شعبون بي مخ که پس از انقلاب به آمريکا فرار کرده بود روز 28 مرداد 1385در لس آنجلس مرد.شعبان جعفري معروف به شعبان بي مخ که آلزايمر شديد داشته و مدت طولاني نيز به بيماري هاي قلبي عروقي و بيماري هاي مزمن ناشي از خوردن زياد کله پاچه دچار شده بود ، صبح روز 28 مرداد 1385 به وقت آمريکا مرد.
بنا به اين گزارش، شعبان بي مخ، پس از پيروزي انقلاب و فرار از ايران، مدتي در اسرائيل و سپس در آلمان و اين اواخر در آمريکا زندگي مي کرد. چندي پيش نيز کتاب خاطرات شعبان منتشر شد که به عقيده مورخان، سرشار از اکاذيب و اتهامات او به مبارزان و مخالفان شاه بود.
گفتني است شعبان جعفري، جزو محکومان به اعدام پس از پيروزي انقلاب بود که با فرار از ايران امکان محاکمه و رسيدگي به خدمات! او به دربار پهلوي پديد نيامد. بنا بر شنيده ها، شعبان جعفري در يک آپارتمان کوچک و با ماهي صد دلار و در نهايت ادعاي شاه دوستي! زندگي مي کرد


از شعبان جعفري به عنوان چهره اي منفور در تاريخ سياسي معاصر ايران و از مسببان اصلي حوادث دهه 1330 نام برده مي شود، چنانكه در آشوبهاي منجر به سقوط دولت مردمي مصدق، از وي به عنوان رهبر شورشيان و کلاشان طرفدار کودتا عليه دولت ياد شده است.

نکاتي از زندگي وي
شعبان جعفري اعتقادات شديد مذهبي داشت و آن طور که اطرافيانش مي گويند نماز و روزه اش تا آخرين سال حيات هم قطع نشد.
شعبان جعفري متولد محله درخونگاه در منطقه سنگلج در قلب شهر تهران بود، محله اي که آيت الله محمد طباطبائي (از سران مشروطيت)، آيت الله شريعت سنگلجي (از استادان بنام و نوانديش فقهي) و رضا شاه پهلوي (تا قبل از کودتاي سوم اسفند) در آن محله ميزيستند.
وي تا قبل از کودتاي ?? مرداد که منجر به سقوط دولت دکتر محمد مصدق شد به "شعبان بي مخ" و يا "شعبان درخونگاه" شهرت داشت. اما پس از پيروزي کودتا و بازگشت شاه به ايران، شعبان نام فاميل "تاج بخش" را براي خود برگزيد، اما آنگونه که گفته مي شود با تذکرات بعدي به نام فاميل سابق خود اکتفا کرد.
آخرين کار زندگي او، حاضر شدن در مقابل دوربين سهراب اخوان فيلمساز ايراني بود که مي خواست فيلمي از زندگي شعبان بسازد. فيلمي که نام آن را "خط آخر" داده بود.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]