نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: آموزش خطاطی

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  آموزش خطاطی  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : آموزش خطاطی

  خطاطان معروف

  ابن بواب : ابوالحسن علاالدین علی بن هلال مشهور به ابن بواب و ملقب به قبله الکتاب از معروفترین خطاطان ایران در اوائل قرن پنجم هجری است ، او در تکمیل خط نسخ که به وسیله ابن مقله وضع شده بود ، زحمات بسیاری کشید و نگارش حروق نقطه دار را تحت قوانینی در آورد که تا قرن حاظر نیز خطاطان آن ها را رعایت می کنند. ابن بواب در نگارش قران نیز تسلطی عجیب داشت و نوشته های او در این زمینه بی نظیر است.

  ابن مقله : محمد بیضاوی شیرازی ، مشهور به ابن مقله ، از مشاهیر ، وزرا و خطاطین و فقهای سوم و چهارم هجری است . با این که خط کوفی را که در زمان او معمول بود بسیار زیبا می نوشت ، لکن به سبب صعوبت در صدد اختراع خطوط جدیدتری بر آمد و سر انجام خطوطی نظیر : محقق ، ریحانی ، ثلث ، نسخ ، توقیع ، رقاع و تعلیق را اختراع کرد .

  جعفر تبریزی : یکی از اساتید مسلم خط و خوشنویسی در قرن نهم می باشد . یکی ار آثار معروف نستعلیق او شاهنامه بایسغری است. این شاهنامه هم اکنون در یکی از کتاب هانه های ایران نگهداری می شود. یکی دیگر از کارهای ***زا جعفر تبریزی مرقعی است در کتاب هانه دانشگاه توبینگن آلمان که بهترین نمونه خط ثلث ، ریحان ، نسخ ، رقاع ، توقیع ، نستعلیق را می توان در آنها یافت.

  سلطانعلی مشهدی : سلطانعلی معروف به سلطان الخاطین از معروفترین خطاطان قرن نهم ایران است . تمام کتیبه های مصر ، مدارس هرات را که از بناهای سلطان حسین بایقرا و امیر علیشیر نوائی است ، سلطانعلی به خط نستعلیق اعلای جلی نوشته است .

  درویش عبدالمجید : از مشاهیر خطاطان قرن دوازدهم است . تولد وی در سال 1150 در طالقان قزوین اتفاق افتاد . دیری نپایید که در هنر شکسته نویسی استاد مسلم شد . از شاگردان معروف او میتوان ***زا کوچک اصفهانی را نام برد.از آثار گرانبهای او کلیات سعدی است که اکنون در یکی از کتاب خانه های ایران نگهداری می شود.

  عبدالباقی تبریزی:
  از خوشنویسان دوره شاه عباس و در خطوط ثلث و نسخ و رقاع از اساتید مسلم دوازدهم است.
  هنگامی که بنای مسجد شاه سلطانعلی اصفهانی به پایان رسید . شاه عباس او را از بغداد به اصفهان خواند و عبدالباقی بعضی از کتیبه های مسجد را به خط زیبای خود نوشت .

  عباسی :
  علیرضا عباسی تبریزی خوشنویس معروف عهد صفوی است که در نوشتن هفت قلم استاد بوده است . گرانبهاترین اثری که از اوست ، قران بزرگ کتاب خانه آستان قدس رضوی است علیرضا عباسی در نستعلیق و نسه و بویژه در ثلث استاد مسلم شناهته شده است.

  عمادالکتاب:
  میرزا محمد حسین عماد الکتاب سیفی قزوینی متولد 1245 خورشیدی آخرین خوشنویس نستعلیق قرن حاظر است که خط ثلث و نسخ و شکسته را خوش می نوشته و از نقاشی آب و رنگ سررشته داشته است. از آثار او یک دوره رسم الخط می باشد که به چاپ رسیده است.

  مریم بانو :
  در زمره چند تن از بانوان معروف خوشنویس ایران و سر آمد ایشان است . که از آغاز دوره فتحعلی شاه در خط نسخ سر آمد بود و در ردیف استادان جای گرفت.

  میر علی تبریزی :
  از مفاخر سده هفتم هجری و واضع و مخترع خط نستعلیق است . او توانست از دو خط نسخ و تعلیق یک خط زیبا پدید آورد که موسوم به نستعلیق گردید و همان است که اکنون خط زیبای پارسی بدان نوشته می شود. دیوان حافظ چاپ مرحوم قزوینی به خط زرین خط و شاهنامه میربهادر به خط عماد الکتاب به خط نستعلیق نگاشته شده است.

  میرعماد :
  میر محمد بن حسین سیفی قزوینی ملقب به عماد الملک و معروف به میر عماد از خوشنویسان استاد ایران است میر عماد را باید بزرگترین و زبردست ترین نستعلیق نویس تاریخ خطاطی ایران دانست .

  یاقوت مسعصمی : جمال الدین یاقوت بن عبدالله مسعصمی نخستین کسی می باشد که خط ثلث و نسخ را به قدرت قلم او در کتاب آمده است . شاهکار او قرانی است که در سال 688 در بغداد نوشته و هم اکنون در کتابخانه پاریس نگهداری میشود.

  دیگر خطاطان :
  ابوالفضل ساوجی - بهاءالدین کاتب- حالی اصفهانی - حسن خان شاملو - خواجه اختیار - زینب شهده - سید احمد مشهدی - جواد شریفی - صاحب قلم - عبد الرشید دیلمی - محمد حسین شیرازی - محمود شهابی - ملک کلامی -
  اشرف الکتابی -- مولانا یاری - میرزا احمد نیریزی - میر علی هروی - میر معز کاشانی - نوری لاهیجی
  میرزا طاهر خوشنویس - حسن هریسی - آقا میرزا بیوک ادیب - بخت شکوهی و دوز دوزانی

 3. #3
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : آموزش خطاطی

  برگرفته از کتاب خوشنویسی ایران
  رحمان دلفراقی
  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  خطی از در عشق خوانی همه را ز دهر دانی
  که کلام آسمانی سخن خطا نباشد

  بشر از روزیکه می خواست اندیشه ها و مفاهیم ذهنی خود را ، صور اشیا را بر استخوانهای حیوانات و سنگ ها و دیوار غارها نقش میکرد .
  پس از گذشت هزاران سال و افزایش عقل و فکر و تجربه به کمک نقاشی خط تصویری را به وجود آورد . اما تصاویر قادر نبود نیات آدمیان و اندیشه های درونی آنان را کاملا نشان دهد . پس از گذشت روزگاری دراز در خط تصویری نیز که روشنگر کوشش بشر در راه ثبت مفاهیم ذهنی وی بود نقاشی ساده در آن تجلی کرده بود تحولی یافت بدین صورت که تصویر ها و اشکال مختصر شد و در آنها اصلاحاتی به وجود آمد یعنی صورت ها از خط تصویری به علامت مبدل شد . این مرحله پیشرفت خط را که مفهوم نویسی و اندیشه نگاری گویند بایستی کلید به وجود آمدن مراحل دیگر در پیشرفت خط دانست و بالاخره بتدریج در روزگارانی دیگر آخرین مرحله که خط الفبایی یا صوتی باشد به وجود امد .

  درباره پیدایش خط الفبایی سخن بسیار گفته شده است . بیشتر دانشمندان اختراع خط الفبایی را به فینیقی ها نسبت داده اند این مردم که از کنعانیان و بازرگانان و دریانوردان چیره دست و آزموده بودند در قطعه باریک و کم ارضی از خاک سوریه در کرانه دریای مدیترانه سکنی داشتند ضمن سوداگری هاییکه در مدیترانه شرقی بعد در دریای سرخ یا کشورهای مختلف داشتند رسوم و عقاید از جمله خط الفبایی را که خود وضع کرده بودند رواج دادند اگر این عقیده درست باشد که این قوم که خط را از صوت نگاری خارج نمودند و صورتی دیگر به آن دادند . پس منشا خطوط الفبایی دنیا بغیر از خط چینی که از منشا دیگریست از همین خط الفبایی اختراع فنیقی ها است . اما عقیده برخی از دانشمندان اینست که خط پیش از فینیقی ها در جزیره کرت موجود بود . در هر حال خواه خط الفبایی و صوتی از جزیره کرت سرچشمه گرفته و یا بوسیله فنیقی ها اختراع شده باش و قوم مذکور نیز از عبریها اخذ کرده باشند یا نه و یا بالاخره عقیده برخی دیگر از دانشمندان و محققان را درست بدانیم که اختراع خط الفبایی بوسیله فنیقی ها افسانه ای بیش نیست .

  اختراع خط از کیست ؟
  اختراع خط در نقطه ای از زمین آن هم با یک گام به وجود نیامده است و برای پیدایش آن نمی توان زمان خاصی تعیین کرد . بنا به تحققیق مورخین و کارشناسان مخترع خط فنیقی ها بوده اند و یونانیان و سایر اقوام از انان اقتباس کرده اند و پس از دگرگونی و جرح و تعدیل خط رو به کمال رفته است . مراحل تطور و تکاملی خط را بعصی از مولفان اینطور ذکر کرده اند .

  1- خط تصویری Pictorial
  در قدیمی ترین ایام که هنوز بشر زبان باز نکرده بود و هنوز لغتی نمی شناخت تا حرف بزند و برای نمایش فکر و اندیشه خود نشانه ها و خطوطی بر خاک و یا سنگ و غیره ترسیم میکرد و به وسیله این لال بازی ها منویات خود را به طرف حالی میکرد. این نوع خط که یادگار تمدن مصر باستانی است خط تصویری نامیده می شود . در تاریخ آمده است که مصریان برای نوشتن مطالب خود یکنوع خط اختراع کردند که هیروکلیف ( خط مقدس ) نامیده می شد.

