نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: هواشناسی

 1. #1
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  هواشناسی

  ریشه لغوی
  یونانیان واژه متیورولوگیا را ، برگرفته از کلمه «متیوروس» ، به معنی اشیای معلق در آزمایشهای مربوط به هوا ، به اضافه «لوگوس» که به خطابه یا درس ترجمه شده است، برای این علم بکار بردهاند. لیکن ، امروزه مطالعه جو زمین چنان به رشتههای تخصصی تقسیم شده است که واژه فراگیر متئورولوژی (هواشناسی) که از یونانیان باستان بر جای مانده است، هیچ کس را ارضا نمیکند. از اینرو ، برای مطالعه بخشی از جو که در آن یونش و گسست مهم است و روی هم رفته بالاتر از ارتفاع حدود 35Km قرار دارد، واژه آیرونومی (نزدیک جو بالا) را بکار میبرند، در حالی که برخی ، به عنوان نامی فراگیر ، علم (یا علوم) جو را میپسندند
  نگاه اجمالی
  مطالعه و پژوهش درباره تمامی جنبههای جو زمین که بطور تفصیلی از سطح زمین تا سطح بالایی جو را در بر میگیرد، امروزه تحت عنوان علوم جوی نامیده میشود. واژه قدیمی و مصطلحتر هواشناسی مطالعه مطوح پایانی جو را ، که دارای تغییرات دائمی است، شامل میشود. بشر از ابتدای خلقت به دلیل تماس نزدیک با طبیعت و مشاهده عینی پدیدههای جوی همواره نسبت به کشف این پدیدهها کنجکاوی نشان داده است. اولین تجربه عینی پدیدههای جوی شاید مشاهده رعد و برق و آتش گرفتن جنگلها بوده که بعدها به کشف آتش منجر شده است. همچنین اولین کوشش انسان برای تهیه غذا و کشاورزی نیز همراه با دیده بانی هوا بوده است.

  هواشناسی شاخهای تخصصی از فیزیک پیشرفته است که از ابزارهای ریاضی پیچیدهای بهره میگیرد و بر همه علوم فیزیک تکیهای استوار دارد. هواشناسی بیش از همه با نظریه تابش الکترومغناطیسی ، ترمودینامیک ، مکانیک کلاسیک ، فیزیک شارهها ، شیمی فیزیک و نظریه لایه مرزی سر و کار دارد. اگر جو زیرین نیز در آن گنجانده شود، فیزیک خورشید ، طیف شناسی ، فیزیک پلاسما ، یونش ، فیزیک ذرات بنیادی ، پدیدههای اشعه ایکس ، نور شناخت ، فیزیک پرتوی کیهانی ، پدیده های برانگیزش ، الکترودینامیک ، مگنتوهیدرودینامیک ، انتشار رادیویی و سایر فرآیندهای مربوطه را نیز باید فرا گرفت.
  تاریخچه
  اولین بار ادموند هالی به سال 1688 اسنادی را در زمینه پدیدههای جوی و نقشههای مربوطه به بادهای متواتر در سطح اقیانوسها ، برای بخشی از سطح زمین منتشر میکند و در سال 1840 هوری نقشه بادهای اقیانوسها را ترسیم و توان و جهت وزش آنها را مشخص میسازد و بدین ترتیب در رفع نیاز دریانوردی گامی برداشته میشود.

  سیر تحولی و رشد
  در اواخر قرن نوزدهم مطالعات جو شناسی در سطح زمین بویژه در زمینه اندازه گیری بارانها توسعه پیدا میکند و از سال 1916 مطالعه پدیدههای جوی در زمینه پیشبینی هوا شکل مییابد و این بررسیها بر مبنای ویژگیهای سیستماتیک صورت میگیرد. در سالهای بعد ، توسعه هوانوردی پیش بینیهای دقیقتری را در وسعت گستردهای ایجاب میکند و آگاهی هوانوردان از حالات احتمالی آزمایشهای مربوط به هوا در ناحیه معین و برای یک لحظه از زمان الزامی مینماید و به منظور رفع همین نیاز هست که در پارهای از نقاط دنیا سازمانهای هواشناسی بوجود میآید.
  به تدریج به موازات توسعه شناساییهای علمی ، برای بهره گیری منطقی از منابع اقتصادی زمین به آگاهیهای بیشتری از پدیدههای جوی احساس نیز میشود، به گونهای که برای شناخت قدرت هیدرولیکی ناهمواریها و "نفت سفید" کوهستانها به عنوان منبع زایش آبها ، تعیین حجم متوسط آب رودخانهها در رابطه با نوسان میزان بارندگی سالانه حوضهها مورد توجه قرار میگیرد. همچنین پیشرفت علم کشاورزی به منظور کاشت و برداشت محصولات کشاورزی ، مهندسین زراعی را به کسب اطلاعاتی در زمینه آب و هواشناسی وا میدارد و همین نیاز به عنوان انگیزه دیگری در پیشرفت تحقیقات کلیماتولوژی موثر میافتد.

  شاخههای هواشناسی
  هواشناسی فیزیکی: بررسی ویژگیها و منشا تغییرات عوامل آب و هوا را مد نظر دارد.
  هواشناسی دینامیکی: به مطالعه تودههای هوا و بررسی عوامل انرژی مجموعه اتمسفر و یا جریانات اتمسفری میپردازد.
  هواشناسی اتمسفر آزاد: پدیدههای اتمسفر را از سطح زمین تا ارتفاعات بیشتر مطالعه میکند.
  هواشناسی زیستی
  هواشناسی کشاورزی
  هواشناسی هوانوردی
  هواشناسی مهندسی
  هیدروکلیماتولوژی

 2. #2
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : هواشناسی

  هواشناسی آلودگی هوا
  ==================================
  مقدمه
  شرایط هواشناسی اثر قابل ملاحظهای در مسئله آلودگی هوا دارند. پارامترهای هواشناسی تأثیر گذار بر مسئله آلودگی هوا را میتوانیم به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی کنیم. پارامترهای اولیه عبارتند از: جهت و سرعت باد ، دما ، ارتفاع آمیختگی و پارامترهای ثانویه عبارتند از بارش ، رطوبت ، تابش و دید. این پارامترها بطور قابل ملاحظهای تابع عرض جغرافیایی ، فصل و توپوگرافی هستند. همانطوری که شرایط آب و هوایی بر شدت آلودگی تأثیر میگذارد، آلودگی هوا نیز شرایط آب و هوایی را تغییر میدهد. مثلا آلودگی هوا سبب کاهش دید ، افزایش فراوانی و مدت مههای غلیظ (fog) و کاهش تابش ورودی خورشید شود. همچنین بارندگی و رطوبت نسبی در شهرها ممکن است به ترتیب بیشتر و کمتر گردد.
  پراکنش و پخش
  در هواشناسی آلودگی هوا و کلمه Dispersion (پراکنش) و Diffusion (پخش) بسیار کاربرد دارند. Dispersion یا پراکنش به حرکت یا انتقال آلایندهها بطور افقی یا قائم توسط باد اشاره میکند. در حالیکه Diffusion یا پخش به رقیق شدن آلایندهها اشاره دارد. پراکنش در جهت قائم توسط پایداری جوی کنترل میشود، در حالی که پراکنش افقی با جهت باد تعیین میشود. Diffusion یا پخش عمدتا نتیجهای از تلاطم (Turbulence) در جو میباشد و بستگی به تغییرپذیری ویژگیهای رژیم باد دارد.

  تربولانس (Turbulence)
  جریان تلاطمی ، جریانات بسیار نامنظم ، تقریبا تصادفی و غیر تصادفی و غیر قابل پیش بینی هستند. آنها اغلب به شدت چرخشی و دارای حرکات قابل پراکندگی و پخش شدن هستند. تلاطم عموما به طبیعت ظاهرا نامنظم (آشفته) بسیاری از جریانات شاره اشاره میکند که به شکل افت و خیزهای نامنظم و تقریبا تصادفی سرعت و دما در اطراف مقدار میانگین ظاهر میشوند. افت و خیزهای نامنظم در یک جریان متلاطم در یک نقطه معین تابع زمان و در یک زمان معین تابع مکان هستند. تلاطم بیشتر در سطح زمین (لایه سطحی) موجود است.

  پایداری جوی
  قبل از تشریح پایداری چند تعریف اساسی در اینجا عنوان میشود. بسته هوا به یک تکه از جو اطلاق میشود. فرآیند بیدرو ، فرآیندی است که طی آن هیچگونه تبادل گرمایی با محیط انجام نمیشود. مثلا تغییر حجم یا فشار هوا و یا دمای آن ممکن است بدون آنکه تبادل گرمایی صورت گرفته باشد، انجام شود. بسیاری از تغییرات فشاری و دمایی در جو بیدرو هستند، به همین دلیل هوا هادی ضعیف گرما است و آمیختگی هوا با محیط اطرافش به آرامی صورت میگیرد. فرآیندهای تابشی فقط تغییرات کوچک را طی زمانهای کوتاه ایجاد میکنند. اگر یخ بسته هوای خشک صعود یا نزول نماید، به صورت بیدرو منبسط یا منقبض خواهد شد و بنابراین به منطقه با فشار کمتر یا بیشتر وارد میشود. همانطوری که بسته هوا منبسط یا منقبض میشود به اندازه ْc/km 8/9 یا c/km 10ْ سرد یا گرم خواهد شد. این میزان تغییر دما را Dry adiabatic laps rate یا (DALR) میگویند.

  در مورد هوای مرطوب ، اگر به میزان DALR سرد شود بایستی غیر اشباع باقی بماند. سرمایش بیدرو هوای اشباع یا هوایی با رطوبت 100% منجر به تراکم (Condensation) رطوبت آن هوا و عاقبت ابر تشکیل خواهد شد. فرآیند تراکم مقداری گرمای نهان آزاد میشود و این گرما سرمایش آدیاباتیکی را جبران خواهد کرد. در نتیجه میزان سرمایش هوای اشباع کمتر از هوای غیر اشباع است. به همین دلیل (Saturated adiabatic lapse rate (SALR کمتر از DALR است. اندازه SALR بستگی به دمای هوا دارد زیرا هوای گرم قادر به نگهداری مقدار بیشتری از رطوبت نسبت به هوای سرد میباشد.

  دمای بالاتر هوای مرطوب و SALR کمتر به دلیل آزاد شدن گرمای بیشتر طی فرآیند تراکم است. مثلا SALR در مناطق استوایی 4 درجه سانتیگراد بر کیلومتر با دمای هوای حدودا 30Cْ میباشد، در حالی که که در عرضهای بالاتر با دمای هوای حول و حوش 0Cْ ، SALR حدود 7Cْ بر کیلومتر میباشد. به دلیل آنکه جو همیشه خشک یا اشباع نیست، لپس ریت محیطی ELR) Environmental Laps (rate اغلب کمتر از DALR و SALR است. میانگین جهانی آن Global average) c/km 5.6 Cْ) میباشد. بعضی مواقع ELR ممکن است بیشتر یا کمتر از SALR برای بسته هوای خشک یا اشباع باشد. اختلاف بین ELR و دولپس ریت آدیاباتیکی دیگر تعیین کننده پایداری یا ناپایداری جوی است.

