مراسم سالانه اهدای توپ طلای فیفا که به بالون دور معروف بود، احتمالا از امسال در شهر دیگری به غیر از زوریخ سوئیس برگزار خواهد شد و با جدایی فیفا و فرانس فوتبال، عنوان مرد سال فوتبال جهان و توپ طلا نیز با یکدیگر متفاوت خواهند بود.


به گزارش "ورزش سه"، نشریه "Handelszeitung" امروز ادعا کرده است که با پایان یافتن مشارکت فرانس فوتبال با فیفا، ژانویه امسال مراسم اهدای توپ طلا در شهری دیگر برگزار خواهد شد.
از سال 2010 که توپ طلا قرار شد با مشارکت فرانس فوتبال و فیفا اهدا شود، این مراسم در زوریخ برگزار می شود اما ژانویه 2017 محل آن به احتمال زیاد به لندن تغییر یافته و شکل برگزاری اش نیز تغییرات زیادی خواهد کرد. حتی قرار است نام این مراسم نیز تغییر کند. طبق این گزارش، محل برگزاری مراسم توپ طلا هر ساله تغییر خواهد یافت و شهرهای متنوعی میزبان آن خواهند بود. در حال حاضر اینگونه گفته می شود که با جدا شدن فرانس فوتبال و فیفا از یکدیگر، جایزه فرانس فوتبال اعتباری بیشتری خواهد داشت ولی اینفانتینو قصد دارد جایزه فیفا را با ارزش تر از جایزه فرانس فوتبال کند که از سال 1956 تا 2010 به تنهایی اقدام به اهدای این عنوان به بهترین بازیکن سال می کرد.
بدین ترتیب این جایزه مثل سابق از طریق رای گیری خبرنگاران انتخاب می شود و پس از این بازیکنان (کاپیتان های تیم های ملی) و سرمربیان دیگر نقشی در این انتخاب نخواهند داشت. از سال 2010 که جایزه به صورت مشترک از سوی فیفا و فرانس فوتبال اهدا شده، تاکنون توپ طلا فقط به مسی و رونالدو رسیده که سهم مسی بیشتر بوده است.


جایزه توپ طلا اولین بار در سال 1956 اعطا شد و تا سال 1994 فقط به بازیکنان اروپا داده می شود.اما از سال بعد از آن بازیکنان غیراروپایی نیز واجد شرایط دریافت این جایزه شناخته شدند.