  2- ایدئوگرام ( مفهوم نگاری )
  کیفیت نگارش خط در این قسمت به این صورت انجام میگرفت که به جای کشیدن تمام شکل شی مورد نظر قسمتی از آن را به طور رمز یا اختصار روی صفحه کاغذ می آوردند و همه از دیدن آن علامت بخصوص پی به مقصود می بردند . گفته می شود این دوره را که دوره پندار نگارش خوانده می شود آشوری ها به وجود آوردند . ناگفته نماند که خط مصریان قدیم به همین ترتیب بوده و در خطوط پارسی و سومری و نیز عیلامی وجود داشت که دلالت بر معنی و مفهوم کلمه یا اندیشه ای میکرد .

  3- خط هجایی Syllabic
  با گذشت زمان نیز حروف مصور تبدیل به حروف هجایی شد . در خط هجایی برای هر هجا علامتی موجود است مانند خط فارسی کنونی که در صورتیکه اعراب را در نوشتن نگذارند قسمتی از آن هجایی است مانند خطوط بابلی ، سومری ، عیلامی مخلوطی از ایدئوگرامی و هجایی بوده اند .

  4- خط الفبایی Alphabetic
  این دوره که آخرین مرحله تکامل یافته خطوط بشمار میرود صنعت خط گام بلندی به پیش گذاشت و برای هر یک از صداها علامت خاصی وضع شد بنام زبر ، پیش . زیر و تنوین ، جزم و غیره و اگر در خط کنونی فارسی این علامات که اعراب خوانده می شود رعایت شوند خط الفبایی است . از خطوط الفبایی قدیم خط میخی پارسی البته مخلوطی از الفبایی یا خجایی بوده و خط اوستایی که کاملا الفبایی بوده است .
  لغت الفبا از زبان فنیقی گرفته شده و اسم " الف با " مدت ها ثابت میکرد که فنیقی ها مخترع آن بودند زیرا اسم آن از دو کلمه آلفا و بتا که در زبان فنیقی به معنی گاو و خانه است تشکیل گردیده و این بواسطه شباهتی است که صورت گاو و نقشه خانه به این دو حرف دارند .
  اگر حرف A وارونه و B افقی بنویسید این شباهت را خواهند داشت و حرف دوم را که بت نامیده می شود هم اصل با بیت عربی به معنی خانه است .

 4. #4
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : آموزش خطاطی

  ریتم :

  شاید توجه کرده باشید وقتی راه میرویم پای راست و چپ خود را به ترتیبی منظم روی زمین میگذاریم اگر به صدای پایمان توجه کنیم می بینیم که تقریبا هماهنگ و صدای قلبمان را دارد . یا وقتی روی زمین یا برف راه میرویم اثر جای پایمان به ترتیب مساوی و منظم باقی می ماند .
  اثر پا روی زمین ، صدای حرکت چهار نعل اسب ، صدای حیوانات مانند قورباغه ، بال زدن پرنده و ردیف درختان و سایه آنها روی زمین همگی یک ترتیب و نظم در شکل و صدا هستند که به انها ریتم گفته می شود . اگر دست روی دندانه های شانه بکشیم صدائی بگوش ما میرسد که نمونه ای از ریتم در صداست . لکه های نوری که از سقف بازار روی زمین میافتند ، مثال دیگری از ریتم است .

  مراعات ریتم در خوشنویسی :
  نحوه قرار گرفتن حروف کشیده و کلمات یکسان و مشابه در لابه لای سطور علی الخصوص در متن ابیات اشعار حکایت از ریتم در خوشنویسی می نماید .
  ما می توانیم با یکسان نوشتن بعضی از کلمات و ایجاد کشیده های برابر در سطور مختلف یک صفحه ایجاد ریتم نماییم .
  هماهنگی :

  به رنگ پوست انسان ها در سرزمین های مختلف توجه کنید : رنگ پوست انسان مثل شکل بدن حیوانات هماهنگ با شرایط محیطی به وجود آمده است . مثلا شکل بدن ماهی برای توافق حرکت او در آب ، گل آفتاب گردان همراه با حرکت خورشید . نوک پرندگان برای برداشتن دانه ، کوچ قبایل در تابستان و زمستان و یا تغییر لباس شما در فصل های مختلف همگی توافق با محیط یا هماهنگی را نشان نی دهد .
  قوانین یک بازی نیز توافق جمعی برای انجام یک کار گروهی است . توافق در طبیعت عامل سرعت بخشیدن به رشد می باشد . در هنر می توان توافق ها را به صور گوناگون بیان نمود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ مهر ۸۸, ۱۱:۵۹
 2. سوابق كشاورز گزينه پيشنهادي وزارت آموزش و پرورش دولت دهم
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار سیاسی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۲ شهریور ۸۸, ۰۱:۵۱
 3. ميانگين وزارت وزاري دادگستري
  توسط MR HAMID در انجمن مباحث حقوقی و قضائی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۲ اسفند ۸۶, ۰۰:۳۶
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۳۰ آذر ۸۶, ۱۳:۲۸
 5. تاپیک آموزش گیتار - مقالات آموزشی
  توسط Unknown در انجمن هنر موسیقی
  پاسخ ها: 18
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۲ آبان ۸۶, ۱۲:۱۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •