده درمانى شركت كردهاند، به ميزان محسوسى موثر بوده است. به كمك خنده با روحيه بالاتري به حل مشكلات ميپردازيد.
  آيا مي دانيد يك بار قهقهه زدن برابر با نيم ساعت ورزش مداوم مفید است. خنديدن باعث مي شود كه فعاليت رگ هاي خوني بهتر صورت بگيرد و قلب به طور كامل كارش را انجام بدهد. كساني كه زياد مي خندند كمتر در معرض سكته هاي قلبي قرار مي گيرند.لذا ديدن فيلم هاي كمدي براي خنديدن بسيار توصيه مي شود.

 3. #3
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  ميزان مطلوب دريافت سديم در روز براي هر نفر حداكثر 25 گرم است، با توجه به اين كه مقدار سديم مورد نياز بدن به صورتهاي مختلف از طريق مواد غذايي مانند شير،تخممرغ، آجيل، رب، انواع سس و كالباس به بدن ميرسد مصرف بيش از 6 گرم نمك در روز توصيه نميشود. اگر فرض كنيم به طور متوسط 3 گرم نمك به صورت ناخواسته به بدن ميرسد مقدار نمكي كه براي هر نفر در روز توصيه ميشود نبايد از 3 گرم بيشتر باشد.
  والدين مراقب بهداشت كودكان خود در مهدهاي كودك باشند*در صورت ضرورت كودكان خود را به محيطهاي كوچكتر بسپارند كه با كودكان و افراد كمتري در تماس باشند. همچنين، بايد اطمينان حاصل كنند كه پرستاران كودك در اين مراكز مرتب شستوشوي دستها را رعايت كنند. در صورت بيمار شدن كودكتان به او مايعات فراوان بدهيد و در اسرع وقت به پزشك مراجعه كنيد.
  مصرف ميوه و سبزي متنوع در وعدههاي غذايي، علاوه بر اينكه آنتي اكسيدانهاي مورد نياز بدن براي مقابله با انواع بيماريها و حتي سرطانها را تامين ميكند اثر سمومي را هم كه به علت هضم غذاي پر كالري در بدن به وجود ميآيد خنثي ميكند. هر چه رنگ ميوه و سبزي تيرهتر باشد ميزان مواد محافظتي آن بيشترست.
  نوشيدن چاي سبز ميتواند انسان را در برابر آسيبهاي ناشي از حملات قلبي و سكته مغزي حفظ كند . پژوهشگران انگليسي ماده اپيگالو كاتكين سه گالات(AGCG)را در چاي سبز كشف كردند كه با كاهش مرگ سلولهايي كه معمولا در پي سكتههاي قلبي و مغزي رخ ميدهد از آسيب اين حملات ميكاهد. به نظر ميرسد اين ماده از فعليت پروتئيني موسوم به استات يك كه در پي رويداد استرس نظير سكته قلبي يا مغزي باعث مرگ سلولها ميشود، جلوگيري ميكند.
  روش سنتي شستن دستها با آب و صابون بهترين شيوه براي مقابله با ابتلا به امراض ويروسي است. طبق پژوهشهاي قبلي ويروسهاي موجود در دستها از عوامل اصلي بروز بيماريهايي چون سرماخوردگي، هپاتيت A، التهاب معده و روده و نيز ميزبان بسياري از بيماريهاي ديگر هستند.
  مصرف نعناع و عرق نعناع سبب از بين رفتن سكسكه ميشود. برگهاي تازه نعناع حاوي ويتامينهاي A، B، C و كلسيم، گوگرد و كلر است و براي افرادي كه دچار سكسكه ميشوند مفيدست. همچنين، از نعناع و عرق آن به عنوان ضدعفوني كننده مجاري گوارشي و براي درمان مشكلات دستگاه تنفسي و امراض قلبي و دردهاي شكمي از آن استفاده ميكنند. در سراسر نقاط دنيا از نعناع و عرق آن براي انواع بيماريهاي معده كمك ميگيرند.
  استفاده از آب صابون شيوهاي موثر براي از بين بردن ويروس ايدز بشمار ميرود. صابون و آب معمولي ميتواند به گونه موثري ويروس عامل بيماري ايدز يا HIV را نابود كند. تماس ترشحات دهانه رحم با آب صابون براي مدت 2 تا 6 دقيقه به شمار ويروسهاي HIV را در اين ترشحات به ميزان بيش از يكهزار برابر كاهش ميدهد.
  استفاده از هرگونه مواد آرايشي ممكنست باعث ايجاد بيماريهاي خاص خود شود؛ مثلا استفاده زياد از لوازم آرايش چشمي ميتواند منجر به زخم قرنيه و عفونتهاي چشمي شود. حتيالامكان از مواد آرايشي استفاده نكنيد و در صورت مصرف از مواد آرايشي استاندارد استفاده و نكات بهداشتي را هنگام استعمال رعايت كنيد. در هنگام خواب مواد آرايشي را كاملا از پوست بزداييد.
  استفاده زياد از سشوار و رنگهاي شيميايي باعث موخوره موها ميشود. تغييراتي مثل موخوره، شكافتگي انتهاي موها و خشكي مو غالبا در اثر آسيبهاي آرايشي، مثل استفاده زياد از سشوار يا رنگهاي شيميايي است. كمبود پروتئين ميتواند از رويش موها جلوگيري كند.
  ميزان بالاي فيبر در موز، سطح كلسترول خون را پايين ميآورد. موز ميوهاي مقوي است كه در تسكين و بهبود علايم سندرم قبل از قاعدگي در زنان ميتواند مؤثر باشد. اين ميوه گرمسيري سرشار از پكتين است. موز سبز در يك سوم حيوانات آزمايشگاهي سبب كاهش كلسترول و در 30 درصد آنها سبب افزايش كلسترول شده است. موز كاملا رسيده نرم و نشاستهاي براي معده خوب است. موز سطح پوشاننده معده را قوي و مستحكم ميكند. موز سرشار از ويتامين b6 است.
  مصرف مقادير قابل توجهي از كلسيم در سنين پيش از نوجواني در دختران در پيشگيري از شكستگيها و آسيبهاي استخواني و ابتلا به پوكي استخوان در سالهاي بعدي زندگي تاثير زيادي دارد، چرا كه بخش عمده چگالي و تراكم استخواني در طول اين دوره از رشد شكل ميگيرد و از اينرو اين سن ممكن است مهمترين زمان نياز به كلسيم بالا در دوره زندگي زنان باشد.
  پستـه سرشار از آهن‎ و خونساز است‎ و ارزش‎ غذايـي‎ آن‎ حتي‎‎ از مواد پروتئيني مـاننـد گـوشـت‎, شـيـر, تخم‎ مرغ و حبوبات‎‎ بيشتر است. پسته‎‎ همچـنيـن‎ در تقـويـت‎ حـافـظه و افزايش‎ نيرو و نشاط در كودكان‎‎ و جـوانـان آثار مثبتي‎ دارد. پروتئين‎‎, كلسيم‎ و ويتـاميـن هـا,A ي‎ B2 ,B1 و B3 از مواد ديگر موجود در پسته‎ است‎.
  گريپ فروت حاوي مواد مغذي زيادي مانند آنتياكسيدان ليكوپن است ولي مصرف آن به همراه برخي داروها مفيد نيست. آب گريپ فروت بر آنزيمهاي خاصي كه داروهاي بخصوصي را در روده و كبد تجزيه ميكنند تاثير ميگذارد يعني به اين ترتيب ممكن است منجر به بروز عوارض جدي دارويي شود. داروهاي شناخته شدهاي كه امكان تداخل مهم با مصرف فرآوردههاي گريپ فروت را دارند شامل داروهاي ضد تشنج، داروهاي ضد افسردگي، داروهايي كه براي بي نظمي ضربان قلب تجويز ميشوند، است.
  ماده گاماتو كوفرول كه به طور طبيعي در برخي دانههاي روغني به ويژه در مغز گردو، كنجد، ذرت و روغنهاي آنها وجود دارد و ساختار شيميايي ويتامين E را در اين مواد تشكيل ميدهد از تكثير سلولهاي سرطاني پروستات و ريه جلوگيري ميكند.
  در سردرد هايي كه علائم زير وجود دارد بايد به پزشك مراجعه نمود: 1- بيش از سه بار در هفته2- اگر مجبوريد كه هر روز يا اكثر روزها از مسكن استفاده كنيد. 3- اگر بيش از دوز توصيه شده بر روي هر دارو براي كاهش سردرد خود استفاده ميكنيد. 4- در صورتي كه علاوه بر سردرد دچار تب يا گرفتگي و دردگردن - كوتاه شدن تنفس، تب و يا علايم غيرمنتظره كه بر روي چشمها، گوشها، بيني و گلو - سرگيجه، عدم تعادل يا اختلال در صحبت كردن و ضعف ويا دچار استفراغ شديد نيز ميشويد.

