طرح ابتکاري دانشگاه MIT براي توليد و عرضه لپ تاپهاي هندلي 100 دلاري با استقبال گستردهاي از سوي حاضران در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي در تونس روبرو شد.

نيکلاس نگروپونته، رئيس آزمايشگاه رسانهها (Media Lab) در دانشگاه MIT روز گذشته نمونهاي واقعي از يک لپ تاپ را به نمايش گذاشت که انرژي برق آن علاوه بر روش معمولي، توسط يک هندل مکانيکي نيز تامين ميشود.
اين کامپيوتر که در جريان نشست ديروز اجلاس WSIS و در حضور کوفي عنان، دبيرکل سازمان ملل به نمايش درآمد، با استقبال گستردهاي از سوي حاضران روبرو شده است. به گفته نگروپونته اين لپ تاپ را ميتوان به قيمت 100 دلار به اقشار کم درآمد عرضه کرد.

ناظران، اين طرح ابتکاري دانشگاه MIT را در راستاي اهداف اجلاس WSIS براي کاهش فاصله ميان فقير و غني در ميزان دسترسي به شبکه اينترنت و منابع اطلاعاتي و کاستن از شکاف ديجيتالي ميان شمال و جنوب ارزيابي کردند.

لپ تاپ سبز رنگ MIT به گونهاي طراحي شده است که انرژي کمي مصرف کند.

پروفسور نگروپونته هنگام نمايش اين لپ تاپ درحالي که هيجان زده به نظر ميرسيد توضيح داد که ميتوان آن را براي عرضه به دانشآموزان مدارس سراسر دنيا به توليد انبوه رساند.
نگروپونته گفت بنياد غير انتفاعي او با نام "يک لپ تاپ براي هر کودک" قصد دارد سال آينده 15 ميليون دستگاه از اين نوع را توليد کند.
وي توضيح داد که ايده ساخت اين لپ تاپ پس از سفر او به دهکدهاي در کامبوج به ذهن او رسيدهاست.
طرح توليد چنين دستگاه قبلا از سوي نگروپونته اعلام شده بود و قراربود اولين نمونه واقعي آن در اجلاس تونس به نمايش درآيد.
کوفي عنان که در مراسم نمايش اين لپ تاپ حضور داشت گفت: به اين ترتيب کودکان ميتوانند نه فقط از طريق دستورالعملهاي معلمان، بلکه از طريق کار عملي به آموزش و يادگيري بپردازند. آنان قادر خواهند بود مسير تازهاي را براي آموختن پيش روي خود بگشايند.
وي اين طرح را بسيار الهام بخش توصيف کرد و وعده داد که برنامه توليد و بهکارگيري آن را در کشورهاي درحال توسعه دنبال کند.
به گفته پروفسور نگروپونته قرار است ابتدا برنامه عرضه اين کامپيوتر به صورت آزمايشي در کشورهاي برزيل، چين، مصر، آفريقاي جنوبي و تايلند به اجرا درآيد.
نيکلاس نگروپونته همچنين درباره احتمال ورود اين محصول به بازار واسطهگران و کساني که ميخواهند از فروش مجدد اين وسيله در بازار سود کسب کنند گفت: من اميدوارم که از سوي جامعه مدني فشار کافي براي جلوگيري از ورود اين وسيله به بازار واسطهگران اعمال شود.
وي همچنين اضافه کرد : فن آوري خاصي در اين وسيله تعبيه شده که در صورت عدم اتصال به شبکه به مدت چند روز، باعث از کارافتادن آن ميشود.

لپ تاپ ابداعي MIT بر اساس سيستم عامل لينوکس کار ميکند و سرعت پردازنده آن 500 مگاهرتز (کمتر از نصف سرعت پردازندههاي متداول امروزي) است. بدنه اين لپ تاپ بسيار مقاوم ساخته شده تا در برابر ضربههاي فيزيکي حفظ شود. در اين لپ تاپ همچنين از يک Flash disk به جاي هارد ديسک استفاده شده تا امکان بيشتري براي جابجايي و تکان خوردن وسيله وجود داشته باشد.
اين لپ تاپ چهار درگاه USB دارد و قادر است به صورت بيسيم (Wi-Fi) به اينترنت متصل شود. صفحه نمايش اين لپ تاپ در دو حالت رنگي و سياه و سفيد کار ميکند و به سادگي ميتواند از يک حالت به حالت ديگر تغيير وضعيت بدهد. حالت سياه و سفيد با در نظر گرفتن اين نکته تعبيه شده که احتمالا بسياري از استفاده کنندگان اين وسيله کودکاني هستند که به دليل فقر يا شرايط جغرافيايي در فضاي باز و زير نور آفتاب کلاسهاي درس خود را ميگذرانند. صفحه نمايش اين لپ تاپ در حالت سياه و سفيد ميتواند بدون افزايش مصرف برق تصوير روشنتر و واضحتري را به نمايش بگذارد.
تاکنون شرکتهايي مثل گوگل، AMD و Red Hat مبالغي را براي ساخت اين دستگاه اهدا کردهاند.