[align=justify]....................0912...................0932
..................0935
بايد تمامي صفحات را نگاهي بيندازد، چيزي كه جالب است برخي آگهي ها هر روز تكرار مي شوند؛ يعني پس از اين همه انتشار آگهي نتوانسته اند نيروي كار مناسب خود را پيدا كنند؟
اغلب آگهي ها مربوط به استخدام منشي يا كارمند دفتري است و بيشتر با اين مضمون است: <استخدام منشي با حقوق مكفي> پس از تماس با يكي از اين آگهي ها قرار مي گذارد تا حضوري به انجا مراجعه كند. ساعت پنج بعدازظهر به همان
آدرسي كه گفته بودند مي رود. وقتي وارد ساختمان مي شود واحد مربوطه را پيدا كرده و زنگ واحد را مي زند. مردي ميانسال در را باز كرده و او را به اتاق رييس شركت راهنمايي مي كند.محيط فيزيكي شركت، يك محيط بسته است به طوري كه به يك منزل مسكوني بيشتر شبيه است تا يك مكان تجاري يا اداري!به او گفته مي شود كه مي تواند از روز بعد كار خود را در آن شركت آغاز كند و حقوقش نيز 150 هزار تومان در ماه است ولي اگر پس از ساعت شش نيز به عنوان اضافه كار در شركت بماند حقوق بيشتري دريافت خواهد كرد. وقتي در مورد نوع فعاليت شركت سوال مي كند رييس شركت جواب مي دهد كه شركت در زمينه تجارت لوازم بهداشتي و شيرآلات فعال است. روز بعد ساعت هشت صبح طبق قرار قبلي به شركت مراجعه كرده پس از ساعتي رييس شركت هم وارد مي شود.در آن چند ساعتي كه آن جاست اتفاقاتي مي افتد كه فرار را بر قرار ترجيح داده و به سرعت آن جا را ترك مي كند. او بسيار سريع متوجه مي شود كه وظيفه وي تنها انجام دادن كار يك منشي نيست بلكه!!!

آگهي هاي استخدام يا دام براي جويندگان كار؟
<استخدام منشي زن مسلط به كامپيوتر> < به يك منشي خانم با ظاهري آراسته و روابط عمومي قوي نيازمنديم>، <يك شركت معتبر به يك منشي خانم آشنا به كامپيوتر و روابط عمومي بالا و ظاهري آراسته نيازمند است>، < به يك منشي خانم آشنا به كار موبايل با حقوق صدهزار تومان به علاوه پورسانت سي درصد نيازمنديم>
اينها نمونه هايي از آگهي هايي است كه در موارد قابل توجهي فقط با درج يك شماره تلفن براي تماس و بدون آدرس در نشريه هاي مختلف و به ويژه بخش نيازمندي ها كه صرفا آگهي چاپ مي كنند ديده مي شوند.
اين آگهي ها بارها چاپ مي شوند تا آگهي دهنده، خانم مورد نظر خودرا انتخاب كند.در اين ميان برخي زنان مي گويند: بعضي آگهي دهندگان تحت پوشش استخدام كارمند اهداف ديگري را نيز دنبال مي كنند.
<ن - ر> از دختران مراجعه كننده به يك شركت خصوصي مي گويد: زمان استخدام از وي سوالات مختلف در زمينه چگونگي پوشش، ساعت رفت و آمد و نظارت خانواده بر وي شد.
وي افزود: از او خواسته شد در زمينه پوشش، بسيار آزاد باشد و از روسري و مانتوهاي به اصطلاح مد و آرايش هاي متنوع استفاده كند و حتي با مشتريان مرد دست بدهد.وي كه براي شغل مدير داخلي يك شركت پخش فرآورده هاي آرايشي انتخاب شده بود مي گويد: ساعت كاري مشخصي از طرف آنها اعلام نشد اما آنان اصرار داشتند كه ساعات بيشتري را در شركت بمانيم و در ازاي آن مبلغي اضافه بر حق ده ميليون ريالي ماهانه دريافت كنيم.وي در ادامه افزود: روز مصاحبه دختران و حتي زنان بسياري با پوشش ها و تيپ هاي مختلف مراجعه كرده بودند اما افرادي كه براي مصاحبه انتخاب مي شدند جوان، قد بلند و خوش چهره بودند.اين دختر 22 ساله گفت: زماني كه متوجه شدم كار در اين شركت به اين شكل است و بايد براي جذب مشتري، از مواد آرايشي چهر ه و مو استفاده كرد و رفت و آمد مردان بيش از زنان است بلافاصله كار را رها كردم.
وي مي گويد: اين در حالي بود كه دختران ديگري به دليل نياز مالي و گاه تامين هزينه خانواده همچنان ترجيح مي دهند آن جا بمانند.
شايد بارها و بارها حوداثي اين چنين را شنيده باشيد، شركت هاي خصوصي كه بدون هيچ نظارتي فعاليت كرده و در راستاي فعاليت هاي خود اقدام به سوءاستفاده هاي غيراخلاقي از كارمندان خود مي كنند. دختران جواني نيز به دنبال پيدا كردن شغلي مناسب با وعده هاي حقوق بالا فريب خورده و با ناآگاهي به استخدام اين شركت ها در آمده و ناخواسته وارد فعاليت هاي غيراخلاقي اين شركت ها مي شوند.

آگهي بدون آدرس
يكي از مشكلات جامعه ما فعاليت اجتماعي زنان و به خصوص كاركردن آنهاست. در اين كه در بسياري از موارد زنان در انجام وظايف محول شده به آنها نسبت به مردان از صداقت كاري بيشتري برخوردارند شكي نيست كه اين مطلب را مردان هم تاييد مي كنند اما در بسياري از موارد مردان با ديد نامناسبي به زنان مي نگرند.

در ماه گذشته در روزنامه اي آگهي استخدام منشي براي شركتي چاپ شد، يكي از افرادي كه با آن شركت تماس گرفته بود مي گويد: آگهي هيچ آدرسي نداشت فقط نوشته بود <به يك منشي خانم با روابط عمومي بالا نيازمنديم> و يك شماره تلفن هم در زير آگهي به چاپ رسيده بود. با شماره تلفن تماس گرفته و آدرس را گرفته و فرداي آن روز به آدرس مورد نظر مي روم پس از پر كردن فرم استخدام، رييس شركت با مقدمه چيني گفت: در اين شركت حقوق ماهانه 150 هزار تومان به شما پرداخت خواهد شد البته بايد به اين نكته هم توجه كنيد كه در شركت ما همه كارمندان با هم صميمي هستند تا حدي كه با هم رابطه ..... هم دارند خود من با تمام منشي هاي قبلي..... داشته ام در صورتي كه تمايل داريد با اين شرايط كار كنيد مي توانيد از فردا كار خود را شروع كنيد و.....

فقط شماره همراه
در بعضي آگهي ها هم شما فقط با يك شماره تلفن همراه برخورد مي كنيد كه بعد از اين كه خانم منشي بيچاره هر بلايي را كه خواستند سرش آوردند اين تلفن يا واگذار مي شود يا هيچ وقت در دسترس نمي باشد.
حتي گاهي در بعضي از اين آگهي ها به چشم مي خورد كه نوشته شده به يك خانم منشي از ساعت 22 - 19 نيازمنديم. به واقع كدام شركت يا مطب پزشكي مي تواند در اين بازه زماني مراجعه كننده داشته باشد؟
به نظر شما سرزدن چنين رفتارهايي از ما كه ادعاي فرهنگ چند هزار ساله را داريم صحيح است؟

اشكال و چاره آن
عدم شفاف سازي روابط سالم اقتصادي منطبق بر قوانين مناسب كشورمان زمينه پيدايش جرم را فراهم مي سازد. مجلس محترم بايد به سرعت بر اساس نيازهاي جامعه قوانين مناسب با كار و شركتهاي تجاري را متناسب با پيشرفت هاي علوم و فنون تدوين كند تا هر چه سريعتر به روابط شفاف اقتصادي بين اشخاص حقيقي و حقوقي در كشورمان برسيم. مسئله با شعار قانون و عدالت حل نمي شود، بايد قانونمند بود و مطابق قانون، شركتهاي تامين نيروي انساني حق دادن نيروي انساني به شركتهاي نيازمند را داشته باشند. بر اين اساس درج آگهي تنها متوجه شخص حقوقي شركتهاي واجد نيروي انساني آماده به خدمت با توانايي ها و گرايشهاي علمي گوناگون است و نيروهاي جوان علم آموخته كشورمان با مراجعه به اين شركتهاي كارياب خود را منتظر پيدا كردن كار مناسب و آبرومند مي يابند، مهمتر از همه اينها سازمانهاي ذيصلاح دولتي در خصوص چاپ آگهي ها هستند كه بايد جلوي چاپ اين دست از آگهي هاي به ظاهر سود آفرين را براي روزنامه بگيرند و اجازه ندهند از سرمايه بيت المال عليه جوانان كشورمان سواستفاده شود. براي چشم انداز روشن بايد قوانين مناسب با نيازهاي جامعه نوشته شود و ساختارها و سازمانهاي ذيصلاح مربوط تشكيل شود و نيروي انساني متدين در امور فرهنگي و اجتماعي به كار گرفته شود و حتي تربيت شود تا به آن اهداف متعالي برسيم.[/align]