نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: دربارهي فراعنهي سياه

 1. #1
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  دربارهي فراعنهي سياه

  اطلاعات ما دربارهي بارگاه فراعنهي سياه و كشوري كه بيشترين هرمهاي تاريخي دنيا را دارد، چقدر است؟


  اگر از ما بپرسند كه كدام كشور، بيشترين تعداد هرمهاي باستاني را دارد، پاسخ ما به احتمال زياد مصر خواهد بود؛ ولي اگر اطلاعات خود را دربارهي تاريخ حيات بشر و تمدنهاي كهن افزايش دهيم، به پاسخ ديگري خواهيم رسيد.


  كشور سودان در قارهي آفريقاست و از آن بهعنوان بارگاه فراعنهي سياه نام برده ميشود؛ فراعنهي سياه بردگاني بودند كه از مصر به سودان فعلي فرستاده ميشدند يا فرار ميكردند. آنها در اين منطقه و در كنار رود نيل، تمدن جديدي را كه مورخان آنرا تمدن فراعنهي سياه نامگذاري كردهاند، بنيان نهادند.


  مردم اين تمدن در سودان فعلي كه منطقهاي غني از نظر داشتن معادن طلا و مس محسوب ميشود، به كار پرداختند و تمدني را كه از بسياري نظرها از تمدن ايجادشده توسط فراعنه مصر، غنيتر بود، بنيان نهادند.


  مورخان، تاريخ بنيانگذاري سلسلهي فراعنهي سياه را حدود سال 780 پيش از ميلاد مسيح (ع) دانستهاند و بر اين باورند كه مردم اين تمدن در مناطقي از شمال سودان فعلي كه در نزديكي مصر واقع شده است، ميزيستند.


  فراعنهي سياه شهري را به نام ناپاتا (Napata) بنيان نهادند و سالها در اين شهر كه پايتخت آنها محسوب ميشد، به حكومت پرداختند. آنها در طي سالها حكومت بر مناطقي از سودان فعلي، به تقليد از فراعنهي مصر به ايجاد بناهاي مشابه تمدن مصر باستان دست زدند كه از آن جمله، مجموعه معابد كارناك (Karnak) را ميتوان نام برد كه طبق متون تاريخي بهعنوان هديهاي براي يكي از خدايان اين تمدن به نام آمون (Amun) ساخته شده است.


  از معروفترين فراعنهي سياه به تاهاركوا (Taharqua) ميتوان اشاره كرد كه توانست در زمان حكومت خود، بخشهايي از كشور ليبي فعلي را تصرف كند.


  براساس بررسيهاي باستانشناسان، مردم تمدن فراعنهي سياه به پرورش فيل اهميت زيادي ميدادند و اين امر را بهخوبي در ديوارنگارهها و سنگنوشتههاي بهجامانده از مردم اين تمدن ميتوان ديد.


  محوطههاي تاريخي اين كشور براي نخستينبار در دههي 1960 ميلادي توسط باستانشناسان يكي از دانشگاههاي برلين كشور آلمان كاوش شدند. در آن زمان، اشياي تاريخي زيادي از جمله مجسمهي مشهوري كه بدن آن بهشكل انسان و صورتش بهشكل شير است، كشف شد.


  همچنين باستانشناسان آلماني موفق به كشف معبدي به نام معبد شير شدند كه از نظر نوع تزيينات بهكار رفته در آن، منحصربهفرد است.


  علاوه بر معابد اين كشور كه بيشتر آنها ناشناختهاند، هرمهاي زيادي نيز در سودان وجود دارند كه در كاوشهاي انجامشده در آنها، اشياي تاريخي زيادي از جمله بيش از يكهزار مجسمهي منحصربهفرد و زيورآلات كشف شدهاند.


  بهجز معابد، كشور سودان در مقايسه با مصر، هرمهاي بيشتري دارد كه از آن جمله به هرمهاي مشهوري ميتوان اشاره كرد كه از آنها بهعنوان مجموعه هرمهاي ميرو (Meroe) نام برده ميشود. طبق بررسيهاي باستانشناسان آلماني در 1960 ميلادي، فقط 30 هرم در شمال كشور سودان قرار دارند، اين درحالي است كه از آن زمان تاكنون محوطههاي تاريخي سودان توسط باستانشناسان بهصورت جدي كاوش نشده و فقط به منبع درآمد قاچاقچيان آثار هنري تبديل شدهاند.


  كارشناسان دليل اصلي اين امر را وقوع جنگهاي داخلي متعدد در اين كشور ميدانند كه سبب شدهاند، بناهاي تاريخي منحصربهفرد تمدن فراعنهي سياه حتا براي مردم سودان نيز ناشناخته باشند.


  شايد به همين دليل باشد كه فقط يكي از محوطههاي تاريخي اين كشور در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده است.


 2. #2
  کاربرسایت mina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  1,895
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : دربارهي فراعنهي سياه

  آثار دوره فرعوني:

  در تاريخ ثبت شده است كه تمدن فرعوني مصري به 3000 سال قبل از ميلاد بر مي گردد.

  هرم خوفو(خئوپس) : خوفو از فراعنه مقتدر خانواده چهارم مي باشد.اين هرم كه بزرگترين هرم سه گانه مي باشد در حدود 13فدان حدود 55 هزار متر مربع -(هر فدان 4200 متر مربع)ساخته شده است.ارتفاع آن در ابتدا 146 متر بوده است ولي بعد از فرو ريختن كلاهك طلايي در قله هرم،ارتفاع آن به 137 متر كاهش يافته است.تعداد سنگهاي به كار رفته در اين هرم 2/5 ميليون قطعه مي باشد.اين هرم را يكصدهزار كارگر در طول 30 سال ساخته اند كه الان هم مي شود آن را با 405 كارگر در عرض 6 سال ساخت ولي بيش از يك ميليارد دلار هزينه بر مي دارد.

