بد نیست برخی اوقات درون مغزمان دنبال کلید ریفرش بگردیم و با استفاده از آن برخی از چیزهایی که دست و بالمان را حسابی بسته اند را ببینیم. اگر مثل من روزی 10 ساعت و برخی اوقات شاید بسیار بیشتر مجبور هستید پشت کامپیوترتان باشید و بین فایلها و دایرکتوری های مختلف موجود روی هارد دیسکتان پرسه بزنید کم کم به این نتیجه می رسید که فایل اکسپلورر ویندوز چه فاجعه ای است! همانطور که روزی فایرفاکس را جایگزین اینترنت اکسپلورر کردیم، حالا وقتش رسیده فایل منیجر ویندوز را با یک ابزار ویندوز اکسپلورر جدید که با علم خاصی برای کسانی که دائم در حال جابه جایی بین فولدرها، کپی کردن، جابه جا کردن و جستجو کردن فایلهایشان هستند طراحی شده و نامش Xplorer2 است عوض کنیم.

مطمئن باشید Xplorer2 با قابلیتهایی مثل امکان باز کردن تب، رابط کاربری با پنل دوگانه یا dual، میانبرهای بسیار بر روی کیبورد که تقریبا دستهای شما را از موس بی نیاز می کنند و... هر کسی را شیفته خودش خواهد کرد. پس بنابراین بیائید نگاهی از نزدیک به آن بیاندازیم.
دانلود و نصب Xplorer2

Xplorer2 دارای دو نسخه است یک نسخه ی رایگان که به نسخه ی Lite معروف است و یک نسخه ی غیر رایگان که به نسخه ی حرفه یی یا Professional معروف می باشد. نسخه ی Lite فقط برای استفاده های شخصی و آکادمیک است و نه تجاری و... و برخی از قابلیتهای نسخه ی حرفه یی را نیز ندارد اما برای اهالی آپدیت بلاگ که بنای کارشان استفاده از نرم افزارهای قانونی است کاملا مناسب می باشد، هر چند نسخه ی حرفه یی نیز امکان استفاده ی امتحانی برای 30 روز را به کاربران می دهد و البته کرکش هم در اینترنت به وفور یافت می شود.

Xplorer2 نسخه ی Lite را از اینجا دانلود [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] نموده و نصبش کنید و آماده ی شبیه شدن به علامت تعجب باشید (-;!

رابط کاربری سه وجهی

اولین نکته یی که بعد از دیدن Xplorer2 توجه شما را جلب خواهد کرد این است که این ابزار محتوای دو فولدر را به صورت همزمان در یک پنجره به شما نشان می دهد. این قابلیت برای کسانی که به صورت دائم در حال جا به جا کردن و کپی نمودن فایلهایشان هستند بسیار ایده آل است و سبب صرفه جویی بسیاری در وقتشان می شود. همچنین در پنل سمت چپ شما محتویات هارد دیسکتان را با آرایش شاخه ای مشاهده می کنید که امکان جا به جائی بین دایرکتوری ها را بسیار راحت تر می کند، به تصویر زیر دقت کنید تا بهتر متوجه گفته هایم شوید
برای اینکه بین دو پنلی که فولدرها را نشان می دهند سوئیچ کنید و پنل مورد نظرتان را فعال کنید کافی است کلید Tab را فشار دهید. پنل فعال رنگ زمینه اش سفید خواهد بود و پنل غیر فعال زمینه اش خاکستری رنگ و برای اینکه منوی شاخه ایی دایرکتوری ها را حذف کنید و یا دوباره برگردانیدش از منوی View گزینه ی Show Tree را تیک بزنید یا تیکش را بردارید.

گشت و گذار با تب ها

اگر پنل دو گانه ی برنامه برای شما کافی نیست، می توانید فولدرهای بیشتری را در یکی از پنلها به صورت تب هایی در پائینش باز نمائید و در بینشان بگردید. از منوی فایل گزینه ی New Tab را انتخاب کنید یا اگر مثل من حال ندارید دستتان را از روی کیبورد بر دارید Ctrl+Ins را بزنید تا یک تب جدید باز شود. باز هم آدمهای تبل مثل من که می خواهند همه کار را با کیبورد بکنند کافی است از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+نشانگر چپ و راست استفاده نمایند تا بتوانند بین تب ها با استفاده از کیبورد حرکت کنند.از طرفی می توانید خیلی راحت نام یک تب را عوض کنید برای اینکار فقط روی آن کلیک راست کنید و گزینه ی Rename را انتخاب نمائید.

بوک مارک کردن فایل ها و فولدرها

مثل فایرفاکس، Xplorer2 می تواند فولدر ها و فایلها را بوک مارک کند و به آنها برای باز کردن سریعترشان یک کلمه ی کلیدی نیز اختصاص دهد. برای اینکه یک فولدر را به بوک مارک های خود اضافه کنید، از منوی بوک مارک گزینه ی Add Current را انتخاب کنید. برای سازمان دهی کردن بوک مارک ها نیز به سراغ گزینه ی Organize در منوی Bookmarks بروید، که منجر به دسترسی به پنجره یی مشابه تصویر زیر می گردد.
برای اینکه فایلی را بوک مارک کنید ابتدا فولدری که فایل در آن موجود است را بوک مارک نمائید سپس سراغ Organize می روید روی تیتر فولدر مذکور کلیک می کنید و بعد آیکون Properties را در نوارد Bookmarks کلیک کنید در قسمت description در انتهای آدرس فولدر مذکور اسم فایل به همراه پسوندش را وارد کنید و در صورت تمایل Name را هم با اسم فایل یکی نمائید. مثلا در تصویر زیر من اینکار را برای فایل note در دسکتاپم انجام داده ام و هر وقت بوک مارک Note را انتخاب کنم Xplorer2 بلافاصله این فایل در فولدر دسکتاپ من را های لایت می کند و با یکبار زدن کلید Enter آن را برایم باز خواهد کرد (تصویر بالا).
فولدرهای FTP