 4. #4
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  براي بهرهمندي از سلامتي : 1- كشيدن سيگار و مصرف نوشيدنيهاي الكلي ترك كنيد. 2- با ساده كردن زندگي انجام كارهايي كه در اولويت هستند و ترك كارهايي كه ضرورت كمتري دارند استرس را از زندگي خود خارج كنيد. 3- ساعات خاصي را براي خودتان در نظر بگيريد و با افراد يا فعاليتهايي باشيد كه از آنها لذت ميبريد. 4- تستهاي دورهاي مربوط به بيماريهاي متناسب با سن و جنس خودتان را انجام دهيد تا از سلامت خود اطمينان حاصل كنيد.
  از مصرف بيش از حد آجيلها (به خصوص مغزها) به دليل داشتن چربيهاي زياد و در نتيجه توليد انرژي بيش از حد نياز روزانه خودداري كنيد. خوردن بيش از حد آجيل و مغزها علاوه بر كاهش اشتها براي مصرف وعدههاي اصلي غذايي باعث ايجاد مشكلات گوارشي ميشوند. هنگام خريد توجه كنيد كه پوسته آنها شكاف، سوراخ يا كپك زدگي نداشته باشد و ضمنا اگر موقع تكان دادن انواع آجيل پوسته در صداي تلق تلق از درون آن به گوش برسد معلوم ميشود كه دانه چروكيده شده كهنه است
  زيتون به دليل دارا بودن املاح غني معدني و ويتامينها ميوهاي مغذي و بسيار مفيد است و جويدن برگ آن نيز بوي بد دهان را از بين ميبرد. فسفر، كلسيم و پتاسيم، آهك، پروتئين، روغن، گوگرد و آهن از خواص درماني زيتون است. استفاده زياد آن تاثير منفي در وضعيت خواب افراد ميگذارد. مخلوط مساوي روغن زيتون و گليسيرين نيز نقش مفيدي در معالجه پوست پاي ترك خورده، درمان شوره سر و ريزش مو، جلوگيري از سفيدي مو دارد. پوست و برگ درخت زيتون داراي خواص تببر است.
  غذاهاي منجمد شده در مقايسه با غذاهاي طبيعي از ميزان كمتري ويتامين k برخوردارند. ويتامين k يك ويتامين محلول در چربي است كه باكتريهاي روده نيز ميتوانند اين ويتامين را بسازند. اشعه ايكس، اشعه راديواكتيو، آسپرين و آلودگي هوا از جمله عوارض از بين برنده اين ويتامين هستند.
  آب تربچه جهت رفع سنگ كليه بسيار كارساز است. تربچه ويتامين C، آهن، منيزيم و پتاسيم فراواني دارد. تربچه همچنين داراي كمي مواد قندي، نشاستهاي، مواد چرب، اسيد فسفريك، هيدروكربنه، مواد ازته و مقدار مناسبي ويتامين B و كاروتن است. آب تربچه اگر به طور عادي مصرف شود خاصيت پاككنندگي و نرمسازي بدن بخصوص در مخاطهاي بيني، سلولها، مجاري معده، كيسه صفرا، كبد، رودهها، كليه و ريهها را دارد و براي معالجه روماتيسم مؤثرست.
  از مهمترين و شايعترين عوامل بروز يبوست، كاهش فيبر (موجود در سبزيجات، ميوهها و تمام غلات) مصرف چربي زياد در رژيم غذايي است. از اينرو مصرف 20 تا 35 گرم فيبر در روز را براي جلوگيري از بروز اين حالت توصيه مي شود. برخي از منابع غني از فيبر شامل سيب زميني (با پوست)، باقالي استوايي، تمام غلهها و گندم سبوسدار، نخود سبز و گل كلم هستند.
  مقدار غذاي فرد ديابتي به سن، جنس، قد و نيز نوع فعاليت او بستگي دارد؛ اين بيماران در صورت وجود اضافه وزن، بايد وزن خود را كاهش دهند. بيماران ديابتي بايدمصرف چربيها را به حداقل رسانده و چربي گوشت را از آن جدا كنند و مصرف نمك را جهت كاهش احتمال بيماريهاي قلبي به حداقل برسانند. اين بيماران لازم است كه از مواد غذايي فيبردار بيشتر استفاده كنند چرا كه در كاهش قند خون مؤثر و در نهايت بهتر است بخشي از پروتئين مورد نياز را از حبوبات تامين نمايند.
  اثرات درماني پياز آرامبخش ، كاهنده فشارخون، كاهش چربي خون، ، پايين آورنده قند خون (ديابت)، اشتهاآور، ضد اسپاسم (، رفع سنگهاي مجاري صفراوي، درمان اختلالات روده، رفع مسموميت ، ادرارآور، كاهش اوره خون، دفع سنگهاي مجاري ادراري، رفع پروستات، رفع احتباس ادرار، درمان التهاب مجاري ادراري، مسكن سرفه، سرماخوردگي سيستم محافظ بدن (پوست و مو): ترميم سوختگي، جلوگيري از ريزش مو، مسكن درد و التيام زخم، ضد قارچ، درمان آبسه و تاول .
  چنانچه ميخواهيد كلسترول خون خود را كاهش دهيد، مصرف ماهي و مرغ را جايگزين گوشت قرمز كنيد. استفاده از گوشتهاي كمچربي، حبوباتي مثل نخود، لپه، عدس و لوبيا، لبنيات كمچرب و مصرف ميوهها و سبزيهاي تازه در كاهش كلسترول خون مؤثر است. همچنين استفاده كمتر از جگر، قلوه و كله پاچه، عدم استفاده بيش از 3 عدد تخم مرغ در هفته و خودداري از مصرف غذاهاي چرب آماده مثل سوسيس، كالباس، چيپس، شكلات و ... نيز در اين امر تأثير بسزايي دارد.
  نارنگي با فسفر زياد باعث تقويت حافظه و هوش ميشود. نارنگي داراي املاح و ويتامينهاي فراوان و غني از فسفر است. جوشانده برگهاي آن براي تصفيه خون بسيار مناسب است. اين ميوه براي براي رفع بياشتهايي و كاهش گرماي غريزي بدن نيز مفيدست.
  دفع آهن و ويتامين B1 در بدن از عوارض مصرف چاي بلافاصله بعد از غذاست. چاي داراي مادهاي به نام «تاتن» است كه به راحتي با آهن موجود در منابع گياهي تركيب ميشود. همچنين، آهن يك ماده مغذي است كه جذب آن در دستگاه گوارش مشكل بوده و به مقدار اندك و به سختي جذب ميشود. بنابراين مصرف چاي بعد از غذا سبب ميشود آهن غذا با ماده تاتن موجود در چاي تركيب شده و در نتيجه انسان در معرض خطر كمبود آهن و همچنين كمبود ويتامين B1 قرار گيرد.
  براساس مطالعات انجام شده جرمها و آلودگيهاي روي پلاكهاي دندان ميتوانند به ريهها راه پيدا كنند و در نتيجه احتمال ابتلاي فرد را به نوعي ذاتالريه كشنده افزايش دهند. اگرچه اين مطالعات هم اكنون در مقطع كوچكي صورت گرفته است اما محققان به شواهدي بديهي در 8 بيمار مبتلا به ذاتالريه دست يافتهاند مبني بر اين كه عامل مولد بيماري آنها پلاكهاي دندانهاي خود بيماران بوده است.
  بر اساس تحقيقات انجام شده ميوههايي مثل سيب، آلبالو، گيلاس، مركبات و همچنين گياهاني نظير پياز، گل كلم و ترب به دليل اينكه حاوي رنگدانههاي طيف زرد تا ارغواني هستند ميتوانند سدي در برابر گرفتگي عروق و بيماريهاي قلبي باشند. رنگدانههاي قرمز ميتوانند از اكسيده شده LDL كلسترول جلوگيري كرده و مانع رسوب چربي بر ديواره رگها شوند
  استفاده از روغن زيتون انسان را در برابر برخى ديگر از بيماريهاى قلبى نيز حفظ مىکند. بنابر اعلام اين اداره ، استفاده از روغن زيتون مانع از انباشته شدن چربيهاى زائد در بدن انسان مىشود و به اين ترتيب خطر ابتلا به بيماريهاى قلبى را کاهش مىدهد.
  زيتون علاوه بر اين كه مصرف زيادي در تغذيه دارد خاصيت درماني ديگر از جمله اثر نرم كنندگي، ملين و صفرابر دارد. زيتون سنگهاي صفراوي را دفع و يبوستهاي مزمن را درمان ميكند؛ معالج قولنجهاي ناشي از ورم كليه است. همچنين اين ماده در تسكين درد و سوزش سوختگيها، درمان آفتاب زدگي و سرمازدگي، گزش حشرات، مار و عقرب مفيدست.

 5. #5
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  افرادي كه بلافاصله بعد از صرف ناهار در كارهاي سخت فكري و ذهني شركت ميكنند بيش از سايرين در معرض ابتلا به مشكلاتي مانند بيخوابي، احساس خستگي و ضعف، اختلال حافظه و سكته مغزي قرار دارند. خوابيدن به مدت كوتاه پس از صرف ناهار ميتواند از بروز بسياري از اين مشكلات پيشگيري كند.
  با مصرف 40 تا 70 گرم بادام به عنوان بخشي از چربي رژيم غذايي روزانه، ميتوان سطح كلسترول و عوامل خطر بيماريهاي قلبي ـ عروقي را كاهش داد. مغزها داراي ارزش غذايي بالايي هستند، كه اغلب داراي چربي غير اشباعاند و طبيعيترين منبع ويتامين E و به عنوان منبع نسبتا خوب فيير غذايي، منيزيم، پتاسيم، آرژنين و پيشساز رژيمي نيتريك اكسايدند.
  ويتامين A هم در غذاهاي حيواني و هم غذاهاي گياهي وجود دارد. مقدار مورد نياز اين ويتامين براي افراد بالغ 10 هزار واحد بينالمللي است. از جمله منابع اين ويتامين ميتوان به روغن كبد ماهي، هويج، سبزيهاي سبز و زرد، زرده تخم مرغ، شير و فرآوردههاي آن، مارگارين و ميوههاي زرد اشاره كرد. مصرف بيش از اندازه ويتامين A ميتواند خود را به صورت درد مفاصل، ريزش مو، دل به هم خوردگي اسهال، استفراغ، بي اشتهايي، تاري ديد، قاعدگي نامنظم، پوسته پوسته شدن پوست، خشكي و سردرد نشان دهد.
  مصرف يك عدد سيب در روز به دليل وجود آنتي اكسيدانهاي قوي در اين ميوه براي مقابله با آسيب سلول، حقيقتا در حفظ سلامت بدن و بينيازي از مراجعه به پزشك مؤثرست پوست سيب از مقادير بالايي از آنتي اكسيدانها برخوردارست كه آب سيب فاقد آن است. به طور كلي سيبهاي قرمز بيش از سيبهاي سبز و زرد آنتي اكسيدان دارند. از ساير خوراكيها كه حاوي مقادير زيادي از اين مواد هستند ميتوان به «پياز»، «ذغالاخته» و «قره قروت» اشاره كرد.
  مسواكهاي كهنه نه تنها تاثير مثبت بر سلامت دهان و دندان ندارند بلكه ممكن است حامل باكتريهاي مضري باشند كه ميتوانند موجب بروز عفونتهايي چون ژنژيويت (التهاب لثه) و يا پريد مونتيل (التهاب بافتهاي اطراف دهان) شود. به طور كلي مسواك را بايد هر 3 تا 4 ماه عوض كرد. همچنين افراد بيمار بايد در شروع بيماري از يك مسواك جداگانه استفاده كرده و پس از بهبودي آن را دور بيندازند.
  رژيم غذايي مناسب و منظم در كنار تزريق انسولين براي كنترل بيماري كودكان ديابتي اهميت زيادي دارد، تا مانع افت قند خون (هيپوگليسمي) شود. كودك ديابتي در طول روز بايد علاوه بر وعدههاي غذايي اصلي، حداقل سه نوبت نيز از مواد غذايي مناسب به عنوان وعدههاي فرعي (در مجموع حداقل 6 وعده غذا در روز) استفاده كند و در وعدههاي غذايي فرعي بايد حتما مواد نشاستهاي گنجانده شود. تغذيه قبل از خواب كودك مهم است زيرا از افت قند در طول شب جلوگيري ميكند.
  چاقي به تنهايي و حتي در شرايطي كه بيماري واضح قلبي وجود نداشته باشد، قادر است مانع كاركرد طبيعي دستگاه قلبي - عروقي شود. رابطه مستقيمي بين سطوح چاقي و ميزان كاركرد غير طبيعي قلب وجود دارد. به گفته محققان استراليايي، چاقي به تنهايي قادر به ايجاد اختلال در عملكرد طبيعي قلب است و اين كار را بدون ارتباط با ديگر عوامل خطرزاي بدن انجام ميدهد.
  تشعشعات تلفن همراه براي كودكان نسبت به بزرگسالان خطرناكتر است. به علت ضعيفتر بودن سيستم دفاعي كودكان و نوجوانان، اين گروه بيش از بزرگسالان در معرض خطر اشعه تلفنهاي همراه قرار دارند. بر اساس تحقيقات پژوهشگران، اختلالات خواب، حافظه، سردرد از عوارض استفاده از تلفن همراه براي كودكان است.
  خوردن سيب در رفع يبوست، خارج كردن حرارت بدن، تقويت كبد و در درمان تنگي نفس و درمان زخمها، مفيدست و بهترين دارو براي سوء هاضمه است. سيب رنده شده را ميتوان براي برطرف كردن اسهال كودكان استفاده كرد؛ نوشيدن آب سيب داروي مؤثري براي درمان سرماخوردگي، گرفتگي صدا و سرفه است. از آب سيب تازه ميتوان براي از بين بردن چين و چروك پوست استفاده كرد. سيب ترش حالت استفراغ و دل بهم خوردگي را از بين ميبرد و براي آنها كه مزاج گرم دارند مفيدست. سيب ترش پخته درمانگر اسهال خوني است
  تنها فصول بهار و تابستان براي كودكان آلرژي زا نيستند، بلكه محركهاي داخل فضاهاي سربسته نيز ميتواند از مهمترين عوامل ايجاد آلرژي در فصول پاييز و زمستان باشند. محركهايي چون خاك و كپك، دود سيگار، ذرات گرد و غبار، موي حيوانات خانگي، اسپريها و بوي گاز و مواد شيميايي در داخل منازل و فضاي بسته در فصول سرد كه معمولا درها و پنجرهها بسته هستند ميتوانند از عوامل مهمي در بروز آلرژي در كودكان باشند.
  پوست در ماههاي سرد زمستان نياز به محافظت ويژهاي دارد و مهمترين كار مرطوب كردن است. حداكثر صفر تا 3 دقيقه پس از استحمام از مواد مرطوب كننده استفاده كنيد تا پوست، رطوبت را در خود نگاه دارد و به خشكي و خارش ناشي از سرما دچار نشود.
  براي پيشگيري از پف چشم، از بالش مناسب براي خواب استفاده كنيد. موقع خواب مايعات در بدن به شكل جديدي پخش ميشوند كه ممكن است مقداري از اين مايعات در اطراف چشم جمع شده و موجب پف كردن چشمها شوند. با قرار دادن سر بالاتر از سطح بدن، مايعات از اطراف چشم دور ميشوند و مشكل پف چشم حل ميشود. همچنين، ميتوان از كمپرس يخ به مدت 15 دقيقه استفاده كرد چون كمپرس يخ در رفع ورم و پف چشمها مؤثرست. كمپرس يخ موجب انقباض و تنگ شدن رگهاي خوني ميشود و به اين ترتيب تورم به وجودآمده را رفع ميكند
  مصرف ناكافي كلسيم و ويتامين D در طول چند سال سبب كاهش توده استخواني و پوكي استخوان ميشود؛ همچنين فشار وزن و فعاليت عضلاني تشكيل استخوان را تحريك ميكند و عدم تحرك سبب پوكي استخوان ميشود
  براي جلوگيري از فرو رفتن ناخن در گوشت انگشتان پاي خود كفش تنگ نپوشيد. ناخن بعضي افراد مستعد فرورفتن در گوشت است، كه علت اصلي آن شامل ناخن گرفتن غلط، فشار روي ديواره ناخن توسط كفش تنگ يا انگشت مجاور و تجمع چرك و عرق است. اگر ناخن خيلي كوتاه شود، گوشه تيز ناخن در مجاورت چين پوستي قرار ميگيرد و اگر فشار موضعي هم بر آن وارد آيد، ممكن است به درون پوست فرو رود.
  يك روزهدار در طول روز با كمبود آب و نمكها يا الكتروليت و قند مواجه است، بنابراين در هنگام افطار به نحو شايستهاي اين كمبودها بايد جبران شود. شروع افطار با مايعات گرمي مانند آب، چاي، شير، سوپ، سبزيجات به همراه چند عدد خرما مناسب است. مصرف نان، پنير، سبزي و مايعات، به همراه خرما بهترين افطار به شمار ميرود و صرف شام به منظور جلوگيري از ولع بعد از افطار دو ساعت بعد توصيه ميشود