  هرم خفرع : در زمان خفرع كه فرزند خوفو بود،اين هرم ساخته شده است.ارتفاع اين هرم 136 متر است و دومين هرم از اهرام سه گانه محسوب مي شود.

  هرم منقرع : كوچكترين هرم مي باشد كه داراي ارتفاعي به داراي ارتفاعي به ميزان 62 متر مي باشد و در دوران پادشاهي منقرع فرزند خفرع ساخته شده است.

  مجسمه ابوالهول : بدنه اين مجسمه كه به عنوان سمبل محافظت از اهرامات در جلوي آنها ساخته شده است،به صورت شير نشسته است كه صورتي شبيه انسان دارد.ارتفاع بلندترين نقطه آن از سطح زمين 70 متر و پايين ترين نقطه آن 20 متر است.بيني اين مجسمه در جريان حملات ناپلئون آسيب ديده است و به تازگي كار بازسازي صورت آن پس از حدود 10 سال تعمير به اتمام رسيده است.


  بعضي از شگفتي هاي اهرامات :

  1. قاعده هرم بزرگ 76000 متر مربع مساحت دارد و طول هر ضلع آن 277 متر است.
  2. وزن هر يك از بلوكهايي كه در ساختمان هرم به كار رفته است حدود 5/2 تن است.بلوك هاي سقف اتاق موميايي در هرم بزرگ هر يك بيش از 40 تن وزن دارد.حجم مجموع اين توده عظيم سنگي دو ميليون و هفتصدهزار متر مربع است و وزن آن هشت ميليون تن تخمين مي زنند.
  3. هرم نخستين پديده جهاني است كه قانون عدد «پي»- 14/3- با چهار رقم اعشار در آن رعايت شده(نسبت ارتفاع به محيط هرم مساوي با نسبت شعاع به مساحت دايره است كه عدد پي 1416/3 را نشان مي دهد).
  4. چهار يال هرم درست در جهات چهارگانه،شمال،جنوب،مشرق،مغرب قرار دارند.
  5. خط مداري كه از روي هرم مي گذرد،دقيقا خشكي ها و آب هاي زمين را به دو قسمت مساوي تقسيم مي كندو هرم درست در مركز توده خشكي هاي زمين قرار دارد،يعني مركز ثقل قاره هاست.
  6. با توجه به بيضي بودن زمين،نصف النهاري كه از هرم مي گذرد،طولاني ترين نصف النهار جهان است.
  7. فاصله مركز زمين با هرم درست برابر فاصله قطب شمال با مركز زمين است.
  8. نسبت فاصله نوك هرم با قاعده آن برابر با نسبت فاصله قطب شمال با خط استوا است.
  9. راهروي ورودي هرم خميدگي مختصري دارد كه مستقيم به قطب شمال مي رود،يعني اگر يك خط فرضي از منتهي اليه راهرو ادامه يابد،با چند درجه اختلاف به قطب شمال منتهي مي شود كه اين چند درجه اختلاف هم به لحاظ تغيير دائم محور زمين است.
  10. هرم يك ساعت عظيم خورشيدي است و سايه هاي آن كه در ماه هاي فروردين برزمين مي افتد دقيقا شروع اعتدالين(سردي و گرمي) را نشان مي دهد.اين سايه ها فواصل روز و شب و ساعات شبانه روز را مشخص مي سازد.
  11. دقت زاويه يابي ساخت هرم در حد يك ثانيه از قوس است كه حتي با ابزارهاي فني مدرن امروزي نيز محاسبه آن در ابعاد غول آساي هرم بسيار دشوار است.
  12. اگر ارتفاع هرم بزرگ را در عدد ميليون ضرب كنيم،فاصله زمين با خورشيد به دست مي آيد.
  13. به تازگي دانشمندان به اين نتيجه علمي پي برده اند كه داخل اشكال هرمي شكل به دليل جذب نوعي خاص از اشعه خورشيد،خاصيت گند زدايي و ضد باكتريايي دارد و ميكروب ها به سختي مي توانند به قاعده هرم نفوذ كنند.
  14. بسياري از اسرار ساخت اهرام،هنوز ناشناخته مانده و موضوعات چگونگي تعمين نيروي انساني،حمل و نقل مصالح و امكان استفاده از بلوكهاي سيماني به جاي سنگ هنوز كشف نشده است.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تجارت سيار
  توسط hrg1356 در انجمن مقالات علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸, ۲۱:۴۱
 2. سخني در باره سيد حسن خميني
  توسط hamid192 در انجمن دانشکده سیاست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آبان ۸۸, ۰۰:۱۸
 3. 458 اختراع ماه گذشته در كشور به ثبت رسيد
  توسط hamid192 در انجمن اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۷ مهر ۸۸, ۲۱:۰۸
 4. سيارهاي با آيندهي مشابه زمين
  توسط hrg1356 در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۵ مهر ۸۶, ۰۲:۳۳
 5. تفسير قرآن كريم جلد پنجم
  توسط Unknown در انجمن مذهبی religions
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۵ مرداد ۸۶, ۱۷:۱۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •