موتورولا سومين توليد کننده بزرگ گوشی های موبايل در سراسر دنيا است و گوشی های مختلف را در سبک های متفاوتی وارد بازار می کند . گوشی های موتورولا عليرغم ساده يا پيچيده بودن همواره شيک و جالب بنظر می رسند . مدل Q9h موتورولا يک گوشی GSM نسل سوم ( HSDPA ) است . ويژگی های اين گوشی مانند مدل Q8 است و فقط رنگ قاب آن کمی متفاوت است . اين گوشی دارای صفحه نمايش افقی QVGA و صفحه کليد QWERTY است و با بهره گرفتن از ويژگی Push Email ويندوز موبايل به يک دستگاه پيام رسانی تبديل می شود .


مدل Q9h موتورولا دارای اندازه مناسب و وزن کمی می باشد . اين گوشی بسيار باريک است و لبه های گردی دارد . ابعاد گوشی 11.8 × 67 × 118 ميلی متر و وزن آن 134 گرم است . Q9h به راحتی در جيب جا می گيرد و استفاده از آن آسان است . گوشی از قسمت های مات و براق تشکيل شده است و به رنگ مشکی می باشد . اين گوشی از استحکام کافی برخوردار است و تنها مشکل ساختاری آن لغزش درب باتری می باشد .


يکی از مواردی که Q9h را از ساير گوشی های استاندارد WM در بازار متفاوت می کند صفحه نمايش افقی آن است . استفاده از اين صفحه نمايش در زمان نوشتن متن يا مرور کردن در اينترنت کمک زيادی به کاربر می کند . اندازه صفحه نمايش 2.4 اينچ و وضوح آن QVGA است که 65K رنگ را نشان می دهد . صفحه نمايش به کمک حسگری که ميزان روشنايی آن را کنترل می کند در نور زياد به خوبی خوانده می شود. در گوشی هايی که به حسگر مجهز نيستند هر بار بايد بطور دستی روشنايی را در 100% تنظيم کنيد .


صفحه کليد QWERTY گوشی به اندازه ای کوچک شده است که با اين مدل باريک تناسب داشته باشد. کليدها نزديک يکديگر قرار دارند و فاصله ای بين آنها وجود ندارد. کليدها به خوبی واکنش می دهند. تايپ کردن متن سريع و آسان است.صفحه کليد دارای چهار رديف است که در رديف پايين آن ميانبرها و کليد Space (فاصله) قرار دارد. اندازه کليد Space دو برابر ساير کليدها است. شش کليد ديگر اين رديف شامل تقويم ، مخاطبين ، + / 0 ، نرم افزار Windows Medial Player ، دوربين و تشخيص صدا است .


اعداد روی صفحه کليد عددی با رنگ آبی قرار گرفته اند و يک خط روشن در بالای هريک از آنها وجود دارد که به تشخيص اعداد کمک می کند . کليد حرکتی در سطح تخت و آينه مانند اطراف صفحه نمايش و درست بالای صفحه کليد QWERTY وجود دارد . کليد حرکتی فلزی و مدور است که از مرکز آن نيز برای تاييد انتخاب ها استفاده می شود . کليد حرکتی برخلاف ساير گوشی های Pocket PC ويندوز موبايل دارای نور زمينه در اطراف چهار جهت و همچنين در اطراف کليد مرکزی است .


در اطراف اين کليد دو Softkey و دکمه های Back و Home قرار گرفته اند . خطوط منحنی روشن اين کليدها را از کليد اينترنت و Answer در طرف چپ و کليد ميانبر پيام و Reject در طرف راست جدا می کند . در طرف راست گوشی سه کليد Select , UP و Down نزديک يکديگر قرار دارند که به راحتی مورد استفاده قرار می گيرند . کليد فلش ( ) مشکی نيز در اين قسمت مشاهده می شود که برای حرکت در منوها نياز است . نور زمينه کليدهای عددی کمی تيره تر می باشد تا به آسانی تشخيص داده شوند .


پورت Micro USB در طرف چپ گوشی وجود دارد که از آن برای شارژ کردن دستگاه ، اتصال به کامپيوتر و وصل کردن هدفون استفاده می شود . موتورولا برای نخستين بار در عوض MiniUSB از اين نوع کانکتور استفاده کرد . برای بکارگيری هدفون استاندارد بايد از آداپتر استفاده کنيد .

موتورولا Q9h يک تلفن هوشمند است که دارای نسخه استاندارد ويندوز موبايل 6 می باشد . اين نسخه برای گوشی هايی است که صفحه نمايش لمسی ندارند . سيستم عامل گوشی تخصصی نيست و مانند ساير گوشی ها می باشد . منو در حالت افقی مورد استفاده قرار می گيرد . ترتيب آيتم ها در صفحه نمايش Stand by بدليل جهت افقی کمی متفاوت است . منوی اصلی در دو رديف نشان داده می شود که هر يک از آنها دارای چهار آيکن است و امکان رفتن به گزينه های ديگر فراهم شده است . موتورولا آيکن بعضی منوها مانند Settings و File Manager را شخصی کرده است تا کمی متفاوت بنظر برسد .


دفترچه تلفن مانند ساير گوشی های استاندارد WM6 است و جستجوی مخاطب بطور سريع و آسان انجام می گيرد . مستقيما از صفحه نمايش Stand by می توان نام مخاطب را تايپ کرد . جستجوی سريع ويژگی بارز گوشی های ويندوز موبايل بدون صفحه نمايش لمسی است .


Q9h موتورولا به نرم افزار تشخيص صدا مجهز می باشد که مستقل از بلندگو عمل می کند . اين نرم افزار يک ثانيه بعد از نگهداشتن کليد ميانبر فعال می شود و به شما امکان می دهد تا تماس بگيريد يا به يک مخاطب پيام بفرستيد و يا شماره خود را بطور صوتی شماره گيری کنيد يا يک نرم افزار را اجرا نماييد .


نسخه امريکايی اين گوشی از باند فرکانس ٨٥٠/١٩٠٠ MHZ برای نسل سوم و UMTS / HSDPA 3.6 Mbps پشتيبانی می کند و در اروپا استفاده نمی شود . Q9h موتورولا Wi-Fi ندارد . اين گوشی دارای نسخه های Pocket نرم افزارهايی مانند جستجوگر فايل ، جستجوگر اينترنت و نرم افزار Windows Media Player است . Q9h طبق پيش فرض به برنامه Pocket Opera نيز مجهز است .


Q9h موتورولا دارای يک دوربين داخلی است که مانند Q اوليه در قسمت بالای قاب پشت قرار دارد و LED نيز نزديک آن مشاهده می شود . وضوح دوربين 2 مگاپيکسل است . حدود سه ثانيه طول ميکشد تا منوی دوربين فعال شود و حدود نيمی از صفحه نمايش را اشغال می کند و تنظيمات بصورت منوی متنی می باشند . امکان استفاده از زوم ديجيتال ، تنظيم تعادل رنگ سفيد يا حالت فلش (on / off ) و وضوح بالاتر 1200 × 1600 پيکسل فراهم شده است . اين دوربين در وضوح QVGA ( ٢٤٠ × ٣٢٠ پيکسل ) فيلمبرداری می کند .

موتورولا Q9h دارای 256MB ROM و 96MB RAM است . برای ذخيره کردن فايل های بيشتر می توانيد از کارت حافظه MicroSD استفاده کنيد .


طبق پيش فرض تمام تلفن های ويندوز موبايل 6 به نرم افزارهای Mobile Office ميکروسافت مجهز هستند تا فايل های Excel , Word و PowerPoint را باز کند .


در موتورولا Q9h آنها با برنامه " Documents TO GO " جايگزين شده اند . خواننده PDF نيز زمانی که در زوم 100% تنظيم می شود با مشکل عمل می کند . برای باز کردن فايل های آرشيوی می توانيد از Zip TO Go استفاده کنيد اما متاسفانه از آرشيوهای RAR پشتيبانی نمی شود .