 6. #6
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  مصرف فوليك اسيد قبل و در دوران بارداري به ميزان كافي ميتواند خطر بروز نارسايي سيستم اعصاب در نوزادان را كاهش دهد.فوليك اسيد مشهور به فوليت نوعي ويتامين B است كه در برخي مواد غذايي مقوي و قرصهاي ويتامين يافت ميشود. تمام زناني كه ميتوانند باردار شوند بايد 400 ميكروگرم فوليك اسيد به طور روزانه مصرف كنند، اما به منظور كاهش خطر بروز اين نارسايي زناني كه در سن بارداري هستند حتي پيش از باردار شدن نيز بايد به ميزان كافي فوليك اسيد مصرف كنند.
  براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد. خاكشير داراي تعدادي اسيد چرب مانند اسيد لينوئيك، اسيد لينولنيك، اسيد اولئيك، اسيد پالمتيك و اسيد استئاريك است. اين گياه التيام دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن براي رفع اسهالهاي ساده مفيدست. همچنين خاكشير تببر است و اين گياه همچنين ادرارآور و التهاب كليه را برطرف ميكند.
  بعضي از مواد موجود در لوازم آرايش به واسطه نور خورشيد، واكنش فتوآلرژيك نشان ميدهند كه منجر به ايجاد حساسيت در مصرفكنندگان ميشود. ايجاد جوشهاي سرسياه و ايجاد لك را از عوارض استفاده از لوازم آرايشي غيراستاندارد هستند و لوازم آرايشي روي لبه پلك و مژه كه شامل خط چشم، ريمل و يا سايههاي چشم است، ميتواند پلك را اذيت نمايد و حتي براي خود چشم هم مضر باشد.
  مواد آرايشي بايد از جايي تهيه شود كه شناخته شده مواد خام خوب، علم و تجربه افرادي كه مواد آرايشي را تهيه ميكنند و كنترل قسمتهاي مختلف، غلظت مواد، درجه گرماي مناسب، كارخانه مجهز و ... از عوامل ايجاد لوازم آرايشي استاندارد هستند.اگر رنگ، شكل و فرم كرمهاي پوستي تغيير نكند حتي پس از مدتي بعد از تاريخ مصرف هم ميتوان از آنها استفاده كرد. استفاده از هيچ كدام از انواع ماسكهاي پوستي اشكال ندارد اما استفاده از انواع ماسكهاي طبيعي بستگي به سن افراد دارد.
  تصور نكنيد كه محصولات بهداشتي گياهي مطمئنتر و بيخطرتر از ساير داروها هستند تنها به اين خاطر كه از گياهان و به طور طبيعي گرفته شدهاند. اگرچه محصولات گياهي اغلب به عنوان مواد طبيعي تبليغ ميشوند با اين وجود براي بدن انسان طبيعي نيستند و يك ماده خارجي به حساب ميآيند. برخلاف داروهاي تجويزي و داروهاي شيميايي، محصولات گياهي قبل از فروش با استانداردهاي تصويب شده دولت تطبيق داده نميشوند. گاهي اوقات اين داروها ممكن است داراي ناخالصيهايي از گياهان ديگر بوده و در نتيجه منجر به بيمار شدن فرد شود.
  زماني كه احساس مي كنيد تشخيص پزشكي كه مراجعه نموده ايد صحيح نيست،ويا زماني كه با يك حالت نادر يا شديد برخورد ميكنيد، ويازماني كه روش درماني فعلي جوابگوي بيماري شما نيست و در نهايت زماني كه پزشك شما روشي را پيشنهاد ميكند كه پرخطر، پرهزينه و آزمايشي است.بهتر است با پزشك ديگري نيز مشورت كنيد و حتي ميتوانيد اطلاعات پزشك دوم را نيز با اولين پزشكي كه به وي مراجعه كردهايد، در ميان بگذاريد
  فندق به دليل دارا بودن مواد نشاستهاي، كلسيم، پتاسيم، فسفر، منيزيم، سديم و آهن، غذاي مناسبي براي مبتلايان به بيماري قند است. همچنين اين گياه براي تقويت بدن به ويژه در دوره نقاهت مفيد و مقوي رودهها و معده است. فندق اگر به مقدار كم خورده شود به هيچ وجه مضر نيست ولي افراط در خوردن آن باعث ايجاد نفخ، گاز شكم و استفراغ ميشود.
  براي حفظ سلامت پوست استفاده از لباس ضخيم با بافت فشرده، استفاده از كلاههاي لبهدار و پهن، عينكهاي محافظتكننده در مقابل نور آفتاب و بكارگيري كرمهاي ضدآفتاب در مقابل نور آفتاب توصيه ميشود. كرم ضدآفتاب بايد بين 15 تا 30 دقيقه قبل از قرارگرفتن در معرض آفتاب استفاده شود. لازم است كرمهاي ضدآفتاب به مقدار كافي و در حد يك لايه ضخيم روي پوست ماليده و از صرفهجويي در مصرف تركيبات ضدآفتاب خودداري شود.
  آگاهي و مراجعه منظم پزشكي دو عامل مهم در پيشگيري و درمان به موقع سرطان است. اگر هر يك از علايم زير در شما ايجاد شد حتما با پزشكتان مشورت كنيد. 1ـ تغيير در عادات دفع مدفوع يا ادرار 2ـ زخمي كه تمايل به بهبود يا التيام ندارد. 3ـ خونريزي يا ترشح غيرطبيعي از مجاري طبيعي بدن 4ـ توده يا برآمدگي در پستان يا هر جاي ديگر بدن 5ـ اشكال در بلع و هضم غذا 6ـ سرفههاي مداوم يا گرفتگي مزمن صدا 7ـ هرگونه تغيير در زگيل يا خالهاي موجود در بدن
  استفاده از كيسههاي بازيافتي براي عرضه مواد غذايي توسط مركز تهيه، توزيع و فروش مواد غذايي ممنوع است. خانوادهها بايد از فروشندگان بخواهند بجاي كيسههاي مذكور از كيسههاي پلاستيكي غيربازيافتي و به رنگ روشن استفاده كنند.
  خوردن سبزيها به صورت خام باعث افزايش جذب مواد آلي، معدني و ويتامينهاي آنها ميشود استفاده از سبزيهاي خام براي سلامت بيشتر توصيه ميشود. اما در مورد هويج، اگر هويج را پخته و به صورت پوره مصرف شود، آنتي اكسيدان و كربونيك اسيد كه از مواد مورد نياز بدن براي سوخت و ساز هستند 34 درصد افزايش مييابد. همچنين هويج پخته، در بدن در برابر هجوم مولكولهاي بيماريزا به ويژه سرطان مقاومت ميكند.
  زنان باردار از خوردن غذاي زياد بايد پرهيز كنند. زنان باردار؛ هيچگاه نبايد تصور كنند كه بايد به اندازه دو نفر غذا بخورند. زناني كه وزن زيادي دارند در معرض ابتلا به چاقي در آينده به ويژه در دوران بارداري قرار دارند. و به دليل تاثير نامطلوب چاقي بر زنان باردار اين زنان بايد در طول دوران بارداري تغذيه مناسب و معقول داشته باشند.
  براي كم كردن اضطراب در مطبهاي دندانپزشكي 1- معمولا بهتر است نگراني و اضطراب خود را به اطلاع دندانپزشك خود يا متصديان دندانپزشكي برسانيد 2- سعي كنيد زماني را براي رفتن به دندانپزشكي انتخاب كنيد كه احساس فشار كمتري ميكنند و نيز كمتر شتابزده هستيد.3- اگر صداي خالي كردن دندان، شما را آزار ميدهد يك راديو ضبط پورتابل و هدفون به همراه داشته باشيد و به موسيقي مورد علاقه خود در حين كار گوش كنيد.
  بيشتر زنان باردار ميتوانند بدون هيچ ناراحتي با هر وسيله نقليه اعم از خودرو، قطار، هواپيما و كشتي مسافرت كنند. نشستن به مدت طولاني در خودرو يا هر وسيله نقليه ديگر باعث افزايش احتمال لخته شدن خون در رگها ميشود بنابراين مناسب است كه زنان باردار پس از طي مسافرت 150 تا 300 كيلومتر 5 الي 10 دقيقه به حالت درازكش استراحت كنند.
  2 ميليون آمريكايي سالانه دچار سوختگي ميشوند كه از اين ميان 112 هزار مورد مربوط به سوختگي با آب داغ است. در اين كشور هر ساله 37 هزار نوجوان و كودك زير 14 سال قرباني سوختگي هستند كه در حدود 18 هزار تن از آنان را كودكان زير 5 سال تشكيل ميدهند. به علاوه حدود نيمي از سوختگيهاي آب داغ به دليل اين است كه والدين كودكان خود را در آب بسيار داغ حمام ميكنند. . سعي كنيد دماي اب شيرآب گرم را زياد نكنيد و كودك را در محلي قرار دهيد كه دور از شير آب باشد و نتواند آن را بچرخاند.

 7. #7
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  خربزه درجه قليايي خون و سلولهاي بدن را بالا برده و سموم آن را خنثي و دفع ميكند. همچنين، فسفر موجود در خربزه باعث تقويت سلولهاي مغزي و فعاليت اعصاب ميشود و كلسيم آن در تقويت عضلات، تكميل استخوانبندي و رشد و نمو كودكان مؤثرست. خربزه باعث افزايش ميزان ادرار، عرق و شير ميشود و ويتامينهاي موجود در خربزه در ايجاد نشاط و فعاليت اعصاب نقش موثري دارند. خربزه داراي مقدار زيادي پكتين و مواد معدني مثل پتاسيم، منگنز، فسفر و كلسيم است.
  ليموترش به هضم غذا كمك كرده و براي كبد و سالم نگهداشتن شرائين مفيدست. ليموترش براي معالجه روماتيسم، رفع تشنگي و جلوگيري از تهوع مورد استفاده قرار ميگيرد. از ديگر تركيبات ليموترش ميتوان به ويتامينهاي A و B و املاحي نظير كلسيم، فسفر، آهن، پتاسيم اشاره كرد. با مصرف مناسب اين ميوه، ميتوان انگل، سر درد، كمر درد، دردهاي كليه و شكم و كم خوني را برطرف كرد و نيز آب ليموترش ضدسرخك، ضدآبله مرغان و مخملك است.
  براي جلوگيري از مسموميت كودكان 1- هرگز هيچ بخشي از يك گياه ناشناخته يا قارچ را نخوريد. به كودكان خود نيز بياموزيد كه هرگز برگها، ساقهها، پوست، دانه، هستههاي گياهان را وارد دهان خود نكنند. 2- اطمنيان حاصل كنيد كه گياهان سمي منزل، دور از دسترس كودكان خردسال شما قرار دارند. همچنين پياز گلهاي باغي و دانههاي آنها را از ديد كودكان دور نگه داريد. 3- هيچگاه تصور نكنيد كه يك گياه به دليل اين كه پرندگان و حيوانات از آن تغذيه ميكنند، سالم و مطمئن است.
  هنگام مسافرتهاي خارجي بايد از پاها به خوبي مراقبت كرد. در مسافرتهاي طولاني، مسافران بايد از كفشهاي راحت و مخصوص پيادهروي استفاده كنند. براي پيادهروي هيچگاه پا برهنه نباشند چرا كه همواره بسياري از باكتريها، انگلها و كرمهاي مختلف در خاك زندگي ميكنند كه ميتوانند در صورت برهنه بودن به پاها حملهور شوند. به علاوه براي پيادهروي در سواحل، كفش صندل يا دمپايي به همراه داشته باشيد.
  سالمنداني كه به فعاليتهاي بدني مانند پيادهروي، ورزش و تفريح ميپردازند 28 درصد كمتر از سالمندان همسال غيرفعال خود در معرض مرگ و مير قرار دارند. طول عمر سالمنداني كه در هفته يكبار به ورزشهايي مانند راه يافتن سريع، دويدن يا دوچرخه سواري ميپردازند 40 درصد از همسالان بيتحرك خود بيشتر است.
  داروهايي كه اغلب براي تسكين دردهاي ناشي از پوكي استخوان مصرف ميشوند عبارت از گلوكوزامين و سولفات كوندروئيتين است. چنانچه مطمئن هستيد دردهاي مفاصل شما ناشي از ابتلا به پوكي استخوان است و با پزشك خود مشورت كرديد و پس از آن تصميم گرفتيد از اين مكملهاي دارويي ضدالتهاب استفاده كنيد، محصولاتي را انتخاب كنيد كه از سوي شركتهاي معتبر داروسازي توليد ميشوند و با مطالعه بر چسب روي دارو از صحت مواد تشكيل دهنده آن مطمئن شويد.
  باتوجه به گرم شدن هوا و احتمال شيوع بيماريهاي عفوني در اين فصل خانوادهها بايد به سلامت مواد غذايي خارج از منزل اطمينان و سپس آن را مصرف كنند و از مصرف آب ميوههايي كه كنار خيابان به فروش ميرسند اجتناب كنند آبميوههاي شيرين محيط مناسبي براي انتقال بيماريهاي ميكروبي، اسهال، استفراغ و حصبه است. توصيه مي شود از آبميوههاي بستهبندي استفاده كنند.
  بيماران ديابتي در رژيم غذايي خود حتما از ماهي استفاده كنند.مصرف منظم ماهي خطر بروز نارسايي كليه را در مبتلايان به ديابت كاهش ميدهد. مصرف ماهي ميزان دفع ادراري پروتئين آلبومين را در بيماران مبتلا به ديابت نوع يك به گونه مؤثري كاهش ميدهد. وجود 53 گرم گوشت ماهي در رژيم غذايي روزانه بيماران ديابتي احتمال ابتلاي اين بيماران به نارسايي كليه را تا حد چشمگيري كاهش ميدهد.
  در هنگام دعواي خواهران و برادران در سنين خردسالي والدين بايد در اين شرايط از كلنجار رفتن با كودكانشان خودداري كنند. آنها بايد محيط را ترك كرده و به موضوع ديگري فكر كنند و به كودكان اجازه دهند كه به كار خود ادامه دهند. براي كودكان كتابها و مقالاتي درباره روابط خواهران و برادران بخوانند. والدين بايد از گفتن عبارات مقايسهاي در برابر كودكان مثل اين كه چرا تو مثل برادرت منظم نيستي؟ خودداري كنند.
  غذاي زن باردار بايد حاوي مقادير زيادي مواد مغذي بويژه ويتامينها، فولات، ويتامين B6 ، C، D و املاحي مانند آهن، روي و كلسيم باشد. افزايش وزن در زنان با وزن طبيعي ١١ تا ٥/١٢ كيلوگرم، در زنان لاغر ٥/١٢ تا ١٨ كيلوگرم و در زنان چاق حدود ٧ كيلوگرم به وزنشان افزوده شود. زنان باردار بايد از ٤ گروه مواد غذايي شامل گروه نان و غلات، گروه گوشت، تخممرغ، حبوبات و مغزها، ميوهها و سبزيها، شير و لبنيات، گروه متفرقه (چربيها و شيرينيها، ترشيها در حد تعادل) مصرف كنند.
  آب پرتقال و توت فرنگي به دليل دارا بودن ويتامين ث سبب فعاليت بيشتر بدن براي ساخت كلاژن ميشود، كه اين امر لطافت پوست را به همراه دارد.گوجه فرنگي، اسفناج و گريپ فروت به دليل سرشار بودن از آنتي اكسيدانها، ويتامين C ، E و بتاكاروتين، سبب كاهش چين خوردگي صورت و خشكي پوست ميشوند.
  چاي داراي مادهاي به نام تانن است كه با آهن موجود در منابع گياهي، تركيبي به نام تانات آهن ايجاد ميكند كه مانع جذب آهن و موجب دفع آن از بدن ميشود. عوامل مختلفي مانع جذب آهن غذا و باعث دفع آن از بدن ميشود از جمله نوشيدن چاي بلافاصله پس از غذا. احتمال كمبود آهن در بدن و كم خوني ناشي از فقر آهن به خصوص در گروههاي آسيبپذير مثل كودكان و نوجوانان دختر، زنان باردار و سالمندان زياد است
  استرسهاي زياد باعث بروز بيماري آفت ميشود نگرانيهاي زياد و استرسها نظير استرسهاي ناشي از امتحان و يا بروز جنگ و بمبارانها ميتواند تاثير زيادي در بروز آفتهاي دهاني داشته باشد. همچنين کمبود ويتامين B12 و کمبود ويتامين C به عنوان ديگر عوامل مهم در بروز اين بيماري دهاني مطرح مي باشد
  جعفري منبع مهم و خوب كلروفيل،آهن، مواد آلي، كلسيم، فسفر، منگنز، ويتامين A و B است. جعفري براي كم خوني، بيماريهاي كبد و آسم مفيد است. همچنين، برگهاي تازه و تخم جعفري نفخ را در معده و رودهها از بين ميبرد و آب آن به عنوان ضدقولنج در رفع نفخ شكم بچه مؤثرست. استفاده از جعفري تازه به طور خام در سالاد علاوه بر داشتن طعم قوي و مزه ملايم مصرف آن همراه با سير، پياز و موسير بوي تند آنها را از بين ميبرد.
  به منظور حفاظت از پوست در برابر اشعه خورشيد استفاده از كرم يا لوسيون ضدآفتاب با فاكتور حفاظت خورشيدي (SPF) حداقل 15 و بكارگيري از آن 20 تا 30 دقيقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ضروري است.در صورت شنا كردن و يا عرق كردن زياد بهتر است كه به دليل احتمال پاك شدن پوشش قبلي مجددا از كرم در طول روز استفاده شود. كلاه مناسبترين پوشش براي جلوگيري از برخورد آفتاب با پوست صورت است، شن، آب و برف ميتواند نور خورشيد را منعكس كرده و ميزان پرتوهاي آن را افزايش ميدهد

 8. #8
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  آناناس بهترين وسيله پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي و زكام است. آناناس حاوي مقدار زيادي قند و مواد غذايي مفيد براي بدن است كه به راحتي جذب ميشود و داراي آنزيمهايي است كه به هضم غذا كمك ميكند. خوردن سه تكه آناناس تازه يا يك و نيم فنجان آب آناناس را در صورت احساس درد حلق بر اثر سرماخوردگي توصيه ميشود.ولي كنسرو آناناس ارزش غذايي خود را از دست ميدهد
  با توجه به فرا رسيدن فصل گرما و افزايش مصرف بستني و انواع نوشيدنيها به منظور حفظ سلامت خود از آبميوه و بستنيهاي بستهبندي كه داراي پروانه ساخت از وزارت بهداشت هستند استفاده كنيد.وحتيالامكان از مصرف آب ميوهها و بستنيهاي رنگارنگ و طعم دار كه به صورت فلهاي و بدون بسته بندي در بعضي از آب ميوهفروشيها عرضه شده و احتمال سو استفاده از رنگها و طعمدهندههاي مصنوعي و غير مجاز در آنها وجود دارد خودداري نماييد.
  * . 85 15 54 * .
  با خوردن توت فرنگي ميتوان عمري طولاني داشت.توت فرنگي ميوهاي مقوي و براي درمان نقرس و بيماري سنگ مثانه مفيد است. با آنكه توت فرنگي داراي قند است، اما براي بيماران ديابتي مضر نيست. توت فرنگي سرشار از ويتامينهاي B، C، فسفر، آهك، منيزيم، پتاسيم، سديم و قند، آهن، يد و ... است.
  رفلاکس معده(ترش کردن)- يکي از بيماريهاي شايع دستگاه گوارش-است كه در اين بيماري به دليل ناکارآمدي دريچه اتصالدهنده مري به معده دچار نارسايي ميشود و درمان دارويي مشخص ندارد و عموما" از داروهاي خنثيکننده اسيد معده استفاده ميشود. بيماران مبتلا بايد از مصرف غذاهاي بسيار چرب(کره، ماست چرب، خامه)، مواد بسيار شيرين(مربا)، قهوه، شکلات، نوشابه، ادويهجات و الکل اجتناب کنند.
  شما كه مي خواهيد لاغر شويد : هميشه صبحانه بخوريد- سعي كنيد در طول روز زودتر غذا بخوريد-شام بايد حداكثر 6 ساعت قبل از خواب خورده شود.- هيچ وقت كمتر از 1200 كالري در روز مصرف نكنيد زيرا كمتر از 1200 كالري جوابگوي نيازهاي پايه بدن نيست -از مصرف پودرها و قرصهاي لاغري خودداري كنيد.
  هويج يك قلياييكننده و سرشار از ويتامين A است و با مقدار زياد سديم، پتاسيم، كلسيم، فسفر و گوگرد تقويتكننده بوده ولي هنگام جوشيدن، ميزان پتانسيل آن به يك سوم و مقدار آهن آن نيز به يك چهارم تقليل مييابد و ساير مواد معدني آن نيز كم ميشود، ولي ميزان بتاكاروتن آن تغييري نميكند همچنين، هويج سيستم بينايي را تقويت كرده و ويتامين C و A موجود در آن براي افزايش ديد و نور چشم مفيد است.و هويج انسولين گياهي است و براي بيماران مبتلا به بيماري قند و به علت داشتن آهن براي مبتلايان به فقر آهن نيز مفيدست.
  براي رفع سكسكه نعناع بخوريد. برگهاي تازه نعناع سرشار از ويتامينهاي A، B، ،C كلسيم، گوگرد و كلر است. نعناع داراي قند و بويي معطر بوده و در غرب به عنوان يك غذاي سالم و خوش خوراك مصرف ميشود. نعناع در رفع نفخ معده و درد شكم مفيد بوده و سوء هاضمه را نيز برطرف ميكند؛
  كمبود ويتامين D علاوه بر آن كه فرد را مستعد ابتلا به بيماريهاي استخواني و پوكي استخوان ميكند، ميتواند خطر ابتلا به بيماريهاي ديگري از جمله سرطان، فشار خون بالا و افسردگي را نيز افزايش دهد. رشد قابل توجهي از شيوع بيماريهاي ناهنجاري سيستم دفاعي بدن و فلج چندگانه، روماتيسم مفاصل و ديابت در كساني كه دچار كمبود ويتامين D هستند ديده شده است. ميزان مورد نياز هر فرد به اين ويتامين را 1000 واحد در روز است كه قرار گرفتن 5 تا 15 دقيقه در برابر خورشيد امكان توليد اين ويتامين را در بدن فراهم ميكند.
  اشكآوري پياز در بسياري از موارد سبب درمان ميگرن و زكام ميشود.پياز سرشار از ويتامين C و داراي املاح معدني گوگرد، آهن، آهك، فسفر، پتاسيم، سديم، يد و سيليسن است. پياز به علت داشتن گوگرد، ضدعفوني كننده خوبي براي خون و مجاري تنفسي به شمار ميرود؛ همچنين امراض سيستم لنفاوي مانند ورم غده، آبسههاي شديد و جوشهاي زيرپوست را بهبود ميبخشد.
  برخي اعتقاد دارند كه با مصرف ماست، آبليمو، سير و آبغوره فشار خون پايين ميآيد، در حالي كه اين مواد نه تنها فشار خون را پايين نميآورند بلكه باعث ضعف بيمار ميشوند، به همين علت به پزشك مراجعه نميكنند و با عوارض وخيمي روبرو ميشوند. فشار خون ممكن است در ابتدا علامتي نداشته باشد ولي به مرور زمان عوارض خود را بر ارگانهاي حياتي بدن نشان ميدهد. تنها مادهاي كه تاثير آن بر ميزان فشار خون مشخص شده نمك و ماست است و اين تصور كه با خوردن مواد قندي فشار خون بالا ميرود اصلا درست نيست.
  لنزها همانند اسفنج عمل كرده و آب و رطوبت موجود در سطح چشم را جذب كرده و سبب خشكي آن ميشوند. احساس وجود جسم خارجي در چشم سبب تحريك، درد و قرمزي آن ميشود. بنابراين از مهمترين علل شايع ايجاد خشكي چشم ميتوان به استفاده از لنز اشاره كرد. افراد استفاده كننده از لنز بايد از حضور در محيط نامناسب، مثل قرار گرفتن در معرض وزش باد و هواي خشك خودداري كنند و هواي منزل و محل كار خود را مرطوب نگه دارند.
  عينك هاي آفتابي خيلي تيره براي چشم نامناسب است و به دليل باز شدن مردمك چشم در پشت شيشه عينك و وارد شدن نور زياد به شبكيه چشم، از اين عينكها استفاده نكنيد. بهترين رنگ را براي عينك آفتابي خاكستري و قهوهاي است . عينك آفتابي استاندارد براي كارهاي متداول روزانه اگر بتواند 15 تا 25 درصد نور را از خودش عبور دهد مناسب است. عينك آفتابي كه 8 تا 12 درصد نور خورشيد را به چشم برساند براي خلبانها، اسكيبازان، كوهنوردان در ارتفاعات بالا مناسب است.
  مصرف برخي داروها پيش از آزمايش ازدواج در جواب آن اختلال ايجاد ميكند، لذا آزمايشدهندگان 10 روز قبل از آزمايش بايد از مصرف اين داروها خودداري كنيد. اين داروها را شامل «استامينوفن كدئين»، «آسپرين كدئين»، «پرومتازين»، «هيدروكسي زين»، «رانيتيدين» و «ديكلوفناك» است.
  زنان باردار بايد رژيم غذايي خود را كه در پيش از بارداري داشتند، دنبال كنند و نيازي نيست كه به اندازه دو نفر غذا بخورند بلكه مادران بايد به اندازه اشتهاي خود غذا بخورند.چاقي ميتواند خطر بروز امراض قلبي، ديابت و سرطان را افزايش دهد

 9. #9
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  هنگام وقوع زلزله بايد از تجمع در اطراف اتوبانها و خيابانها خودداري كنيد.حفظ آرامش و خونسردي را هنگام وقوع زلزله ضروري است افرادي كه در طبقات پايين ساختمان هستند در اسرع وقت بايد به يك محوطه باز مراجعه كنند.افرادي كه در طبقات بالاي يك ساختمان هستند در درون راهروهاي باريك و به دور از پنجره يا در كنار چارچوبهاي در كه فاقد شيشه هستند در حالت چمباتمه با حفاظت از سر (دستها روي سر) و يا در كنج ديوارهاي اتاق به حالت چمباتمه قرار گيرند.
  مصرف مواد غذايي فرآوري شده كه حاوي مقدار زيادي چربي اشباع شده و قند و نمك است و نيز زيادهروي درمصرف غذاهاي ناسالم و روغنهايي كه منشاء حيواني دارند و تغيير در سبك زندگي كه موجب تحرك جسماني كمتر و استفاده از غذاهاي پر انرژي است از عوامل اصلي افزايش شديد چاقي و بيماريهاي مزمن در جهان است كه براساس يك نمونه از آمار اعلام شده هماكنون بيش از 1 ميليارد نفر در جهان اضافه وزن دارند و 300 ميليون بنابر معيارهاي پزشكي دچار چاقي مفرط هستند.
  استفاده از لوازم آرايشي غيراستاندارد نيز نقش مؤثري در كاهش لطافت پوست دارد. مصرف ويتامينها به صورت دارو يا شستن صورت با صابون حاوي روغن با مواد لطيف كننده كه ميزان اسيد پوست را متعادل ميكند، شستن صورت با آب سرد و ولرم و نوشيدن روزانه 3 ليتر آب كمك زيادي به لطافت پوست شما ميكند. 70 درصد پوست از آب تشكيل شده و اين ميزان آب به پوست نرمي و لطافت ميدهد بنابراين در مصرف زياد آب دريغ نكنيد.
  كساني كه روزانه 4 قاشق عسل مصرف ميكنند آنتي اكسيدان بيشتري در خون ذخيره ميكنند، در نتيجه از گرفتگي رگهاي خوني آنها جلوگيري ميشود. آنتي اكسيدان مادهاي است كه از بافتهاي بدن در مقابل اكسيژن تهاجمي محافظت ميكند. هرچه رنگ عسل تيرهتر باشد به همان اندازه حاوي پيوندهاي مفيد بيشتري است.
  سيب باعث پاك كردن معده، تقويت فكر، سلسله اعصاب، قلب و كبد، درمان اسهال و پايين آورنده تب و بوييدن آن نيز براي رفع تنگي نفس بسيار سودمند است. وي گفت: اين ميوه حاوي انواع ويتامينها، آهن، كلسيم، مس، روي، اسيدهاي آمينه، مواد پروتئيني است و با داشتن الياف سلولزي از بروز سرطان پيشگيري ميكند. هر شب قبل از خواب سيب بخورند و اين ميوه به علت داشتن «يد» براي تقويت غده تيروئيد بسيار مفيد است.
  خوردن كاهو به علت داشتن كلروفيل، بوي بد سير را از بين ميبرد. سير در درمان بيماريهاي قلبي، سل، بيماريهاي ريوي، فشار خون، سياه سرفه، ديابت، سرطان، تومور، آسم، التهاب مفاصل، كهير و كلسترول تاثير دارد. افراد ميتوانند براي رفع بوي سير نيز يك يا دو دانه قهوه بو داده را چند دقيقه جويده و فرو دهند
  استفاده مداوم از پرتقال در كاهش تصلب شرايين، سكته قلبي و مغزي موثر است. اين ويتامين سرشار از ويتامين C و كاروتن است كه به همين جهت براي مشكلات چشمي و همچنين افراد شب كور نيز مفيد است. رنگ رخساره را باز كرده و موجب قليايي شدن خون ميشود همچنين، پرتقال بزرگترين تصفيه كننده خون است و با اينكه اين ميوه داراي مواد قندي بسيار است، ولي خوردن آن براي بيماران مبتلا به ديابت مفيدست. از خواص ديگر آن كاهش حملات تشنج است.
  دانشآموزان به ويژه در روزهاي امتحان بايد صبحانههاي حاوي مواد قندي و نشاستهاي مانند مربا، نان، شير، پنير، آب ميوه و يا خود ميوه مصرف كنند. براي اينكه دانشآموزان شبها خواب راحتي داشته باشند نبايد غذاي خود را دير وقت بخورند اما نحوه رژيم غذايي آنها به ويژه در وعده ناهار و شام بايد مانند ساير اوقات باشد.
  اگر از اختلال خواب رنج ميبريد از مصرف تنقلات بويژه تخمه ، چيپس و آجيل در هنگام شب بپرهيزيد
  همواره نشاط خود را حفظ كنيد به ياد داشته باشيد افراد با روحيه كمتر به بيماريها دچار مي شوند و بهتر از سايرين از عهده مقابله با مشكلات زندگي بر مي آيند
  خوردن زيتون باعث كاهش فشارخون ميشود. زيتون علاوه بر اينكه مصرف زيادي در تغذيه دارد دهها خاصيت درماني هم دارد. زيتون داراي اثرنرمكنندگي، ملين، صفرا بر است. اين ماده سنگهاي صفراوي را دفع و يبوستهاي مزمن را درمان ميكند. زيتون همچنين قولنجهاي ناشي از ورم كليه را درمان ميكند و باعث تسكين درد و سوزش سوختگيها، درمان آفتابزدگي و سرمازدگي و گزش حشرات ميشود. لازم به ذكر است اين ماده در التيام زخم و جراحات و رفع سوزش و درد اثر دارد و خارش چشم و اشك ريزش را رفع ميكند.
  مصرف روزانه 500 mg يا بيشتر از ويتامين C باعث كاهش مدت سرماخوردگي افراد شده و مصرف غذا و نوشيدنيهاي حاوي اين ويتامين به افراد توصيه ميشود. همچنين مصرف آب مخصوصا آب گرم، سبزيجات و ميوههاي تازه و سوپ جو در درمان سرماخوردگي و كاهش زمان ابتلا به اين بيماري مؤثر است. ويروسهاي فراواني باعث سرماخوردگي ميشوند و جلوگيري از ابتلا به اين بيماري كار سختي است اما با رژيم غذايي خوب در كاهش زمان سرماخوردگي ميتواند اثرگذار باشد.
  مواد غذايي كه به صورت منجمد نگهداري شده پس از خروج از انجماد آمادگي فساد بيشتري از مواد غذايي تازه دارند و بايستي ترتيبي داده شود كه سريعاً مصرف شوند
  ممكن است در مراكز عرضه آجيل محصولاتي كه كهنه يا آفتزده هستند را مجدداً بو داده و يا مخلوط نمايند در هنگام خريداري به اين موضوع توجه شود.
  آيا ميدانيد سالانه ٧/٢ ميليون نفر در سراسر جهان به دليل عدم دريافت مقادير كافي ميوه و سبزيجات جان خود را از دست ميدهند. كارشناسان سازمان بهداشت جهاني (WHO) با اعتقاد بر اينكه رژيم بد غذايي يكي از ١٠ فاكتور خطر ايجاد كننده بيماريهاي كشندهاي چون بيماريهاي قلبي و سرطان است، مصرف روزانه حداقل ٤٠٠ گرم ميوه و سبزيجات را توصيه ميكنند.

 10. #10
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  والدين گرامي : بهترين سن براي درمان تنبلي چشم زير 5 سالگي است از اين رو اگر كودك 4 تا 6 ساله داريد براي سنجش بينايي او به پايگاههاي سنجش بينايي مراجعه كنيد
  دوازده درصد افراد 40 - 20 ساله كشور بيكارند ، با رعايت تنظيم خانواده فرصتهاي شغلي بيشتري براي فرزندان خود فراهم كنيد
  خالكوبي ، حجامت و جراحي هاي سرپايي كه افراد غيرمسؤول انجام مي دهند از راههاي مهم انتقال ويروس هپاتيت ب و ث هستند هر يكسال بيشتر در مدرسه رفتن دختران موجب 5 تا 10 درصد كاهش در مرگ و مير كودكان ميشود
  جوانان با شركت در كلاسهاي مشاوره قبل از ازدواج و تنظيم خانواده مي توانند زندگي سالم و مناسبي براي فرزندان و خانواده خود فراهم كنند
  دختران 10 تا 14 ساله 5 برابر دختران 24 - 20 ممكن است در اثر بارداري و زايمان بميرند
  چاقي ، تغذيه نامناسب و عدم فعاليت جسمي از مهمترين عوامل طبيعي مؤثر در ايجاد ديابت هستند
  تحقيقات علمي ثابت كرده اند كه با حفظ قند خون بيمار در حدود ميزان طبيعي در تمام عمر مي توان عوارض ديابت را به تأخير انداخت و پيشرفت آنها را آهسته كرد
  احتمال انتقال بيماري هپاتيت از ناقلين به افراد سالم در تماسهاي خوني و جنسي تا 40 درصد مي رسد
  هر يكسال بيشتر در مدرسه رفتن دختران موجب 5 تا 10 درصد كاهش در مرگ و مير كودكان ميشود
  زناني كه استخوان بندي ظريف - قد كوتاه و اندام بسيار لاغر دارند به علت وجود توده استخواني كمتر - بيش از ديگران مستعد ابتلا به پوكي استخوان هستند از اين رو اين زنان بايد بيش از ديگران به رژيم غذايي و فعاليت بدني خود توجه كنند
  آيا ميدانيد چه كساني بيشتر در معرض خطر پوكي استخوان قرار دارند افراد مسن -خانمهاي يائسه يا با بارداريهاي مكرر - افراد سيگاري ,كم تحرك و بالاخره كساني كه در غذاي روزانه آنها لبنيات و مواد غذايي كلسيم دار كم است
  افزودن پودر كاكائو به شير به دليل دارا بودن اگزالات فراوان مانع جذب كافي كلسيم شير ميشود از اين رو تا حد امكان شير را به تنهايي و بدون افزودن كاكائو مصرف كنيد
  آيا مي دانيد از هر ده اسكناس و از هر 5 سكه پولي كه بدست مي گيريد يكي آلوده به ميكروب است - پس در تحويل پول به فرزندانتان به اين نكته توجه كامل داشته باشيد
  مصرف سيگار مسئول 30 درصد از سرطانهاي قابل پيشگيري است از اينرو در افراد سيگاري اولين قدم در راه مبارزه با سرطان ترك سيگار است
  هيچگاه بيماريهايي مثل اسهال - تب يا گوش درد را به دندان در آوردن كودكتان نسبت ندهيد و هميشه با پزشكتان مشورت كنيد

