آندوكاردیت ـ endocarditis
آندوكاردیت عبارت است از یك عفونت غیر مسری كه عضله قلب، دریچههای قلب، و آندوكاردیوم (پوشش داخلی حفرات یا دریچههای قلب) را درگیر میسازد.

ـ علایم شایع:
۱. كاهش وزن
۲. دردهای مبهم
۳. خستگی و ضعف
۴. تورم پاها و شكم
۵. لرز شدید و تب بالا
۶. تند یا نامنظم شدن ضربان قلب
۷. تب، لرز و تعریق زیاد، خصوصاً در شب
۸. وجود صدای غیر طبیعی در قلب علایم
۹. تنگی نفس در هنگام فعالیت
ـ علل بیماری:
باكتریها یا قارچهایی كه وارد خون میشوند و دریچهها و پوشش داخلی قلب را در كسانی كه قبلاً آسیب قلبی (به قسمت عوامل خطر در زیر مراجعه كنید) داشتهاند عفونی میكنند. باكتریها یا قارچها به دریچهها، عضله، و پوشش داخلی قلب آسیب وارد میآورند یا آسیبی كه از قبل وجود داشته است را تشدید میكنند.
ـ عوامل افزایشدهنده خطر:
۱. تب رماتیسمی
۲. بیماری مادرزادی قلب
۳. پس از وارد آمدن آسیب به دریچههای قلب، خطر آندوكاردیت در اثر عوامل زیر بیشتر میشود: حاملگی، تزریق مواد آلوده به داخل جریان خون، مثلاً همراه با تزریق وریدی مواد مخدر، سوء در مصرف الكل، استفاده از داروهای سركوبكننده ایمنی، وجود دریچه مصنوعی در قلب.
ـ پیشگیری:
گر دریچه قلبتان آسیب دیده است یا صدای غیر طبیعی در قلب شما شنیده میشود: پیش از انجام هر گونه اقدام پزشكی كه امكان ورود باكتریها به خون در طی آن وجود دارد به پزشك یا دندانپزشك اطلاع دهید و آنتیبیوتیك مناسب جهت پیشگیری از بروز آندوكاردیت دریافت كنید. این مسأله به خصوص باید قبل از كارهای دندانپزشكی، زایمان، و جراحی در دستگاه ادراری یا گوارش مدنظر قرار گیرد:
۱. هیچگاه الكل ننوشید.
۲. قبل از حامله شدن، با پزشك خود مشورت كنید.
۳. مواد مخدر تزریقی مصرف نكنید.
ـ عواقب مورد انتظار:
معمولاً با تشخیص و درمان زودهنگام قابل معالجه است، امابهبود ممكن است هفتهها طول بكشد. اگر درمان به تأخیر افتد، عملكرد قلب كاهش یافته و نارسایی احتقانی قلب و مرگ رخ خواهد داد.
ـ عوارض احتمالی:
تشكیل لختههای خونی كه ممكن است به مغز، كلیهها، یا احشای شكمی بروند و باعث بروز عفونت، آبسه، یا سكته مغزی شوند. اختلالات ریتم قلب (شایعترین آن فیبریلاسیون دهلیزی است).
ـ درمان:
۱. جراحی برای تعویض دریچه عفونی شده در بعضی از بیماران
۲. پس از رهایی از آندوكاریت، مرتب زیر نظر پزشك باشید تا از عود بیماری پیشگیری شود.
۳. هدف درمان، ریشهكنی میكروبها با دارو، و فراهم آوردن مراقبتهای حمایتی برای رفع علایم است.
۴. اقدامات تشخیصی ممكن است عبارت باشند از: شمارش سلولهای خون و كشت خون، نوار قلب، عكسبرداری از قلب و ریهها با اشعه ایكس، و اكوكاردیوگرام
۵. بستری شدن در بیمارستان در مرحله حاد بیماری. زمانی كه وضعیت بیمار با ثبات شد، بعضی از بیماران را میتوان از بیمارستان ترخیص كرد و ادامه مراقبت از آنها را در منزل پی گرفت.
۶. اگر دریچه قلبتان آسیب دیده است، قبل از هر اقدام پزشكی، مشكل خود را به پزشك یا دندانپزشك اطلاع دهید. در برخی از موقعیتها، نیاز به استفاده از آنتیبیوتیك برای پیشگیری از آندوكاردیت وجود خواهد داشت.
۷. همیشه دستبند یا گردنآویز مخصوص كه نشان دهنده مشكل پزشكی شما باشد همراه داشته باشید. در كیف پول خود روی یك كارت فهرست آنتیبیوتیكهای مورد نیاز برای مصرف پیش از كارهای دندانپزشكی و پزشكی را یادداشت كنید.
ـ داروها:
مصرف آنتیبیوتیك به مدت چندین هفته برای مبارزه با عفونت. غالباً آنتیبیوتیك به صورت تزریقی مصرف میشود.
ـ فعالیت:
تا زمان بهبودی كامل در رختخواب استراحت كنید. زمانی كه در رختخواب استراحت میكنید، پاهای خود را مرتب خم و راست كنید تا از تشكیل لخته در سیاهرگهای عمقی پا پیشگیری شود.فعالیتهای عادی خود را در صورتی كه وضعیت جسمیتان اجازه دهد از سر بگیرید.
ـ رژیم غذائی:
رژیم خاصی توصیه نمیشود.
ـ در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمائید:
۱. وجود خون در ادرار
۲. تنگی نفس یا درد قفسه سینه
۳. ضعف یا فلج ناگهانی در عضلات صورت، تنه، یا اندامها
۴. افزایش وزن بدن بدون اینكه رژیم غذایی تغییر كرده باشد.
۵. اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم آندوكاردیت را دارید.

افتاب