نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: عجـايب هفـتگانه دنـيا

 1. #1
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  عجـايب هفـتگانه دنـيا

  عجـايب هفـتگانه دنـيا

  اين هفت بنای باستانی از آن جهت برای مردم بسيار عجيب به نظر می رسند که انسانهای قديم آنهارا با کمک ابزارهای بسيار ابتدايي بنا نهاده اند وکاری ما فوق دانش روزگار خود انجام داده اند.

  اهرام مصر
  ساختن اهرام در سرزمين مصر به فرمان فرعونها از سه هزار سال قبل ازميلاد مسيح آغاز شد (حدود ۵۰۰۰ سال قبل) وآخرين آنها در سال ۱۸۰۰ قبل ازميلاد به پايان رسيد هر فرعون برای خود هرمی می ساخت تا آرامگاه ابدی او باشد تا به اعتقاد مصريان زمانی که روح به بدن پادشاه برمیگردد بتواند در بدن اوکه موميايي می شد جای بگيرد وفرعون د وباره بتواند زندگی را ازسر بگيرد وبه همين علت معمولا بدن موميايي شده فرعون را تابوتی که به شکل صورت او ساخته شده بود قرار می داد ند ودر کنارش مجموعه ای ازلوازم زند گی - خوراک - پوشاک و حتی کشتی اختصاصي اش را دفن می کردند هر هرم طی دهها سال و توسط صد ها هزار برده ساخته می شد. قديمی ترين هرم مصر در ناحيه ساکارا قرار دارد وبزرگترين و کامل تر ين هرم که جزو عجايب هفتگانه به شمار می رود هرم خئوپس است که که در نزديکی جيزه قرار دارد اين هرم در حد ود ۱۳ جريب زمين مساحت دارد و ارتفاع اصلی آن ۱۴۸ متر بوده که به مرور زمان به ۱۳۸ متر کاهش پيد ا کرده است.

  باغهای معلق بابل
  گفنه می شود که اين باغها توسط بخت النصر ساخته شد وی بعد از ويران کردن معبد سليمان در محل بيت المقدس کنونی در سال ۶۰۰ قبل از ميلاد اين باغهای معاق را برای ملکه خو د که د ختر هوخشتر پادشاه قدرتمند ماد بود بنا کر د اين باغ 5 طبقه داشت هر طبقه با ۱۵ متر فاصله بر روی طبقه زيرين ساخته شده بود و در هر طبقه گلها وگياهان فراوانی را کاشته بودند وشايد از آن جايي که شاخ وبرگ درختان به سمت طبقه های زيرين آويزان می شده آن را باغهای معلق گفته اند البته بايد اضافه کرد کشور بابل در منطقه عراق کنونی واقع بود.

  مجسمه زئوس
  مجسمه زئوس در سال ۴۳۵ قبل از ميلا د در شهر المپيا ساخته شد شهری که بازيهای المپيک از آنجا آغاز شد اين مجسمه که شاهکاری از هنر و دانش بشری بود به نشانه احترام وپرستش زئوس که به اعتقاد يونانيان خدای خدايان بود بر پا شده بود جنس مجسمه از سنگ مرمر خالص بود وبرای تزئئن بخش های گوناگون آن از طلا وعاج استفاده کرده بودند و بلندای آ ن به ۱۳ متر می رسيد این شاهکار هنری بر اثر جنگهای گوناگون به کلی از بين رفت.

  معبد ديانا
  اين معبد ۵۵۰ قبل از ميلا د مسيح در ناحيه افه سوس در ترکيه کنونی ساخته شد ساخت اين معبد آنقد ر مهم بود که مردم شهرهای گوناگون با فرستادن هدايايي در ساحت آ ن شرکت کرد ند و پس از تکميل از تمامی نقاط برای زيارت آن می آمد ند طول و عرض معبد ۱۳۰ در ۶۹ متر بود و ۲۷ ستون از مرمر خالص سقف آن را نگه می داشت که هر کدام از اين ستون ها حدود ۱۹ متر ارتفاع داشتند ولی در سال ۳۶۵ بعد از ميلاد اروس توستن فقط به خاطر کسب شهرت وقد رت اين بنا را به آتش کشيد اما بعد مدتی آنرا تعمير کردند و تالار جديدی برای آن ساختند وسرانجام به فرمان نرون آن جا را به کلی ويران ساختند.

  مجسمه آپولو
  گفته می شود که مجسمه آپولوکه يکی از خدايان يونان قديم بوده است درنزد يکی آسيای صغير و در مدخل خليج رودس برپا شده بود اين مجسمه از جنس برنز و به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده بود نصب اين مجسمه بر روی زمين از شاهکارهای معماری محسوب می شده و مخصوصا حالت ايستاده آپولو در حالی که پاهای خودرا باز کرده بسيار جالب بوده است اما مجسمه در سال ۲۲۴ قبل از ميلاد مسيح بر اثر يک زلزله شديد سرنگون شد و تا ساليان درازی به همان ترتيب بر روی زمين باقی ماند پس از مدتی مردم برای استفاده از فلز برنز بدن مجسمه تکه های آن را جدا کردند تا آنکه بالاخره چیزی از آن باقی نماند.

  آرامگاه ماسولوس
  در سال ۳۵۲ قبل از ميلاد هنگاميکه ماسولوس پادشاه کاريس در ترکيه کنونی درگذ شت آرامگاه باشکوهی از مرمر خالص برای اودر شهر هاليکارناس بنا کرد ند اين ساختمان چهار گوش و محيط آن ۱۴۰ متر بود و سقفی هرمی شکل داشت که بر روی تعدادی ستون استوار بود و بر بالای آن مجسمه کالسکه پيروزی با چهار اسب که شاه وملکه بر آن سوار بودند نصب ديده می شد بلندی این مقبره به بيش ار ۴۰ متر می رسيد و بارها توسط اعراب و بربر ها مورد حمله قرار گرفت تا اينکه به سبب زلزله شديدی از بين رفت اما در قرن نوزده ميلادی بخشهایی از کشف گرديد که هم اکنون در موزه بريتانيا نگهداری می شود.

  فانوس درياي اسکندريه
  شايد قابل استفاده ترين اين بناهای هفتگانه چراغ دريايي بود که در بندر اسکندريه مصر برپا شده بود اين بنا ۲۰۰ پيش از ميلاد مسيح توسط يکی از فراعنه وبرای تقديم به يکی از خدايان برپا شده بود اين ساختمان که بر بالای آن کوهی از آتش برپا می شد وظيفه راهنمايي کشتی ها را داشت و در حقيقت اولين چراغ دريايي جهان بوده است اين فانوس دريايي تا ۶۰۰ سال به خوبی انجام وظيفه کرد تا آنگه سر انجام بر اثر زلزله ای کاملا از بين رفت.

 2. #2
  کاربرسایت HAMIDREZA آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۱
  نوشته ها
  1,606
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : عجـايب هفـتگانه دنـيا

  رقابت بينالمللي براي انتخاب عجايب هفتگانه جديد جهان با استقبال گستردهاي در سطح جهاني همراه شده است و اكنون بيش از 20 ميليون نفر از كشورهاي مختلف در نظرسنجي انجامشده شركت كردهاند.

  به گزارش ايسنا به نقل از «آسوشيتدپرس»، اهرام ثلاثه مصر تنها اثر تاريخي بهجا مانده از فهرست قبلي عجايب هفتگانه جهان است كه در فهرست جديد ارايهشده نيز بهچشم ميخورد.

  عجايب هفتگانه قبلي شامل باغهاي معلق بابل، مجسمه زئوس، معبد آرتيمس، مقبره ماسولوس در هاليكارناسوس، برج دريايي اسكندريه و مجسمه عظيم رودس هستند.

  اين هفت اثر تاريخي در زمانهاي باستان از سوي ساكنان منطقه خاورميانه و مديترانه عجايب هفتگانه نام گرفته بودند؛ اما نامزدهاي فهرست جديد براي اين عنوان اكنون به 21 مورد از جمله برج ايفل، مجسمه آزادي، تاجمحل و ماچو پيچو در پرو محدود شدهاند.

  شهروندان كشورهاي جهان از طريق اينترنت يا تلفن حداكثر تا روز ششم جولاي سال 2007 به اين نامزدها ميتوانند راي دهند. اسامي هفت اثر تاريخي كه بيشترين راي را آورده باشند، روز هفتم جولاي اعلام خواهند شد.

  تلاش براي تعيين عجايب هفتگانه جديد جهان در سال 1999 و توسط برنارد وبر ـ محقق سوييسي ـ آغاز شد كه فهرست 200 اثر تاريخي جهان را ارايه كرد؛ اما اين فهرست سال گذشته به 77 مورد كاهش يافت. سپس يك گروه از متخصصان باستانشناسي به رياست رييس سابق يونسكو آنرا به 21 مكان تاريخي رساندند. براساس گزارش AP، شهروندان كشورهاي جهان با مراجعه به سايت new7wonders.com و يا تماس با شماره 11738 ـ 541 ـ 0011 در انتخاب عجايب هفتگانه جديد جهان ميتوانند شركت كنند.

  فهرست 21 اثر تاريخي ارايهشده براي انتخاب هفت مورد از آنها به اين شرح است:
  1- آگروپليس در يونان؛ متعلق به 500 سال پيش از ميلاد مسيح (ع).
  2- الحمبرا در اسپانيا.
  3- آنگكور در كامبوج.
  4- مجسمه عيسي مسيح (ع) در برزيل؛ با 125 فوت ارتفاع كه در سال 1926 ساخته شده است.
  5- كولوسوم در ايتاليا؛ آمفيتئاتري با ظرفيت پنجهزار نفر در رم كه 80 سال بعد از ميلاد مسيح (ع) افتتاح شد.
  6- جزيره شرقي در شيلي؛ شامل تودههاي سنگي عظيم با حدود يكهزار سال قدمت.
  7- برج ايفل در فرانسه؛ با 985 متر ارتفاع كه در سال 1889 ساخته شده است.
  8- ديوار بزرگ چين؛ با 4160 مايل طول غرب و شرق چين را به هم پيوند ميدهد و ساخت آن چند قرن به طول انجاميده است.
  9- حاجيا صوفيه در تركيه؛ كليساي جامع كه 537 سال پس از ميلاد مسيح (ع) ساخته شده است.
  10- معبد كيوميزو در ژاپن.
  11- كليساي جامع كرملين و سنت باسيل در روسيه.
  12- ماچو پيچو در پرو.
  13- قلعه نويشوان اشتاين در آلمان؛ ساختهشده در قرن 19 ميلادي.
  14- پترا در اردن.
  15- اهرام چچن ايتزا در مكزيك.
  16- اهرام ثلاثه در مصر؛ تنها بازمانده از عجايب هفتگانه قبلي.
  17- مجسمه آزادي در آمريكا؛ ساختهشده در سال 1886 كه 305 فوت بلندي دارد.
  18- stoneHenge در انگليس؛ قدمت آن سههزار تا 1600 سال پيش از ميلاد مسيح (ع) است.
  19- سالن اپرا سيدني در استراليا؛ در سال 1973 ساخته شده است و حدود هزار اتاق دارد.
  20- تاجمحل در هند؛ طراحان ايراني و هندي آن را به سبك اسلامي ساختهاند.
  21- تيمبوكتو در مالي.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •