گل آرايي با يخ،جعبه،شمع
از دو کاسه ي هم شکل که يکي از آنها بزرگتر از ديگري است استفاده کنيد. کاسه ي بزرگتر با آبي که کمي رنگ به آن اضافه کردهايد تا نصفه پر کنيد. کاسه ي کوچکتر را داخل آن گذاشته و چسب يا شيء سنگين آن را به سطح بالايي ظرف بزرگتر برسانيد. لبههاي آن را هم سطح کنيد، سپس شاخههاي گلهاي بهاري را کوتاه کرده و داخل جداره بين دو کاسه در داخل آب بگذاريد. ميتوانيد از ميوههاي موجود نيز استفاده کنيد. سپس کاسههاي خود را به مدت 8 ساعت در فريزر بگذاريد تا کاملاً يخ ببندد. براي جدا کردن کاسهها از هم در داخل ظرف کوچکتر کمي آب سرد بريزيد. پس از جدا شدن ظرف از يخ، کاسه ي بزرگتر را داخل آب سرد (آب گرم هرگز) بگذاريد تا آن هم از يخ جدا شود. سپس کاسه ي يخي خود را داخل بشقابي گذاشته و روي ميز خود بگذاريد و تا آب شدن آن از زيبائياش لذت ببريد.

همچنين ميتوانيد از روش زير استفاده کرده و گلهاي پامچال و سنبل را که هديه گرفتهايد بهصورت زيبايي کنار هم قرار دهيد، از جعبهاي که در خانه داريد استفاده کنيد. داخل آن را طوري با کيسه زباله بپوشانيد که ديده نشود. سپس گلهايي را که با گلدان هديه گرفتهايد با همان گلدان داراي خاک بگذاريد داخل جعبه و دور آن را با گلهاي شاخهاي و برگهاي تزئيني بپوشانيد، البته براي محکم کردن گلهاي شاخهاي بايد از اسنفجي که در داخل جعبه تعبيه شده استفاده کرد، شما ميتوانيد از جعبه ي ميوه هم استفاده کنيد و دور آن را با مقوا، کاغذ کادو يا کارتن بپوشانيد و روي آن را نقاشي يا تزيين کنيد.

شمع، يکي ديگر از زيباييهاي سفره ي هفتسين را ميتوانيد به روش زير تزئين کرده و با ديگر اجزاء هفتسين خود هماهنگ کنيد:

از يک سبد مستطيل شکل استفاده کنيد (معمولاً در هر خانهاي اين نوع سبد وجود دارد. ميتوانيد از هر نوع سبدي که ديواره ي صاف دارد استفاده کنيد) شمعهاي پهن به رنگهاي گوناگون و اندازههاي مختلف را روي اسفنجي که داخل سبد گذاشتهايد فرو کنيد. مقداري گردو و فندق با پوست، حتي مقداري ادويه مانند دارچين و هل آسياب نشده را نيز ميتوانيد بسته به رنگ سفره ي هفتسين و شمعهائي که استفاده ميکنيد با اسپري يا رنگ روغن رنگ کنيد. استفاده از گلهاي زيباي بهاري در سبد شمعتان زيبايي خاصي به هفتسين خواهد بخشيد. اجزاء تزييني را بهصورت خطي يا رديفي بچينيد.

عمر گلهاي بهاري کوتاه است ولي با نگهداري صحيح ميتوان عمر آنها را کمي طولانيتر کرد. در صورت هديه گرفتن گلهايي مانند سينري، پامچال، لاله و سنبل در خاک، آنها را در جائي خنک و سايه نگه داشته و هر روز کمي آب به آنها بدهيد.

گلهاي شاخهاي را نيز بايد در جاي خنک و سايه نگهداري و هر روز آب آنها را عوض کرد، براي طولانيتر شدن عمر گلهاي شاخهاي به آب آن يک تا دو قطره جوهر نمک بيافزائيد، اين کار باعث ميشود که آب و ساقه ي گل فاسد نشود و بو نگيرد که همين امر باعث طولانيتر شدن عمر گل ميشود.