اوسین بولت قهرمان دوهای سرعت جامائیکا، رهبر پیروزی هیجان انگیز تیمش در مسابقه فینال 4 در 100 متر امدادی المپیک بود.


به گزارش "ورزش سه"، این ورزشکار فوق العاده که یکی از مهمترین چهره های ورزش جهان به شمار می رود، به همراه سه هموطنش زمان 37 دقیقه 27 ثانیه را بجا گذاشت تا سومین طلای المپیک را به گردن بیاویزد. این نهمین طلای بولت از 3 دوره حضور در المپیک بود. او در هر سه دوره، سه طلای دوهای سرعت را به خود اختصاص داده تا رکوردی تاریخی خلق کند.
بولت که محبوب ترین ورزشکار حاضر در ریو محسوب می شود، در پایان این برد بزرگ، جشنی مفصل داشت و هواداران حاضر در ورزشگاه المپیک را با شادی منحصر به فردش خوشحال کرد. اوج کار او جایی بود که پرچم برزیل را دور تنش پیچید تا صدای تشویق ها به دورترین نقطه آسمان برسد. بولت اگرچه در این دوره موفق به خلق رکورد زمانی خاصی نشد اما فاصله او با ورزشکاران رقیب آنقدر زیاد است که هیچ کس به گرد پایش هم نرسید.
بولت در هر سه مسابقه فینال با فاصله از رقبا گذشت و تصویر لبخند او در فینال صدمتر بدل به عکس تاریخی این دوره از المپیک خواهد شد. او در پایان مسابقه اش اعلام کرد در سطح ورزشکارانی مثل پله و محمدعلی است. چهره هایی که مشابه آنها در تاریخ وجود ندارد. بولت که نشست مطبوعاتی اش در ریو با ازدحام عجیب خبرنگاران برگزار شد، درباره نهمین طلای المپیکی اش گفت: من فقط می خواهم به عنوان یکی از بزرگترین ها به یاد بیاید. در تمام دوران ورزشی و زندگی ام کار کردم و امیدوارم مردم من را به عنوان یکی از آدم هایی که کار بزرگی در ورزش انجام داد به خاطر بیاورند.
او درباره اینکه چرا در این دوره از رقابت ها رکوردی را نشکسته گفت: رکوردها برای من اهمیت ندارد اگرچه من واقعا دوست داشتم رکورد 200 متر را بزنم و برای انجام همین ماموریت به اینجا آمده بودم. در مسابقه امشب، 4 در 100 متر فقط می خواستم طلا ببریم که این اتفاق افتاد.
او سپس وارد بخش هیجان انگیز صحبت هایش شد. صحبت هایی که خبرنگاران به خاطر این به نشست مطبوعاتی آمده بودند. بولت که قبلا هم نشان داده بود از مقایسه خود با بهترین های تاریخ ترسی ندارد، گفت: چیز دیگری برای انجام دادن باقی نمانده. من به همه دنیا ثابت کرده ام که بزرگترین ام. این دلیلی است که به خاطر آن به این تصمیم رسیدم که دیگر در المپیکی شرکت نکنم. این آخرین المپیک من بود چون چیز بیشتری برای اثبات باقی نمانده. این آخرین گام به جلو بود، آخرین گام به سمت جایی که بزرگترین هایی مثل پله و محمدعلی هستند.
آخرین سوال کنفرانس مطبوعاتی از بولت مقایسه او با باب مارلی اسطوره موسیقی و مهمترین چهره تاریخ جامائیکا بود. بولت گفت: من آدمی نیستم که در این باره حرف بزنم اما اگر باب مارلی زنده بود حتما ترانه ای برای من می ساخت که عنوانش این بود: «بزرگترین همه تاریخ». ریو، بدترین المپیک بولت
بولت در حالی موفق به فتح سه مدال طلا در ریو 2016 شد که بدترین رکوردهای خود را در سه المپیکی که در آن شرکت کرده بود، ثبت کرده است. بهترین رکورد بولت در دو 100 متر متعلق به المپیک لندن است که با رکورد 9.63 موفق به کسب مدال طلا شد. همچنین بولت در دو 4 در 100 متر با کسب رکورد 8.7 ثانیه بهترین رکورد خود را ثبت کرد تا نشان دهد در لندن بهترین روزهای خود را سپری کرده است. البته بولت بهترین رکورد خود در دو 200 متر را در المپیک 2008 پکن به ثبت رسانده است تا در ریو 2016 بی آنکه در روزهای خوب خود قرار داشته باشد، باز هم در کسب مدال طلا هتریک کند.