  بسته هوای غیر اشباعی با دمای 20 درجه سانتیگراد در سطح زمین به ارتفاع یک کیلومتری صعود میکند و دمای آن با مقدار DALR کاهش پیدا کرده و به 30Cْ میرسد. اگر ELR مقدار 8Cْ بر کیلومتر را داشته باشد، بنابراین هوای محیط در ارتفاع یک کیلومتری دارای دمای 12 درجه سانتیگراد است، بنابراین دمای بسته هوا کمتر از محیط اطرافش است. بنابراین چگالتر و سنگینتر و در نتیجه سطح زمین سقوط میکند. این حقیقت برای بسته هوای غیر اشباعی با دمای 4- درجه سانتیگراد صدق میکند و اگر از 3 کیلومتری به 2 کیلومتری نزول کند با مقدار DALR گرم شده و دمای آن در ارتفاع 2 کیلومتری بر 6Cْ خواهد رسید و بنابراین از محیط اطرافش گرمتر و سبکتر و بنابراین صعود خواهد کرد و به مبدأ اولیهاش بر میگردد. در هر دو مورد جو را پایدار گویند و هیچ حرکت خالصی برای بسته هوا وجود نخواهد داشت. این موقعیت برای پخش قائم آلایندهها مناسب نیست.

 3. #3
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : هواشناسی

  بسته هوا به ارتفاع یک کیلومتری صعود کرده و دمای 10 درجه سانتیگراد را بدست خواهد آورد و این دما بیشتر از دمای محیط (9 درجه سانتیگراد) است، بنابراین دارای چگالی کمتر از محیط اطراف سبکتر از آن و به صعود خود ادامه خواهد داد. حال اگر بسته هوا تحت اثر نیرویی از ارتفاع 3 کیلومتری با دمای 13- درجه سانتیگراد به ارتفاع 2 کیلومتری سقوط کند دمایش 3- درجه سانتیگراد و بنابراین سردتر و چگالتر از محیط اطراف خواهد بود و به سقوط خود ادامه خواهد داد. در هر دو مورد هوا ناپایدار خواهد بود و بسته هوا پیوسته از مبدأ خود دور خواهد شد و بنابراین پراکندگی قائم آلایندهها را خواهیم داشت. این مثالها برای هوای اشباع نیز بکار می رود. در مورد صعود ، سرمایش با مقدار SALR اتفاق میافتند و این SALR کمتر (بزرگتر از) محیط اطراف خواهد بود و بنابراین پایدار (ناپایدار) خواهد بود. حالت SALR< ELR < DALR را حالت پایداری شرطی یا ناپایداری میگویند، زیرا حرکت نهایی بستگی به محتوای رطوبت بسته هوای در حال صعود دارد. اما راه بهترین برای بیان مسئله پایداری با استفاده از سرعت باد ، شدت تابش (روز) و پوشش ابر در شب وجود دارد.

  وارونگی دما
  در حالت طبیعی کاهش دما با ارتفاع را داریم، یعنی ELR مثبت. حالت وارونگی حالتی است که افزایش دما با ارتفاع را داریم، یعنی ELR منفی. یعنی هوای گرم روی هوای سرد قرار میگیرد، که در این حالت جو به شدت پایدار است. وارونگی دما شاید بدترین حالت پراکندگی قائم آلایندهها را نشان میدهد، زیرا تلاطم متوقف میشود و حرکات قائم جوی از بین میروند. پایه وارونگی ارتفاعی است که در آن نمایه قائم دما معکوس میشود و آن نقطه تغییر جهت منحنی است. پایه وارونگی ممکن است در سطح زمین قرار بگیرد (وارونگی سطح زمین) و اگر بالای سطح زمین قرار گیرد به آن Elevated or capping inversion میگویند. این وارونگی مانند درپوشی برای لایه مرزی جوی عمل کرده و از پخش قائم آلایندهها جلوگیری میکند.

  قله وارونگی جایی است که لپس ریت مثبت به لپس ریت منفی تبدیل میشود و دما با ارتفاع افت پیدا میکند. شدت وارونگی تفاوت دما بین قله و پایه است، در حالی که عمق آن تفاوت ارتفاع بین پایه و قله میباشد.


  انواع وارونگی
  وارونگی فرونشینی: این نوع وارونگی نتیجهای از فرونشینی یا نزول هواست. هوای غیر اشباع باشد با میزان DALR گرم شده و در نتیجه افزایش فشار را خواهیم داشت و هوا منقبض میشود. پس هوای نزول کننده گرم است و دمای آن از هوای مثبت پایین خودش که از سطح زمین تأثیر میپذیرد، وارونگی بالاتر است. بنابراین در سطح زمین هوا سرد و در بالاتر هوا گرم میشود وارونگی اتفاق میافتد. این فرونشینی معمولا در یک منطقه گسترده در داخل آنتی سیکلونها یا پرفشارها اتفاق میافتد. آنتی سیکلونهای نیمه دائمی مناطق جنب حارهای بر افزایش آلودگی این مناطق نظیر لوس آنجلس ، مکزیکوسیتی ، شانگهای و ژهانسبورگ تأثیر میگذارند.

  مناطق تحت تأثیر blocking Hi دورههای طولانیتری از وارونگی فرونشینی را تجربه میکنند، در نتیجه رکود هوا و توسعه وارونگی فرونشینی اتفاق میافتد. زیرا با این وارونگی غلظت آلایندهها بالا رفته و بر کیفیت هوا و دید جوی به سرعت تأثیر میگذارد. به این شریط Anticylonic gloom یا تیرگی یا تاریکی واچرخندی میگویند. در سطح زمین هوا تیره و تار ولی در ارتفاعات آسمان آبی و صاف داریم. وارونگیهای فرونشینی ممکن است در پشت کوهستانها بخصوص در شرایط هوای زمستانی سرد و صاف طی چند روز اتفاق بیافتند.

  این مسئله به منجر بوجود آمدن استخر هوای سرد در دامنه رشته کوه میگردد. اگر شرایط جوی طوری باشد که هوا از بالای رشته کوه حرکت کند بنابراین در پشت کوه نزول کرده و گرمایش آدیاباتیکی بوجود میآید. نهایتا لایهای از هوای گرم بر روی استخر هوای سرد واقع در دامنه رشته کوه نزول میکند و وارونگی ، تشکیل میشود و ممکن است بر کیفیت هوا تأثیر بگذارد. مانند نواحی شرقی کوهستان راکی در آمریکای شمالی ، دشتهای کانتربری در پشت کوهستان آلپ جنوبی نزدیک نیوزلند و نواحی کمربند بادفون در آلپ اروپایی.

  وارونگی تابشی: ناشی از سرد شدن خیلی زیاد سطح زمین میباشد. این نوع وارونگی معمولا در سطح زمین اتفاق میافتد، اما ممکن است به شکل وارونگی سطوح بالا نیز دیده شود. اگر سطح زیرین در حال سرد شدن ، یک لایه ابر یا حتی یک لایه آلودگی باشد. وارونگیهای تابشی سطح زمین بیشتر در زمان حول و حوش طلوع آفتاب طی شرایط زمستانی هوای صاف اتفاق میافتد. در هوای ابری گرمای خروجی به شکل تابش طول موج بلند توسط ابرها جذب شده و دوباره به سطح زمین منتشر میشود، که نتیجه آن گرم شدن هوای مجاور سطح زمین میباشد. بادها باعث مخلوط شدن هوای گرم و سرد میشوند و بنابراین وارونگی ضعیف خواهد شد. پدیدهای که وارونگی تابشی سطح زمین را همراهی میکند جت شبانه است. جت منطقهای با سرعت باد بسیار بالاست که درست بالای وارونگی شبانه سطح زمین اتفاق میافتد. این منطقه پتانسیل خوبی برای پخش قائم و افقی آلایندهها محسوب میشود.

  وارونگی فرارفتی
  این وارونگی در اثر حرکت افقی هوا فرارفت هوا اتفاق میافتد. این انتقال افقی جریان ، هوای گرم را به صورت قائم جابجا میکند (فرارفت هوای سرد). در اثر حرکت هوای گرم روی هوای سرد یا یک سطح سرد، فرارفت هوای گرم را خواهیم داشت: فرارفت هوای سرد اغلب در شرایط جبهههای سرد اتفاق میافتد زمانی که هوای سرد جایگزین هوای گرم میشود. جبهه مرز بین هوای سرد و گرم است. در این چنین شرایطی هوای گرم روی هوای سرد به دلیل تفاوت چگالی بالا میرود، در نتیجه هوای سرد در زیر هوای گرم جاری میشود و شیب پیدا میکند و یک وارونگی سطوح بالا را بوجود میآورد. در مورد جبهه سرد ، پایه وارونگی شدیدا صعود میکند و با عبور از یک محل عمق آمیختگی افزایش مییابد.

  این فرآیند در طول روز اتفاق میافتد، بنابراین وارونگیهای جبهههای سرد اغلب تدثیر کمتری بر کیفیت هوا دارند. در مورد جبهه گرم وضعیت متضاد است. جبهه گرم زمانی اتفاق میافتد که هوای گرم به سمت یک ناحیه حرکت میکند و جایگزین هوای سردتر میشود و در بالای هوای سرد جا میگیرد. بنابراین سطح جبههای در مقایسه با جبهه سرد دارای شیب کمتری است. بنابراین در این مورد پایه وارونگی به سطح زمین نزدیکتر است و بنابراین عمق آمیختگی را کاهش میدهد. بنابراین در زمان عبور یک جبهه گرم از منطقه کیفیت هوا ضعیف شده و با عبور آن از منطقه عمق آمیختگی افزایش و شرایط پراکندگی بهبود مییابد.

  باد
  باد انتقال و پخش آلایندهها را در جهت افقی و قائم به عهده دارد. اگر باد بطور مداوم در یک جهت خاص بوزد، آلایندهها در آن جهت انتقال مییابند، اما اگر جهت باد متغیر باشد مانند شرایط آرام نزدیک سطح زمین ، آلایندهها در یک سطح گسترده پراکنده میگردند. در جایی که چند منبع آلودگی در جهت وزش باد و در یک ردیف قرار بگیرند، آلایندهها در آنجا تجمع پیدا میکنند. بهترین محل برای ایجاد صنایع آلوده کننده در اطراف شهرها ، ناحیه پشت به باد آنهاست. مثلا برای تهران که باد غالب غربی است، محل صنایع آلوده کننده بهتر است در شرق باشد. اما حوادث ناشی از آلایندههای شدید زمانهایی اتفاق افتاده است که باد غالب حاکم نبوده و شرایط ناپایداری جوی نسبت به حالت طبیعی تفاوت زیادی داشته است و این شرایط الگوهای متفاوت با بادهای غالب را تولید کرده است. بنابراین نتیجه میگیریم که تعیین محل منابع آلاینده در جریان سوی باد در شرایط پایدار جوی صدق میکند و سرعت باد در سطح زمین به علت وجود شرایط اصطکاکی کاهش مییابد و هر چه از سطح زمین بالاتر رویم سرعت باد افزایش می یابد.

