فیلم آمریکایی «شبي با پادشاه» (One Night with the King) از 27 مارچ، ششم فروردين در دبي به نمايش درميآيد. اين فيلم روايتگر بخش مهمي از زندگي خشايارشا ملقب به شاه شاهان است. در اين داستان واقعي، ازدواج يك دختر يهودي به نام «هاداسا» با امپراطور نامدار هخامنشي، روايت ميشود.
يكي از مسوولان روابط عمومي گراند سينماي دبي در گفتوگو با وبسايت كاغذ ديجيتال ضمن اعلام نمايش اين فيلم در ايام نوروز گفت: «شبي با پادشاه» نقطه مقابل فيلم 300 است و به همينخاطر تماشاي آن را به علاقمندان تاريخ و فرهنگ سرزمين پارس توصيه ميكنيم.
او ميگويد: هماكنون 12 كپي از اين فيلم آماده شده است و گروه فني گراند سينما تلاش ميكند تعداد كپيها را به 19 نسخه برساند تا مسافران نوروزي بتوانند در همه سينماهاي دبي آن را تماشا كنند.
وي با اشاره به اين كه «شبي با پادشاه» از يك سال پيش از اين در دبي قابل نمايش بود، استدلال كرد: ما ميتوانستيم خيلي زودتر اين فيلم را نمايش دهيم، ولي ترجيح داديم تا در زماني اين كار را بكنيم كه مسافران و گردشگران نوروزي ايراني به دبي آمده باشند تا فروش فيلم بالا برود.
مسوولان روابط عمومي گراند سينماي دبي پيشبيني ميكنند بيش از 15 هزار نفر به تماشاي اين فيلم بروند.
نشريه دنياي تصوير درباره اين فيلم مينويسد: تورات از خشايارشا به عنوان «اخشورش» نام برده است. از كارهاي چشمگير اين پادشاه، حمله به مصر و سپس لشكركشي عظيمش به يونان بود كه در سال 480 قبل از ميلاد رخ داد. بنا بر روايت هرودت، تاريخنگار يوناني مجموع سربازان ايراني به حدود 3/2 ميليون نفر ميرسيد كه بهعنوان يكي از بزرگترين لشكركشيهاي تاريخ جهان ثبت شده است. خشايارشا كه فرزند داريوش بزرگ بود، حدود 20 سال پادشاهي كرد و سرانجام به دست اردوان، رييس محافظان خود كشته شد.
شناسنامه فيلم:
كارگردان: ميكل او . سايبل
بازيگران: تيفاني دوپونت (هاداسا / استر)، لوك گاس (خشايار شا)، جان نوبل (شاهزاده آدمانتا)،
عمر شريف (شاهزاده مميوكان)، جان رايس ديويس (مــُردخاي عموي هاداسا)، تامي ليستر (هاگاي/ رييس خواجگان حرم)، پيتر اوتول
محصول 2006 آمريكا؛ مدت 123 دقيقه