نقل قول نوشته اصلی توسط SadafG
[align=center]چرا غروب آفتاب قرمز دیده می شود ؟[/align]
[align=center][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/align]
غروب سرخ فام با آن همه رنگ های به هم آمیخته یکی از دلپذیرترین مناظر طبیعی است ، شاید هنگام تماشای این منظره به خود گفته باشید :چرا خورشید اینقدرقرمز شده است ؟

البته باید بدانیم که این خود خورشید نیست که هنگام غروب قرمز می شود ، بلکه این تنها نظر ماست که در آن لحظه خورشید را اینگونه جلوه گر می یابیم .

در همان لحظه که ما خورشید را قرمز می بینیم مردمی که هزاران فرسنگ در جهت غرب از ما دورترند هرگز خورشید را در آن لحظه بدین رنگ نمی بینند .

قرمزی آسمان در هنگام غروب تقریباً دلایلی مشابه آبی دیده شدن آسمان دارد( [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]). تنها چیزی که به هنگام غروب خورشید فرق کرده و باعث رنگ قرمز خورشید شده مسافتی است که نور خورشید باید در داخل اتمسفر بپیماید تا به چشم ما برسد .

هرچه خورشید از افق پایین تر می رود مقدار مسافتی که نور در جو می پیماید بیشتر است .

می دانیم که نور آفتاب ترکیبی از نورهای رنگارنگ است و به طور عادی به نظر ما سفید جلوه می کند ، ولی چون جو زمین مملو از گرد و غبار و ذرات معلق دیگر است نوری که از آن عبور می کند به وسیله ی این ذرات به رنگهای گوناگونی منعکس می شود .

اتمسفر زمین به گونه ای است که نورهای بنفش ، آبی و سبز را بیشتر از نورهای زرد و قرمز منتشر می کند ، از اینرو وقتی خورشید از افق رو به پایین می رود جو زمین نورهای زرد و قرمز را بیشتر در خود نگه می دارد و به دید ما می آورد ، به همین دلیل افق هنگام غروب به رنگ قرمز جلوه گر می شود .

[align=center][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/align]