 4. #4
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : هواشناسی

  هواشناسی جادهای
  =================================
  در سالهای اخیر پیشرفت قابل ملاحظهای در کاربرد هواشناسی جادهای جهت ایمنی بیشتر ، صرفه اقتصادی و استفاده بهینه از جادهها صورت گرفته است. مسائلی مانند پیش بینی تشکیل یخبندان بر سطح جادهها ، بادهای قوی بر روی پلها ، بارندگی شدید ، کاهش دید بر اثر مه یا بارش مورد بررسی قرار گرفتهاند و این امر منجر به رشد سریع در بهره گیری از سیستمهای دیده بانی و گزارش به موقع دیده بانیهای سطح زمین گشته است.
  بر اساس مطالعات صورت گرفته ، بیشترین کاربرد علمی از اندازه گیریهای هواشناسی جادهای در حال حاضر ا آینده مستقیما به نگهداری جادهها در زمستان مانند پیش بینی و هشدار تشکیل یخبندان در راهها ، بر میگردد.
  مهمترین موضوعاتی که در هواشناسی جاده مطرح است عبارتند از:  تجهیزات هواشناسی ، که مورد نیاز اندازه گیری هواشناسی جادهای میباشند (برقراری ایستگاه).
  روشهای اندازه گیری وضعیت سطح جاده
  تهیه تعریفی از متغیرهای هواشناسی که مورد توجه دیدهبانیهای هواشناسی جادهایی هستند.
  تجدید نظر نسبت به محل مناسب استقرار و معیارهای وضعیت استقرار ایستگاه.
  ارزیابی و نیاز به مقایسه بین پارامترهای اندازه گیری و سیستمهای اندازه گیری ویژه سیستم اطاعات هواشناسی جادهای


  سیستم اطلاعات هواشناسی جادهایی از ایستگاههای هواشناسی جادهایی که نقاط مناسب در طول مسیرهای حمل و نقل نصب شدهاند، بهره برده و این اطلاعات برای اتخاذ تصمیمهای مقتضی بکار میرود. ابزارهای مخصوص و برنامهها و مدلهای کامپیوتری مناسب پیش بینیهایی را جهت برخورد با پدیدههای مشکل ساز در شبکه حمل و نقل جادهایی فراهم میکنند و به مسئولین فرصت میدهند برای مقابل با آنها آمادگی کافی داشته باشند. به عنوان مثال از یخ زدایی و تغییر مسیر دادن و ... میتوان نام برد. در ایستگاههای هواشناسی جادهایی پیشرفته اطلاعات به صورت خودکار بدون حضور دیدهبان پخش شده و از دقت خوبی برخوردارند. شبکههای ارتباطی و ابزارهای کامپیوتری از راه دور این ایستگاهها را کنترل میکنند. وقتی که وضیت جوی و شرایط حاکم بر جاده بطور سریع در حال تغییر باشد، رانندگان در اسرع وقت از این شرایط اطلاعات پیدا کرده و رانندگی خود را با توجه به اطلاعات دریافت شده کنترل و تطبیق میدهند.

  مطالعه تجربیات سایر کشورها
  پروژههای متعددی در بسیاری از کشورها ر رابطه با ایمنی جاده و ترافیک در حال اجرا میباشد، به عنوان نمونه پروژه DRIVE زیر نظر کمیسیون جاده اروپا تحت برنامه RANDO انجام میگردد. در این طرح عوامل جوی نظیر درجه حرارت اعماق خاک توسط ترمومتر الکتریکی مقاوم و یا ترمیستور اندازه گیری میگردد. همچنین اندازه گیری درجه حرارت یخبندان و پیش بینی یخزدگی بر ری سطح جاده جهت چگونگی پاشیدن نمک و نمک اندود کردن جاده بطور دقیق مدل سازی میگردد و نیز اندازه یر پوشش آسمان و تشعشعات در رابطه با عاملی که موجب ذوب برف یا یخ در طی روز و یخ زدگی مجدد در طول شب میگردد.

  در این کشورها شبکه ایستگاههای هواشناسی جادهای در زمان ساخت بزرگ راهها نیز بصورت همکار در امور اندازه گیری و تحقیقات زیر بنای راهها شرکت دارند. در کشورهای اسکاندیناوی از دستگاههای خودکار رایانهایی Qfc ، Milos بصورت هوانما در جادهها جهت اعلام اخبار هواشناسی جادهایی استفاده میگردد. در کشور روسیه سیستم خودکار اعلام خطر یخبندان و لغزندگی در جادهها و کمربندیها طراحی و نصب شده است. این سیستم نظارت بر شرایط جوی در طول جاده را به عهده داشته و پیش بینی 2 تا 24 ساعته از تغییرات هوای سطح جاده را اعلام مینماید. در کشور استرالیا سیستم اخطار دهنده وجود مه ، یخبندان در جاده بصورت خودکار و تابلوی هوانما و اعلان وضعیت اخبار جوی جادهایی نصب و کنترل جادهها را در اختیار دارد.

  اطلاعاتی مربوط به سیستم هواشناسی جادههای فنلاند
  بارش برف و یخبندان در جادهها اثرات ترافیکی آشکاری را به همراه دارد. شرایط و موقعیت جادهها خصوصا از لحاظ لغزنده بودن برای رانندگان دشواری زیادی ایجاد میکند و در نتیجه خطرات احتمالی را نیز افزایش می دهد. به منظور کاهش خطرات ، امنیت بیشتر و ترافیک کمتر یک سیستم اطلاع رسانی و سرویس دهی جامع وگسترده در جاده های بین المللی فنلاند با علامت اختصاری (Finnra) شروع به کار کرده این مرکز به رانندگانی که قصد عبور از این جادهها را دارند توصیه های جامع و لازمی را در رابطه با وضعیت هوای هر منطقه اعلام کرده و با سرویس دهی به موقع و منظم احتمال بروز خطرا را تا میزان زیادی کاهش داده است.

  این مرکز اطلاعات مربوط به وضعیت هواشناسی هر ناحیه ، در طول 24 ساعت آینده موقعیت سطح جادهها و تغییرات جوی را بطور منظم و دقیق پیش بینی و اعلام میکند، این اطلاعات به رانندگان اطمینان و آگاهی بیشتری میدهد. همچنین پیش بینی هوای هر منطقه این امکان را به رانندگان میدهد تا از ضد یخ مناسب همان دما استفاده کنند. با مجهز شدن این مرکز به سیستم مانیتوری جدید اطلاعات مدیریت و ابزار مدیریت ترافیکی اطلاعات جامع و مفیدتر را به رانندگان میدهد. بر اساس مطالعات (Finnra) ارزش و سود دهی که از توجه و نگهداری جادهها در زمستان انجام شده و همچنین در مفید بودن تشخیص و کنترل دقیق پدیدههای جوی در جاده نشان داده که از لحاظ ایمنی اثرات بسیار مثبتی داشته است.

  بر اساس نتایج بدست آمده در سال 1995 میلادی که از جاده آزمایشی فنلاند در خصوص کنترل آب و هوا انجام شده است، نشان داده که این کار به خوبی از عهده کنترل و رعایت سرعت مجاز و همچنین کاهش ترافیک جادهای بر آمده و بسیار مفید و مؤثر بوده است. ارزش و سرمایه گذاری که برای این سیستم انجام شده ، بسیار بالا و نیاز به سرمایههای هنگفتی دارد. بر اساس محاسبات انجام شده زمانی این سرمایه گذاری سود دهی خواهد داشت که از قیمت تکنولوژی جدید کاسته شود و به میزان ترافیک جادهای افزوده گردد.
  وضعیت هواشناسی جادهها و موقعیت سرویس دهی برای وسایل نقلیه
  سیستم اطلاع رسانی در مورد هواشناسی جادههای فنلاند از پیشرفت قابل توجهای برخوردار است، همچنینی کمک به رانندگان در فصول سرد نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. کیفیت مطلوب در داشتن نمک برای جادههای برف خیز و ترافیک روان از نشانههای عمده و آشکار پیشرفت این جاده است. تقریبا با شروع کار جاده (RWIS) در فنلاند اشاعه اطلاعات مربوط به آب و هوا برای رانندگان بیشتر شده است. ایمنی و ترافیک روانی که امروزه در جادههای مذکور به چشم میخورد نشانه پیشرفت و گسترش شبکه اطلاع رسانی در مورد هواشناسی جادهای به رانندگان است. رانندگان برای مدت زمان طولانیتری نیاز به کنترل چرخهای اتومبیل خود دارند و با دانستن شرایط جوی ، بسیاری از مسافرتهای غیر ضروری را در هوای نامناسب به تعویق میاندازند.

  از سال 1998 میلادی با ارائه روشهای جدید به رانندگان از طریق شبکههای گسترده و وسیعی مانند: ایستگاههای رادیویی محلی ، (RDS) سیستمهای رادیویی ، تله تکس ، انواع سرویس دهی تلفنی ، تعمیرگاههای محلی ، تعمیرگاههایی که موقعیت و محل آنها در اینترنت موجود است، سیستم تله سمبو و علائم و پیامهای جدید رانندگی تماما به منظور بالا بردن سطح آگاهی و ایمنی بیشتر برای رانندگان در نظر گرفته شده است.

 5. #5
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : هواشناسی

  هواشناسی سینوپتیکی
  =============================
  پدیدههای هواشناسی که در مقیاس سینوپتیکی رخ میدهد، بررسی وضعیت جوی مناطق خیلی وسیعی که حتی در بعضی حالات تمام نیمکره زمین را در بر میگیرد لازم و ضروری است. در این زمینه از هواشناسی بیشترین بهره گیری از نقشههای سینوپتیکی انجام میشود
  شبکه ایستگاههای دیده بانی
  برای رفع احتیاجات پیش بینی هواشناسی ، شبکه ایستگاههای دیده بانی تأسیس شده است، که قسمتهای زیادی از سطح زمین را در بر میگیرد. برای مطالعه وضعیت جوی در مقیاس سینوپتیکی لازم است که دیده بانیهای از ایستگاههای هواشناسی به تعداد زیاد ، بطور همزمان و در فواصل زمانی منظم دریافت شوند. این ایستگاهها ممکن است در روی خشکی بیش از 100 کیلومتر از همدیگر فاصله داشته باشند، ولی در روی اقیانوسها این فاصله به مراتب خیلی بیشتر است. با روش سینوپتیکی تنها الگوهای کلی بدست میآیند، ولی بیشتر الگوهایی که مورد توجه است از فواصل بین ایستگاهها به مراتب بزرگتر است. موفقیت این روش به مهارت دیده بانان در تهیه گزارشات به موقع و معرف شرایط دقیق جوی بستگی دارد.

  انواع نقشههای سینوپتیکی
  تنها راه پیگیری وضعیت جوی در روی مناطق بسیار وسیع از سطح کره زمین ثبت این اطلاعت در روی نقشهای خلاصه میباشد. بعضی از عوامل وضعیت جوی را میتوان با مقادیر عددی بیان کرد و آنها را بصورت اعداد پلات نمود. این عوامل شامل فشار ، درجه حرارت ، درجه حرارت نقطه اشباع و غیره است. برای سایر عوامل جوی نظیر ابر و انواع ریزشهای جوی علائم قراردادی بکار میرود. چنین نقشهای برای زمان و منطقه مشخصی "نقشه سینوپتیک" نامیده میشود. این نقشهها در سطح زمین بر مبنای دیدهبانیهای هواشناسی دیدهبانان در سطح زمین با استفاده از ادوات سطح زمین پایه گذاری میشود.
  تودههای هوا
  معمولا نقشههای سینوپتیکی مناطق وسیعی مشخص میکند که در آنها هوا دارای خصوصیات مشابهی است. چنین جرمی از هوا سطح به سطح از نظر درجه حرارت و محتوای رطوبت در فواصل افقی زیادی یکسان است، این جرم عظیم از هوا را توده هوا مینامند. قسمتی از سطح کره زمین که در آن توده هوایی استقرار مییابد و به تدریج خصوصیات ویژه آن سطح را دریافت میدارد، منبع توده هوا نامیده میشود.

