اگر این روز ها گذرتان به داروخانه افتاده باشد حتما برای انتخاب مسواک مورد نظر خود دچار مشکل شده اید. رنگ ها، شکل ها و انواع مختلفی از مسواک ها به بازار عرضه شده اند که هر کدام ادعا می کنند که بهترین هستند. یکی از انواع مسواک هایی که امروزه می بینیم انواع برقی آن است. با وجود اینکه بیش از 60 سال از عمر این مسواک ها می گذرد اما هنوز هم پدیده جدیدی محسوب می شوند.

در حدود سال های 1940 اولین مسواک های برقی به شکل کنونی در سوییس ساخته شد و 20 سال بعد در آمریکا این نوع مسواک ها با تولید انبوه به بازار عرضه شدند. در این نوع مسواک ها قسمت باتری دار یا قسمتی که باید شارژ شود، به طور کامل بسته می شد تا از نفوذ در امان باشند و مشکلی برای مصرف کننده پیش نیاید. جالب اینکه در آن زمان مسواک های برقی فقط برای استفاده افرادی بود که دارا محدودیت حرکتی بودند و یا ارتودنسی کرده بودند.

بعد از آن تغییرات دیگری در این مسواک ها به وجود آمدند و امروزه استفاده از آن ها تنها برای افراد خاص نیست بلکه همه افراد در هر سنی می توانند از آن ها استفاده کنند.

در گذشته عنوان می شد که این مسواک ها بهتر از مسواک های معمولی دندان ها را تمیز می کنند اما امروزه دیگر چنین بحثی مطرح نیست. محققان اثبات کرده اند که مسواک های برقی اثر بهتری در مقایسه با انواع دستی ندارند. آنچه مهم است نحوه مسواک زدن است نه نوع مسواک ! پس با یک مسواک معمولی هم می توان به خوبی دندان ها را تمیز کرد فقط فراموش نکنیم که باید روزی حداقل 2 بار و هر بار 2 دقیقه مسواک بزنیم.(در مجموع روزی 4 دقیقه)

بعضی افراد از مسواک زدن با مسواک های برقی لذت می برند و همین امر باعث می شود زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص دهند و دفعات آن را بیشتر کنند. در نتیجه بهداشت دهان این افراد بهبود می یابد.. برای افرادی که توانایی بدنی کمی دارند( مثلا مبتلایان به آرتریت ) نیز استفاده از این مسواک ها، بسیار راحت تر و قابل قبول است. یکی دیگر از مزایای مسواک های برقی این است که بعضی از انواع آن ها مجهز به زمان سنج می باشند و کمک می کند که شخص متوجه شود که چه مدتی دندان هایش را مسواک زده است. اما در کنار این مزیت ها باید به قیمت بالای این مسواک ها اشاره کرد که باعث می شود خیلی از افراد نتوانند از آن ها استفاده کنند.

اما مسواک های دستی هم ارزان هستند و هم به راحتی قابل تحمل می باشند. ضمنا بعضی از آن ها در قسمت انتهایی دارای زبان پاک کن هستند. همچنین نیازی به باتری یا شارژ کردن هم ندارند.