کمودور ۶۴ که اولین رایانه شخصی خانگی است و برای اولین بار در دسامبر ۱۹۸۲ وارد بازار شد، تولد ۲۵ سالگی خود را پشت سر گذاشت.
اولین و تنها رایانه شخصی خانگی برای میلیونها نفر که در دهه ۸۰ جوانی خود را پشت سر می گذاشتند، کمودور ۶۴ بود.
در این خصوص آندریاس والستروم سوئدی که به مناسبت جشن تولد ۲۵ سالگی کمودور ۶۴ سایتی با عنوان C۶۴.com را راه اندازی کرده است، توضیح داد: "در این دستگاه یک چیز جادویی وجود داشت که از صفحه کلید شروع می شد و سرانجام به چاپگر می رسید."
کمودور ۶۴ خیلی زود توانست جای خود را در میان خانواده های دهه ۸۰ باز کند و به همین دلیل این سایت امروز بسیاری از بازیهایی را با این دستگاه قابل اجرا بود، ارائه کرده است.
کمودور ۶۴ در دسامبر سال ۱۹۸۲ به عنوان اولین رایانه شخصی دنیا وارد بازار شد و تولید کننده این محصول توانست بین سالهای ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳ بیش از ۱۷ میلیون دستگاه کمودور ۶۴ را به فروش برساند.
قدرت این رایانه به ۶۴ کیلوبایت محدود می شد که این حجم نسبت به رایانه های امروزی به هیچ وجه به چشم نمی آید، اما در سال ۱۹۸۲ یک قدرت برتر به شمار می رفت.
تعدادی بازی نیز در این رایانه عرضه می شدند که با گذشت زمان بر تعداد و کیفیت آنها افزوده می شد. کمودور ۶۴ در فروشگاه ها به قیمت ۵۹۵ دلار عرضه می شد، چرا که در آن زمان هزینه های ساخت یک رایانه بیش از ۱۴۰ دلار نبود.
جک ترامیل بنیانگذار کمودور اظهار داشت: "این رایانه با زمان خود بسیار سازگار بود و همین مسئله باعث شد که خانواده ها خیلی زود به قدرت و توان بالای محاسباتی این ماشین حساب بزرگ پی ببرند. از سویی دیگر یکی از دلایل گسترش وسیع کمودور ۶۴ این بود که این رایانه علاوه بر قدرت محاسباتی در نقش یک کنسول بازی هم ظاهر می شد و می توانست حتی در سوپرمارکت ها و فروشگاه های اسباب بازی فروشی نیز پیدا شود. "
اما شاید بتوان گفت که اقبال کمودور ۶۴ بیشتر به خاطر استفاده آسان آن بدست آمد. به این ترتیب این رایانه توانست نسبت به دو رقیب خود که کاربری حرفه ای تری داشتند و با استقبال کمتری مواجه شدند، پیشی گیرد. این دو رایانه که کمی پس از کمودور ۶۴ وارد بازار شدند PET و VIC-۲۰ نام داشتند.
در سال ۱۹۸۴ کمودور سبک خود را بازسازی کرد و با "کمودور پلاس/ ۴" (Commodore Plus/۴) تعویض شد. "کمودور پلاس/ ۴" رنگی بود و از یک نرم افزار با قابلیت پردازش بیشتر برخوردار بود، اما کلید واقعی این سری از رایانه ها در دستان "کمودور ۱۲۸" بود.
در حقیقت موفقیتی که کمودور ۱۲۸ بدست آورد منشای عرضه رایانه های جدید شد، اما از پایان دهه ۸۰ فروش کمودورها سیل نزولی پیدا کرد به طوری که در سال ۱۹۹۱ شرایط به گونه ای پیش رفت که پایان زندگی کمودور را نشان می داد.
در سال ۲۰۰۴ کمودور باردیگر با ماشین های جدیدی برای بازی به بازار بازگشت، اما به طور حتم هرگز نتوانست نقش رهبریتی را که در ربع قرن قبل داشت، به دست آورد.
امروز در فاصله ۲۵ سال از تولد رسمی کمودور ۶۴ این دستگاه هنوز شیفتگانی در سراسر دنیا دارند. شیفتگانی که یا بازیهای جدید را روی این دستگاه جستجو می کنند و یا همیشه خاطرات جوانی خود را به یاد می آورند.گزارش: خبرگزارى مهر