Xplorer2 هنوز هم موارد شگفت انگیز زیادی دارد، این ابزار دوست داشتنی از مدیریت فایلها در ویندوز کمی فراتر رفته و به شما امکان مدیریت فایلهای روی هاست شخصی تان و FTP کردن به آن را نیز می دهد، گزینه ی updateblog.net در بین بوک مارکهای من، مرا به سرویس میزبان آپدیت بلاگ هدایت می کند و اجازه مدیریت فایلهای موجود بر روی آن را برایم فراهم می کند از طرفی می توانم فایلهای موجود بر روی سرور را روی هارد دیسکم کپی کنم یا فایلهای موجود بر روی هارد به فولدر مورد نظرم بر روی سرور FTP کنم.

البته در اینجا یک اشکال وجود دارد آن هم شیوه ی پشتیبانی Xplorer2 از FTP است، Xplorer2 اطلاعات مرتبط به FTP شما را رمزنگاری یا Encrypt نمی کند و از شما می خواهد اطلاعات مرتبط به آن را در همان قسمت بوک مارک با فرمتی مثل ftp://youassword@yourserver.com وارد کنید، یعنی شما پسوردتان را هم در همان قسمت بایستی وارد نمائید و این شیوه به نظر من اصلا امن نیست.

فایلهایتان را با قیلطرها بیابید

Xplorer2 به طرز وحشتناکی مدیریت فایلها را آسان می نماید (-:، شما می توانید از یک قیلطر برای پیدا کردن همه ی فایلهایی که با حرف A شروع می شود یا با png. تمام می شوند استفاده کنید. برای اینکار خیلی ساده قیلطر مورد نظرتان را به صورت مثلا png.* در نوار آدرس وارد نمائید، یا از منوی Mark گزینه ی Select Group را انتخاب کنید.

میانبرهای کیبرد

Xplorer2 دارای مجموعه ی بسیار وسیعی از میانبرهای ساده ی کیبورد است. اول بد نیست بدانید این ابزار یک سیستم جستجوی نسبتا هوشمند دارد و از آن به خوبی برای لیست کردن دایرکتوری ها بهره می گیرد. فقط کافی است چند حرف از اول نام یک فایل یا فولدر را تایپ کنید و بعد خواهید دید Xplorer2 بلافاصله قبل از اینکه شما بقیه اش را وارد کنید آن را برایتان خواهد یافت. می توانید از این سیستم جستجو برای یافتن فایلهایی با پسوند خاص نیز استفاده کنید فقط کافی است در حین جستجو کلید شیفت را نگه دارید و شروع به تایپ کنید مثلا اگر شیفت را نگاه داشته و تایپ کنید tx خود برنامه بسیار سریع فایلهای با پسوند txt. در دایرکتوری مورد نظرتان را لیست می کند.

برای اینکه فایلهایی را بین دو فولدری که باز هستند کپی کنید از کلید F5 استفاده نمائید و برای اینکه مستقیما مثلا به درایو C بروید از Ctrl+Shift+C استفاده نمائید.

در زیر می توانید لیستی از مهم ترین این میان برها که کاربرد نسبتا زیادی دارند را مشاهده کنید.قطعه قطعه کردن و بهم چسباندن قطعات فایلها

اگر یک فایل حجیم چند گیگا بایتی دارید و می خواهید آن را مثلا با آوردن روی چند سی دی با خود حمل کنید و به جای دیگری ببرید Xplorer2 می تواند آن را برای شما به صورت قطعه های کوچک تر در آورد یا اصطلاحا Split نماید و بعد دوباره در زمانی که نیاز دارید این قطعات را به هم متصل کند. برای انجام اینکار به سراغ منوی Action و گزینه ی Split بروید و بعد فقط حجم قطعات را مشخص کنید. برای بهم چسباندن قطعات نیز ابتدا از لیست شدن و وجود همه ی فایلها مطمئن شوید بعد جمیع قطعات را انتخاب کنید و در منوی Action به سراغ گزینه ی Join بروید.

راهنمای کاربران را فراموش نکنید

هر چند در مقاله ی بالا فکر می کنم به خوبی Xplorer2 و قابلیتهایش معرفی شده اند اما اگر می خواهید از ریز توانایی های این نرم افزار آگاه شوید یا فکر می کنید سئوالاتی باقی مانده بد نیست نگاهی به راهنمای کاربران این نرم افزار بیاندازید. می توانید راهنمای مورد نیازتان را از اینجا دریافت نمائید.

جایگزین هایی Xplorer2

درست است ی Xplorer2 به نظرعالی است ولی اگر شما فکر می کنید نیازهایی دارید که این برنامه توانایی برآورده کردنشان را ندارد بد نیست گزینه های دیگری مثل UltraExplorer یا TotalCommander و یا CubicExplorer را تست نمائید و از تجربیاتتان با آنها برای من و سایرین در همینجا بنویسید.