 11. #11
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  نشانه هاي شايع بروز حمله قلبي به طور معمول عبارتند از : احساس سنگيني- پري - فشار يا درد در ناحيه وسط قفسه سينه كه گاه به گردن - فك پاييني - پشت - قسمت بالاي شكم و دستها انتشار مي يابد و در بيشتر موارد با سرگيجه تهوع استفراغ و تعريق همراه است
  مصرف روزانه حدود 60 ميلي گرم ويتامين ث در دوران سالمندي توصيه ميشود انواع مركبات - گوجه فرنگي - هندوانه و فلفل دلمه اي از منابع غذايي غني از اين ويتامين به شمار ميروند
  سبزي با برگ سبز تيره و ميوه هايي نظير خربزه -هندوانه و پرتغال منابع غني از اسيد فوليك اند اين ويتامين در شكل گيري و تكامل دستگاه عصبي جنين موثر است
  از آنجا كه شير و لبنيات بهترين منبع تامين كلسيم بدن هستند براي پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان در هر سني كه هستيد روزانه دست كم دو ليوان شير يا به مقدار معادل از جانشين هاي آن مانند پنير -ماست و كشك استفاده كنيد
  جرم گيري دندانها درمان اوليه و پايه براي تمام بيماريهاي لثه است از اين رو در صورت جرم گرفتن دندانها در اولين فرصت به دندانپزشك مراجعه كنيد
  شايعترين علت مرگ و مير در كشور بيماريهاي قلبي ـ عروقي است كاهش مصرف روغن ها و چربي ها يكي از راههاي موثر پيشگيري از اينگونه بيماريهاست
  مصرف شير و فراورده هاي لبني در تمامي سنين ضروريست با اين تفاوت كه در دوران كودكي و نوجواني استفاده از شير كم چربي يا بدون چربي توصيه نميشود
  اگر به بيماري ديابت مبتلاييد و انسولين تزريق ميكنيد در صورت مسافرت به مناطق خيلي گرم مراقب افت قند خون خود باشيد در آب و هواي خيلي گرم انسولين از محل تزريق سريعتر جذب ميشود
  مصرف هفته اي يك عدد قرص آهن موسوم به سولفات فرو به مدت 16تا 20هفته در طول يك سال خطر بروز كم خوني فقرآهن و افت تحصيلي ناشي از آن را در دختران سنين بلوغ كاهش ميدهد
  اگر به بيماري ديابت يا افزايش فشار خون مبتلاييد حتي اگر هيچگونه علايم كليوي نداريد مراجعه دوره اي به پزشك متخصص بيماري هاي كليه و مجاري ادراري را فراموش نكنيد
  براي سلامت قلب و عروق خود حداقل به مدت هفته اي سه بار به مدت سي دقيقه ورزش كنيد ساده ترين و عملي ترين ورزش پياده روي سريع است
  اگر كودك تا سي ماهگي با استفاده از كلمات كجا -چي و چرا شروع به پرسيدن نكند دچار اختلال برقراري ارتباط با محيط خارج است و در اين گونه موارد بايد با پزشك مشورت شود
  براي پيشگيري از ابتلا به كمر درد در هنگام خوابيدن از گذاشتن پاها در سطح بالا و يا گذاشتن زير پايي در حالي كه زانوها در وضعيت كشيده است خودداري كنيد
  اگر بنابه تجويز پزشك معالج خود تحت درمان دارويي قرار داريد بدون مشورت وي از مصرف هر نوع داروي بدون نسخه خودداري كنيد
  زياده روي در مصرف غذاهاي تند - شور -دودي و كنسرو شده خطر ابتلا به سرطان كبد را افزايش ميدهد

 12. #12
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  تكرر ادرار به ويژه هنگام شب احساس نياز فوري به ادرار كردن دشواري در آغاز ادرار كاهش فشار ادرار و احساس پر بودن مثانه از نشانه هاي بزرگي خوش خيم غده پروستات به شمار مي رود از اين رو در صورت بروز هر يك از اين نشانه ها با پزشك خود مشورت كنيد
  باورهاي ديني برپايه شناخت صحيح نقش مهمي در سلامت روان و پيشگيري از انحرافات دارد انسان با ايمان روحي مطمئن تر اعصابي آرامتر و قلبي سالمتر دارد
  با كاهش آلايندهاي شيميايي در محيط زيست تا سال2020ميلادي مي توان از مرگ و مير700هزار نوزاد نارس جلوگيري كرد
  به ياد داشته باشيد كه ويتامين ث فقط در غذاهايي كه منشائ گياهي دارند يافت ميشود و غير از جگر هيچكدام از غذاهاي حيواني ويتامين ث كافي ندارند
  باورهاي ديني برپايه شناخت صحيح نقش مهمي در سلامت روان و پيشگيري از انحرافات دارد انسان با ايمان روحي مطمئن تر اعصابي آرامتر و قلبي سالمتر دارد
  بيماران مبتلا به آسم در صورتي كه بدانند چگونه بيماري خود را كنترل كنند مي توانند زندگي طبيعي و فعالي داشته باشند آنان مي توانند كار كنند ,به مدرسه بروند بازي كنند و شبها راحت بخوابند
  اگر كليه پيوندي داريد از مصرف داروهاي گياهي بدون تجويز پزشك خودداري کنید
  افرادي كه سيگارمي كشند دو برابر بيش ازسايرين به سرطان مثانه و هشت براب ربيش از بقيه به سرطان ريه دچار مي شوند
  برپايه نتايج تحقيقات مختلف خطر سكته هاي قلبي در غيرسيگاريهاي همنشين با افراد سيگاري 30 درصد بيش از سايرين است
  آلودگي آب هوا و خاكي كه در آن زيست مي كنيم منشا بروز صدها نوع بيماري شناخته شده در انسان است هموطن من : به نظر شما هر يك از ما چقدر مي توانيم در پيشگيري از بروز و همه گيري بيماري هاي ناشي از محيط زيست آلوده موثر باشيم ؟
  به منظور جلوگيري از انتقال بيماري اوريون به ديگر كودكان, كودك مبتلا به اوريون بايد حداقل تا9 روز بعد از شروع تورم غدد بناگوشي از حضور در مدرسه خودداري كند
  هنگام ابتلاي كودك به اسهال در صورتي كه كودك شيرخوار است تعداد دفعات شيردهي را افزايش دهيد و در كودكان بزرگترافزون بر غذاهاي روزانه از غذاهاي آبكي مانند سوپ و آش در رژيم غذايي وي استفاده كنيد براي جبران آب از دست رفته كودك به او مايعاتي مانند چاي كمرنگ ,لعاب برنج دوغ و اوآراس بدهيد و از دادن نوشيدني هاي صنعتي مانند نوشابه و آب ميوه هاي صنعتي به كودك مبتلا به اسهال خودداري كنيد
  اگر شيوع سيگار كشيدن قبل يا طي سه ماهه اول بارداري متوقف شود از تولد سالانه م1300 كودك كم وزن پيشگيري مي شود
  بعضي از غذاها مانند رب پنير و نان سديم بيشتري نسبت به غذاهاي ظاهرا شور دارند و گاه بيشتر نمك و سديمي كه وارد بدن ميشود از اين طريق است
  در صورت ابتلا به بيماري ديابت بايد از پوشيدن كفشهاي تنگ خودداري كرد هرگز بدون جوراب راه نرويد و هر 4 تا 6 ساعت كفش هاي خود را از پا خارج كنيد به ياد داشته باشيد از ته گرفتن ناخنها گاه سبب بروز زخم و عوارض حاصل از ديابت در پا مي شود.

 13. #13
  کاربرسایت PEZESHK آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۱۱-۲۷
  نوشته ها
  671
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : نکات پزشکی

  مهرو موم كردن شياردندانها با استفاده از مواد شيار بند يكي از موثرترين روشهاي پيشگيري از پوسيدگي دندانهاي كودكان به شمار مي رود توجه داشته باشيد م,م دندانپزشكان براي پاك كردن دندانهاي كودكان استفاده از خلال دندان را توصيه نمي كنند
  هنگام بروز هر گونه عارضه جانبي مصرف دارو بايد از قطع خودسرانه تغيير زمان و كاهش مقدار مصرف دارو پرهيز كرد در اين گونه موارد بلافاصله با پزشك معالج خود يا با مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته دارويي به شماره تلفن 6404223 تماس بگيريد

 14. #14
  مديركل سايت ganjineh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  425
  سپاس ها
  107
  سپاس شده 26 در 22 پست
  ***راه رفتن و حرف زدن هم زمان موجب کمر درد می شود***

  ***غفلت از کمر درد تهدید جدی برای مغز است ***

  ***قوز کردن ولع شما را برای خوردن شیرینی دو برابر می کند***

  ***بیشتر سر درد های معمولی ناشی از کم نوشیدن آب است***

  ***پروتئین تخم مرغ حتی از گوشت و شیر بیشتر است***

  مرکز انجمن های تخصصی گنجینه دانش
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. عجیب ترین ها از دنیای پزشکی
  توسط HRG در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۳ تیر ۸۹, ۲۱:۲۱
 2. دندان پزشکی ببر بنگال سفید!
  توسط گنجینه در انجمن گالری عکس
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۱۸:۳۹
 3. پزشک ایرانی گوگل
  توسط HRG در انجمن گوگل(google)
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۸۹, ۲۰:۵۰
 4. حضور پر شکوه پزشکان در نشست جامعه پزشکی حامیان موسوی
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۵ خرداد ۸۸, ۱۰:۴۱
 5. دندانپزشکی بدون درد در آینده نزدیک
  توسط M.MEDICAL در انجمن دندان ودندانپزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۲ مهر ۸۶, ۲۱:۲۰

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •