توشیبا رسماً مرگ فرمت HD DVD را به اطلاع عموم رساند

پس از گمانه زنی ها و خبرهایی که طی هفته گذشته پیرامون تردید کمپانی توشیبا نسبت به ادامه پشتیبانی و یا عدم پشتیبانی از فرمت HD DVD در اینترنت منتشر شده بود روز سه شنبه این شرکت اعلام کرد هرگونه تحقیق، توسعه فرمت HD DVD را به آن دلیل که استدیوهای بزرگ حمایت کننده از آن کناره گیری نموده اند متوقف خواهد کرد.

بیانه ی صادر شده توسط توشیبا موجب پایان دادن به جدالی می شود که بین دو رقیب سازنده نسل آینده فرمت های DVD یعنی توشیا و سونی مدتها ادامه داشت.

توشیبا اعلام کرده است بدین ترتیب از این پس تولید پخش کننده ها و نمایش دهنده های HD DVD هر روز کاهش داده می شوند تا سرانجام در پایان ماه آینده خط تولید کاملاً متوقف شود.

پیروزی Blue-ray بدان معنی است که خریداران دیگر مجبور نیستند بین این دو گزینه یکی را انتخاب نمایند و یا مجبور به خرید دستگاههای گران قیمتی شوند که از هر دو فرمت پشتیبانی کنند. مدیران کمپانی سونی که این روزها بسیار شادمان هستند در گذشته ای نه چندان دور (سال های 1980) خود تجربه ی شکست در برابر فرمت VHS را دارند.

با توجه به بازار 24 میلیارد دلاری پخش کننده های DVD خانگی، داشتن تنها یک فرمت و بهبود تکنولوژی آن می تواند کمک شایانی به شرکت های سازنده این دستگاهها جهت کسب درآمد هرچه بیشتر نماید.

اینم متن خبری بوده که سه روز قبل از انتشار خبر قطعی منتشر شده است :


شرکت ژاپنی توشیبا که رهبری تولید فورمت دیسک ویدیویی اچدی دیویدی را به عهده داشته است با پذیرش شکست قصد دارد مبارزه را به رقیب خود یعنی فرمت بلو-ری متعلق به شرکت سونی واگذار کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، شرکت پخش عمومی اناچکی (‪ (NHK‬طی گزارشی گفت تصمیمگیری در اینباره در مراحل نهایی قرار دارد.
این گزارش در حالی منتشر میشود که اعلام شرکت خردهفروشی وال مارت آمریکایی در روز جمعه مبنی بر اینکه فیلمها را منحصرا با فورمت بلو-ری عرضه خواهد کرد، به منزله کوبیدن میخ دیگری بر تابوت دی وی دی اچدی محسوب میشود.
توشیبا عرضه دستگاههای دی وی دی اچدی را و تولید و تحقیق بر روی طرحهای آینده را متوقف میکند.
خسارت ناشی از خروج توشیبا از رقابت با سونی، میتواند سر به دهها میلیارد ین(چند صد میلیون دلار) بزند.
توشیبا روز شنبه هیچ اظهار نظری در اینباره نکرد.
اردوگاه دیویدی اچدی شامل مایکروسافت، اینتل، یونیورسال هوم استودیو، و سرگرمیهای خانگی پارامونت است.
طی چند روز اخیر "بست بای" یک عرضهکننده بزرگ تجهیزات الکترونیکی و غول اجاره ویدیویی آنلاین "نتفلیکس" نیز وفاداری خود را به بلو-ری اعلام کردهاند.
بلو-ری یک فورمت جدید با وضوح بالا است که ائتلافی به رهبری سونی آن را عرضه میکنند.
مرگ دیویدی اچدی از ماه ژانویه مورد انتظار بود.
در آن زمان استودیو برادران وارنر که بزرگترین توزیعکننده دی وی دی هالیوود است از ائتلاف با توشیبا خارج و به بلو-ری پیوست.
تحلیلگران صنعت و تولیدکنندگان تجهیزات الکترونیکی میگویند جنگ فرمت فروش دستگاههای دی وی دی وضوح بالا را کاهش داده است، زیرا مشتریان قبل از خرید این فناوری جدید و گرانقیمت منتظر اعلام طرف برنده هستند.
از بازنده این مبارزه در تاریخ تجهیزات الکترونیکی مصرفکنندگان تنها نامی باقی میماند، درست مثل "بتامکس" که بعد از آنکه ویاچاس به فناوری برگزیده دستگاههای پخش ویدیویی خانگی تبدیل شد به فراموشی سپرده شد.