  جبههها
  در فاصله بین دو توده هوا منطقهای بنام منطقه انتقال وجود دارد. در این منطقه مشخصههای یک توده هوا بتدریج به مشخصههای توده دیگر تغییر مییابد. این ناحیه را منطقه جبههای مینامند. اغلب کلمه جبهه برای توصیف چنین ناحیهای بر روی نقشههای سینوپتیک بکار میرود. هیچ دو جبههای کاملا شبیه به هم نیستند
  کم فشارهای جبههای
  قطاع گرم مختلط در کم فشارها از مشخصههای نسبتا عادی نقشههای سینوپتیکی در نواحی برون حارهای میباشد. لکن موج کم فشار ایده آل بایستی صرفا به عنوان مدل در نظر گرفته شود. در عمل هیچ دو کم فشار جبههای دقیقا مشابه یکدیگر نیستند، اگر چه اکثرا آنها دارای بعضی از خصوصیات این نوع مدل هستند.

  اثرات کوهستان بر روی کم فشارهای جبههای
  جبهههای همراه با کم فشارهای جبهه ای ممکن است بطور قابل ملاحظهای توسط تاثیر کوهستانها تعدیل شوند. به ویژه تمایل به ضعیف شدن بادها و صافی آسمان وضعیتی است که در پشت موانع کوهستانی باعث تعدیل تودههای هوا میشود. بنابراین در فصل تابستان هوا در طرف پشت کوهستان تمایل دارد گرمتر از هوای نواحی مجاور خود باشد. برعکس در فصل زمستان در همین ناحیه هوا نسبت به هوای اطراف خود سردتر است. بدین ترتیب تودههای هوایی جدید و محلی بدین شکل بوجود میآیند. به هر صورت هر مانع کوهستانی بر حرکت جبهه اثر میگذارد.

  کم فشارهای بدون جبهه
  کم فشارهای بدون جبهه بطور اصلی بر دو نوع کم فشارهای حرارتی و کم فشارهای کوهستانی تقسیم میشوند. کم فشارهای حرارتی همراه با گرم شدن سطح زمین یا ناپایداری عمودی میباشند و حال آنکه کم فشارهای کوهستانی در پشت دامنههای کوهستانی تشکیل میشوند. لایههای جو نزدیک سطح زمین در معرض نامساوی گرم شدن قرار میگیرند، این موضوع به مقدار زیاد به توزیع نواحی خشکی و دریا مربوط میشود و در نتیجه نواحی گرمتر تمایل دارند جزء مناطق کم فشار باشند.

 6. #6
  کاربرسایت REZVANEH آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۹-۰۶
  نوشته ها
  103
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : هواشناسی

  هواشناسی دینامیکی
  ==============================
  مقدمه
  جو هرگز آرام نبوده بلکه در هر لحظه حرکت با دامنه وسیع در مقیاسات مختلف انجام میگیرد. حرکات جو از نظر مکان و زمان بطور پیوسته درجه بندی میشوند. کوچکترین و سریعترین این حرکت در مقیاس مولکولی نظیر پخش مولکولی است. از این مقیاس به بعد دامنه تا حرکات پیچکی تربولانس ، طوفانهای رعد و برق و حرکت در مقیاس کم فشارها افزایش مییابد. بالاخره بعد از این حرکات میتوان عظیمترین حرکات را که در مقیاس کرهای اتفاق میافتد نام برد.
  باد سینوپتیکی
  یکی از خصوصیات مشخصههای حرکت سینوپتیکی تعادل تقریبی است که بین مؤلفههای افقی نیروی گرادیان فشار و نیروی کوریولیس در نواحی برون حارهای بوجود میآید. تغییر فشار نسبت به فاصله بین خطوط هم فشار در روی نقشه سینوپتیکی سطح ثابت را گرادیان افقی فشار گویند. یک نقشه سینوپتیکی سطح متوسط دریا (msl) از نوع نقشههای سطح ثابت بوده و در روی آن جهت گرادیان فشار از پر فشار به طرف کم فشار است. نیروی کورولیس در خط استوا برابر صفر است، ولی در قطبین زمین حداکثر میباشد. ممکن است نیروی کوریولیست با نیروی گرادیان فشار برابری کرده ، چنانچه حرکت افقی و به دور اصطکاک با سرعت ثابت از تعادل دو نیروی گرادیان فشار و کوریولیس بوجود آید، در اینصورت آن را حرکت ژئوستروفیک گویند. در روی نقشههای سطح متوسط دریا چنین حرکتی در امتداد ایزوبارهای مستقیم است. جهت حرکت در هر نیمکره مختلف بوده، اگر پشت به باد ایستاده باشید در اینصورت کم فشار در نیمکره شمالی در سمت چپ واقع می شود (در نیمکره جنوبی کم فشار در سمت راست قرار میگیرد.)

  باد گرادیان
  در بسیاری از حالات حرکت هوا در امتداد همفشار مستقیم اتفاق نمیافتد. چنانچه حرکت هوا بدون اصطکاک واقعی با سرعت ثابت باشد، در اینصورت آن را جریان گرادیان گویند. در واقع جریان گرادیان در هر نقطه بر خط همفشار مماس است. سرعت این جریان در عرض جغرافیایی معین و گرادیان فشار مشخص را سرعت باد گرادیان می نامند. در واقع ممکن است فقط در یک نقطه منفرد بر روی خط همفشار یا در طول یک مسیر طولانی جریان گرادیان وجود داشته باشد. در حالت اول جهت جریان گرادیان بر خط همفشار فقط در همان نقطه مماس است. در حالت دوم که جریان گرادیان در طول یک مسیر وجود دارد بایستی خطوط همفشار با زمان تغییر نکنند و در اینصورت گرادیان در امتداد خط همفشار جهتی دارد که همواره و در هر نقطه بر آن مماس است.

  تأثیر نیروی اصطکاک سطح زمین
  لایهای که تحت تأثیر اصطکاک سطح زمین قرار میگیرد به لایه اصطکاک مشهور است. ضخامت این لایه متغیر است و به سرعت باد ، لابستریت دما و ناهمواریهای سطح زمین بستگی دارد. چنانچه باد اندازه گیری شده سطح زمین با مقدار ژئوستروفیک مقایسه شود دو تفاوت مهم زیر مشخص میشود:  سرعت باد حقیقی کمتر از سرعت باد ژئوستروفیک است.
  باد حقیقی حطوط همفشار را از طرف پرفشار به طرف کم فشار قطع میکند.


  در داخل لایه اصطکاک سرعت باد تقلیل مییابد و در نتیجه نیروی کوریولیس دیگر قادر نیست با نیروی گرادیان فشار تعادل حاصل کند. در اینصورت جریان باد خطوط همفشار را قطع میکند. تأثیر اصطکاک با ارتفاع کاهش مییابد و در ارتفاع حدود یک کیلومتری از سطح زمین بیشتر و در حدود 150 متری از سطح دریا قابل اغماض میشود. تأثیر اصطکاک در روی دریا نیز کمتر از تأثیر آن بر روی خشکی است. بطور کلی در روی دریا سرعت باد حقیقی در حدود 3/2 سرعت باد ژئوستروفیک بوده و زاویهای که جریان باد با خطوط همفشار درست میکند در حدود 15 درجه است. در روی خشکی سرعت باد حقیقی بین 3/1 تا 3/2 سرعت باد ژئوستروفیک است و زاویهای که جریان باد خطوط همفشار درست میکند در حدود 25 درجه است.

  جریان هوا در نزدیکی سطح زمین
  معمولا جریان هوا در نزدیکی سطح زمین ، هر چند تغییرناپذیر ، ولی بصورت توربولانس است. این انحرافات در باد بصورت افقی و هم بطور عمودی وجود دارند. دو نوع توبولانس قابل تشخیص است:  توربولانس اصطکاکی
  توربولانس حرارتی


  توربولانس اصطکاکمی در بعضی مواقع توربولانس مکانیکی خوانده میشود. زیرا سطح زمین ناهموار است و این توربولانس اصطکاکی در اثر ساختمانها و درختان تشدید میشود. توربولانس حرارتی در اثر جریانات جابجایی عمودی و در اثر گرم شدن سطح زمین ایجاد میشود. این گرم شدن ممکن است در اثر تابش خورشید برر روی خشکی بوجود آید. همچنین هوایی که بطور نسبی سرد است، در اثر عبور از روی زمینهای گرمتر یا دریای گرمتر حرارت بدست آورده و گرم میشود. تبادل گرمات در جهت عمودی بطور تقریب بصورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط جریانات عمودی انجام میشود. اغلب باد در نزدیکی سطح زمین با سایر عوامل تغییر میکند. در حالت کلی هوا تمایل دارد در اطراف یک مانع جریان یابد و از روی آن بالا نرود. لکن حرکت صعودی شدید در صورت وجود لابستریت درجه حرارت نسبتا قوی اتفاق میافتد.
  باد حرارتی
  بردار باد ممکن است با ارتفاع تغییر کند. یعنی شیر عمودی باد ممکن است بین پایین و بالای لایهای از هوا بوجود آید. روشن است که علت وجود این شیر عمودی باد در روی هر مکانی به توزیع نامساوی افت متوسط دمای مجازی در لایه بستگی دارد. تفاضل برداری باد پایین از باد بالای هر لایه را "باد حرارتی" آن لایه گویند. داشتن اطلاعات بردارهای باد حرارتی در تهیه نقشههای ضخامت مفید است.

  بادهای عمودی
  برخی از مهمترین منابع حرکت عمودی هوا بصورت زیر است:  توپوگرافی (ناهمواری زمین)
  جابجایی عمودی (کنوکشن)
  کنورژانس
  اعمال جبههای


  جریانات عمودی دارای ماهیت محلی میباشند و هنگامی که هوا بر روی کوهستانی جریان مییابد، کلا به طرف بالا جابجا میشود. در سطوحی که چندین بار بیشتر از ارتفاع عمودی کوهستان است این حرکت عمودی هوا ممکن است قابل ملاحظه باشد. جریانات جابجایی عمودی هوا در نتیجه گرم شدن هوا در نزدیکی سطح زمین بوجود آید. این نوع جریانات ممکن است به شکل حرکات پیچکی کوچک نامنظم که مشابه حرکات پیچکی اصطکاکی هستند ظاهر شوند و یا ممکن است این نوع جریانات در داخل حرکات پیچیکی وسیع عمودی با جریانات مشخصی و بارز رو به پایین و روبه بالا هستند بسط و توسعه یابند. کنورژانس افقی جرم هنگانی به وقوع میپیوندد که جریان خالص افقی ورودی هوا به طرف داخل ناحیهای وجود داشته باشد. تداوم و پیوستگی کنورژانس باعث انباشته شدن هوا و در نتیجه افزایش دانسیته آن میشود. دیوژانس افقی جرم تأثیری متقابل کنورژانس افقی جرم دارد. در بعضی مناطق ممکن است تشکیل ابر و بارندگی در اثر حرکت صعودی ایجاد شود. برعکس در مناطقی که حرکت نزولی وجود دارد، وضعیت جوی اغلب بطور نسبی خوب است.

  چشم انداز و نتیجه بحث
  استفاده از اصول اولیه دینامیک هواشناسی شخص را قادر میسازد تا جریان هوایی را که با الگوهای فشار ثابت یا ارتفاع ثابت در روی نقشههای سینوپتیکی وجود دارند تفسیر نماید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۲
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۱۹:۵۸
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۲۱:۲۳
 5. شبکه خبری بی بی سی فارسی راه اندازی شد. (عکس)
  توسط GHOLNAZ در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۵ دی ۸۷, ۲۳:۱۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •